ITProfessionals İş Zekası teması ile gerçekleştirildi

Atıf Ünaldı

Bu yıl yedincisi yapılan ITProfessionals İş Zekası teması ile Bodurm Xanadu otelde 18 - 21 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirildi.
Açılış konuşmasını orgazatör şirket Semor organizasyonun genel müdürü Nezih Kuleyin gerçekleştirdi. Daha sonra TBD Başkanı Turan Menteş konuştu.
Menteş konuşmasında ‘Big data’ terimine vurgu yaptı.  Büyük veriler içinde analiz yapmanın ülkeleri nasıl rekabet içine sokacağını anlattı. Konuşmasını Türkiye'nin 2023 hedefne ulaşması için bilişim sektörüneneden önem vermesi gerektiğini anlatarak devam eden Menteş, bazı ülkelerin geleceğinin  iş zekalarına bağlı olduğunu ileterek konuşmasını bitirdi.
TOSYÖV Başkanı Rahmi Aktepe ise, kurumlarda bilişimin geldiği noktaya mizahi bir açıdan bakarak şunları söyledi: "Boğazımıza dek veriye battık. Raporlar araç olmaktan çıkıp amaç olmuş durumda. Dağlar gibi veri biriktiriyoruz.Veriyi bilgiye dönüştürmekte başarılı değiliz.
Hangi bilgiye ihtiyacımız olduğunu da  bilmiyoruz" dedi. Daha sonra ana destekçiler Intel ve Microsoft sunumlarını gerçekleştirdi. Sunumlar ve eğitimler iki gün kadar sürdü.
İş zekasının genel anlamından başlayarak, veri işlemede donanımın öneminden, yapılandırılmamış verilerin işlenme tekniklerine, veri madenciliği yöntemlerinden, suçla mücedelede veri analiz tekniklerine kadar birçok konunun detaylı incelendiği organizasyon 20 Ekim Cumartesi günü katılımcıların alkışları ile sonlandı.
18 - 20 Ekim tarihleri arasında Bodrum Xanadu otelde ITProfessionals'daydım. Semor grubunun 7.sini düzenlediği organizasonda bu yılın teması iş zekasıydı. Size öncelikle ITProfessionals hakkında bilgi vermek istiyorum. Organizasyon Semor tarafından oldukça profesyonel bir şekilde gerçekleşiyor. İlk gününden bu yana Intel ana sponsor. Bu yıl Microsoft'ta ana sponsorler arasına girmiş. Genelde mevsimin kışa dönmeye başladığı günlerde gerçekleşiyor. Organizasyonun son günü gelecek yılın teması belirleniyor.
Bu yıl konumuz olan iş zekası geçen yıldan belliydi yani. Açılış da Semor genel müdürü Nezih Kuleyin, TBD başkanı, TOSYÖV Başkanı ve ana destekçiler olarak Intel ve Microsoft konuştu.
TOSYÖV Başkanı Rahmi Aktepe'nin konuşması benim oldukça dikkatimi çekti. Sektör dışından birinin bakışını anlatan konuşmada ilginç yakarışlar vardı. Aktepe konuşmasında "Boğazımıza dek veriye battık.
Raporlar araç olmaktan çıkıp amaç olmuş durumda. Dağlar gibi veri biriktiriyoruz. Veriyi bilgiye dönüştürmekte başarılı değiliz. Hangi bilgiye ihtiyacımız olduğunu bilmiyoruz" dedi. ‘Big data’nın başımıza açacağı işleri görmüş gibiydi Aktepe... Daha doğrusu belki de gelecek beş on yılın bilişim profesyonellerinin yenilik yerine verimliliğe konsantre olması gerektiğini vurguluyordu. Ben de sonuna kadar hak veriyorum bu düşüncelere. Bu kadar veri, bu kadar rapor. Eminim elimizdeki ham veriyi silsek bile rahatlayacağız. Windows 95 ilk çıktığında çoğumuz çöp tenekelerini ilk kullanmaya başladığımızdan boşaltmaya korkuyorduk. Sonra ben lifehacker da bir makale okudum.
Yazar gereksiz olma ihtimali olan herşeyi çöp tenekesine attığını. Bir hafta içinde çöp kovasından birşeye ihtiyaç duymazsa herşeyi boşalttığını anlatıyordu. Şu aralar hepimiz verimiz birgün lazım olur diye saklamaktan her tarafımız veriyle daha kötüsü bir de onlardan hazırlanmış raporlarla doldu.
Konuşmacılar ayrıca yapılan araştırmalardan bahsettiler. Türkiye'nin 2023 planına yetişebilmesi için her yıl yüzde 8,5 büyümesi gerektiğinden ve bu büyümenin ise sadece bilişim sektörü ile gerçekleşebileceğinin altı çizildi.
Ana destekçiler Microsoft ve Intel'in sunumları da oldukça ilginçti. Büyük verinin işlenmesinde donanımın gücünü anlatmak için transistörlerin 22 nano milimetreye düştüğü, ortalam bir virüsüm ise bunun beş katı büyüklük olan 100 nano milimetre olması bence oldukça dikkat çekici bir bilgiydi.
Sonra geçen konuşmalar, ağırlıklı olarak iş zekasına daha çok yoğunlaştı. En kısa anlatımla iş zekası kurumun zeki davranmasını sağlıyor. Yani iş zekasına sahip bir otel; konukları içerdeyken kapı kilitlerini işlevsiz bırakmıyor, banka kredisini ödeyememiş bir müşterisine yeni kredi önermiyor, uzun süredir kullanılan bir  servisi alırmısınız diye pazarlamadan sorumlu çağrı merkezi sizi aramıyor.
İkinci gün iş zekasının detaylarını incelemeye başladık. Benim yıllar önce Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Oğuz Özerten'e danışmanlık yaptığım dönemde Bilgi'de Türkiye'nin ilk e-mba programını tasarlarken tanıştığım Murat Albayrakoğlu veri madeciliği tekniklerini anlattı. Organizasyonun en ilginç konuşmalarından biri ise, Tuncer Kurugül'ün suç ve suçla mücadelede görsel analiz ve teknikleri sunusuydu. Yıllardır danışanlarıma istihbarat tekniklerini anlatırken, davranış takibinin içerik takibinden ne kadar daha kolay olduğunu vurgulamak için verdiğim örneği _telefon konuşmalarından suçlu ve çete takibini_ canlı veriler üzerinden analiz ile gerçekleştirdik.
ITProfessionals artık yedi yaşında koca bir adam. Her yıl oldukça ilginç bir konuyu detayları ile incelediği için bütün büyük kurumların Teknik Başkanlarının ya da bilişim yöneticilerinin takip etmesi gereken bir faaliyet. Hem sezon sonu olduğu için sakin bir ortamda bir kaçamak yapma şansı hem de konunuzun uzmanları ve tedarikçilerle rahat bir sosyalleşme alanı sunuyor. Genel görüşüm ITProfessionals'ın gelecek dönemlerde gerçek bilişimcilerin ismini çokca duydukları ve bulunmaktan mutluluk duyacakları faaliyetler arasına gireceği yönünde.

