Cisco Expo 2012 Ankara’daydı

Alper Uygun

Ankara’da gerçekleştirilen en büyük teknoloji etkinliği olan Cisco Expo 2012 9-10 Ekim tarihlerinde Congresium’da gerçekleştirildi.
Cisco Expo 2012’ye Ankara’da ilgi büyük oldu. İlk günden binden fazla insanın katılım gerçekleştirdi. Etkinlikte dünyadan ve Türkiye’den uzmanlar ile küresel eğilimlerin ekonomik ve toplumsal etkileri, yenilikçilik ve teknoloji mimariler konuşuldu. Oturumlarda konuşma yapanlar arasında Cisco Türkiye Genel MüdürüÜmit Cinali, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer, Cisco Kıdemli Başkan Yardımcısı Duncan Mitchellve İntel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın yer aldı. Cisco Expo 2012’de katılımcılar için oluşturulmuş gösteri alanında pek çok ürünün tanıtımı da yapıldı.

Ümit Cinali: “Türkiye geçen sene rekabette 16 sıra atlayıp 43. sıraya yükseldi”

Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Ümit Cinali, gelecekte veri merkezleri yükünün yüzde 50’sinin bulut hizmetlerinden oluşacağını ifade etti ve sözlerini şöyle sürdürdü:
“Akıllı evler ile pek çok cihazınız, buzdolabınız bile internete bağlanacak. Dünyada İnternet’e giren cihaz sayısı 50 milyar olacak. 2023 Hedefimiz haberleşme teknolojisi GSMH’nin yüzde 8’ine ulaşması bekleniyor ki, bu 165 milyar liraya denk geliyor. Hatta durum öyle bir noktaya geliyor ki bazı batı ülkelerinde İnternet temel insan hakkı olarak tanınmış durumda. İleride Doğu ile Batı’yı bağlayan haberleşme hatları Türkiye’den geçebilir. Cisco olarak ülkemizin gelişiminde her sahada olduğu gibi bu konuda da destek veriyoruz. Fatih Projesi gibi projelerde deneyimlerimizi sizlerle paylaşıyoruz. 1997 senesinden beri Türkiye’de özel ve kamu sektörlerine hizmet vermekteyiz. Her sektöre özel çözümlerimiz var.”
Cinali, geçen sene başlattıkları teknolojide kadın programı ile kadınların teknoloji sektöründe kariyer yapmasına destek olduklarını da ifade etti. Yükselen bulut eğilimi ile sanallaşma ve veri depolamanın da çok önemli hale geldiğini belirten Cinali, bu teknolojilerinin hızla geliştiğini sözlerine ekledi. Günümüzde veri merkezlerinin kullandığı enerjinin artık dünyanın toplam harcadığı enerjinin yüzdesi ile ifade edilebildiğini söyleyen Cinali, gelecekte bunun daha da artacağını o nedenle bu konuda yatırımlar yapılması gerektiğini ifade etti.

Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer ise konuşmasında pazar ayrımlarının ortadan kalkacağından bahsetti.
Tayfun Acarer, ülkemizde geniş bant abone sayısının19,3 milyon, 3.Nesil (3N) abone sayısının 40 milyon ve mobil abone sayısının 67 milyon olduğunu ifade etti. E-ticaret hacminin geçen seneye göre yüzde 60 arttığını belirten Acarer sözlerine şu sözlerle devam etti: “Geçtiğimiz yıl 25 milyar TL olan bu sektörün bu yıl 40 milyar TL’na ulaşması bekleniyor. İleride Türkiye’de gerçekleştirilen ticaretin yüzde 90’ı e-ticaret olacak. Türkiye’de Cisco, Intel, Alcatel Lucent, Huawei, Ericsson, gibi firmaların ülkelere verdikleri teknik destek ve çeşitli hizmetler çok önemli.”
Sektörün eğilimi ne tarafa gittiğini sorgulayan Dr. Acarer, sözlerini şöyle sürdürdü: “İşletmelerimizin ses gelirleri yüzde 10 düştü ancak veri gelirlerinde yüzde 50 artış var; fakat verideki artış, sesteki düşüşü karşılayamıyor. Bu nedenle şirketlerin gelirlerinde azalmalar meydana geliyor. Firmalar buna yönelik yeni atılımlar, düzenlemeler yapılması gerekiyor. Gelişen teknoloji ve çeşitlenen altyapıda yakınsamanın etkisi daha da artacak. Sistemlerin, hizmetlerin ve hatta kurumların birbirine yakınlaşacağı, M2M (Makineden Makineye), akıllı şehirler gibi uygulamaların çok daha hızlı gelişeceğini düşünüyorum.”
Haberleşme, içerik ve yayıncılığın birbirinden ayrılmayacak hale geleceğini belirten Dr. Acarer, bu nedenle yakın bir süreç içinde pazar ayrımlarının ortadan kalkacağına inandığını belirtti. Düzenleyici kurumların birleşmelerinin de kaçınılmaz hale geleceğini ifade eden Acarer, konuşmasına devam etti: “Altyapıya olan ihtiyaç giderek artıyor. Hızla sabit ve mobil altyapıyı geliştiremezsek bizim şebekelerimiz tıkanacak. Bütün dünyada sabit ve mobil operatörler zarar etmeye başladı.”
Bu nedenle operatörlerin bu yatırımlara ortak olmasının onlar için hayati önem taşıdığını belirten Acarer, işletmelerin yönetim kurulundakilerin çok kısa süreçte kar etmeye odaklandıklarını, uzun dönemde kar getirecek yatırımlar yapmadıklarını ve bu konuya odaklanıp ciddi yatırımlar yapmaları gerektiğini ifade etti.

