Dr.Azmi KOÇAK
dr.azmikocak@gmail.com

Medyasör

Çek Cumhuriyet’inde ilginç bir parti

Geçen sayıda KKTC’de faaliyet gösteren İçen Halkın Parti’sini anlatmış idim. Bu kez de Çek Cumhuriyet’inde faaliyet gösteren bir partiden davet aldım. ‘Seks ve Özgürlük İnisiyatifi’ isimli parti, geçen seçimlerde yüzde 2,5 oy almış. Bu seçimlerde hedef en az yüzde 5. Çek Cumhuriyeti Anayasa’sına göre bir siyasal partinin parlamentoya girebilmesi için, ülke genelinde en az yüzde 5 oy alması gerekiyor. Parti yöneticileriyle uzun uzun görüşüp siyaset üzerine konuştuk.
Partinin aynı ismi taşıyan ve ayda iki kez yayınlanan tabloid boyda bir de gazetesi var. Gazetenin İmtiyaz Sahibi Partinin Genel Başkanı Doç. Dr. Radim Uzel, Genel Yayın Yönetmeni ise, Miroslav Marec. Yayın organının içeriği, kısmen sosyete-magazin, porno ve kısmen de ünlülerle yapılan ciddi söyleşilerden oluşuyor. Örneğin son sayıda Çek Cumhuriyet’inin dünyaca ünlü tenis sporcusu Petra Kvıtova’nın bir söyleşisi manşete çekilmiş ve içeriden üç sayfa olarak dönülmüş.
Derginin bir sayfası da kare bulmacaya ayrılmış. Burada da sorular yine seks ve özgürlük üzerine. Partinin Genel Başkanı Doç. Dr. Radim Uzel bir seksüel hastalıklar kliniğinin de sahibi. Partiyi ziyaretim ve temaslarım sırasında, başta Almanya olmak üzere Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden seks amaçlı turistlerin geldiğini öğrendim. Arkadaşlar bana bu gruplar bir haftalığına yahut hafta sonluğuna Prag’a gelip hiçbir yere gitmeden bolca bu konuda faaliyet gösteren firmalara gidiyorlarmış. Tatil bitince de doğru hava alanına… Bu işletmeler hem erkek hem de kadın müşterilere hizmet veriyorlarmış. Hizmetin kalitesi ödenecek paraya göre değişiyormuş. Ödenecek miktar yüksek ise, hizmetin de kalitesi artıyormuş. Hizmet konusunda ekonomik nedenlerle bir test sürüşü yapamadığım için bu konuda fazla bilgi sahibi olamadım. Bana söylenilene göre; bu işletmeler müşterileri hava meydanında limuzinlerle karşılıyorlarmış. Müşteri lüks limuzinlerle hava meydanından doğruca işletmeye gelip krallar gibi ağırlanıyorlarmış. Yine bana söylenene göre; yemek ve içki konusunda konuklara çok güzel tatlar sunuluyormuş. Kısacası parayı ver, ye iç, yan gel yat… Parti Başkanı Doç. Dr. Radim Uzel, beni de partiye kaydetmek istedi. Ben de kendisine Çek Cumhuriyeti vatandaşı olmadığımı ve bu nedenle parti üyesi olamayacağımı anlattım. Radim Uzel beni partisine kaydetmekte büyük yararlar görmüş olmalı ki, soruna derhal bir çözüm buldu. “Değerli dostum Azmi Bey, ileri sürdüğünüz tez doğrudur. Ama bildiğiniz gibi, demokrasilerde çare tükenmez. Biz de sizi onursal üye yaparız” dedi. Ben de kendisine teşekkür ettim. Ama tabi, “Kardeş, bu işler bizi aşar” diyemedim. Sokaktaki insanlarla yaptığım görüşmelerde, partinin gelecek seçimlerde şansının büyük olduğunu saptadım. Çünkü her seçimde aynı partiler koalisyonla iş başına geliyorlarmış. Prag’lı, her seçim öncesi “Yine kime vereceğiz? Verecek parti yok ki” diye söyleniyormuş. Şimdi hedef yeni seçimler ve inisiyatifin yüzde 8-10 civarında bir oyla sandıktan çıkması. Partinin parlamentoya girmesi bir ölçüde her defasında aynı partilerin ülke yönetimine gelmesine protesto olarak değerlendiriliyor.

Oh be dünya varmış…
16 yıla yakın süredir Basın Danışmanı olarak görev yaptığım Özel MEF Okulları’ndan ayrılmış bulunuyorum. Eski e-posta adresim hükümsüzdür. Yeni e-posta adresim yukarıda da görüldüğü gibi, dr.azmikocak@gmail.com’dur. Şu sıralar yaşamın tadını çıkarmakla meşgulüm. Yakın zamanda arkadaşlarımın istekleri doğrultusunda, 15 yıllık anılarımı bir kitap halinde toparlayacağım.