Herkes için ‘İş Zekası’
Fatma Ağaç
Semor A.Ş tarafından organize edilen ITP’12 – “Business Intelligence” (İş Zekası) Semineri 18-21 Ekim 2012 tarihleri arasında Bodrum’da gerçekleştirildi.
Bilişim profesyonelleri Bodrum’da buluştu. Semor A.Ş tarafından 7’incisi organize edilen ITP (Bilişim Profesyonelleri) “Business Intelligence” (İş Zekası) Semineri 18-21 Ekim 2012 tarihleri arasında Bodrum Xanadu Otel de gerçekleştirildi.
Bilişim Sektörü’nün can alıcı konularının uzmanlarınca irdelendiği ve sektörün en etkin kurum ve kuruluşlarınca desteklenen buluşma Bilişim Sektörü açısından 2012 yılına veda 2013 yılı içinse bir strateji belirleme buluşması oldu.
Ana teması ‘İş Zekası’ (Business Intelligence) olarak belirlenen seminerde, Kamu’da ve Özel Sektör’de biriken büyük verinin kurumların karar destek sistemlerini daha etkin kullanmasına olanak sağladığı belirtildi. Bu yıl, ‘büyük veriyi büyük işe dönüştürmekten’ ‘veri madenciliğine’ oradan ‘kara destek sistemlerinin performansına’ kadar çok geniş bir yelpazede oluşan iş zekası konuları ayrıntılı bir biçimde ele alındı.
Yaklaşık 300 bilişim uzmanı ve üst düzey yöneticisinin katıldığı etkinliğin açılış konuşmalarını Semor A.Ş. Genel Müdürü Nezih Kuleyin, TBD (Türkiye Bilişim Derneği) Başkanı Turhan Menteş, TOSYÖV (Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı) Genel Sekreteri Rahmi Aktepe, Intel Kurumsal İş Geliştirme Müdürü Göker Öztürk ve Microsoft Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Veri Ambarı ve İş Zekası Ürünleri Yöneticisi Cem Kubilay yaptı. Etkinliğin çağrılı konuşmacısı ise, KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) Bilişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Dr. Metin Şatır’dı.

