Gelecek için iş yapış şeklinizi dönüştürün

Baykan Çallı

Bu yıl 6’cısı düzenlenen EMC Forum’un ana konusu; gelecek için dönüşüm oldu.
18 Ekim 2012 tarihinde İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen EMC Forum etkinliğinde, gelecekte şirketleri nelerin beklediği oldu. Gelecek için işletmelerin iş yapış süreçlerinin hızlı bir şekilde dönüştürülmesi gerekliliğine dikkat çekilen konferansta, bilişim teknolojilerinin önemine değinildi. Yeni teknolojilerin şirketleri nasıl dönüştürdüğünün ele alındığı etkinlikte; Türk şirketlerindeki en büyük endişelerin veri güvenliği ve yönetimi konuları olduğu da gözler önüne serildi.
Açılış konuşmasını gerçekleştiren EMC Başkan Yardımcı Chuck Hollis, “Günümüzde iş yapış şekillerinin hızlı bir şekilde değişiklik gösterdiğini hepimiz biliyoruz. Geleneksel iş süreçleri artık bizler için herhangi bir anlam ifade etmiyor. Değişen dünyaya uyum sağlamak her şeyden daha çok önem arz ediyor. Eğer durup beklemeyi tercih edenlerdenseniz, çağı tamamen kaçırabilirsiniz. Ve bu durum sizin için telafisi olmayan sonuçlar doğurabilir. Şirketiniz için kötü durumları önlemek adına iş yapış şeklinizi, modelinizi, stratejilerinizi ve yenilikçi bakış açınızı sürekli olarak yeniden ve yeniden düzenlemelisiniz. Yatırımlarınızı ihtiyaçlarınız doğrultusunda doğru konumlandırmalısınız. Müşterilerinize hızlı ve etkin bir şekilde ulaşabileceğiniz çözümleri bünyenize katmalı ve bunları sürekli kontrol altında tutmalısınız. Bu uygulamaları yapabileceğiniz bulut bilişim çözümleri her ne kadar yeni olsa da, işler durumda bulunuyor. Yeni teknolojilere ihtiyatlı olarak yaklaşmanız söz konusu olabilir fakat bu teknolojileri yeterince iyi anlayıp, bilip, kullanmak bizler adına büyük avantajlar sağlıyor. İşletmenizin gerek bölgesel gereksek küresel arenada rekabetçi olmasını istiyorsanız, yenilikçi fikir ve teknolojilere hızlı uyum sağlamanız gerekiyor. Ayrıca, son dönemde sürekli olarak konuşulan bir başka önemli konuda büyük veri kavramı. Büyük veri her türlü verinin birikmesi ve silinmemesiyle birlikte sürekli olarak artışını sürdürüyor. Büyük veri kavramını iki kısma ayırarak; yapılandırılmış ve yapılandırılmamış olarak ayırmaktayız. Yapılandırılmış veriler şirketler için son derece kullanışlı olan bir kavramı temsil ediyorlar. Yapılandırılmamış veriler ise; analiz edilmemiş ve üst üste birikmiş bir yapıyı oluşturuyorlar. Birçok araştırmaya göre, ilerleyen yıllarda büyük verinin muazzam bir artış sergileyeceğini gösteriyor. Bu verilerin güvenliği ve yönetimi herkes tarafından merak edilen konular arasında yer alıyor. İşte bu noktada sizin için en yenilikçi teknolojilerden yararlanmak en doğru adım olarak karşımıza çıkıyor. EMC olarak, sizler için geliştirdiğimiz ve sunduğumuz çözümler işletmenizin sağlam temeller üzerinde yoluna devam edebilmesini sağlıyor. Biz sizler için sadece çözüm üretmiyoruz, aynı zamanda çözümü sizinle birlikte geliştirip artı değer yaratmaya devam ediyoruz” dedi.

