Sinan OYMACI

Saydam

Özel hayatın gizliliği

İnternet kullanıyorsanız, özel hayatınızı ne kadar gizleyebilirsiniz? Kolay gibi gözükmesine rağmen cevabı zor bir soru.
Pek çok önlem alarak istemediğim bilgileri paylaşmam diyebilirsiniz ancak pek öyle olmuyor. Sürekli geliştirilen araçlar siz farkında olmadan bilgilerin başka taraflarca elde edilmesine yol açabiliyor.
Daha geçenlerde, Ubuntu işletim sisteminin yeni sürümünün standart kurulumunda arama fonksiyonunun, aranan bilgileri Amazon ve benzeri bazı servislere gönderdiği belirlendi. Örneğin, rakip şirketle ilgili bir bilgi arıyorsunuz kişisel bilgisayarınızda. Siz farkında olmadan, arka planda aranan bilgi dışarıdaki bir servise gidiyor ve ona göre reklamlar çıkıyor karşınıza. Buraya kadar yine normal gözükür diyenler çıkabilir. Ancak herkese açık bir kablosuz erişim noktası kullanıyorsanız, şifrelenmemiş bu bilgiler, hangi konu üstünde çalıştığınızı o noktadaki bazı kişilerin görmesini beraberinde getirebilir.
Ubuntu için bunun çözümü, standart kurulumda arama fonksiyonunun sadece yerel dosyalarda çalışmasını belirlemek olarak değiştirmek. Herhalde önümüzdeki sürümlerde bu ayar yapılır.
Microsoft Windows Explorer 10 sürümünde izleme özelliğinin devre dışı bırakılması ile ilgili bir seçenek var. Fakat Yahoo, o parametreyi aktif etseniz dahi izlemeyi bırakmayacağını açıkladı.
Bunları izledikçe aklıma gündemde yer alan Phorm geliyor. Daha önceki yazılarımda değinmiştim. Şu anda ise Phorm konusunda o kadar çok yazılıp çiziliyor ki, ben o konuyu işlemeyeceğim.
Bu arada özel hayat, kişisel bilgiler demişken bir konu daha var değinmek istediğim.
Pek çoğunuz biliyordur, kısa mesaj servislerinden ne tarz mesajlar almak istediğinizi mobil operatörlerin ayarları ile belirleyebiliyorsunuz ve oldukça başarılı çalışıyor. Ben pazarlama mesajlarına kapattım ve yararını gördüm. Arada hala kaçan mesajlar geliyor ve bazı düzgün mesaj göndermek isteyenlerinki de pazarlama mesajı gibi algılandığından ulaşmıyor ama çok sorun etmiyorum.
Bu konu çözülmüşken, yeni bir rahatsız etme yöntemi daha keşfettiler bizim pazarlamacılar. Telefonla arayarak pazarlama yöntemi. Üstelik bunu otomatik sistemlere yaptırıyorlar. Tam önemli bir iş görüşmesindesiniz veya sağlık sorununuz var, zııırrrrrr! Mobil telefonunuz çalıyor. Açıyorsunuz, makinalı tüfek gibi bir ses başlıyor konuşmaya ‘şöyle de böyle, böyle de şöyle’…
Bunların nasıl engellenebileceği konusunu daha çözemedim. Hemen kapatmak bir çözüm değil. Çünkü arayan yine arıyor veya bir başka servis aramaya devam edebiliyor.
Gelen telefon görüşmesi çağrısının pazarlama amaçlı olduğunu anlamanın yöntemi nedir acaba?
Bilmediğiniz numaralara cevap vermemek çözüm değil, çünkü gerçekten sizinle irtibat kurmak isteyen biri arıyor olabilir. Benim önerim; eğer mobil telefonundan aradığınız kişi yanıt vermiyorsa ve bir süre sonra da size geri dönmüyorsa, iş veya ev telefonundan arayın eski günlerde olduğu gibi.
Açıkçası ben eğer bilmediğim bir numaradan çağrı geliyorsa, o esnada açabiliyorsam yanıt veriyorum. Eğer yanıt veremediysem, tanımadığım numarayı geri aramıyorum. Nasıl olsa arayan kişi beni gerçekten tanıyor ve ulaşmak istiyorsa tekrar arar diye düşünüyorum.
Paylaşmak istediğim son konu; sosyal medyadaki bilgilerinizin kimler tarafından görüntülenebildiğinin bilincinde misiniz?
Kendinize çok güzel güvenlik ayarları yaptığınızı düşünüp, kişisel bilgilerinizi sadece arkadaşlarınızın göreceğini düşünürken, bir uygulamayı kullanıma alarak, o uygulama sahibinin bilgilerinizi görebileceğini biliyor muydunuz? Uygulama sahibinin bir kişi olduğunu düşünmediniz herhalde, bir çağrı merkezinde görevli herhangi bir kişi bilgilerinizi görüntülüyor olabilir.
Görüş ve düşüncelerinizi bana iletin ki, neyi doğru neyi yanlış yapıyoruz görelim. Tüm güzellikler sizlerle olsun. Bilgi paylaştıkça çoğalır. Sağlıcakla kalın.
(İstanbul – 31.Ekim.2012)