Mart 2008 Sayı: 150

Konular

Ne Alsak?
Ayın ürünleri...

Carlo Gessi: “Accenture tamamlayıcı teknoloji hizmeti sağlıyor.”
Tüm endüstrilerdeki iş fırsatlarına ve zorluklarına yönelik eksiksiz hizmet ve çözümler tasarlayan, geliştiren ve sunan, dünyanın lider yönetim ve teknoloji danışmanlığı şirketi Accenture'nin danışmanlık, teknoloji danışmanlığı ve dış kaynak kullanımı alanlarındaki tecrübesini güç birlikleri ile tamamlayan İş Ağı Stratejisi (network of businesses), tüm sektörlerdeki müşterilerin taleplerini en kısa zamanda karşılanmasına yardımcı oluyor.

Deloitte TMT Bölümü küresel telekom sektörü için 2008'i değerlendirdi
21 yaşındaki GSM teknolojisi sektöre yeni fırsatlar sunuyor. Deloitte'un Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon (TMT) Bölümü, ABD'de konut piyasasında yaşanan mortgage krizi ardından dünya ekonomisinde yavaşlamanın 2008 yılında telekomünikasyon sektörünü küresel düzeyde nasıl etkileyeceğini araştırdı ve tahminlerde bulundu.

Şimşek: “5 651 sayılı Yasa, İnternet'teki önemli bir boşluğu doldurdu”
Telekomünikasyon İletişim Başkanı Fethi Şimşek, 5 651 sayılı Yasa ile İnternet dünyasının önemli aktörlerinden olan; içerik sağlayıcı, yer sağlayıcı ve erişim sağlayıcıların yükümlülük ve sorumlulukları belirlendiğine işaret ederek, yasayla İnternet Kafelere ilişkin düzenlemenin de gerçekleştirildiğini söyledi.

Tellcom'a yeni atamalar
Türkiye'nin yenilikçi Telekom operatörü Tellcom, 2008 yılında kadrosunu büyütüyor.

Küçük Türk şirketi “Clarinox”, Avustralya'da büyük işler başarıyor…
Avustralya'da faaliyet gösteren Türk Şirketi Clarinox Technologies, kablosuz teknoloji üretimi ve ticarileştirmesi konusunda elektronik cihaz ve sistem üreten şirketlere teknolojik altyapı, tasarım ve prototip sağlıyor.

Avaya one-X™ Mobile, ‘Birleşik Haberleşme Çözümü'nü daha fazla mobil cihaza getiriyor
Avaya one-X Mobile, yaygın kullanıcı cihazlarından olan Apple iPhone'u şirket telefonları, sesli postaları, arama kayıtları ve kurumsal rehberlerine güvenli bir erişim sağlamak için destekleyecek; Avaya one-X Mobile artık Symbian ve Windows Mobile'ın yanısıra; RIM, Palm OS, Java ve WAP cihazlarıyla da uyumlu ve hem Avaya hem de Cisco birleşik haberleşme ortamlarını destekliyor.

Türk Telekom, sosyal sorumluluk projelerine önem veriyor
Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Celalettin Dinçer, Türk Telekom'un sosyal sorumluluk alanında dünya normlarının üzerinde önemli yatırımlar yaptığına işaret ederek, sosyal sorumluluk projelerine benzer şirketlere göre en az iki kat daha fazla kaynak ayırdıklarını bildirdi.

Plastik, Elektronik ve Çevre
Yeni Küresel Düzenlemeler Malzeme Seçimlerini Nasıl Etkiliyor?
Avrupa ve Asya'da satılan elektronik ürünler için plastik işleyen üreticiler çevre düzenlemelerindeki küresel eğilimleri takip etmeli ve bunların belirli piyasalardaki kabul edilebilir malzeme seçeneklerini nasıl değiştirdiğini anlamalıdır.

Teknoloji Holding Türkiye'de yine bir ilke imza attı…
BelgeTurk, düzenlediği konferans ile Türkiye'de güvenli e-Belge yönetimi'nin temelini attı. Avrupa'da yılda 243 milyar Euro tasarruf sağlayan e-Belge yönetimi düzenlenen konferansla tanıtıldı.

