Mart 2005 Sayı: 114

Konular

Ne Alsak
Ayın ürünleri...

Osman Dur, “Türkiye'nin yeni bir uyduya ihtiyacı var”
Türk Telekom'un bünyesinden ayrılarak TÜRKSAT A.Ş'ye devredilen uydulardan TÜRSAT 1B Uydusu'nun ömrünün bitmesi, TURKSAT 1C'nin de 2 yıllık bir ömrünün kalması nedeniyle, Türkiye'nin acilen yeni bir uyduya ihtiyaç duyduğunu ortaya koydu. TÜRKSAT A.Ş Genel Müdürü Osman Dur, TURSAT 2A uydusunun ömrünün ise 2015 yılında tamamlanacağını bildirdi.

2005'te virüslerin yeni hedefi: Mobil cihazlar
IBM Küresel Güvenlik İstihbarat Servisi, 2005 yılında virüs tehditlerine en açık alanların mobil cihazlar olacağına dikkat çekti. Servisin hazırladığı raporda, kurumsal bilgi işlem merkezlerinin virüslere karşı hazır olma çalışmalarına bir an bile ara vermemeleri gerektiği belirtildi.

Türk Telekom bu yıl 1.1 katrilyonluk yatırım yapacak
2004 yılında 515 trilyon Liralık yatırım yapan Türk Telekom, 2005 yılında bu rakamın iki katının üzerinde 1 katrilyon 125 trilyonluk bir yatırım yapmayı öngörüyor. Özelleştirme sürecinde olan Türk Telekom'da İnternet yatırımları 2005'e damgasını vuracak.

HP, kanal ortaklarıyla işbirliğinin 25. yılını kutluyor HP, bu sene Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'dan meydana gelen EMEA bölgesinde kanal ortaklarıyla işbirliğinin 25. yılını kutluyor. Bölgede HP gelirlerinin %75'i kanal ortakları tarafından satışlarla gerçekleştiriliyor. HP, kanal ortaklarına yönelik pek çok yenilikçi program ile işbirliğini pekiştiriyor.

Intel, fil üstünde kablosuz safariye çıktı
Afrika'nın en vahşi bölgelerinde kablosuz safariye çıkan Intel ve beraberindeki ekip, Intel® Centrino™ Mobil Teknolojili diz üstü bilgisayarlar ve uydu kanalıyla İnternete bağlandı. 11 gün süren safaride, mobil bilgi işlem uygulamasının başarısı ve kablosuz İnternet özgürlüğünün sınır tanımadığı kanıtlanmış oldu.

Sanal bir gerçeklik: Çağrı merkezleri
Modern iş yaşamına artık iyice yerleşen olan pazarlama kavramının temel ilkesi, müşterinin neye ihtiyaç duyduğunu bilmek, ürün ve hizmeti müşterinin ihtiyaçlarına göre biçimlendirmektir.

3GSM Dünya Kongresi'ne Nortel damgası
Nortel, 14 – 17 Şubat tarihleri arasında Cannes'de düzenlenen 3GSM Dünya Kongresi 2005 kapsamında, canlı GPRS, UMTS ve HSPDA ağları üzerinden geniş bant kablosuz veri servislerini tanıtıyor. Nortel'in etkinlikleri; ağ optimizasyonu sağlayan, gelecekteki kablosuz geniş bant taleplerini destekleyen ve operatörlerin gelir potansiyelini arttırmasına ve müşteri sadakatini elde etmesine yardımcı olan çözümlere odaklanıyor.

Oracle, PeopleSoft birleşmesi ile gücünü artırdı
Oracle, PeopleSoft’u satın alması ile oluşan 50.000 kişilik güçlü iş gücünün büyük bir yenilik ile, dünya çapındaki 23.000 uygulamaya destek sağlayacağını duyurdu. Oracle’ın merkez ofisinde düzenlenen ve 1.300’den fazla Oracle ve PeopleSoft uygulama ortağının katıldığı etkinlikte, Oracle CEO’su Larry Ellison ve üst düzey yöneticiler, yeni uygulama organizasyonu ile oluşan ürün ve küresel destek planlarını tanıttı.

Türkiye'nin lokomotifleri 1. Kobiler ve Bilişim Zirvesi'nde
Türkiye Bilişim Derneği Eskişehir Şubesi ve TÜBİTAK, Anadolu'daki KOBİ'lerin bilgi ve haberleşme teknolojilerinden daha bilinçli bir şekilde faydalanmasını sağlamak amacıyla, 1. Kobiler ve Bilişim Zirvesi'ni düzenledi.

“Yılın en dinamik, en sportmen kampanyasıyla bilgisayar ağlarının gücünü keşfedin”
Cisco Systems, büyüyen işletmeler pazarındaki atağına yeni bir kampanya ile devam ediyor. KOBİ'lere ses opsiyonlu güvenli ağ çözümleri sunan Cisco Systems bu çözümlere yönelik ürünlerinde Nisan ayı sonuna kadar sürecek bir kampanya başlatıyor.

