Eurasiasat SAM’ın faaliyetleri ile ilgili gerçekler


Türk Telekom’un yüzde 75, Alcatel Space Com’un ise yüzde 25 hisse ile ortağı olduğu ve Monaco yasalarına göre 15 Kasım 1996 Monaco’da kurulmuş olan Eurasiasat SAM’ın faaliyetleri 14 Ekim 2003 tarihinden itibaren fiilen Türkiye’ye kaydırılmıştı

EURASİASAT, 10 Ocak 2001 tarihinde uzaya gönderdiği TURKSAT 2A uydusu için yaklaşık 370 milyon Dolar civarında bir yatırım yaparken, 1 Şubat 2001 tarihinden itibaren de uydunun ticari olarak işletme ve pazarlama faaliyetlerine başlanmıştı.

Bu tarihten itibaren yapılan pazarlama faaliyetleri sonucunda, TURKSAT 2A'nın ancak bugüne kadar yüzde 30'u gerçek olarak pazarlanabilirken, yüzde 70'lik kısmı boş olarak duruyor. Uydunun atılmadan önceki yapılan fizibilitelerinde ilk yıl için yüzde 85'lik bir doluluk oranına ulaşarak, tüm kredi yükümlülüklerini elde edeceği gelirleri, ile ödeyeceği hedeflenirken, şirketin reel olarak faaliyete başladığı yıldan itibaren yıllık yaklaşık ortalama 30 milyon Dolar civarında zarar ettiği belirtiliyor. Dolayısıyla, Eurasiasat kendi kaynakları ile kredi anapara geri ödemelerini yapamazken, bu krediler Türk Telekom tarafından ödeniyordu.

Bütün dünyada yaşanan 2000 yılı telekom krizinin yansıması olarak şirketin sürekli zarar etmesinin dışında; faaliyetlerin Türkiye'ye kaydırılmasındaki ana hedef, Eurasiasat'ın mevcut ve potansiyel müşterilerinin Türkiye ve civarındaki ülkelerde olması ve Ortadoğu bölgesinde son bir yıl içerisinde yaşanan hareketliliğin beraberinde getirdiği uydu telekomünikasyon ihtiyacı nedeniyle; bu pazara yakınlaşmak ve mevcut müşterilerle olan iş hacmini arttırmak, böylece TURKSAT 2A uydusu üzerindeki boş ‘transponder' sayısını azaltmak planlanıyor. İrtibat

ofisinin kurulması ile birlikte, istihdam edilen ekip de Türkiye'ye kaydırıldı. Ankara ve İstanbul bölgelerinde yapılacak çalışmalarla uydunun etkin bir şekilde pazarlanması hedefleniyor.

Diğer yandan, irtibat ofisinin kurulması ile Monaco'da bulunan ofis 525 bin Dolar karşılığında başka bir firmaya devredilerek ücretsiz olarak kullanılma k üzere bir oda iki yıllığına Eurasiasat'a ayrıldı. Halen Monaco'da finansman ve muhasebe işlerini yürütmek üzere bir eleman istihdam ediliyor. Bu operasyon sonucunda Monaco'da yıllık 5 milyon Dolar civarında olan faaliyet giderlerinin yarı yarıya azaltılması bekleniyor.

Eurasiasat'ta genel müdür krizi

Eurasiasat SAM'ın faaliyetlerinin Türkiye'ye kaydırılmasının ardından, görevinden ayrılan Genel Müdür İlhami Aygün ile Ulaştırma Bakanlığı arasında bir kriz yaşanırken, Bakan Yıldırım, Aygün'ün 16 bin Euro maaş aldığını söyledi. TÜRSAT 2A ve Eurasiasat'ın zarar etmesine karşın genel müdürün 16 bin Euro maaş almasının normal olmadığını söyledi.