Microsoft Türkiye “CRM 4.0”ı tanıttı
Artık en büyüklere de en küçüklere de uygun bir CRM-İlişkisel Müşteri Yönetimi programı var. Microsoft Türkiye, işletmelerde verimliliği yükselten ve müşteri ilişkilerini güçlendiren CRM yazılımlarının sonuncusu olan “Microsoft Dynamics CRM 4.0”ı İstanbul'da tanıttı.

ZyXEL NSA-220 ile ev ve işyeri ağınız hayata bağlanıyor
Sizin için İnternet'ten dosya indiren, müzik çalan, film oynatan, verilerinizi yedekleyen ve paylaşıma açan 20 santimlik küçücük bir kutuyu ağınıza eklemeye hazır olun.

Smile'dan çift SIM kartlı mobil telefon
Smile Dağıtım A.Ş. 25 Şubat 2008 Pazartesi günü İstanbul Hilton Oteli'nde düzenlediği “Çift SIM Kart'ta Smile Kolaylığı – İki Telefon Taşımaya Son!” konulu basın toplantısıyla TwinSIM adlı çift SIM kart destekli mobil telefonunu tanıttı.

Teknoloji sektörünün Teknosa'daki büyük buluşması
Teknoloji perakendeciliği sektöründe elektronik, bilişim, haberleşme, kişisel bakım ve optik alanlarında satış yapan mağazalar zinciri Teknosa, mağazalarında satışını yaptığı teknoloji markalarının tepe yöneticilerini, 23 Şubat 2008 Cumartesi günü İstanbul Mecidiyeköy'deki Profilo Alışveriş Merkezinde bulunan Teknosa Planet'te buluşturdu.

Your expectations goes to reality
Exploiting Telecoms Market Opportunities in the Caspian Region and Central Asia is means that the EurasiaCom. EurasiaCom has really important headings for Eurasian markets.

Mobil dünyada film çekmenin incelikleri
Mobil haberleşmenin köklü kuruluşu Ericsson'un İstanbul 7.AFM Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali çerçevesinde düzenlediği “Mobil Dünya için kısa film çekmenin incelikleri” konulu atölye çalışması 20 Şubat Çarşamba günü Taksim The Hall Ana Salonu'nda gerçekleştirildi. Daha önce 18 Şubat 2008 Pazartesi günü yapılacağı duyurulan ve kötü hava şartları nedeniyle Çarşamba gününe ertelenen etkinliğe konuşmacı olarak Ericsson Türkiye ve İsrail Pazarlama Müdürü Cenk Kırbaş katıldı.

“Kusursuz tasarım, etkileyici incelik”in mükemmel birleşimi: BenQ E72 akıllı telefon
BenQ E72, 1.3 cm'lik mükemmel ince tasarımı, kullandığı Windows Mobile 6 Türkçe işletim sistemiyle, kullanıcıların bir akıllı telefondan tüm beklentilerini karşılayacak şekilde tasarlandı.

FreeLoader'ın yaratıcısından yeni bir ürün: ISSUN S3300n
El tipi cihazlarınızın şarjının bitmesi sorunu artık tarihe karışıyor. ISSUN S3300n, enerjiye acil ihtiyaç duyduğunuz durumlarda, GSM telefonları, akıllı (Smart) telefonlar, MP3-MP4 çalarlar, Ipod'lar, CD-DVD çalarlar, Sayısal Fotoğraf Makineleri, Sony PSP, Nintendo DS gibi oyun konsolları ile BlueTooth ürünler gibi el tipi cihazlara yedek güç sağlayan bir araç. Ürün, her yerden kolayca satın alabileceğiniz AA Alkaline piller (kalem pil) ile ya da şarj edilebilir pilleri kullanarak çalışıyor.

BlackBerry denilince ilk akla gelenler; yönetilebilirlik, ölçeklenebilirlik ve kontrol
Mike Lazaridis tarafından 1984 yılında Kanada'da kurulan ve kablosuz modemler üzerine çeşitli modeller geliştiren bir şirket olan RIM (Research In Motion), 1999 yılında markalaşma kararı alır ve BlackBerry adıyla markalaşır. İlk yolculuğuna Amerika'da başlayan BlackBerry çözümünün dünden bugüne uzanan sürecini ve son gelişmeleri RIM Türkiye Direktörü Erkut Alkaya ile konuştuk

Sony Ericsson'un tek dağıtıcısı artık Telpa
Sony Ericsson, 2008 yılı itibariyle tek dağıtıcı olarak Telpa ile çalışmaya başladı. Sony Ericsson Türkiye Genel Müdürü Roger Bolander, “Türkiye'deki yüksek hedeflere ulaşma amacıyla dağıtım yapımızı yenileme kararı aldık. Uzun ve detaylı bir değerlendirme sürecinin ardından genel dağıtıcı seçimimiz Telpa oldu” diye konuştu.

