Mart 2006 Sayı: 126

Konular

Ne Alsak?
Ayın ürünleri...

MOBİSAD tüketiciyi bilinçlendirme platformu oluşturdu
Kayıt dışı telefonların kapatılmasıyla son bulan kayıt altına alma işleminin ardından MOBİSAD (Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneği), sektörün önde gelen firmalarını ve tüketici örgütlerini biraraya getirerek tüketiciyi bilinçlendirme platformu oluşturdu.

"Elektronik İmza'da güven tam olarak sağlanmalı"
Elektronik İmza Hizmet Sağlayıcısı firma olan ve merkezi Ankara'da bulunan Türk Trust e-İmza'nın uygulamada kullanımına ilişkin projelere hızla imza atıyor.

Develi: "Türk Telekom'un özelleştirilmesi yöntem olarak doğru"
Türk Telekom'un özelleştirilmesi ve Telsim'in Vodafon'a satışını değerlendiren, Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV) Başkanı, Eski Milletvekili ve Köşe Yazarı Hilmi Develi, Türk Telekom'un özelleştirilmesini yöntem olarak doğru bulduğunu söyledi.

Telekomünikasyon Kurumu düzenlemelere ağırlık verecek
Telekomünikasyon Kurumu, 2006 İş Planı'nda daha çok düzenlemelere ağırlık verecek ve 2006 İş Planı kapsamında ayrıca işletmecilere ve kullanıcılara yönelik iki ayrı anket gerçekleştirecek.

Sektör dernekleri 2005'i değerlendirdi
Telkoder Yönetim Kurulu üyelerinden Mehmet Çelebiler'in ECTA Avrupa Rekabetçi Telekomünikasyon Derneği (European Competitive Telecommunications Association - ECTA) Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmesiyle beraber AB nezdinde de temsil edilmeye başlayan Türk bilişim ve telekomünikasyon sivil toplum örgütleri, sektörün 2005 yılını değerlendirmek ve 2006 yılı beklentilerini aktarmak üzere bir basın toplantısı düzenledi.

2005 yılında Apple Türkiye'den rekor büyüme
Teknolojinin kullanımını kolaylaştırma ve kullanıcıların yaratıcılıklarını en etkin şekilde ifade edebilmeleri adına 2005 yılında çok önemli adımlar atan Apple'ın son yenilikleri Apple IMC Türkiye tarafından düzenlenen basın toplantısı ile duyuruldu.

Fotokopinin mucidi 100 yaşında
Dünyada bir devrim yaratan kopyalama teknolojisinin mucidi Chester Carlson'un 100. doğum yılı kutlanıyor.

Skype ve Intel, İnternet üzerinden haberleşmede yeni ve daha etkin yollar geliştiriyor
BT endüstrisinde ilk kez, ücretsiz ve 10 kanallı sesli konferans görüşmesi sunuluyor, bu olanak sadece Intel çift çekirdekli işlemcilerin bulunduğu bilgisayarlar için geçerli.

Arıtech'ten kesintisiz destek
Sarar, Arıtech'in kurduğu G.SHDSL (Simetrik Yüksek Hızlı Sayısal Abone Hattı) altyapısıyla uzak alan ağını yeniden yapılandırarak telekom giderlerinde önemli azalma sağladı.

Doğan Online ve 'mail2web.com'dan stratejik işbirliği
Doğan Online, Türkiye'deki kullanıcılara birçok yeni İnternet servisi sunmak üzere, mail2web.com ile stratejik bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşma çerçevesinde, kullanıcılar bedava hızlı e-posta servisi, alan adı servisi ve bedava blog gibi hizmetleri, Doğan Online aracılığı ve mail2web.com desteğiyle alacaklar.

İşNet Türkiye'nin en büyük özel haberleşme ağı sistemini kuruyor
İşNet, 81 ilde PoP noktası açarak Türkiye'nin en büyük ve Avrupa'nın üçüncü iletişim ağı sistemini kuruyor.

Borusan Telekom'dan bir ilk daha: AloDSL
Telekom sektöründe ilklere imza atmayı ilke edinen Borusan Telekom, Türkiye'nin ADSL, VoIP ve kablosuz ağ donanımları üzerine lider firması AirTies ile işbirliği yaparak AloDSL hizmetini başlattı. AloDSL ile ADSL hattı üzerinden hem İnternet, hem de telefon hizmetleri alınabilecek.

Ca Unicenter'in yeni sürümüyle teknoloji altyapı yönetimi de artık çok kolay
Dünyanın önde gelen Yönetim Yazılımı Şirketi Ca; "Basitleştir ve Birleştir" yaklaşımı doğrultusunda geliştirdiği, kritik iş hizmetlerini destekleyen ve güçlendirilmiş Service Ability (Hizmet Kullanılabilirliği) özelliğini barındıran Unicenter'in en yeni sürümüyle, karmaşık ve farklı yapıdaki teknoloji altyapı yönetimini sadeleştirip kolaylaştırdı.