Yıldırım, Türk Telekom Genel Müdürlüğü Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen PTT Bank Eğitim Seminerlerinin açılış konuşmasını yapmasının ardından basın mensuplarının Eurasiasat'ta yaşanan genel müdür krizine ilişkin sorularını cevaplandırdı. Yıldırım, 16 bin Euro maaş alan Eurasiasat şirketi genel müdürünün kendi memurları olmadığını belirtti. Eurasiasat firmasının 1996 yılında Fransızlarla birlikte ortak olarak kurulduğunu ve yüzde 51'nin Türk Telekom'a yüzde 49'unun da Fransızlara ait olduğunu söyleyen Yıldırım, Eurasiasat'ın TURKSAT 2A'yı uzaya fırlatmak üzere kurulduğunu hatırlatarak, başlangıçta firmanın kendini finanse edecek kaynağı müşterilerden sağlayacağının varsayıldığını ancak, geçen yıllara rağmen firmanın yeterli finansmanı bulamadığını vurguladı.

Yaşanan finansman zorlukları üzerine Türk Telekom'un şirketteki payının yüzde 75'e çıkarıldığını belirten Yıldırım, Türk Telekom'un şirketteki sermayesinin 140 milyon Dolar'a ulaştığını dile getirdi. Sözkonusu uydunun maliyetinin 303 milyon Dolar olduğunun altını çizen Yıldırım, “Firma aradaki farkı da bankalardan kredi olarak temin etmiştir. Uydunun yapımı gerçekleştirilmiş ve Ocak 2001 yılında uzaya fırlatılmıştır. 1 Şubat 2001 tarihinde de uydu faaliyete başlamıştır” dedi. Uydunun kapasite kullanım oranının hiçbir zaman yüzde 30'u geçemediğini belirten Yıldırım, Monaco'daki işletme giderlerinin aylık 5 milyon Dolar olduğunu ve firmada da 5-10 kişinin çalıştığını söyledi. Firmanın ortalama gelirinin açılışından bu yana 45 milyon Dolar'ı geçmediğini söyleyen Yıldırım, “Halbuki bu uydu için alınan borçların geri ödenmesi için yıllık 40 milyon Dolar gelire sahip olması gerekiyor. Firmanın müşterilerinin yüzde 80-90'ı Türkler. Öyle bir şirketin pazarlama faaliyetinin devam etmesinin anlamı yoktu. Şirketi buraya taşıdık” şeklinde konuştu.

Eurasiasat SAM'ın faaliyetlerinin Türkiye'ye kaydırılması üzerine firmanın genel müdürüne de bir teklif sunduklarını anlatan Yıldırım, “Biz genel mdürümüze dedik ki, Türkiye'ye gel! O, gelmek istemedi” ifadesini kullandı. Bu şirketteki alınan paraları sorun etmediklerini söyleyen Yıldırım, “Aldığınız paranın da hakkını vermeniz lazım. Şirket, yılda 30 milyon Dolar zarar ederken böyle bir kişiye bu ücretin ödenmesi, en lüks makam aracına sahip olmasının bir anlamı yoktu. Böyle bir maliyetin devam ettirilmesinin ne kadar ahlaki olduğunu kamuoyunun takdirine bırakıyorum” dedi. Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü:

“Genel müdür 16 bin Euro maaş alıyor. Bu arkadaşın sözleşmesi var. Sözleşmesinin feshettiğimiz takdirde kendisine ödenmesi gereken tazminat miktarı 525 bin Euro. Bundan vazgeçmesini istedik. Ancak o bunu kabul etmedi.”

Yıldırım, Türk Telekom'un özelleştirilmesi sürecinde uyduların Türk Telekom'dan ayrılarak ayrı bir şirket çatısı altında yapılandırılacağını kaydetti. Yıldırım, uydular için kurulacak yeni şirket için yasa çıkarmaya gerek olmadığını bildirdi.