Progress Software çözüm ortaklarıyla büyüyor
Progress Software 25 yıldır dünyada ve 16 yıldır Türkiye'de faaliyetlerini başarıyla sürdürüyor. Dünyada yaklaşık 120 ülkede, 50 bin şirket ve 3 milyon kişi finans, sağlık, eğitim, nakliye, turizm, tekstil gibi birçok sektörde Progress tabanlı iş uygulamalarını kullanıyor.

2005 yılı Avaya için e-devlet çözümleri yılı olacak
Bütünleşik haberleşme çözümü, 60 kamu kurumunu ve 360 bölgeyi kapsarken, güvenilirliği ve acil durumlara yanıt vermeyi de geliştirmektedir. Çözüm aynı zamanda, yılda 10 milyon Dolar'ın üzerinde tasarruf sağlayacaktır.

Philips Xenium 650 ile seyahat özgürlüğü
Philips, renkli ekranlı ve aktif kapaklı yeni modeli Xenium 650 ile bol seyahat edenlerin bir düşünü gerçekleştirdi. Bekleme süresinde 2 – 4 hafta dayanan ve 8.5 saat kesintisiz konuşma süresi bulunan Xenium 650, sık seyahat edenlere büyük kolaylık sağlayacak.

Motorola C115'e daha yakından bakın
Sadece 80 gram ağırlığında yeni C115, gece mavisi ışıklı ekranı ve tuş takımı C115'i benzer boyutlardaki telefonlardan ayırıyor ve rahat kullanımıyla dikkat çekiyor.

Telnet Telekom emin adımlarla ilerliyor
Telnet Telekom, gerek kurumlara ve gerekse bireylere hitap eden ses hizmetlerini pazara sundu. Türkiye'nin önde gelen İnternet/haberleşme ağı servis sağlayıcısı olarak hizmet veren Telnet Telekom, kurumsal ve bireysel UMTH hizmetlerinde de emin adımlarla ilerliyor.

Kurumların kimliği Novell Nsure ile güvende
Novell, kurum ve kuruluşları doğru kişilerin doğru bilgilere erişimlerini sağlayan IdM (Identity Management- Kimlik Yönetimi) konusunda bilgilendirdi.

Gantek Teknoloji geleceği planlıyor
Gantek Teknoloji Genel Müdürü Selda Bağdat: “E-dönüşümü tamamlamada en önemli adım, kurumların kendi içerisindeki yatırımlarını tamamlamaları.”

Milleni.com Türkiye, ülkemiz telekom pazarındaki faaliyetlerine başladı
Türkiye telekom sektörü uluslararası deneyime sahip bir operatörle tanıştı. Milleni.com Türkiye, Türk tüketicisine dünya standartlarında telekomünikasyon hizmeti ulaştıracak.

KoçSistem-Soft işbirliği ile lojistik sektörüne “dış kaynak” hizmeti
Bilgi Teknolojileri sektöründe Türkiye'nin yüzde 100 yerli sermayeli lider çözüm bütünleştiricisi KoçSistem ile Türkiye'de Lojistik ve Taşımacılık Sektörünün lider çözüm sağlayıcısı yerli yazılım şirketi Soft Bilgi İşlem işbirliği yaptı.

76 yaşında genç bir dev: Motorola
İlk olarak otomobil radyosu üreterek işe başlayan daha sonrasında özellikle haberleşme ve elektronik alanında dünyada bir çok ilke imza atmış bir marka Motorola. Ayda ilk haberleşmenin sağlandığı cihazların da sahibi olan firma, günümüzde de mobil telefonlarda birçok ilki gerçekleştirmeye devam ediyor.

BenQ GSM telefonlarda yenilikler bitmiyor
Hayatınıza eğlence ve kalite katmak hedefiyle yola çıkan BenQ, 2004 sona ermeden başlattığı atılımı 2005'te sürdürüyor. Tasarım ruhunu ürünlerine yansıtan BenQ, A500 modeli ile genç kızların kalbini çalıyor.

Yeni nesil Bluetooh® kulaklıklarının ilk örneği BT800 Türkiye'de
Kablosuz haberleşme ürünleri alanında lider marka Jabra, en yeni ve ileri teknoloji Bluetooth kulaklığı olan Jabra BT800'ü satışa sundu. Klasik Bluetooth kulaklıklarına oranla bir çok farklı özelliği bulunan BT800, mobil telefonların sundukları tüm özellikleri de bünyesinde barındırıyor.

Turkcell'in içinde yer aldığı 2 değişik projeye Cannes'dan ödül
GSMA Ödülleri'nde Turkcell, “KampusCell” ve İran “Acil Haberleşme Sistemi” ödül aldı.

