Yandex, Galatasaray Spor Kulübü’nün resmi arama motoru oldurtırıyor


Zeynep Kurtpınar

Galatasaray, taraftarlarına fark yaratacak Yandex arama motorunu kullanıcılarına sundu.
Avrupa’nın en büyük İnternet şirketlerinden ve Türkiye’nin yeni arama motoru olan Yandex, Galatasaray ile imza attığı bu yeni proje sayesinde taraftarların yüzünü güldürecek. Bir spor kulübü ile arama motoru arasında ilk kez gerçekleştirilen bu stratejik anlaşmanın imzalarının atıldığı törende, Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Ünal Aysal, Yandex Kurucusu ve Genel Müdürü Arkady Volozh, Yandex Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, Galatasaray Spor Kulübü İkinci Başkanı Ali Dürüst, Galatasaray Spor Kulübü İcra Kurulu Başkanı Lutfi Arıboğan ve Yandex Türkiye Genel Müdürü Bogdan Wisniewski söz konusu işbirliğini birlikte duyurdular. Bu işbirliği sayesinde Galatasaray taraftarları, kendileri için özel olarak hazırlanmış (www.gsyandex.com) Web sitesi üzerinden ya da Galatasaray’ın tüm Web siteleri üzerinde yer alan (gsyandex.com) arama çubuğu ile merak ettikleri soruların cevaplarını bulabilecek. Galatasaray ile ilgili en güncel haberlere, ekonomi, trafik ve hava durumu gibi anlık bilgilere tek bir sayfadan ulaşılabilecekler.

Mehmet Ali Yalçındağ: “Arama motoru tekelini kırdık”
Türkiye pazarına 1 yıl önce girerek büyük adımlar atarak yola devam eden Yandex’in, yerel yayılma amacı güderek çalışmalar sürdürdüğünü ifade eden Yandex Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, konuşmasında: “Türkiye pazarına girerek hedeflediğimiz yerel yayılma sürecini başlattık. Girdiğimiz bu yolda kaydettiğimiz en önemli olay ise, arama motoru tekelini kırmış olmamız. Yerelleşmek Yandex’in en önem verdiği değerlerden biri. Bunun bir parçası olarak bugün Galatasaray ile birlikte dünyada eşi benzeri bulunmayan bir anlaşmaya imza atıyoruz. Bundan böyle Galatasaray taraftarları Yandex teknolojilerini kullanılarak kendilerine özel geliştirilmiş bir arama motoru ve İnternet Net kapısına sahip olacak. Bir arama motoru ile bir spor kulübünün böyle bir anlaşma yaptığı daha önce görülmedi, bu da hepimize ayrı bir heyecan veriyor. Yerelleştirmemizi büyük kullanıcılarla bir araya gelerek yapıyoruz. Bu projede de Galatasaray gibi ilkler üzerine atılımlar yapan bir spor kulübü ile güçlerimizi birleştiriyoruz. Galatasaray taraftarlarına özel olarak geliştirdiğimiz arama motoru, taraftarların merak ettiği her soruya yanıt vererek anlık bilgiler almalarını sağlayacak. Çok yakında hayata geçireceğimiz bir başka proje ise taraftarlara sağlanan galatasaray.net uzantılı, sınırsız kapasiteli e-posta adresleri olacak ve 3GB’a kadar dosya iletileri gönderebilecekler” dedi.

Taraftarlar, bedel ödemeden takımlarına maddi destek sağlayacak
Galatasaray’ın Yandex ile birlikte geliştirdiği taraftara özel arama motoru ve e-posta adresleri kullanıldıkça takıma maddi destek sağlanmış olacak. Yaptıkları stratejik anlaşma ile ilgili düşüncelerini dile getiren Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Ünal Aysal, “İlklerin ve enlerin kulübü olan Galatasaray, alanında hızla büyüyen başarılı bir başka uluslararası kuruluş ile stratejik işbirliği anlaşmasına imza atmıştır. Bu anlaşma sayesinde taraftarlarımız sayısal alanda da kulüplerine önemli bir katkıda bulunma imkânına sahip olacaklardır. Bu nedenle tüm Galatasaraylıları (gsyandex.com) arama motoru ve galatasaray.net e-posta servislerini kullanmaya davet ediyorum” diyerek sözlerini noktaladı.