Telekom sektöründe yeni bir oyuncu: Tellcom
Serbestleşen telekom sektöründe kullanıcılara uygun koşullarda kaliteli haberleşme imkanı sağlamak ve verimliliklerini arttıracak çözümler sunmak üzere kurulan Tellcom İletişim Hizmetleri A.Ş. uzak mesafe telefon hizmetleri (UMTH) sunmak üzere altyapı çalışmalarını tamamlayarak hizmet vermeye başladı.

Kırsal bölgelerde kablosuz ve yüksek hızlı İnternet erişimi sağlamak için yeni alternatif
Nortel, QUALCOMM ve İngiliz telekom operatörü Orange kırsal bölgelere mobil TV, isteğe bağlı görüntü, görüntülü telefon ve DSL gibi servislerin sunulmasını sağlayan kablosuz geniş bant spektrum olan 900 MHz bandında UMTS ve HSDPA çağrılarını başarıyla gerçekleştirdi.

Sun'ın kimlik yönetim çözümü pazar lideri
Bağımsız araştırma şirketi Forrester'ın raporunda kimlik yönetimi çözümü olarak kurumlara tavsiyede bulunduğu Sun Java Sistem Kimlik Yöneticisi, developer.com tarafından da yılın ürünü seçildi.

Alcatel Teletaş mühendisleri, British Telekom abonelerinin hayatını kolaylaştırıyor
Alcatel Teletaş, British Telekom'un 21. yüzyıl projesi kapsamında kurulmaya başlanan VoIP ağının temelini oluşturan BBV(Genişbant Ses) projesini, İstanbul ofisinde çalışan Türk ARGE ve destek mühendislerinin katkıları ile hayata geçirdi.

"3N'nin yaptığı başaraılı başlangıçtan sonra sıra IMS'te"
İspanya'nın Barcelona şehrinde düzenlenen 3GSM Dünya Kongresi'nde konuşan Ericsson Başkanı ve CEO'su Carl-Henric Svanberg, "2006 yılında 3N-3.Nesil ağlarının çoğu, yüksek hız sağlayan HSDPA teknolojisine yükseltilecek. İletişim hızı açısından HSDPA ne kadar önemli ise, operatörlerin farklı servisleri platform ve cihaz bağımsız olarak pazara sunabilmesinde, IMS aynı önemli rolü üstlenecek" dedi.

"Pazara yeni sürüldü ama, şimdiden bir klasik oldu"
Dünyanın ve ülkemizin lider DECT telefon üreticisi durumunda olan Siemens, dünyadaki yeni yapılanmasına paralel olarak ülkemizdeki organizasyonunu da yeniledi.

Bill Gates'in Türkiye vizyonu: 'Bilgiye erişim için herkese bir bilgisayar
Microsoft Başkanı Bill Gates, teknolojinin geleceğini anlattığı İstanbul ziyaretinde 'İlk Bilgisayarım' kampanyasının duyurusunu yaptı.

Daha başarılı bir iş yaşamı için yeni bir çözüm; iş zekası
İş zekası pazarının lider kuruluşu Business Objects'in 16 yıllık uluslararası deneyimini Türkiye'ye taşıyan DSS Technology, iş zekası uygulamalarıyla kurumların daha iyi içgörü sahibi olmalarını, karar verme yeteneklerini geliştirmelerini ve kurumsal performanslarını optimize etmelerini sağlıyor.

Avaya "Mobilite Tırı" Barselona'daki 3GSM Konferansı'ndaydı
"Avaya Mobilite Tırı" (Avaya Mobility Truck), 13-16 Şubat 2006 tarihleri arasında Barselona'da yapılan 3GSM Konferansı'nda FIFA 2006 Dünya Kupası'nın(TM) telekom altyapısını ve Nokia ile uygulamaya başladığı mobilite çözümlerini tanıttı.

Nokia'nın üç yeni ürünü 3GSM Kongresi'ndeydi
Mobil haberleşme ve çoklu ortam cihazlarında dünya devi Nokia, iki yeni GSM telefonunu Barcelona'daki 3GSM Kongresi'nde tanıttı. Nokia 6131 ve 6070, orta fiyat kategorisinde satışa sunulacak.

Masanızı toplamayın, bu şık ekran her yere sığar
BenQ, T505 15 inç LCD sıvı kristal monitör ile hızlı ve pratik çözüm arayanların da çözüm ortağı oluyor. Büyük bir ekran arayışında değilseniz, 15 inç LCD monitörler arasında BenQ T505 "ben sizin tercihiniz olurum" diyor.

Güvenli İnternet ve e-posta M600'de
Sony Ericsson, akıllı telefon M600'ün küresel duyurusunu yaptı. Tam donanımlı e-posta aracı ve GSM telefonu olan M600; son derece şık ve ince gövdesinde dokunmatik ekran ve el yazısı tanıma özelliklerini de barındırıyor.

LG Mobile'den dünyanın ilk 5 Megapiksel GSM telefonu
LG Mobile, seri üretimi yapılan dünyanın ilk 5 megapiksel fotoğraf çekebilen GSM telefonu LEO'yu tanıttı.

