En uygun kredi postaneden alınacak

Alper Uygun

ING Bank ve PTT arasında gerçekleştirilen iş birliği kapsamında, Türkiye’nin dört bir yanındaki bin 100’e yakın PTT merkezinden “Kredi Postam” ile 20 bin TL’ye kadar 60 aya varan vadelerle ihtiyaç kredisi başvurusu yapılabilecek.
Bankacılık sektöründe müşteri odaklı yaklaşımıyla ilklere imza atan ING Bank, Türkiye’nin önde gelen kamu kurumlarından PTT ile içinde birçok ilki barındıran iş birliği protokolü imzaladı. İmza törenine ilişkin basın toplantısı ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay ve PTT Genel Müdürü Osman Tural’ın katılımıyla, 17 Ekim 2012 Çarşamba günü Tarihi Sirkeci Büyük Postane binasında düzenlendi.

Pınar Abay: “Müşterilerimize sadece kendi şubelerimizden değil, bin 100’e yakın PTT merkezinden de ulaşıyoruz”
ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay, 172 yıllık tarihi ile Türkiye’nin en köklü kurumlarından PTT ve ING markasının gücünü birleştirmekten büyük heyecan duyduklarının altını çizdi. Abay, “PTT ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği, sadece sunacağımız bir hizmetten öte bizim için. Bu iş birliği, stratejimiz içerisinde büyük önem teşkil ediyor. Çünkü ING Bank olarak biz müşterilerimize her daim yakın olmak, en kolay, en pratik ürün ve hizmetleri sunmak üzere yol haritamızı çizdik. Bizim için gerçek müşteri odaklılık bu. PTT, Türkiye çapında en yaygın hizmet ağına sahip kuruluşlardan birisi olarak müşterilerine ekonomik, hızlı, güvenli ve kaliteli hizmet sunuyor. ING Bank olarak biz de müşterilerimize her daim yenilik sunmak isteyen ve içinde taşıdığı bu heyecan ile hizmet veren bir bankayız. İş birliğimiz sayesinde müşterilerimize sadece kendi şubelerimizden değil, bin 100’e yakın PTT merkezinden de ulaşıyoruz. Şu anda Türkiye çapında 322 adet ING Bank şubemiz bulunuyor. Bu işbirliği ile aslında bin 400’e yakın şubemiz oldu diye düşünüyorum. Mevcut müşterilerimize erişimimizi artırırken, markamız ile henüz tanışmayan kişilere de daha fazla ulaşma imkânı yakalıyoruz.”
Toplantıda PTT-ING işbirliğinin öneminden bahseden Pınar Abay, sözlerini şöyle sürdürdü:
“ING Bank’ın posta-bankaya dayanan kökleri ve Hollanda’daki uzun yıllara dayanan benzer tecrübesinin bize kazandırdığı bilgi birikimi ile eminim bu iş birliğimiz gelişerek devam edecek, sektöre ve müşterilerimize yenilikler kazandırmayı sürdüreceğiz. Ve altını çizmek istiyorum ki, müşterilerimize daha erişilebilir olma stratejimiz doğrultusunda, banka şubelerimiz dışında müşterilerimize başka kanallardan ulaşma gayretimizi artırarak devam ettireceğiz.”

Pınar Abay: “Bu işbirliğinden büyük gurur duyuyorum.”
İki güçlü markanın işbirliği ile doğan ‘Kredi Postam’ hizmetinin müşterilerine daha yakın ve erişilebilir olma imkânını tanıdığını ifade eden Abay, pratik ve hızlı kredi süreçlerimizle müşterilerinin hayatlarını kolaylaştırdıklarını belirtti. Abay konuşmasına şöyle devam etti: “Gerçekleştirilen başvuru, çok kısa bir süre içerisinde ING Bank tarafından değerlendiriliyor ve otomatik onay sistemimiz sayesinde müşterilerimiz çok hızlı kredilerini alarak ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Böylece onların hayatını önemli ölçüde kolaylaştırıyoruz. Türkiye genelinde yaklaşık 4 bin 500 işyeriyle en yaygın erişim ağına sahip olan PTT, çok geniş müşteri kitlesiyle gelişmiş hizmetler sunan bir kurum. PTT’nin bu güçlü kasını ING Bank’ın yenilikçi ve fark yaratma üzerine kurulu anlayışı ile birleştirdiğimizde sektörde ses getirecek bir adım daha attığımızı söyleyebiliriz. Bugün, bu iş birliğine gece-gündüz çalışan ekibimle birlikte imza atmaktan büyük gurur duyuyorum”.

