İlk Microsoft imzalı yeni Windows 8 telefonları Türkiye’de satışa sunuldu


Alper Uygun

31 Ekim 2012 tarihinde Salt Galata’da HTC’nin Windows 8 özellikli son model akıllı telefonlarının duyurumu yapıldı.
Gerçekleştirilen basın toplantısında HTC Güneydoğu Avrupa Direktörü Nikitas Glykas ve HTC Güneydoğu Avrupa Ürün Müdürü İbrahim Tunçay konuşma yapan isimlerdi.
HTC kısa bir süre önce New York’ta Microsoft ile beraber gerçekleştirdiği küresel duyurunun ardından yeni Windows 8 işletim sistemine sahip telefonlarını Türkiye’de de tanıttı. İlk Microsoft imzalı Windows 8 telefonları olan Windows Phone 8X ve 8S by HTC bu ay Türkiye’de satışa çıkıyor. Farklı renk alternatifleriyle kullanıcıların beğenisine sunulan yeni akıllı telefonlarda Windows Phone 8 işletim sistemi, göz alıcı ikonik tasarım, BeatsAudio ile stüdyo kalitesinde ses ve inanılmaz kamera özellikleri bir araya getirildi. HTC’nin çıkardığı Windows 8 telefonları hakkında gerçekleştirilen basın toplantısında ilk konuşmacı olarak toplantıya katılan HTC Güneydoğu Avrupa Direktörü Nikis Glykas HTC’nin telefonları hakkında “mükemmel telefonlar, mükemmel tasarım” diyerek konuşmasına başladı. Windows 8’in bugüne kadar gördüğü en iyi Windows platformu olduğunu söyleyen Glykas, “Telefonlarımız hazır, 8 Kasım Pazartesi Günü Türkiye’de satışa sunulacak” dedi.
Microsoft’un yeni bir ekosistem getirdiğini vurgulayan Glykas, bu ekosistem ile telefon, tablet bilgisayar, masa üstü bilgisayar, X-Box gibi pek çok cihazda aynı Windows platformu kullanılabileceğini ifade etti. Türkiye’nin kendileri için çok önemli bir ülke olduğunu belirten Glykas, Windows Phone 8X ve 8S by HTC’nin Türk tüketicileri için satışa çıkacak ilk Windows telefonlar olduğunu belirtti. Nikitas Glykas konuşmasına devam etti: “Microsoft için büyük önem taşıyan Windows platformuna sahip bu iki özel modelimizi takipçilerimize sunmaktan gurur duyuyoruz. Bugünden sonra akıllı telefon pazarında yeni bir dönem başlıyor. HTC kullanıcıları Windows 8 platformunu da HTC marka cihazlarda deneyimleme şansı bulacak. Microsoft ve HTC’nin ortak çalışması sonucunda sizlere sunulan Windows Phone 8X ve 8S by HTC, Avea, Turkcell, Vodafone ve diğer tüm HTC satış noktalarında akıllı telefon kullanıcıları için kolaylıklarla dolu eşsiz bir deneyim sunmaya hazır.”