Önder Sönmez: “Müşterilerimizin beklentilerine ve yapısına özel olarak etkili çözümler üretiyoruz”
Açılış konuşmasını müteakip söz alan EMC Türkiye Genel Müdürü Önder Sönmez, bu yılki etkinlik kapsamında, teknoloji dünyasının gündemindeki ‘Büyük Veri ve Bulut Bilişim’ konularına odaklandıklarından bahsetti. Yeni teknolojilerden geri kalınmamasının önemine değinen Sönmez, şirketlerin bilişim teknolojilerindeki dönüşümlerinde uygulamaları gereken yol haritası hakkında bilgiler aktardı. Rekabet ortamında öne çıkabilmenin ve karlılığı arttırabilmenin yolunun ihtiyaçlar doğrultusunda oluşturulmasının gerekliliğine değinen Sözmez, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Dönüşümün önünde ilerleyebilmek için etkili çözümlere gereksinim söz konusu. Bu çözümleri iyi araştırıp bilmek çok önemli. EMC olarak beklentileri karşılayabilmek adına burada sizlerle çalışmalar yürütüyoruz. Yeni nesil uygulamalara karşılık geliştirdiğimiz yapıya özel çözümlerimiz ile sizlere katma değer sağlıyoruz. Bulut bilişime giden yolda en başarılı sonucu elde etmelerinizi için çalışıyoruz. Rakiplerden farklılaşmanın ve kârlılığı korumanın yolu doğru belirlenmiş bulut stratejisinden geçiyor. Oluşturmuş olduğunuz stratejiniz doğrultusunda özelleştirilmiş hizmetler sunuyoruz. Sunmuş olduğumuz özel nitelikli çözümler, sizin rakiplerinizden farklı olmanızı sağlıyor. Bu sayede kendinize rekabetçi ortamda büyük avantajlar yaratmış oluyorsunuz. Gelecek için bir adım önden giderek artı faydalar elde ediyorsunuz. Biz sizlere sadece çözüm ve ürünler sunmuyoruz aynı zamanda yıllar içerisinde elde etmiş oldduğumuz bilgi birikimi ile de farklılık katıyoruz. Sizinle birlikte çalışıp, sizinle birlikte büyüyoruz. Türkiye’deki şirketlerde BT-Bilişim Teknolojileri dönüşümü üzerine gerçekleştirdiğimiz araştırmanın sonuçları da; Türkiye’deki şirketlerin yakın zamanda büyük bir dönüşüm geçireceğini gözler önüne seriyor. Kurumlar çalışma şekillerini, BT ve çalışan yapılarını dönüştürmek suretiyle operasyonları üzerinde daha yüksek kontrole ve pazarları, müşterileri ve ürünleri hakkında daha iyi bir kavrayışa sahip olacaklarını görecekler.”

EMC’nin BT dönüşümü üzerine yapmış olduğu araştırmanın çarpıcı sonuçları
öncelik veri depolama ve veri yönetimi
EMC’nin BT dönüşümü konusundaki araştırma sonuçlarına göre; Türkiye’de şirketlerin yüzde 62’si gelecek yıl içerisinde büyük bir dönüşüm geçirecek. Araştırma bulgularına göre Türkiye’deki şirketlerin yüzde 49’u yeni çözümler-ürünler geliştirilmesini, yüzde 46’sı gelirlerin artırılmasını, yüzde 42’si ise veri yönetiminin ve analiz çalışmalarının geliştirilmesini ticari konularda amaç olarak belirliyor.
Bu bulgular şirketlerin BT dönüşümüne yaklaşımlarına da yansıyor. Türkiye’deki şirketlerin yüzde 40’ı gelecek 12 ay içerisinde BT işlevlerinde büyük dönüşüm niteliğinde değişimler yapmakta olduklarını veya bu yönde planlar yaptıklarını bildiriyorlar. Araştırmaya göre; Türkiye’deki şirketlerin BT alanındaki önde gelen 7 önceliği; Veri depolama ve yönetimi (yüzde 60), yeni teknoloji (sistemler, uygulamalar ve veri) bütünleştirmesi ve süreç yönetimi (yüzde 58), veri yedekleme ve kurtarma (yüzde 57), mevcut teknolojilerin bakımı (yüzde 54), veri güvenliği (yüzde 52), güvenilirlik, ölçeklenebilirlik ve performansın iyileştirilmesi (yüzde 47) ve bulut bilişim (yüzde 46).