Osman Tural: “ING Bank ile yaptığımız işbirliği ile bankacılık alanındaki etkinliğimizi bir adım daha ileri taşımış oluyoruz.”
PTT Genel Müdürü Osman Tural ise yaptığı konuşmada, PTT olarak hizmet sundukları posta ve kargo alanı dışında bankacılık sektöründe yaşanan gelişmeleri de yakından takip ettiklerini belirtti. Tural, gelişmeler ışığında bankacılıkla ilgili hizmetlerini geliştirmeye ve bunu vatandaşlara yansıtmaya çalıştıklarını sözlerine ekledi. İş birliği kapsamında, PTT işyerlerinden emekli maaşı alanlara ve PTT personeline verilen kredi hizmeti yaygınlaşarak artık herkese verileceğini duyuran Osman Tural konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:
“PTT hiçbir bankanın olmadığı bin 522 yerleşim yerinde vatandaşlarımızın posta ve kargonun yanında finans ihtiyaçlarını da karşılama gibi bir ayrıcalığa sahiptir. Bugün itibarıyla 193 ayrı kurum ile yapılan 245 adet hizmet protokolü ile bankalar, finans kuruluşları, sosyal güvenlik kuruluşları, GSM firmaları, belediyeler, elektrik firmaları ve sigorta firmalarının sunduğu hizmetler PTT aracılığı ile ülkemizin en ücra yerlerinde dahi halkımızın ayağına götürülmektedir. ING Bank ile yaptığımız işbirliği ile bankacılık alanındaki bu etkinliğimizi bir adım daha ileri taşımış oluyoruz. Bu anlaşma ile bugüne kadar sadece kuruluşumuzdan emekli maaşı alan SSK, Bağ-Kur ve emekli sandığı emeklileri ve PTT personeline verilen kredi hizmeti, emekli veya kuruluşumuz personeli olmayan diğer tüm müşterilere de ‘Kredi Postam’ adı altında yurt genelinde bulunan bin 100’e yakın PTT merkezinden verilebilecektir.”

ING Bank kredi kartlarını PTT taşıyor
Tural, özellikle 2004 yılında başlatmış oldukları PTT Bank projesiyle bankacılık ve finans sektöründe önemli ilerlemeler kaydettiklerini, proje sayesinde PTT’nin ülke genelinde bulunan 4 bin 464 adet işyeriyle en yaygın ve en büyük tahsilat merkezi haline geldiğini söyledi. Tural, konuşmasının devamında ING Bank ile kurye taşımacılığı alanında da bir protokol imzaladıklarını belirterek şöyle devam etti:
”ING Bank ile bankacılık alanında gerçekleştirmiş olduğumuz bu işbirliğine ilave olarak 28 Eylül 2012 tarihinde kurye taşımacılığı alanında da bir işbirliği protokolüne imza atmış bulunuyoruz. Buna göre ING Bank’a ait sözleşmeli ve kitli olanlar dâhil kredi ve banka kartları nitelikli kurye olarak PTT tarafından taşınmaktadır. İmzaladığımız sözleşme kapsamında ING Bank’a ait kartlar düzenli olarak her gün belirlenen saatlerde kart basım merkezinden alınmakta ve kabul işlemleri gerçekleştirilerek bekletilmeden varış illerine uçakla sevk edilmektedir. Posta dağıtıcılarımız tarafından alıcılarına teslim edilemeyen kartlar için alıcı adreslerine ihbar/haber kâğıdı (ziyaret notu) bırakılmakta ve ertesi iş günü dağıtıcılarımız tarafından ikinci ziyaret gerçekleştirilmektedir. Teslim edilen/teslim edilemeyen kartlar için kart sahipleri Kısa Mesaj Servisi (KMS)/e-posta ile bilgilendirilmektedir. Bununla birlikte, kartların son durum bilgileri hem ING Bank hem de kart sahipleri tarafından (www.ptt.gov.tr) adresinden sorgulanarak kontrol ve takip edilebilmektedir. Gelinen bu noktada iki kurum arasında gerçekleşen bu işbirliğine katkıda bulunan herkese teşekkür ediyor ve başarılarının devamını diliyorum.”
Toplantıda sorulan “Hizmete sunduğunuz ‘Kredi Postam’ uygulamasından faydalanmak isteyenleri nasıl bir süreç bekliyor?” sorusunu Tural şu sözlerle cevapladı:
“PTT işyerlerine ‘Kredi Postam’ başvurusu için gelen müşteriler öncelikle ‘ING Bank Bireysel Kredi Başvuru Formu’nu doldurur. PTT personeli ‘ING Bank Ekranı’ndan başvuruda bulunan müşterinin TC kimlik numarasını sorgular. Sonuç olumlu ise, PTT personeli ‘ING Bank Kredi Postam’ ekranlarından başvuru formundaki bilgiler sisteme girerek kredi girişini yapar. Kredi başvurusu olumlu değerlendirilirse ekrana onay bilgisi gelir. Kredi kullanacak müşteriye zarf içindeki evraklar ve sistemden basılan belgeler imzalatılır. Son olarak müşteriye kullandırılan kredi tutarının ödemesi, istenirse, PTT işyerince anında yapılır.”
İki firmanın genel müdürlerinin işbirliği çerçevesinde imza atma töreni yapılan toplantının sonunda Osman Tural, Pınar Abay’a Abay’ın fotoğrafı ile yapılmış özel PTT pulu hediye etti.