İbrahim Tunçay: “Windows 8 telefonlarında özellikle dikkat ettiğimiz nokta, telefonların ince ve hafif olması”
Toplantının bir diğer konuşmacısı olan HTC Güneydoğu Avrupa Ürün Müdürü İbrahim Tunçay, Windows Phone 8’in yeni altyapısı, yeni arayüzü ile yepyeni bir platform olduğunu belirtti. Tunçay, sadece akıllı telefonlar için değil aynı zamanda diz üstü bilgisayarlar, masa üstü bilgisayarlar ve tablet bilgisayarlar için de oluşturulmuş bir platform olduğunu ifade etti ve konuşmasına devam etti: “Uygulama tarafını incelediğimiz zaman, yapılan bir uygulamanın sadece ekran çözünürlüğünün değiştirilmesi ile hem tablet bilgisayarlarda hem masa üstü bilgisayarlarda hem de mobil telefonlarda kullanımına imkân sağlayan bir platform. HTC de bu platformu çok uzun süredir kullanan firmalardan biri, hatta en eskisi diyebiliriz. Şuanda üretimde bulunduğumuz iki platform var bunlardan biri Android bir diğeri Windows. Her iki platformla da olabildiğince eşit şekilde gidiyoruz. Windows’ta tabi ki özellikle uygulama sayısı olarak diğer platformlarla kıyaslandığı zaman çok büyük rakamlarda olmadığını görüyoruz; ama önümüzdeki aylarda uygulama sayısının diğer platformları yakalayacağından hiçbir şüphemiz yok. Özellikle hem masa üstü hem tablet bilgisayarlarda hem de akıllı telefon tarafında aynı uygulamaların kullanılacağını görüyor olacağız.”
Kullandıkları polikarbon malzeme ile cihazları olabildiğince hafif üretebildiklerini belirten Tunçay, cihazların ince yapısının da kullanıcıların dikkatini çekeceğini ifade etti. HTC’nin bu telefonları ile bugüne kadar süre gelen Windows mobile yapısının Windows Phone 8 tarafından yıkılacağını ifade etti. Tunçay, geliştirilen bu platformda uygulamaların daha hızlı olduğunu, diğer platformlarla kıyaslandığında çok fazla işlemci gücüne ihtiyaç duymadığını belirtti. Özellikle daha canlı ve doğal arayüzlerle pazara çıkacağını söyleyen Tunçay, 8S modeli telefonlarda, iki farklı renk birleşimlerine gittiklerini bunların gri-sarı, lacivert-mavi, siyah-beyaz, kırmızı-turuncu olmak üzere 4 farklı renk geldiğini bunun da telefonları daha heyecan verici hala getirdiğinden bahsetti. Tunçay konuşmasına şu sözlerle devam etti:
“Akıllı telefonun en iyisi şuanda Windows’ta, 8X modelini inceldiğiniz zaman, en yüksek kalitede ekran deneyimini sunuyoruz. Cihazın üzerinde Süper LCD2 var ve piyasadaki en iyi çözünürlükte telefon olarak yer alıyor. Beats Audio ile de gerçek ses deneyimi sunuyoruz. Telefonlarımızda yazılımların dışında telefonlarımıza bir amplifikatör yerleştirdik. Bu sayede ses seviyesi ne kadar yükselirse yükselsin, sesin kalitesi aynı kalıyor.”

Dünyanızı görüntüleyin ve paylaşın
Windows Phone 8X by HTC ilk kez aynı anda dört ya da daha fazla kişiyi fotoğraflayabileceğiniz 2,1 megapiksel, f/2.0 diyafram açıklığına sahip, 88° ultra geniş açılı ön kamera sunuyor. Ayrıca yine ön kamerası ile 1080p tam HD çözünürlüğünde video çekimini destekliyor. Arka kamerası ise düşük ışık koşullarında daha iyi performans için arkadan aydınlatmalı (BSI) bir algılayıcıya sahip 8mp’lik bir CMOS kullanıyor; f/2.0 diyafram açıklığı, 28mm lens ve özel bir görüntüleme yongası da kameranın diğer özellikleri arasında yer alıyor. Fiziksel bir deklanşör tuşu, telefon kilitli olsa bile anlık sahnelerin hızlı ve kolay şekilde yakalanmasını sağlıyor.
Windows Phone 8X by HTC 4,3 inç, HD çözünürlükte, LCD 2 ekrana sahip. Ekranı hafif Gorilla Glass 2 ile bir yandan günlük darbeler ve çizilmelerden korunurken, diğer yandan optik laminasyon sayesinde yansımaların ve parlamaların azaltılması sağlanıyor. Windows Phone 8S by HTC ise, kullanıcıların Windows Phone Live Tiles bileşenlerini, her mesajı ve fotoğrafı kristal berraklığında ve göz alıcı renklerde görmesini sağlayan Gorilla Glass parlak LCD 4 inç ekrana sahip. Windows Phone 8X ve 8S by HTC ile kullanıcılarımız en sevdikleri müzik, film ve fotoğraflarını gittikleri her yere götürebilecekler. Windows Phone Store ve Xbox Live ile en son video, müzik ve oyunların keyfini çıkartmak artık her zamankinden daha kolay.

HTC
1997 yılında kurulan, HTC Corporation (HTC) pek çok ödüllü GSM telefonunun ve endüstrideki ilklerin yaratıcısı durumunda. İnsanı, yaptığı her şeyin merkezine koyan HTC, dünyanın her yerindeki müşterileri için yenilikçi ve kişisel deneyimler gerçekleştirmek amacıyla, tasarım ve teknoloji sınırlarını zorlamaktadır. HTC Tayvan Menkul Kıymetler Borsası’nda (TWSE: 2498) kayıtlı bulunmakta. Daha fazla bilgi için, (www.htc.com) adresini ziyaret edebilirsiniz.