Kuleyin: KOBİ’lerin geleceği bilişimde
Bu yıl Bilişim Profesyonelleri Semineri’nin 7’incisini düzenlediklerini ifade eden Semor A.Ş. Genel Müdürü Nezih Kuleyin, KOBİ’lerin (Küçük ve Orta Boyutlu İşletme) çok sayıda önderinin seminere katıldığını belirtti. Kuleyin, KOBİ’lerin geleceğinin bilişimde olduğunun altını çizerek, bu yıl toplantının ana temasını İş Zekası olarak belirlediklerini vurguladı. Semineri Antalya, Kıbrıs, İzmir üçgeninden kurtarıp, bu yıl ilk kez Bodrum’da düzenlediklerini söyleyen Kuleyin, bu yıl ilk kez Intel’in yanı sıra Microsoft’un da etkinliğin ana sponsor olduğunu kaydetti. Kuleyin, etkinliğin ana temasını İş Zekası olarak belirlemelerinin Türkiye’de akla ne kadar önem verildiğini ortaya koyduğunu dile getirdi. Kuleyin, bu yıl aynı zamanda etkinliğin basın sponsorları sayısının da arttığına işaret ederek, toplantıya katılan herkese teşekkür etti.

Menteş: Etkinliği başından beri destekliyoruz
Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Başkanı Turhan Menteş de konuşmasında ITP (Bilişim Profesyonelleri) etkinliğini başından beri desteklediklerini anlattı. Eylül başından Kasım ayı sonuna kadar bilişim etkinliklerinin sürdüğünü belirten Menteş, ITP için zamanlamanın çok uygun olduğunu söyledi.
İş Zekası programlarının arkasında çok ciddi bir İş Zekası ve bilimsel çalışma olduğuna değinen Menteş, bilgilerin toplanması ve işlenmesi sürecinde İş Zekası’na çok önem verilmeye başlandığını kaydetti. Menteş, bazı ülkelerin geleceğinin hala İş Zekası’nda olduğuna işaret etti.
Hükümetin belirlediği 2023 hedefinin gerçekçi olmadığı yönünde eleştirilerin bulunduğunu hatırlatan Menteş, ‘Dijital Türkiye Platformu’nda 2023 hedefi ile ilgili çalışma yaptıklarını söyledi. Yüzde 4,5’ler civarında olan büyümenin Türkiye’yi ilk 10 ekonominin arasına sokmadığına değinen Menteş, yüzde 6,5’lik büyümenin bile yeterli olmadığını, Türkiye’nin yüzde 8,5’lik bir büyüme ile sıçrama yapabileceğini söyledi. Menteş, Türkiye’nin dünyanın ilk 10 ekonomisi içerisine girebilmesi için yapılması gereken çalışmalar olduğunun altını çizdi. Bilişim sektörünün geleceğinin söz konusu olduğunu dile getiren Menteş, ITP toplantılarının bunun için büyük bir sinerji yarattığını kaydetti. Menteş, ITP toplantılarını düzenlediği için Semor A.Ş Genel Müdürü Nezih Kuleyin’e teşekkür etti.

Aktepe: Bizimle işbirliği yapan bilişimcilere ihtiyacımız var
TOSYÖV (Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı) Genel Sekreteri Rahmi Aktepe de, ITP toplantılarının biri hariç 6’sına katıldığını dile getirerek, ITP toplantılarını düzenlediği için Nezih Kuleyin’i kutladı. KOBİ’leri temsilen toplantıya katıldığını anlatan Aktepe, bireysel yaşamımızda bilgisayardan hoşlansak da kurumsal yatırım için bilgisayara yatırım yapmakta zorlandığımızı belirtti. İş Zekası’nın karmaşık bir konu olduğuna değinen Aktepe, “Bilişimciler bizim işimizi bizden daha iyi bilirler gibi geliyor” diye konuştu. “Bilişimcilerden, çözüm önericilerden beklentimiz var” diyen Aktepe, KOBİ’lerle işbirliği yapacak bilişimcilere ihtiyaç olduğunu belirtti. Aktepe, bilişimcilere seslendiği konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bize veriden bilgi üretmenin yolunu gösterin. Hedefimiz büyük ve zorlu. Bize işimizi öğretin. Standart veri üretmeyi başaralım. Veriyi üreterek çoğalalım. Bize veri üretmenin yolunu öğretin.”
KOBİ’lerin bilişim teknolojisinden umdukları oranda yararlanamadıklarını yineleyen Aktepe, “Bizim hedefimiz büyük. Önce tek tek işyerlerimizde iş zekası ya da kurumsal zekayı kurmayı, ardından sektörel ve sektörler arası adımlar atıp KOBİ’sel zekayı kurmayı, en sonunda da ulusal zekayı oluşturmayı hedefliyoruz” dedi.