Ününü hak eden bir telefon: Sony Ericsson T650i
GSM telefonu sektöründe büyük bir yere sahip olan Sony Ericsson'un T650i modeli şık tasarımı ve 3.2 Megapiksel kamerasıyla kullanıcıların ilgisini üzerinde toplamayı hak eden bir ürün.

Vodafone, yeni Genel Müdürlük binasında basınla buluştu
Vodafone, 28 Şubat 2008 Perşembe günü yeni Genel Müdürlük binasında düzenlediği toplantı ile basınla buluştu. Türkiye pazarına girdiğinden beri sürdürdüğü çalışmalarla yeniden yapılanmasını tamamlayan Vodafone Türkiye, Maslak'taki yeni Genel Müdürlük binasında düzenlediği ilk basın toplantısında 2007 yılını değerlendirerek 2008'e ilişkin hedeflerini paylaştı.

Nokia, WWF İklim Kurtarıcıları Programı'na katıldı
Mobil haberleşme ve çoklu ortam cihazlarında dünya devi Nokia, çevre sorumluluğuna verdiği önemi bir kez daha ortaya koyarak, Doğal Hayatı Koruma Vakfı İklim Kurtarıcıları Programı'na (WWF Climate Savers Program) katıldı. 2003-2006 yılları arasında yürütülen enerji tasarrufu projeleri sayesinde Nokia enerji tüketimini dünya çapında yüzde 3.5 oranında azalttı. Yeni hedef tesislerindeki genel enerji ihtiyacını 2012 yılına kadar yüzde 6 oranında azaltmak.

Nokia N96 ile eğlence dorukta
Mobile World Congress 2008 etkinliğinde tanıtılan yeni Nokia N96, eğlence için optimize edilmiş son derece özel bir çoklu ortam bilgisayar. Gelişmiş özellikleriyle, video ve TV uygulamaları için ideal.

Turkcell ve Bankalararası Kart Merkezi'den dünyada bir ilk: Turkcell mobil imza ile İnternet'ten güvenli alışveriş
Turkcell ve Bankalararası Kart Merkezi (BKM) işbirliğiyle “Turkcell Mobil İmza” bankacılık ve kamu işlemlerinden sonra dünyada ilk kez, kredi kartıyla yapılacak İnternet alışverişlerine de kolaylık ve güvenlik katıyor. Turkcell Mobil İmza müşterileri, başka bir şifre almaya gerek olmadan, kredi kartları ve Turkcell Mobil İmza'ları ile İnternet'ten alışveriş yapabilecekler.

LG Viewty, DivX formatında video çeken ilk GSM telefonu
LG Mobile'ın ürettiği sayısal kameralı GSM telefonu Viewty, DivX formatında video çekebilen ilk GSM telefonu olma özelliğini taşıyor. Viewty bu özelliğiyle video dosyalarının PC ve İnternet'te izlenmesine olanak sağlıyor.

Türk Telekom e-fatura ile yılda 4200 ton kağıt tasarruf edecek, 100.000 ağaç dikecek
Türk Telekom, Türkiye'de ilk defa “e-fatura” uygulamasını başlatan şirket oluyor. Kağıtsız fatura sayesinde yapılacak tasarrufun yanısıra, Türk Telekom yılda 100.000 fidan dikecek.

Avea ve TTNet bir ilki gerçekleştiriyor
Avea'dan TTNet abonelerine tam 109 YTL'lik ücretsiz konuşma hediye. Abonelerine gerçek fiyata kaliteli haberleşme sunan Avea, 1 Nisan'a kadar Avea hattı alan TTNet abonelerine 3 ay için toplamda 109 YTL'lik konuşma süresi hediye ederek abonelerin yüzünü güldürmeye devam ediyor.