Kim kime ne dedi? Kim kimi yanılttı? Bunu niye yaptı? Bu soruların cevaplarını bilmiyoruz ama, gerçekler Eurasisat Genel Müdürü İlhami Aygün'den direkt olarak Ulaştırma Bakanı'mız Binali Yıldırım'a iletildi. Yazının tam metni, aşağıda bilgilerinize sunulmuştur. Şaka gibi; aklımıza, “Meyva veren ağaç taşlanır” Deyişimiz ya da ‘cehennemdeki Türk kazanı' fıkrası geliyor. Takdir sizlerin.

Türkiye'de ilk defa; Aralık 2003 de yayınlanan 99.sayımızın 126 ve 127. sayfalarından (www.telepati.com.tr) detayları ve nedenleriyle sizlere duyurduğumuz konu, üç ay sonra Şubat 2004 tarihinde günlük basınımıza yansıdı. Hem de Milliyet Gazetesi hariç, diğer günlük basında ‘yanlış' veya ‘yanıltıcı' olarak.

Sayın Bakanım,

Bildiğiniz üzere, Eurasiasat şirketi , 15 Aralık 1995 tarihli Türkiye Cumhuriyeti Bakanlar kurulu kararı ve 17 Ağustos 1996 tarihli Fransız Bakanlar kurulu kararları ile Monako'da kurulmasına karar verilmiş ve 15 Kasım 1996 tarihli Monako Bakanlar kurulu kararı ile kurulmuştur. Hem Fransız hem de Türk tarafının teklifleri üzerine, o sırada Uydu Sistemleri üretiminden sorumlu olarak çalıştığım Fransız Aerospatiale şirketinden ayrılarak 1 Ocak 1997 yılında Eurasiasat şirketinde Genel Müdür olarak aynı maaşla çalışmaya başladım.

Turksat 2A uydusunun finansmanının sağlanarak üretimini takiben 11 Ocak 2001 tarihinde fırlatılarak başarıyla yörüngesine yerleştirilmiştir. Uydununun kabulü Türk Telekom ve TSK uzmanlarınında bulunduğu bir heyetçe 1 Şubat 2001 tarihinde yapılmıştır.

Bu tarihe kadar, maaşım aylık brüt 65.000 Fransız Frank'ı, elime geçen ise, 54.000 Fransız Frank'ı (8300 Euro) olup, bunun üzerinden % 30 gelir vergisi vermekte idim.

Eurasiasat şirketi, yönetim kurulunun (3 kişi Türk Telekom, 2 kişi Alcatel Space'den oluşmaktadır, ben üye değilim) 21 Şubat 2001 tarihinde yaptığı yönetim kurulu toplantısında bütün sirket çalışanlarının maaşları revize edildi ve benim maaş artışı istememem üzerine$ Monako'ya taşınmam gerektiği belirtilerek , maaşımın aynen devam etmesi ve Monako'da lojman kirasının yaklaşık brüt 5.900 Eurosunun (110 M2, 1. kat apartman dairesi için) şirketçe ödenmesi kararı alındı . Dolayısıyla, Ek'te en son Ocak 2004 tarihli maaş bordrosundan da görüleceği üzere, şu an toplam (maaş artı lojman kirası) aylık net 14.223 Euro almaktayım.

Şirketin bütün harcamaları yönetim kurulunca belirtilen bütçe dahilinde yapılmaktadır ve bu zamana kadar hiçbir şekilde bütçe dışı harcama yapılmamıştır. Ayrıca benim Genel Müdür olarak, hiçbir serbest harcama yetkim yoktur. Yıl sonunda şirket hesapları uluslararası denetleme kuruluşlarınca ve şirket ortakları Türk Telekom ile Alcatel finans uzmanlarınca da denetlenmektedir. 2002 yılının hesapları 1 Nisan 2003 tarihinde Yönetim Kurulunca onaylanmış ve ibra edilmiştir. (Sayın Erkan Akdemir başkanlığında, Sayın Mehmet Ekinalan'ın da katıldığı Yönetim kurulu ve Genel Kurul kararları ile). 2003 yılı hesapları raporu halen uzmanlarca hazırlanmaktadır.