Araştırma, sadece şirketler ve BT işlevlerinin dönüşüm geçirmesinin ötesinde, BT çalışanlarının görevlerinin de hızlı bir değişim halinde olduğunu ortaya çıkarıyor. Şirketlerin yüzde 72’si büyük verinin, BT personeli için gelecek üç yıl içinde yeni görev ve sorumluluklar yaratacağına inandıklarını ve bulut bilişimin de aynı sonucu doğuracağını söyledi. Bu kapsamda Data Architect (Bulut Mimarı) ve Data Scientist (Veri Bilim Adamı) gibi yeni görevler ortaya çıkıyor. Türkiye’deki şirketler bu değişen ortama uyum sağlamaya hazır olduklarına inanıyor ve yüzde 87’si BT organizasyonlarının, öncelikli BT işlerini başarıyla gerçekleştirmek için yeterli bilgi ve beceri seviyesinde olduğundan emin olduklarını belirtiyor.
Araştırmada yer alan yöneticilerin yüzde 72’si, büyük veriye ilişkin analitik araçların; yeni kazanan ve kaybedenin belirlenmesi konusunda çok önemli bir rolü olduğu üzerinde hem fikir; bu görüşe uyumun en yüksek olduğu sektör ise, yüzde 88 ile telekom sektörü. Bunun yanı sıra, kuruluşların yüzde 70’i büyük veri analitik araçlarını ya konuşlandırıp kullanmaya başladıklarını ya da önümüzdeki 12 ay içerisinde yeni analitik araçlar almayı düşündüklerini belirtirken; yüzde 42’lik bir kesim de güçlendirilmiş veri yönetimi ve analiz-analitik araçların şirketlerin için kurumsal önceliklerinden biri olduğunu belirtti. Bu rakamlar, hızla yayılan teknolojiden azami fayda sağlama yarışının artık başlamış olduğunu açık bir şekilde gösteriyor ve bu yarışın kazanan ve kaybedenlerini, büyük veri analitik araçlarını kullanmaya başlama hızı belirleyecek.
Araştırma sonuçları; büyük veri analiz araçlarının şirketlerin ajandasında önemli yer tutmaya başladığını ve Türkiye’deki şirketlerin, sahip oldukları verilerin değerindeki artışa karşılık olarak, bu verileri koruma ihtiyacına önem verdiğini gösteriyor. Araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 82’si veri güvenliği ve yönetiminin kendileri için büyük bir endişe kaynağı olduğunu söylerken; diğer bir yüzde 44’lük kesim de ağ güvenliğini bir BT önceliği olarak gösterdi. Buna ilave olarak, araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 57’si yedekleme ve kurtarmayı öncelik olarak tanımladığını belirtti. Bu sonuçlar, veri gizliliği, güvenliği ve korumasının günümüz şirketleri için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.
EMC’nin araştırmasından çıkan bir diğer bulgu da şirketlerin, işlerinin dönüşümüne yardımcı olması için buluta verdikleri önemin arttığını gösteriyor ve yüzde 46’sı, bulutun kuruluşları için bariz bir öncelik olduğunu söylüyor. Araştırmaya cevap veren şirketlerin yüzde 60’ı bulut mimarilerinin önümüzdeki üç yıl içerisinde kuruluşları içerisindeki geleneksel BT altyapılarının yerini alacağına inanıyor; danışmanlık sektöründe bu oran yüzde 76’ya yükseliyor. Sonuçlar; bulut bilişimin, şirketlerin işletme operasyonlarını dönüştürmede çok önemli bir rol oynadığını ortaya koyuyor.