Ericsson ve Avea işbirliğinde yeni bir adım
Türkiye'nin genç ve dinamik operatörü Avea, Ericsson ile şebekelerinin güncellenmesi için anlaştı. Bu anlaşma kapsamında Ericsson, Avea'nın santral kapasitesini bugünkü değerinin iki katına çıkararak, yüksek veri hızlarına erişim sağlayan EDGE (Enhanced Data Rates For Global Evolution) teknolojisini devreye alacak.

Sony Ericsson kurumlara mobil çözümler sunacak ortaklıklarını açıkladı
Sony Ericsson kurumsal müşterilere birlikte mobil çözümler sunma konusunda Appforge, Intellisync ve JP Mobile ile gerçekleşecek yeni pazara-hazır anlaşmalarını duyurdu. Sony Ericsson yıl boyunca kurumsal müşterilere doğrudan veya üçüncü partiler üzerinden mobil çözümler sunan şirketlerle bir İş Ortaklığı Programı oluşturacak. Program, çözüm sağlayıcıları ve üreticilere pazara-hazır fırsatların yanı sıra satış ve pazarlama desteği de veriyor.

CPG, 2004'ün parlayan yıldızlarını seçti
Ses ve veri çözümleri konusunda anahtar teslim hizmet sunabilen bir şirket olma yolunda yapılanan ve başta Ericsson Enterprise olmak üzere, yirmiye yakın öncü markanın çözümlerini Türkiye ve yurtdışı pazarlarına sunan CPG, geçtiğimiz yılın en başarılı iş ortaklarını seçti.

Accenture
BUGÜNÜN teknolojileri şirketlere müşteri bilgisine benzersiz erişim sağlıyor. Ama aynı zamanda gizlilik konusunda da bazı sorular uyandırıyor. Müşteri güvenini geliştirme yönünde bilinçli bir yaklaşımla, şirketler gizlilik konusunda karşılaşılan hususları önemli rekabetçi avantaja dönüştürebilirler.


Köşe YazarlarıFinans
MasterCard ve Garanti'den Türkiye'de bir ilk: mc2

Kart kullanıcıların 4 farklı karakteri

Dışbank'tan yeni kitap: Avrupa'nın yeni bilgi ekonomisi

Türkiye, ortak POS ile tanışıyor
Tekstilbank 2004 yılı sonuçları açıklandı
DenizBank başarı öyküsü “Microsoft Executive Summit” zirvesinde

Kısa Haberler

Telekomünikasyon sektörü kendi Fuarı'nda buluşuyor

Alcatel Teletaş'ın yeni genel müdürü Derya Hatipoğlu

Avea'dan bilişim sektörüne destek

STFA'da alternatif telekom teknolojisini kullanmaya başladı

Orhan Göksal Doğan Online'da

Genpatech.com‘da teknoloji, 12 Worldtaksit‘e bölündü

Kurt puslu havayı severmiş… Ve, bir yastık altı hikayesi…

HP ve Cisco el ele

İşNet, Superonline'a talip

Kütahya Porselen, NetOne Telekom işbirliği

Teknosa'nın 57. mağazası açıldı

Telekomünikasyon Kurumu, sektörün önünü açacak bazı kararlarını açıkladı

Telsim'de her servisin artık bir “CepKısaYol”u var

Microsoft ‘Gold Certified Partner'a yeni üye: Turcom

Yemeksepeti.com, Digiturk 525. kanalda

Çift çekirdekli sistem, 2005'in ikinci çeyreğinde tanıtılacak

Ağ üzerinden anında erişimli reklamcılığa MSN desteği

Amatör eleştirmenler “Sineforum.Net“de buluşuyor

Panda 2004'te %55 oranında büyüdü

TURKTICARET.Net O.D.T.Ü. Teknokent'e taşınıyor
Oksijen A.Ş., 3GSM 2005 Kongresi'nde Türk teknoloji sektörünü başarı ile temsil etti
Philips'ten Axess kart sahiplerine kaçırılmayacak fırsat
Samsung D500 2005 yılının en iyi mobil telefonu seçildi
Avrupa'nın en büyük sabit hat kısa mesaj sistemi Telenity'den
Acil aramalar “212”de toplanacak
Index Grup'dan yeni girişim

ANKARA
Haberler

e-Devlet Kapısı çalışmaları hız kazanıyor
Türkiye’den Bill Gates geçti
Bilgi Toplumu Stratejisi 2005 içinde netleşecek
Öğrenci Seçme Sınavı başvuruları İnternet’ten yapılacak
BDDK’dan e-bülten uygulaması
Avrupa Birliği Bilgi Merkezi birinci yılını kutladı
MEB, bilgi teknolojileri ihalelerine hız verecek
ASELSAN’da genel kurul
TBD e-Devlet Uygulamaları Konferansı
Açık Kaynak Kod Platformu oluşturuldu


GSM ve DECT Telefonlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

GSM Tablo


GSM Ürünler

GSM Tablo

GSM Hatlar