Eurasiasat şirketinin faaliyetlerinin Ankara'ya taşınması işine gelince; Eurasiasat Yönetim Kurulunun 29 Ağustos 2003 tarihinde Paris'te yaptıkları 49 nolu toplantıda aldığı kararla; şirkette çalışan toplam 8 kişiden, 5 Fransız ve 1 Türk çalışanı Monako hukukuna göre olan tazminatlarını ödenerek işten çıkartılmıştır. Geriye, muhasebeci Christophe Rosenthal ve ben kalmış bulunuyorum.

Bu arada şirketin taşınma işlemleri koordine edilmiş ve şirket binası Monako'daki bir şirkete yönetim kurulunun bana verdiği yetki ve yönetim kurulunun kararı ile 525.000 Euro'ya devredilmiştir. Bu arada bilgi kaybı olmaması için, Ankara irtibat ofisine yeni alınan arkadaşlara bilgi aktarımı ve eğitimi verilmiştir.

Bana, bu zamana kadar Eurasiasat şirketi yönetimince resmi olarak hiçbir şekilde ayrıl denmemiş, sadece 14 Ocak 2004 tarihinde Eurasiasat ve Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Erkan Akdemir'den görevimi Turkiye'de sürdürmem için teklif yapılmış ve rahatsız olduğumdan dolayı cevabi yazı ve şartları konusunda şirket avukatları gerekli görüşmeleri yapmaktadırlar. Yine ben, gerekiyorsa şirketten her an ayrılmaya razı olduğumu ve her türlü kolaylığı göstereceğimi bildirmiş bulunuyorum.

Benim, Eurasiasat şirketi ile standart Monako hukukuna göre yapılmış bir sözleşmem vardır. Bu sözleşme şirket ortağı Alcatel avukatlarınca hazırlanmış ve Eurasiasat yönetim kurulu kararıyla onaylanarak 17 Aralık 1996 yılında imzalanmış ve yukarıda bahsettiğim üzere 1 Ocak 1997 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir.

Sözleşmede işten çıkartılmam halinde; 6 ay önceden haber verilerek (veya hemen ayrılınmam isteniyorsa defaten ödenerek; 96.048 Euro) 1 yıllık maaş tutarı tazminat vardır (229.074 Euro). Bu rakamlara ayrıca, kullanılmayan izinler gibi az bir miktar daha (yaklaşık 20.000 Euro) eklenebilir. Bu hesaplamalar, hem şirket avukatlarınca defalarca yapılmış hemde yönetim kurulu üyelerinin bilgisine sunulmuştur. (Ek'te Monako hukuk kuruluşu Roland Melan ın hazırladığı ve şirkete sunduğu hesap tabloları vardır).

Sayın Bakanım, bu zamana kadar Türkiye'ye ve Türkiye'deki uydu sistemlerinin uluslararası alanda ilerlemesi için özveriyle çalışmış ve bu çalışmalarım hem Türkiye'de hem uluslararası alanda birçok ödülle ve takdirle karşılanmış , en son Uzay Teknolojleri alanında, IBC-Cambridge tarafından , ‘2002 yılının Uluslararası Yılın Bilim Adamı' ödülünü almışımdır.

Yukarıda belirtmeye çalıştığım gibi, her zaman Türkiye için birşeyler yapmaya çalışan birisi olarak, size yanlış ve hatalı verilen bilgiler olduğunu belirterek, sizlere her türlü yardımı yapacağımı saygıyla bildiririm.

İlhami AYGÜN

Genel Müdür / CEO

Tel : +377 97 98 57 57

Faks : +377 97 77 82 20

GSM : +33 611 51 79 76

E-posta : iaygun@eurasiasat.com

Web : www.eurasiasat.com