52’nci SES uydusu ASTRA 2F başarıyla fırlatıldı


 

52’nci SES uydusu yörüngedeki yerini aldı. Yeni uydu, 28.2 / 28.5 derece Doğu frekansında yayın yapacak.
Dünyanın lider küresel uydu ve yayıncılık operatörlerinden “SES”, yeni ASTRA 2F uydusunun 28 Eylül Cuma günü Fransız Guyanası’nda yer alan Korou’da Ariane 5 roketinden başarıyla fırlatıldığını açıkladı. Bu, SES’in Ariane roketinden başarıyla fırlattığı 36. Uydu olma özelliğini taşıyor.
Toulouse’da Astrium tarafından Eurostar E3000 platformu kullanılarak üretilen ASTRA 2F, yeni nesil geniş bant hizmetleri ile yüksek performanslı doğrudan eve (DTH-Direct-to-Home) sinyal dağıtımı için KU ve KA-band uydu yüklerini taşıyor. Bu, 28.2/28.5 derece Doğu frekansında İngiltere ve İrlanda için yedekleme ve kapasite artırma amacı taşıyan üç uyduluk yatırım programının (ASTRA 2E, 2F ve 2G) ilki. Bu frekanstaki yeni uydular, 2005 yılında imzalanan sözleşme uyarınca kullanım hakkı Media Broadcast tarafından SES firmasına tahsis edilen ilave frekans spektrumunu da Ekim 2013 itibariyle kullanmaya başlayacak. Yeni ASTRA 2F uzay aracı ayrıca pan-Avrupa ve Sahraaltı Afrika’ya Ku-band kapasitesi de sağlıyor. Ka-band uydu yükü, SES Broadband Services’in 20 Mps’ye kadar indirme hızını desteklemesine olanak tanıyacak.
SES Başkanı Romain Bausch konuyla ilgili olarak; “ASTRA 2F uydusunun başarılı şekilde fırlatılması, filo yenileme ve genişletme programımızın bir parçası. ASTRA 2F, İngiltere’de BSkyB, BBC, ITV, Channel 4 ve Channel 5 gibi müşterilerimize kusursuz yedekleme kapasitesi sağlarken SES uyduları üzerinde 28.2/28.5 derece Doğu frekansında ilave kapasite kullanmamıza da olanak tanıyacak. Bu yörünge frekansı şu anda İngiltere ve İrlanda’da yaklaşık 13 milyon DTH (Doğrudan Eve) kullanan haneye yayın sağlıyor. Bu görevi başarıyla gerçekleştirmemizi sağlayan uzun süreli ortaklarımız Astrium ve Arianespace’e teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.
Fırlatma ağırlığı 6 ton olan ASTRA 2F uydusu, 13 kW güç üretiyor ve 15 yıllık bir tasarım ömrüne sahip. Uydu ayrıca, SES filosunun ellinci Eurostar uydusu. Yeni uzay aracı önümüzdeki birkaç hafta içinde detaylı yörünge test programını tamamlayarak ticari hizmete açılacak.

SES
52 uydudan oluşan filo sistemiyle SES, dünyanın lider uydu operatörlerinden biri durumunda. Şirket, tüm dünyada yayıncı kuruluşlara, içerik ve İnternet servis sağlayıcılarına, mobil ve sabit şebeke operatörleri ile şirketlere ve devlet kurumlarına uydu haberleşme hizmetleri sunmakta.
SES, yayıncılık sektöründe uzun soluklu iş ilişkileri kurmayı, yüksek kaliteli servis sunmayı ve mükemmelliği ilke edinmiş bulunmakta. SES’in dünya çapında yayılmış ve farklı kültürlerden gelen bölgesel ekipleri, uydu bant genişliği ve hizmet ihtiyaçlarını karşılamak için müşterilerle yakın temas halinde çalışmakta.
SES, (Euronext Paris ve Lüksemburg Borsası: SESG) Ciel ile Kanada’da, QuetzSat ile Meksika’da ve uydu altyapı sistemleri alanında O3b Networks ile stratejik ortaklıklara sahip durumda. (www.ses.com)