Hayallerini gerçekleştiren girişimcilerin kulübü

GSM sektörünün en genç ve dinamik operatörü Avea, Capital/Ekonomist dergileri iş birliği ile; başarı kazanmış firmaları kuran girişimcileri “Girişimci Kulübü”nde bir araya getiriyor
Avea, Capital ve Ekonomist Dergileri, ekonomiye yeni bir soluk kazandırmak, girişimcileri bir network içinde buluşturup vizyon paylaşımlarına olanak sağlamak amacıyla “Girişimci Kulübü”nü hayata geçiriyor.
Türkiye’de girişimciliği özendirme ve destekleme misyonuyla faaliyet gösterecek olan bu yeni platform, aynı zamanda girişimcilerin biraraya gelerek networking imkanı bulacakları, önemli konuşmacıların ağırlanacağı etkinliklere de ev sahipliği yapacak. Girişimci Kulübü kapsamında; Türkiye’nin önde gelen girişimcileri belirli periyodlarla bir araya gelerek dünyadaki ve Türkiye’deki gelişmeleri değerlendirerek gelecek vizyonlarını paylaşacak.
Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı (Pegasus Yönetim Kurulu Başkanı), TOBB Genç Girişimciler Kurulu Üst Kurul Üyesi Gülden Yılmaz (Koton Yönetim Kurulu Eş Başkanı), Capital ve Ekonomist Dergileri Yayın Direktörü M. Rauf Ateş’in katılımı ile düzenlenen basın toplantısında “Girişimci Kulübü”nün amaç ve hedefleri paylaşıldı. Düzenlenen basın toplantısında, “Girişimci Kulübü” üyeliği için Türkiye’deki girişimcilere açık davet de yapıldı.
Avea Başkanı Erkan Akdemir, 75 milyon nüfuslu Türkiye’nin zenginleşmesinin yolunun girişimcilikten geçtiğini vurgulayarak, 2011 yılında Avrupa’da yaşanan krize rağmen Türkiye’nin girişimcilik notunun 11,9’a yükseldiğinin altını çizdi.

Akıllı GSM telefonu ve tablet bilgisayar sermayeden daha önemli

Küresel Girişimcilik Raporu’na (GEM) göre son 1 yılda yeni iş sahibi olan girişimcilerin oranının ise yüzde 5,1’den yüzde 6’ya yükseldiğini belirten Akdemir; “Çin’i dünyanın üretim üssü, Hindistan’ı dünyanın yazılım merkezi, İsrail’i inovasyon merkezi yapan faktörler; girişimcilik ruhları ve teknolojiyi kılavuz almaları. Acil durumlardaki kan ihtiyacı gibi Türkiye’nin ihtiyacı olan da girişimci kanı. Girişimcilik ruhunu yeniden yorumlayarak damarlarımızda sahip olduğumuz potansiyeli ortaya çıkartacak girişimci kanı dolaşmalı diyoruz” diye konuştu.
“Teknoloji yön gösterir, yolu kısaltır, yeni yolları gösterir ama en önemlisi verimliğinizi artırır. Eğer teknolojiyi yanınıza alırsanız gideceğiniz yere çok daha çabuk ve daha da önemlisi güvenli bir şekilde gidersiniz” diyen Erkan Akdemir, teknolojinin girişimcinin yönlemesi olduğunu vurgulayarak, “Sanal çağ, mobil teknoloji girişimciliğin genlerini değiştirdi. Çünkü teknoloji ile dünyadaki sınırlar ve sermaye arasındaki sınırlar kalktı. Akıllı GSM telefonunuzun ve tablet bilgisayarınızın olması sermayenizin olmasından daha değerli konuma geldi. GSM telefonunun olduğu her yer pazar haline geldi” şeklinde konuştu.
Gerçekleştirilen basın toplantısında TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı (Pegasus Yönetim Kurulu Başkanı) Ali Sabancı ise, Girişimci Kulübü’ne ilişkin görüşlerini şöyle aktardı:"Türkiye Girişimcilik konusunda bir “hot spot” olmaya devam etmektedir, bu yükseliş eğilimiyle uzun zamandır planladığımız ve bugün açılışını yaptığımız Girişimci Kulübü’nün daha birçok başarıyı da beraberinde getirmesini arzu ederim.
Bugün temellerini attığımız Girişimci Kulübü; ürün, servis ve projeleri ile kendi alanlarında sürdürülebilir başarı kazanmış firmaları kuran ve yöneten girişimcileri yılda dört ya da altı kez çeşitli etkinliklerde bir araya getirerek konuşmacıları ağırlayacak ve girişimcilere ağ oluşturma imkanı sağlayacak bir kulüptür. Seçkin bir girişimci kitlesini bir araya getiren Girişimci Kulübu aynı zamanda girişimciler arasında yapılacak olan çeşitli anket ve araştırmalara da fırsat sağlayacaktır. Girişimcilik ekosistemi için bir aktör daha kazandırmış olmanın mutluluğunu sizlerle paylaşıyoruz".
TOBB Genç Girişimciler Kurulu Üst Kurul Üyesi (Koton Yönetim Kurulu Eş Başkanı) Gülden Yılmaz, görüşlerini şöyle ifade etti: “Hükümetin 10. Kalkınma Planı’nda da yer alacağı gibi, Türkiye’nin 2023’deki hedefine ulaşmasında yeni girişimcilerin rolü çok önemli. İnancımız ülkenin artan girişimci sayısının bizi bu hedefe ulaştıracağıdır. Seçilmiş girişimcilerin yer alacağı bu kulüpte amacımız; çeşitli sektörlerde bakış açışıyla fark yaratmış örnek girişimcileri bir “düşünce kulübü” çerçevesinde biraraya getirmek. Türkiye’de hayallerini gerçekleştiren girişimcilerin üye olacağı bu kulüp içerik yaratmak, eğilimleri takip etmek, ağ ve bilgi transferini yürüterek girişimciler arasında yeni bir sinerji yaratmak konusunda önemli roller üstlenecek. Şu ana kadar bu kulüpte yer alması için davet ettiğimiz tüm girişimcilerden büyük ilgi gördük, bu da bizleri motive ederek heyecanlandırdı.”
Capital ve Ekonomist Dergileri Yayın Direktörü M. Rauf Ateş, “Biz Capital ve Ekonomist dergileri olarak içerik, araştırma ve etkinliklerimizle uzun yıllardır girişimci eko sistemini destekliyoruz. Bu yeni oluşumla birlikte tek çatı altında girişimcilere dokunmayı planlıyoruz. Amaç, Türkiye’de girişimciliği özendirmek, yeni patronlar yaratmak olacak” şeklinde görüşlerini dile getirdi.
Girişimci Kulubü’nün ilk üyeleri arasında Ali Sabancı, Gülden Yılmaz, Nevzat Aydın, Emre Kurttepeli, Ahmet Emre Sarı, Tolga Tatari, Arzu Kaprol, Murat Kolbaşı, Mustafa Say, Cengiz Konukoğlu, Selçuk Kiper, Alemşah Öztürk, Gamze Cizreli, Sami Boydak, Ayşen Zamanpur, Saruhan Tan gibi isimler yer alıyor.