Ericsson Mobil Telefonlarından Dünyanın İlk Çoğulortam Mesajı

Ericsson, dünyanın ilk çoğulortam mesajlaşmasını gerçekleştirdi. Ericsson tarafından dünyanın ilk çoğulortam mesajı (MMS), Fransa'nın Cannes şehrinde düzenlenen Dünya GSM Kongresi'nde teknoloji meraklılarına bir gösterimle tanıtıldı.
İlk tanıtımı Cannes'da yapılan MMS, herhangi bir altyapı ağı,
'WAP .gateway' ile beraber çalışabilecek olan Ericsson terminaller ile GPRS ağı üzerinden gönderilebilecek. Telekomünikasyon dünyasında bir devrim olarak nitelendirilen bu sistem, üçüncü nesil mobil telekomünikasyon için bir standart olarak da tanımlanıyor. Ericsson yetkilileri, geliştirdikleri bu yeni mesajlaşma biçiminin gelecekte mobil cihaz kullanıcıları için kaçınılmaz bir tercih olacağını belirttiler.
Ericsson tarafından ilk kez gönderilen bu çoğulortam mesaj-MMS, SMS olarak tanıdığımız Kısa Mesaj Servisi'nin gelişmiş bir hali. Bu mesaj gönderme sisteminde EDGE ve GPRS gibi yüksek hızdaki iletişim teknolojileri tarafından güçlendirilmiş ve WAP teknolojisini kullanan mobil cihazlar arasında metin, grafik, görüntü, ses ve hatta video klipleri içeren mesajları iletmek mümkün olacak. SMS servisi, henüz EMS olarak tanımlanan Geliştirilmiş Mesaj Servisi'ne geçiş yaparken bir ileri adım olan Çoğulortam Mesaj Sevisi bir devrim olarak adlandırılıyor.
Ericsson tarafından geliştirilen MMS özelliği bulunan Ericsson mobil telefonları, içerdikleri dahili medya editör aracılığıyla kullanıcılarına farklı içeriklere sahip görsel mesaj yaratma olanağı sunuyor. Bu yenilik sayesinde, mobil cihaz kullanıcıları, MMS gönderebilen mobil telefonlar içine yerleştirilmiş olan kamera sayesinde iş arkadaşlarına veya dostlarına sanal posta kartları veya özel tasarımla hazırlanmış Power Point tarzında mesajlar gönderebilecekler. Ericsson, MMS uyumlu GSM telefonlarını 2001 yılı sonunda piyasaya sürecek.

BLUETOOTH TEKNOLOJİSİ İLE ALIŞVERİŞTE YENİ BİR ÇIĞIR

Ericsson ve Norveç perakende sektörünün lider kuruluşu ICA Ahold, dünyanın ilk Bluetooth kablosuz iletişim teknolojisi tanıtımını gerçekleştirdi.
Yapılan tanıtım sırasında, perakende satış ödemelerinin Bluetooth kablosuz iletişim teknolojisi ile yapılabileceği gösterildi.
WAP ve Bluetooth teknolojisi ile uyumlu GSM telefonlar aracılığıyla, artık tüketiciler alışverişlerinde ödemelerini GSM telefonlar ile yaparken, aynı zamanda banka hesaplarını kontrol edip, birikimlerini değerlendirebilecekleri yeni öneriler hakkında bilgi sahibi olabilecekler.
Stockholm'de gerçekleştirilen tanıtımda ICA mağazası Bluetooth teknolojisi ile donatıldı. Bluetooth şebeke sunucusu ve Bluetooth çoklu erişim noktaları ile çalışan Bluetooth kapsama alanı yazarkasalarla bütünleştirerek yeni bir ödeme sistemi oluşturuldu. Yapılan bu tanıtım, Bluetooth teknolojisinin GSM, WAP ve Web teknolojileri ile uyumlu şekilde çalıştığını ispatlamış oldu.
Ericsson Bluetooth Kablosuz Kulaklık Seti'ni dünyanın birçok ülkesinde piyasaya sunarken, 2001 senesi içerisinde de tüketime sunacağı dünyanın ilk Bluetooth telefonu olan R520 modeli ile mobilite anlayışında yine bir ilki gerçekleştiriyor.

KABLOSUZ BİRLEŞME
Ericsson ve Intel arasında imzalanan lisans anlaşmasına göre, Intel Ericsson'un Bluetooth Kablosuz iletişim teknolojisi ile ilgili bütün telif haklarından yararlanabilecek. Bluetooth Telif Hakları, Bluetooth ürünü ile ilgili bütün donanım ve yazılım hakları ile işletim sisteminden bağımsız olarak çalışan Bluetooth Host Stack yazılımlarını içeriyor.
Intel elde etmiş olduğu Ericsson teknolojisi ile daha kapsamlı kablosuz iletişim çözümleri sunabiliyor. Intel, iletişim ve hesaplama çözümlerini kablosuz bir şekilde sunabileceği Bluetooth Host Stack ve Bluetooth ürününü Ericsson'dan bağımsız olarak da pazarlayacak.
Bluetooth ürünü içerdiği Bluetooth baseband yazılım programı ve donanımıyla, Bluetooth kablosuz iletişim teknolojisinin bir çip içine yerleştirilmesini mümkün hale getiriyor. Bluetooth Host Stack ise bölgesel olarak mobil cihazlar arasında kablosuz iletişimi sağlayan bir yazılım.
Ericsson ve Intel'in kablosuz iletişim teknolojisindeki bu birlikteliği, kablosuz Internet kullanıcılarına sunulacak çözümleri zenginleştirirken, bilişim ve iletişim sektörü için atılmış tartışmasız en büyük adımlardan biri.
İletişim dünyasının lider kuruluşlarından Ericsson, mobilite ve Internet'i birleştiren yaratıcı buluşlarıyla Mobil Internet dünyasında yeni bir dönem başlatıyor. Ericsson, sistem ve uygulamalardan, GSM telefonlara ve iletişimin tüm araçlarına kadar her alanı kapsayan toplam çözümler sunuyor. Ericsson, 140 ülkede 100.000'i aşkın çalışanıyla dünyadaki tüm kullanıcıları için hayatı ve iletişimi kolaylaştırıyor.
Intel Corporation, Internet ekonomisinin temel yapı taşlarını sunan lider bir kuruluştur. Dünyanın en büyük mikroişlemci üreticisi olan Intel, aynı zamanda bilgisayar, ağ ve iletişim ürünleri alanında dünyanın önde gelen şirketidir. Son birkaç yıl içinde Intel, Internet'i kişisel bilgisayar kullanımının evrimini sağlayan ana faktör olarak kabul etmiş, iç ve dış iş süreçlerini Internet tabanında yeniden yapılandırmıştır. Intel, Internet teknolojisinin avantajlarından müşterilerini maksimum yararlandırmak amacıyla dünya çapında önde gelen çözüm üretici firmalarla çalışmakta ve bu yolla geleceğin iş modellerinde Internet'in yeni uygulama alanları konusunda sürekli bilgi kazanmaktadır. Internet üzerinde yeni iş alanlarının gelişmesine yardımcı olmak ve finansal destek sağlamak amacıyla Intel, 1997'den bu yana 300'den fazla şirkete yatırım yapmaktadır. Intel, ayrıca, yeni teknolojilerin daha fazla kullanıcıya ulaştıracak ve yeni teknolojileri ışığında yepyeni iş stratejilerinin geliştirmesine olanak tanıyacak kişi ve kurumlara yönelik yeni hizmetler sunmaya devam etmektedir.