İki devasa hizmet, tek bir başlık: Google

Alper Uygun

16 Ekim Salı Günü Four Seasons Hotel’de gerçekleştirilen toplantıda Google’ın mobil ve sosyal dünyası bir araya geldi.
Google Android Platformu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Direktörü Richard Turner ile Google Plus Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Direktörü Cristian Cussen, iki ayrı platform hakkında önemli mesajlar verdi.

Cristian Cussen: “GooglePlus’ı bir uygulama olarak değil, yeni bir teknoloji olarak düşünmek gerekiyor”
Toplantıda ilk konuşmacı olarak Cristian Cussen yer aldı. Cussen, “GooglePlus’ın en önemli özelliği sosyal bir omurgaya sahip olması. Diğer Google servislerini tek bir çatı altında toplayarak kullanıcılara daha iyi bir Google tecrübesi yaşatmayı hedefliyoruz. GooglePlus’ı yeni ve gelişmiş Google olarak düşünmelisiniz. Google’ın her alanında paylaşım yapabilirsiniz. Yeni bir bilgi öğrendiğinizde, bir yer keşfettiğinizde bunu anında paylaşabiliyor ve insanlar ile etkileşime giriyorsunuz” diye konuştu. Sosyal ağların 8 yıl içinde çok büyük gelişim gösterdiğini vurgulayan Cussen, özellikle pazarlama konusunda şirketlere çok büyük bir açılım sağlandığına işaret etti.Cussen, GPlus kullanıcı sayısının 400 milyon kişiye çıktığını, günde gerçekleştiğini söyledi. İnsanların GPlus’da günde ortalama 12 dakika geçirdiğine dikkat çeken Cussen, şöyle devam etti: “Bir düğmeye basarak GooglePlus Hangout ile aynı anda 10 kişi yüz yüze görüşme yapabiliyor. Çevrelerimiz gerçek hayatta yaptığımız sohbetleri çevrimiçi dünyaya taşıyor. Belirlediğiniz çevrelere özel iletişim yapma ile eşleşmenizi sağlıyor. Amacımız bütün tecrübelerin tek platformda toplanması. Toplam 2,5 milyon markanın kendi sayfası bulunuyor ve bunu ücretsiz olarak yapabiliyorlar”. Cussen, GooglePlus’ın gelişimine de değinerek, “Bir yıl önce GPlus’ı piyasaya sürdük ve bizim için hala bir bebek durumunda; ancak tahminlerimizin ötesinde hızlı bir büyümeye şahit oluyoruz. Baktığımız zaman GooglePlus’ın en önemli özelliğinin sosyal bir omurgaya sahip olduğunu görüyoruz. Sürekli yeni özellikler ekleyerek GPlus’ı geliştiriyoruz. GMail, Youtube gibi servisler, tek bir platform üzerinden kullanılabiliyor. İnsanlara daha iyi bir Google tecrübesi yaşatmayı hedefliyoruz. Gerçek dünyadaki paylaşımlarını çevrimiçi dünyaya taşıyarak, paylaşımlarını daha organize ve ilintili yapmalarına imkân tanıyoruz” dedi.

Richard Turner: “Her ay yarım milyar Android aktivasyonu yapılıyor”
Toplantıya katılan bir diğer konuşmacı olan Google Android Platformu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Direktörü Richard Turner ise Android’deki gelişmeleri anlattı. Kapsamlı bir işletim sistemi oluşturduklarını belirten Turner, 2008 yılı Nisan ayında tablet bilgisayarların doğuşuna şahit olunduğunu ve o günden bu güne birçok uygulama geliştirildiğini ifade etti. Turner, bugün 3,5 yaşına gelen Google Android cihazların dünya çapında her ay yarım milyarın üzerinde aktivasyonunun gerçekleştirildiğini belirtti. Turner, Android kullanan 825 farklı cihazın bulunduğunu ifade ederek, “Türkiye de dâhil olmak üzere150 ülkede 310 operatörle çalışıyoruz. Geçen ayın sonunda 25 milyon uygulama indirildi. Bugüne kadar birçok uygulama geliştirdik, bir sonraki adımımız daha küçük cihazlar olacak” dedi.
“Android aktivasyonu yarım milyar kullanıcıya ulaştı” diyen Richard Turner, bu cihazları destekleyen araçların daha makul fiyatlara gelmesini çok istediklerini aktardı. Richard Turner, GooglePlus, Chrome, Playstore, Youtube gibi pek çok hizmetlerinin bulunduğunu ifade etti. Youtube’a Türklerden gelen yoğun bir ilgi olduğunu belirten Truner, Youtube’da insanların içeriği kendilerinin oluşturmalarının ve seçmelerinin çok inanılmaz bir şey olduğundan bahsetti. GPlus’ın Android uygulamanın merkezinde yer aldığını dile getiren Turner, “İstanbul’da kaldığım 24 saat içinde şunu fark ettim. Trafik sıkışınca akıllı telefonlar inanılmaz eğlenceli oluyor. Nexus 7’yi kısa süre önce çıkardık. Android’in yeni cihazı için oldukça olumlu geri bildirimler aldık. Biz tüketiciden aldığımız geri bildirimler ile kararlarımızı veriyoruz. Örneğin dokunmatik telefon için en önemli sorunlardan biri olan klavyedir, bunun için özel bir klavye geliştirdik. Sesli komutları çok daha iyi algılayabilen özelliği devreye aldık. Takvim uygulaması ise bilgi depoluyor ve hayatımızı kolaylaştırıyor” diye konuştu. İyi bir 3N telefonun, 2 çocuğunu zaptetmeye çalışan bir annenin kullanabileceği kolaylıkta olması gerektiği fikrine katıldığını belirten Turner, 10 yıl öncesinin düşüncesi olmasına rağmen bunun hala doğru bir yaklaşım olduğunu ifade etti.