Cenk YAPICI
Twitter: @cenkyapici

Muhaberat

“Akıllı”lar her yerde

Bundan 40 yıl kadar önce NASA’nın uzaya ve Ay’a insan göndermek için kullandığı teknoloji o zamanın çok ama çok ilerisindeydi. Ancak bugün ceplerimizde, çantalarımızda taşıdığımız akıllı telefon ve tablet bilgisayarların işlem gücü uzaya insan göndermek için kullanılanın çok ötesinde. Hatta birkaç ay önce Mars’a (Merih) inen keşif aracı Curiosity bile ilk nesil iPhone’lar kadar gelişmiş donanım özelliklerine sahip değil.
Araştırma firması Strategy Analytics’in piyasada var olan rakamları ele alarak yaptığı ön görüye göre akıllı telefon sayısı son çeyrekte 1 milyar adet barajını çoktan aşmış. Şu anda yeryüzündeki her 7 kişiden 1’ine bir akıllı telefon düşüyor. Akıllı telefonların uygulama desteği ile daha da işe yarar hale gelmesi, daha da önemlisi fiyatlarının hızla düşüyor olması bir sonraki milyarın çok daha hızlı geçileceğini gösteriyor. Strategy Analytics, 16 yılda 1 milyara ulaşan akıllı telefon kullanıcı sayısının 3 yıl içinde 2 milyar adede ulaşacağını öngörmesi de önemli bir bilgi.
‘Akıllı’lar hayatımıza o kadar hızlı ve derinlemesine girdi ki, çoğu zaman bilgisayarımızı açmaya üşenir, hatta gerek görmez hale geldik; çünkü telefonlar ve tablet bilgisayarlar ile tüm sayısal ve çevrimiçi işleri halleder olduk.
Geçtiğimiz günlerde Flurry’nin son yayınladığı araştırmada ilk göze çarpan detay, akıllı telefon ve tablet bilgisayar kullanıcılarının yaş farkı. Flurry’nin raporuna göre; akıllı telefonlar daha genç bir kitle tarafından daha sık kullanılırken, tablet bilgisayarlar yaş ortalaması biraz daha yüksek bir kitleye hitap ediyor. Ortalama bir akıllı telefon kullanıcısının yaşı 30 iken, ortalama bir tablet kullanıcısının yaşı 34; 18-24 ve 25-34 yaş gruplarında akıllı telefon kullanım oranı daha yüksekken, 35-54 ile 55 ve yukarısı yaş gruplarında tablet bilgisayarların öne çıktığını görüyoruz.
Cinsiyet dağılımına bakıldığında, erkekler akıllı telefon kullanmaya daha meraklılar. Tablet bilgisayar kullanımında ise, kadınlar ile kafa kafaya bir oranda kullanım söz konusu. Akıllı telefon kullanıcılarının % 56’sı erkeklerden, % 44’ü ise kadınlardan oluşuyor. Tablet bilgisayar kullanıcılarının %51’inin erkek ve %49’unun kadın olduğu belirtilmiş raporda.

Aklımız oyunda
Hem tablet bilgisayarlar, hem de akıllı telefonlarda en çok indirilen ve kullanılan uygulamaların başını oyunlar çekiyor. Özellikle tablet bilgisayar kullanıcılarının %67’si cihazlarını oyun için kullanırlarken, akıllı telefon sahiplerinin %39’u cihazlarında oyun oynuyor. Her iki cihazda da sosyal ağlar ikinci sırada, fakat burada da akıllı telefon sahipleri çok daha sık şekilde sosyal ağlara erişiyorlar.
Hem akıllı telefon, hem de tablet bilgisayarların en çok kullanıldığı saatler, 19:00 ile 22:00 arası. Akıllı telefonların kullanım oranı saat 22.00’den sonra yerini tablet bilgisayarlara bırakıyor. Bu da kullanıcıların daha çok oyun oynama ve okuma eğilimine doğru yöneldiklerinin bir göstergesi.
Sonuç olarak; bundan 15 yıl öncesine kadar merakını dergi veya kitaplar ile gideren, eğlenceyi el atarilerinden tetris oynayarak tadan ve sadece televizyondan canlı haber takip eden bizler şimdi hepsini ‘Akıllı’lardan yapıyoruz.

Not: Bu yazı, bir tablet bilgisayarda yazılmıştır.
Saygılarımla.