Hayalinizdeki Evi Birlikte Yaratalım

IBM Türk, akıllı ev-ofis teknolojisiyle, geleceğin yaşam alanlarının ilk örneğini ABKA inşaat ve Akros Mimarlık'la birlikte kuruyor.
Bugüne kadar yalnız bilim kurgu filmlerinde görebildiğimiz geleceğin yaşam alanlarının Türkiye'deki ilk örneği IBM Türk, ABKA inşaat ve Akros Mimarlık işbirliğiyle gerçekleştiriliyor. Teknolojinin sunduğu tüm olanakların kullanılabileceği ve bu kullanımın hayallerinizle sınırlı olduğu akıllı ev-ofisler, Türkiye'de teknoloji kullanımının geldiği noktayı göstermesi açısından da çarpıcı bir gelişme olacak.
Projeye imza atan üç firma, dünya çapında örneklerini yeni yeni duymaya başladığımız akıllı ev-akıllı topluluk uygulamasının Türkiye'deki ilk örneğini oluşturma kararını, düzenledikleri ortak bir basın toplantısıyla duyurdular. Toplantıda tanıtımı yapılan Flora Digital Evleri, teknolojiyi hayallerimizle buluşturarak modern yaşamın tüm gereklerini çatısı altında toplayacak.
IBM Türk Bütünleşik Teknoloji Hizmetleri Bölüm Müdürü Mustafa Gülenç, basın toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, ''IBM Türk, Akros Mimarlık ve ABKA inşaat işbirliğiyle Türkiye'de, hatta Avrupa'da bir ilke imza atıyor. Bu işbirliği sunucunda yaratılan 'akıllı topluluk', içinde yer alan bireylere yepyeni bir yaşam biçimi sunuyor. Öncelikle iş hayatını fiziksel sınırlarından kurtararak, 'ev-ofis' kavramını hayatımıza yerleştiriyor. Diğer teknolojik üstünlükleriyle de, geleneksel konfor kavramına bambaşka bir boyut kazandırıyor'' dedi. Gülenç, akıllı toplulukta kullanılan tüm teknoloji altyapısının IBM Türk Hizmetler Bölümü tarafından, dünya çapındaki IBM tecrübesinden yararlanılarak gerçekleştirildiğini söyledi.
ABKA inşaat Genel Müdürü Halil Kaplan da, ''ABKA İnşaat, bugüne kadar, yurt içinde ve yurt dışında 14.000'i aşan konuta imza attı. 20 yıldır, ABKA İnşaat'ta teknolojiyi yakından izlemeye ve kullanmaya çalışıyoruz ancak teknoloji bugüne kadar hiç bu kadar başrolde olmamıştı'' dedi. Hayal kurmayan firmaların atılım yapamayacağına inandıklarını söyleyen Kaplan, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Hayallerimizi gerçekleştirmek için, hayallerimize ortak olacak çözüm ortakları ve müşterilere ihtiyaç duyuyoruz. Flora Digital'ı gerçekleştirmek üzere IBM Türk ve Akros Mimarlık'la temas kurduğumuzda hayallerimizi gerçekleştirmeye ne kadar yakın olduğumuzu gördük. IBM Türk ve Akros'la bir ilke imza atacak olmak bizi heyecanlandırıyor ve gururlandırıyor'' dedi.

Hayallerinizi Sınırlamayın
Projeyi ayrıntılı tanıtımını ise IBM Türk iletişim Hizmetleri Uzmanı Mehmet Erbil yaptı. Erbil'in çeşitli örnekleriyle anlattığı akıllı ev/akıllı topluluklar, IBM teknolojisiyle size, tüm hayallerinizi kendi evinizde gerçekleştirme olanağı sunuyor:
"Akıllı evinizin ısıtma/soğutma, enerji, aydınlatma sistemini uzaktan veya yakından kumanda edilebilir, onları programlayabilirsiniz. Akıllı evde uzaktan eğitim alabilir, eğlencelere katılabilir, uzaktaki arkadaşlarınızla görüntülü olarak sohbet edebilir, çocuğunuz yuvadayken onun ne yaptığını izleyebilir, sağlık hizmetleri alabilirsiniz.
Akıllı evinizdeki elektronik cihazlarda bir arıza meydana geldiğinde, cihaz, 'akıllı topluluk/yaşam alanı' içindeki tamirciye atacağı e-posta ile arızayı bildirecek, böylelikle tamirci kendi atölyesinden cihazı test ederek bakım ve onarımını yapabilecek. 'Akıllı topluluk'ta yaşayan diğer kişilerle istediğiniz an, Internet'e ulaşabildiğiniz her türlü araç üzerinde, örneğin televizyonda sohbet edebileceksiniz.
'Akıllı topluluk' sınırları dışında bulunduğunuz zamanlarda taşınabilir bilgisayarınızla evdeki ya da kreşteki çocuklarınızı izleyebileceksiniz. Böylelikle uyku veya yemek saatleri geldiğinde çocuklarınızı veya bebek bakıcısını uyarabileceksiniz.
Artık, sizin eviniz hırsızları korkutacak. Eğer hırsızlar evinize girmeye cesaret edebilirlerse, eviniz çeşitli tedbirler alacak. Örneğin, evin ışıklarını yakarak, içeride insan olduğu izlenimini verecek. Ya da hırsızı içeri alarak tüm kapı ve pencereleri kilitleyerek hırsızı eve hapsedecek. Ardından karakola haber vererek hırsızın suç üstü yakalanmasını sağlayacak. Tatildeyken istediğiniz zaman kameralarla evinizin herhangi bir yerini kontrol edebileceksiniz.
Akıllı evlerde kullanılacak akıllı eşyalar hayatınızı kolaylaştıracak. Örneğin, buzdolabınız, eksilen bir ürünün siparişini markete e-posta ile verecek. Seyahata çıktığınızda çiçeklerinizi komşunuza bırakmanıza artık gerek yok. Akıllı ev, sizin için çiçeklerinizi sulayacak. Aynı bağlantı noktasından siz favori video filminizi seyrederken, eşiniz TV izleyebilecek, çocuğunuz aynı anda Internet'te sörf yapabilecek.
Akıllı evlerde ev işleri artık daha kolay. İş çıkışında fırınınıza GSM telefonunuzla vereceğiniz bir komut sayesinde akşam yemeğinin istediğiniz saatte hazır olmasını sağlayabileceksiniz. Evdeki çamaşır makinası, buzdolabı, fırın, T.V vb. cihazları istediğiniz saatte açılıp-kapanması için programlayabilecek, ev içinden uzaktan kumanda. aletiyle kontrol edebileceksiniz. Internet'ten evinizdeki herhangi bir aracı yönetebileceksiniz.
Projenin, kendi türünde ilk örnek olduğunu belirten ve bu işbirliğini salt bir mimari projenin uygulanması olarak görmemek gerektiğine dikkat çeken Akros Mimarlık Sahibi Mimar Bülent Onur ise, şunları söyledi: "İnsanların tüm hayallerine cevap verebilecek bir konut kampusu olmasının yanı sıra dünyanın en gelişmiş teknolojileri ile donatılmış elektronik iş altyapısını mekanlarla birlikte tasarlanmaktadır. Bu yeni fikrin gerçekleşmesinde her biri kendi alanında söz sahibi olan teknolojide dünya devi IBM ve inşaat sektöründe uluslararası başarılar kazanmış ABKA ile bu projede işbirliği içinde olmaktan mutluluk duyuyorum" dedi.