Duncan Mitchell: “20 yıl önce ilk tarayıcının ortaya çıkması ile İnternet bugünkü anlamıyla gerçek oldu”
Dünyadaki bilişim adreslerin yoğunlaştığı bölgeleri gösteren Duncan, bu bölgeler dışında kalan alanları hedef almaları gerektiğinden bahsetti. “Pek çok ülkeyi ziyaret ettim ve uzun dönemde yükselecek ülkeleri bu ziyaretlerimde tespit etmeye çalıştım. Türkiye Doğu ile Batı’yı birleştiren bir ülke ve bu çok büyük rekabetçi bir avantaj; ancak gelecekte coğrafi yerleşimimizin bir önemi kalmayacak. Önemli olan geliştirdiğiniz teknolojiler ve eğittiğiniz yetenekler olacak”. GSMH’nın yüzde 1 artması durumunda 72 yılda, yüzde 3 artması durumunda 24 yılda, yüzde 5 artması durumunda ise 14 yılda, yaşam kalitesinin 2 katına çıkarılabildiğinden bahseden Mitchell konuşmasına devam etti: “Türkiye’nin önümüzdeki 10 yıl içinde çok iyi tanımlanmış bir bilişim öngörüsü var. Cisco’nun bu anlamda rolünün olabileceğini düşünüyorum. Türkiye’ye yatırımlarımızı 15 yıl önce başlattık ve yatırımlarımıza devam edeceğiz. Cisco Başkanı Gary Moore, Türkiye için sorumluluk aldı. Firma içinde bu mevkide birinin Türkiye için destekleyici olması çok önemliydi. Bu anlamda gelecekte olacaklar beni çok heyecanlandırıyor. Ben geriye doğru bakıp bu olayla ilgili düşünmek istiyorum. Türkiye’de yapılan değişmelerde Cisco’nun büyük bir payı olduğunu düşünüyorum. Zaten hükümetle ortak çalışıyoruz. Eğitim, sağlık, haberleşme, kamu güvenliği, asayiş için ortak çalışmalarımız var.”
Cisco’nun dünyada Türkiye’nin arasında olmadığı 9 ülkede 30 yaş altı insanlar ile gerçekleştirdiği bir araştırmadan bahseden Mitchell, “Hayatınızda ne olmadan yaşayamazsınız?” sorusunun sorulduğu insanların yüzde 97’si mobil telefon, yüzde 84’ü İnternet, yüzde 64’ü otomobil, yüzde 42’si ise sevgilisi, eşi olamadan yaşayamayacaklarını belirttiklerini ifade etti. Dünya üzerindeki İnternet’in yüzde 7’sinin Cisco üzerinden işlediğini söyleyen Mitchell, artan talep nedeni ile giderek daha hızlı ve güvenilir veri ağı sunmak zorunda olduklarını söyledi. 2016’da veri ağının taşıyacağı verinin 130 Exabytes olacağını, bunun da 33 milyar DVD’ye eşit olduğunu belirten Mitchell, Türk vatandaşları ile beraberce parlak bir gelecek inşa etmek istediklerini ifade etti ve Türkiye ile işbirliği içinde olmaktan onur duyduğunu sözlerine ekledi.

Burak Aydın: “22 nanometre işlemciyi hayata geçiren ilk firmayız.”

Intel Genel Müdürü Burak Aydın, yaptığı konuşmada Intel’in planını, önlerindeki on yıllık süreçte işlemci teknolojisini dünyadaki insan hayatını İnternet’e bağlamak ve toplum hayatını zenginleştirme hedefiyle geliştirmek olduğunu ifade etti. Intel olarak, dünyada ilk defa 22 nanometre işlemciyi hayata geçirdiklerini söyleyen Aydın konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:
“22 nanometre işlemcinin saniyede açılıp kapanma hızı 100 milyar sefer, bir insanın bir düğmeyi 100 milyar kere açıp kapaması için gereken süre ise 2 bin yıl. Bir virüsün boyunun yaklaşık 100 nanometre olduğunu söylersem herhalde ne kadar küçük bir işlemci olduğu daha iyi ortaya çıkacak. 1971 yılında çıkardığımız transistör ile bugünkü 22 nanometrelik transistörü kıyaslayacak olursak, 4 bin kat daha hızlı, 5 bin kat daha az enerji tüketiyor ve 50 bin kat daha ucuz.”
İntel’in 2015 bulut öngörüsünden de bahseden Aydın, bilişim-servis hizmetlerinin hızlı yükselişine değindi. İnternet dünyasının bu hızla büyümeye devam ettiği takdirde 2015 yılında ağ kapasitesi için 6 kat, depolama için 16 kat ve işlem kapasitesi için 20 kat büyümeye gerek duyulduğunu ifade eden Aydın, veri patlamasının olduğu bir yerde işlemci hızının da gün geçtikçe önem kazandığını belirtti. Intel vPro platformu ve teknolojilerinin güvenlikte bütüncül bir yaklaşımı desteklediğini ifade eden Aydın, Ziraat Bankası’nın bu servisle toplam ettiği karın 1 milyon dolar olduğunu belirtti.