Öztürk: Intel olarak işlemci gücümüzü artırmamız lazım
Intel Kurumsal İş Geliştirme Müdürü Göker Öztürk, 1968’de kurulan Intel’in işlemci gücünü artırması gerektiğine işaret ederek, “Bu hızla devam etmemiz lazım ki 2015’te 20 kat büyüyen işlem kapasitesine uyalım” diye konuştu. Intel olarak satın almalara devam ettiklerini söyleyen Öztürk, bunu yaparken de yazılım firmalarıyla beraber çalıştıklarını belirtti.
ITP etkinliğinde kendisini ev sahibi gibi gördüğünü dile getiren Öztürk, dünyada 2 milyar İnternet kullanıcısı bulunduğuna, 2015’te 15 milyar cihazın birbiriyle konuşur hale geleceğine işaret etti. Veri depolama ihtiyacının 10 kat artığına değinen Öztürk, verileri işleme kapasitesinin de arttığını vurguladı.

Kubilay: İş Zekası ürünleri birbirinden kopuk
Microsoft Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Veri Ambarı ve İş Zekası Ürünleri Yöneticisi Cem Kubilay, İş Zekası ürünlerinin birbirinden kopuk olduğunu ve karar vermekte zorluk çekildiğini söyledi. İlk önce yapılması gerekenin İş Zekası ürünlerini bir araya getirmek olduğunu dile getiren Kubilay, “İş Zekası bizim için olmazsa olmaz değerlerden birisi” dedi.
Toplantıda daha sonra yaptığı konuşmada da Veriden Rekabete Yolculuk konusunu anlatan Kubilay, Microsoft İş Zekası ürünlerinin özelleştirilmiş araçlar olduğunu belirtti. Kubilay, uçtan uca İş Zekası platformu olan Windows 8’in mobilite ile birlikte geleceğini söyledi.

Şatır: Bilişim ülkenin ve dünyanın en önemli olgusu
KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) Bilişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Dr. Metin Şatır, bilişimin ülkenin ve dünyanın en önemli olgusu olduğuna değinerek, bilişimin değişim treninin lokomotifi ya da yakıtı olduğunu kaydetti. Bilişim olmadan bu trenin bir yere gitmesinin çok zor olduğunu dile getiren Şatır, bilişimin bir amaç değil, araç olduğunu dile getirdi. Şatır, bilişimi amaç haline getirmenin yanlış olacağına değinerek, KOBİ’lerin başlanmış projelerinin başarısının yüzde 20-30 civarında olduğunu belirtti. Yazılımın bir amaç değil bir araç olduğunu yineleyen Şatır, “Yola çıkarken nereye gideceğimiz belli olmayan bir durum sözkonusu” dedi. Bilişim felsefesi ile ilgili bir çalışma yapılmasının zorunlu olduğuna değinen Şatır, farkındalığın çok düşük olduğu bir durumla karşı karşıya olunduğunu belirtti. Şatır, özel sektörde de kamuda da durumun böyle olduğuna değinen Şatır, “Verinin bilgiye dönüştürülmesine, İş Zekası’na ihtiyacımız var” diye konuştu.
Kurumların büyük bir bölümünün doğru düzgün bir bilgi işlem departmanlarının olmadığını eleştiren Şatır, bütün girişlerin online olduğu bir mekanizmayı KOSGEB’e kurduklarını dile getirdi.

Etkinliğin birinci günü
19 Ekim 2012 Cuma günü Intel Türkiye Kurumsal Teknolojiler Yöneticisi Volga Şimşek, Günümüzün zorlu BT-Bilişim Teknolojileri ihtiyaçlarına yönelik Intel çözümleri konulu bir sunum yaptı. Daha sonra Murat Songür, ‘Herkes için İş Zekası’nı anlattı. Oracle’dan Erkan Özden Oracle business analytics konusunu aktardı. SAP Türkiye'de İş Zekası çözümlerinden sorumlu Çözüm Yöneticisi Mustafa Aydoğdu İş Zekası ile kurumsal dönüşümü anlattı. IDE Danışmanlık’tan İsmet Benli ile MOS Bilişim Genel Müdürü Mustafa Kemal Özel İş Zekası uygulamalarını aktardı. Akşam ise ITP’12 kokteyli gerçekleştirildi.

Etkinliğin ikinci günü
20 Ekim 2012 Cumartesi günü İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Murat Albayrakoğlu Veri madenciliği yöntemleri ile İş Zekası konusunu aktardı. Suç Analiz Uzmanı Tuncer Kurugül Suç ve suçla mücadele de görsel veri analizi ve teknikleri konulu bir sunum yaptı. Avea, İş Zekası Mimarisinden Sorumlu Hüseyin Köksaldı Telekomünikasyon da İş Zekası’nı anlattı. Daha sonra EG YAZILIM şirketinin kurucularından Erdem Işıldar Bir İş Zekası uygulamasını, Yeni Hayat Bilişim A.Ş. Genel Koordinatörü H. Murat Şermet ise, Yaratıcı İş Zekası yaklaşımları piyasayı sektöre taşıyabilir mi? konusunu aktardı.