Avea'dan yüksek teknolojiye yatırım
Avea, 2006 yılına yeni yatırımlarla giriyor. "Kaliteli hizmet ve kaliteli konuşma" anlayışıyla hazırlanan 300 milyon Dolar'lık altyapı ve teknoloji yatırımları programı kapsamında -hızlı sonuç alınacak yüksek teknoloji ürünlerine ağırlık verilerek "yüksek ses kalitesi" ve "hızlı veri (data) haberleşme" konularına öncelik tanındı.

Telsim, borçlu aboneler için "Taksitlendirme Kampanyası" başlattıo
Hatları, fatura borcundan dolayı kapanmış ve yasal takip sürecine alınmış aboneler, ödemelerini faiz indirimi ve taksit kolaylığıyla yapabilecek.

Telenity'de Yeni COE: Dilip Singh
Telenity'nin Telekomünikasyon Şebekelerinde Servis Dağıtım Platformu ve IMS Kurulumlarına Yönelik Büyümesini Hedefleyen Yeni CEO.

KabloTV faturaları iki ayda bir gönderilecek
1,200,000'e ulaşan abonesi ile Türksat A.Ş., KabloTV ve Kabloİnternet müşterilerinin memnuniyetini artırmak amacıyla çalışmalara devam ediyor.


Köşe Yazarları

 


Finans
İnternet'te alışverişe alışamadık

Cybersoft "analytiCS@finance 2006" ile finans sektörünün geleceğine ışık tuttu

Alış verişte şifreli dönem

1 Nisan'dan itibaren akıllı kartlara geçiş sağlanıyor

Sigorta sektörünü hızlandıran ERP çözümleri

Visa'nın ilk "Dikey kart"ı Flexi oldu


Kısa Haberler

Ses kartınız artık cebinizde

Ufuk Sönmez Borusan Telekom'da

Korsan yazılım satışı ve kullanımında mücadele hızla ilerliyor

Ca'nın "Basitleştir ve Birleştir" yaklaşımı

Digitus KVM anahtar ürünleri donanım maliyetlerini azaltıyor

E-kolay.net kurumsal, Akademik Bilişim 2006'daydı

MP3 çalarda özel fırsat

Internet Security Systems "Frost&Sullivan 2005 Ödülü"nü aldı

"Volkan Konak'tan müzik şöleni"

Jabra® BT800 yeni yazılımı ile çok daha hızlı

En teknolojik Türk

Kingston'un 2005'te satışı 3 Milyar Dolar'a yükseldi

İnternet güvenliğine "Ücretsiz çevrimiçi denetim"

Tüketicilerin televizyon tercihleri açıklandı

Yücel Kubanç, Motorola ülke müdürlüğü görevini üstlendi

Neotech'ten ev ve ofisler için bir yenilik daha

Çin'den Samsung'a 500 bin televizyonlu mobil telefon siparişi

SBS Türkiye yeni projeler ile servis ihracatında iddiasını artırıyor

Siemens e-satış cirosunu bir yılda ikiye katladı

Smartpro'da, CiscoExpo'daydı
Sony Ericsson'da iki yeni görev ve atama
Sun Microsystems'a yeni kanal müdürü
Superonline Alo!Box ile konuşmak çok hesaplı
WiMAX Forum'a katılan ilk Türk operatörü; Superonline
TBD Eskişehir Şubesi ve ODTÜ'nün ortak projesine dünya bankası vizesi
Turkcell'in yüzde 13.2 hissesini alan Altimo, Türkiye'deki stratejisini açıkladı
TURKTICARET.Net ABD'de şirket satın aldı
USRobotics sevenleri bedava konuşturuyor
Yemeksepeti.com 2005 yılında %150 büyüdü

ANKARA
Haberler

Nüfus cüzdanları değişiyor
e-Devlet Kapısı için Oytek, BEA Systems ile çalışacak
Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) kuruldu
Türkiye 2015'te uzaya astronot gönderecek
Vergide elektronik defter ve elektronik belge düzenine geçiriliyor
Gap IBM'i tercih etti
Ana dilde İnternet adresi yaygınlaşıyor
Bimel 22'inci yılını kutladı
Türkiye'nin de ortağı olduğu F-35 uçmaya hazırlanıyor
Devrim niteliğindeki teknoloji ve sistemleri biraraya getiren 5'inci nesil taarruz uçağı
TAV Bilişim Hizmetleri ile SITA Inc. anlaştı
DSS Technology, Ankara temsilciliğini faaliyete geçirdi
Bilgi ve bilgiye erişim ücretleri belirlendi
Üniversiteler açık erişimi ve kurumsal arşivleri destekliyor
Bilgi Teknolojileri Çalışma Grubu'nun 2006 Programı
Türkiye İnternet'i, 13'üncü yaşını kutluyor
İnternet Bankacılığı Kullanıcılarının Kişisel Bilgilerini Elde Etmeye Yönelik Virüsler
TÜBİDER ve Türk Trust işbirliği


GSM ve DECT Telefonlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

GSM Tablo


GSM Ürünler

GSM Tablo

GSM Hatlar