CeBIT Bilişim Eurasia, bu sene CNR Expo Fuar Merkezi'nde

Zeynep Kurtpınar

CeBIT Bilişim Eurasia ve CeBIT Sinerji Zirvesi sektör ve basın buluşmaları gerçekleşti.
29 Kasım - 02 Aralık 2012 tarihlerinde CNR Expo Fuar Merkezi'nde 13. kez kapılarını açacak olan CeBIT Bilişim Eurasia’nın sektör ve basın buluşmaları, İstanbul’da Swiss Otel’de gerçekleşti. 1 Kasım 2012’de yapılan basın toplantısında bilişim sektörünün üst düzey temsilcileri bir araya geldi. Deutsche Messe Hannover Messe Uluslararası Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel yöneticiliğinde gerçekleştirilen toplantıya Türksat A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Nihat Oktay, Türk Telekom A.Ş Uluslararası ve Toptan Satış Başkanı Mehmet Candan Toros, Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Levent Karadağ, EGD Başkanı Celal Toprak, Semor A.Ş Genel Müdürü Nezih Kuleyin, Deutsche Messe Hannover Messe Uluslararası Fuarcılık A.Ş. Direktörü Murat Özer konuşmacı olarak katıldı. Gerçekleştirilen toplantıda yapılacak olan zirvenin ana konuları üzerine konuşuldu. Bu yıl zirvenin ana konuları şöyle; Haberleşme, e-devlet, uydu, finans, gelişmiş şehirler. Bunun yanı sıra KOBİ’lerde bilişim, Yeni Türk Ticaret Kanunu ve İnternet uygulamaları, akıllı kentler, sosyal medya gibi konular da önemli paneller için başlık teşkil ediyor.

CeBIT’in bu yıl ki konuları her iş modelini etkileyecek
Türkiye’de gerçekleştirilen en büyük eğitim projelerinden biri olan Fatih Projesi, CeBIT’in gündem konularından biri olacak. Fatih Projesi kapsamında donanım ve yazılım altyapısı, eğitimde e-içeriğin sağlanması ve yönetilmesi, etkin bilişim teknolojilerinin kullanımı, eğitim araçları ve teknolojileri konuları üzerinde durulacak. CeBIT Bilişim Eurasia’nın bir başka önemli konusu ile akıllı yaşam kavramları olacak. Türkiye’de büyük artış sağlayan bölge temelli güç, yeni iş ortamlarını ve modellerini ortaya çıkarıyor. Bu bağlamda her geçen gün biraz daha büyüyen ve gelişen şehirlerde haberleşme, güvenlik, ulaşım, hava kirliliği, eğitim, altyapı, sağlık gibi alanlar karşılaştıkları sorunları teknolojinin çözüm modelleriyle daha kullanılabilir hale getiriyor. Fuar kapsamında düzenlenecek olan seminerlerde ve panellerde akıllı şehirler adına büyük kolaylıklar sağlayacak çözümler paylaşılacak ve geleceğe yönelik planlamaların üzerinde durulacak. Proje kapsamında Ortadoğu coğrafyası, Kuzey Afrika, ülkemizin genelinden ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden il özel idarelerinden sorumlu yöneticileri, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yetkililerini, belediye başkanları, belediye başkan ve yardımcıları, bilgi işlem yetkililerine aktarılacak.

Herkes için bilişim
Bu yıl gerçekleştirilecek ‘CeBIT Sinerji Zirvesi’nin diğer yıllarda gerçekleştirdiklerinden farkını ön plana çıkan konularla açıklayan Semor A.Ş Genel Müdürü Nezih Kuleyin: “Biz bu sene herkes için bilişimi ön plana çıkartırken medya ile olan ilişkileri de ön plana çıkartıyoruz. Dolayısıyla sosyal medyanın, bilişim medyasının, toplumsal medya uygulamalarının, medyanın toplumu etkileyen tarafının, çocukları ve eğitimi etkileyen tarafının bilişim teknolojisiyle bütünleşmesini ön plana çıkardığımız zirve bu zirve olacak. Diğer zirvelerimizden en temel farkı bu. Bunun dışında güncel konularda da herkesi ilgilendiren çok sayıda etkinlik yapıyoruz. Örneğin engelliler sorunu Türkiye’de en önemli konulardan biri. 10 milyona yakın engelli olduğu tahmin ediliyor. Biz de bilişim teknolojileri ile onların hayatlarını nasıl daha kolay hale getirebileceğimizin cevabını bulmak istiyoruz” diyerek konuşmasını tamamladı.

Murat Özer: “KOSGEB desteği ile uluslararası buluşturmalar gerçekleştireceğiz”
KOSGEB’in bu sene yapılacak olan zirvede hem destek olduğunu hem de katılımcılarla uluslararası ziyaretçileri tanıştırmaya yönelik arabuluculuk yapacağını belirten Deutsche Messe Hannover Messe Uluslararası Fuarcılık A.Ş. Direktörü Murat Özer, yaptığı konuşmada şunlar üzerinde durdu: “KOSGEB, bu sene hem CeBIT’e destek veriyor hem de bizim yaptığımız uluslararası ziyaretçi çalışmalarına arabuluculuk imkânı sağlıyor. Eğer ürününüzü burada üretiyorsanız finans olarak KOSGEB desteği alabilirsiniz. Fuarın içinde olan özel bir bölümde ikili görüşmeler tarzında uluslararası ziyaretçilerle katılımcıları buluşturacağız.”