İşinizin merkezini sanallaştırın
Açılış konuşmalarının ardından geçilen paralel oturumlarda birbirinden değerli konuşmacılar sunumlarını gerçekleştirdiler. İşletmelerin gelecek için yapmaları gereken çalışmalara yönelik fikirlerin aktarıldığı sunumlarda katılmış olduğumuz ilk oturum VMware oldu.
Bulut bilişim sistemlerin kullanımına yönelik olarak halen bir kafa karışıklığının bulunduğunu belirten VMware Kıdemli Sistem Mühendisi Serdar Arıcan, “İnsanların yüzde 24’lük bir kısmı hala bulut bilişim sistemlerinin olumsuz koşullardan etkileneceğini düşünüyorlar. Yüzde 59’luk bir kısmı ise, bulut sistemlerinin gerçekleşmediğini ve gelecekteki bir çalışma alanı olduğunu ifade ediyorlar. Günümüzde yeni teknolojilerin getirmiş olduğu birçok soru bulunuyor. Biz WMware olarak yıllar içerisinde elde etmiş olduğumuz tecrübeler dahilinde bu sorulara cevaplar üretiyoruz. Yeni teknolojilerin kullanım alanları ve sağlayacağı faydaları müşterilerimize aktarmak amacında çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bilgi birikimimiz ile müşterilerimize çalışma alanlarında fark yaratabilecekleri uygulamalar ile ulaşıyoruz. Kullanımı kolay tek bir ara yüz yardımı ile kullanılabilen çözümler sayesinde müşterilerimizin işlevselliğini arttırmak amacı güdüyoruz. Sunmuş olduğumuz hizmetler sayesinde, müşterilerimizin de kendi kullanıcılarına yönelik olarak sorunsuz ve hızlı cevap verebilmelerine olanak yaratıyoruz” dedi.

Emin Çalıklı: “Büyük veri işinizi dönüştürür”
Büyük verinin önüne geçilemez bir şekilde yol alacağına dikkat çeken EMC Teknoloji Danışmanlığı Takım Lideri Emin Çalıklı, konuşmasında: “Büyük veri ilerleyen zaman içerisinde önüne geçilemeyecek şekilde büyümesini sürdürmeye devam edecek. Büyük veriyi iyi analiz etmek ve yapılandırmak firmalar açısından çok önemli. İşletmelerin büyük veriyi yapılandırarak kullandıkları alanların başında müşteri ilişkileri yönetimi geliyor. Büyük verinin yapılandırılması şirketlerin iş süreçlerini çok önemli ölçüde etkiliyor. İş yapış şekillerinizi dönüştüren büyük veriyi doğru olarak analiz edip kullanmak sektörde büyük avantajlar elde etmenizi sağlıyor. EMC olarak sunmuş olduğumuz etkin analiz etme yöntemleri ile büyük veriyi müşterilerimiz için yapılandırıyoruz. Yapılandırılmış veri müşterilerimizin sektörde farklılaşmasına yol açıyor. Bu sayede etkin çalışma yöntemleri hız kesmeden daha kolay bir şekilde devam ediyor. İhtiyaçlar ve beklentiler doğrultusunda doğru olarak analiz edilen veri sayesinde azami ölçüde başarılar elde edilmesi şaşırtıcı bir sonuç değil. Firmalar bu sayede mevcut bilişim teknolojileri ortamlarının karmaşıklığını azaltmanın yanında, sundukları hizmet düzeyini geliştirecek fırsatlara da sahip olabiliyor. EMC olarak, her ölçekte işletmeye; buluta giden yolculukta BT hizmetlerini dönüştürürken, gerçek zamanlı olarak büyük verilerini analiz etmek için hangi fırsatlara sahip olacaklarını ve büyük veriden nasıl maksimum fayda sağlayabilecekleri konularında çözümler sunuyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.