Turkcell footprint set to expand?
Market-leading Turkish MNO Turkcell extended its influence in Central Asia last year via the TeliaSonera/Fintur Holdings acquisition of US-based MCT Corp. MCT were the owners of majority controlling shareholdings in GSM mobile operators in both Uzbekistan and Tajikistan. From the former market, Coscom is now enjoying a sharp rise in its subscription base, which increased 42% in 4Q07. Coscom's CEO, Bora Baysal, appointed in 2007 in the wake of the takeover, will be answering questions about the company's strategy at the Informa Telecoms & Media Eurasia Com conference in Istanbul, 1-2 April.

Alcatel-Lucent forumu dönüşüme kilitlendi
Paris – 20-21 Şubat 2008. Alcatel-Lucent kurum ve kuruluşların haberleşme ortamlarına ilişkin tüm teknolojileri, ürün ve servisleri kapsayan ve bu yıl 20-21 Şubat tarihleri arasında 18inci kez düzenlenlediği ALCATEL-LUCENT Enterprise Forum 2008 başlıklı etkinliği çerçevesinde dünyanın her yanından gelen konuklarına 60'ın üzerinde konferans, 65'in üzerinde canlı tanıtım, tartışma platformları, fuar ve ilişki kurma (networking) ortamları ile yüklü bir program sundu. 100 ülkeden 7400'ü aşkın katılımcının yer aldığı etkinliği, Telepati Dergisi olarak Alcatel-Lucent Türkiye ofisinin davetlisi olarak izleme fırsatını bulduk.


Bu Sayı


Köşe Yazarları

 


Finans
Türkiye'nin ilk ve tek denetim Net kapısı (www.denetimnet.net ) 1 yaşında
Garanti'den şirketlere özel seyahat ön ödemeli kart ı : Corporate Travel Card
Temassız Ödeme Sistemlerine artan ilgiyi gösteren 20 milyon adet Kilometre taşı: MasterCard® PayPass™
Dünya Barter Birliği'nde, Türk Barter Etik Komite Başkanı
KOBİ'lere Türk Barter'dan, Barter'la destek kredisi
Yapı kredi gerçek zamanlı raporlama için ITD / GoldenGate teknolojisini tercih etti
KOBİ dostu Barter, Anadolu'nun ilgisini çekiyor

Kısa Haberler

Bir Barcelona klasiği daha yaşandı

Nortel, kablosuz servis sağlayıcılar için geleceği daha ekonomik hale getiriyor

Ekonomik IP Telefon ve gelişmiş konferans servisleriyle KOBİ'ler daha güçlü

Nortel'in yeni KOBİ ürünleri

İşletim sistemlerinde yeni dönem

RIM, 2008 GSM Kongresi'nde kablosuz müzik için BlackBerry Remote Stereo Gateway'i tanıttı

Barselona'da Nokia

“3GSM Fuarı'nın bu seneki yıldızı yine Samsung oldu”

Barselona'da Sony Ericsson

En iyisi O!

Defne'nin çözümleri dünyaya ‘ses' getirecek

AirTies televizyonun kurallarını değiştiriyor

AirTies'da yeni bir isim; Özgür Çandır

Ayşegül Tekin Arıtech'te

Vidicode Business Recorder, toplantılarınıza kulak veriyor

BlackBerry'den gökkuşağı tadında Pearl seçenekleri

Exim Genel Müdürlüğü görevine Murat Elkaya atandı

Öner Savucu, Fujitsu Siemens Computers Ankara Satış Yönetimine atandı
Intel Türkiye'de bayrağı Çiğdem Ertem devralıyor
Java Day '08, yazılım geliştiricileri buluşturdu
Karel ARGE merkezine uluslararası onay
Ahmet Güven, 25 Şubat 2008 tarihi itibari ile yeni görevine başladı
TTNet'te yeni Genel Müdür Tahsin Yılmaz
TESİD'in 19. Genel Kurulu yapıldı

ANKARA
Haberler
Mehmet Altuner vefat etti
e-Devlet Kapısı’nın 2008 ortalarında hizmete girmesi planlanıyor
Kamu İnternet siteleri standardizasyonu
Bilişim hizmetlerinin bir standardı var
Sertifika başvuruları ve belgelendirme
Teknoloji transferi anlaşmalarına muafiyet getirildi
PARDUS artık “Kripto PR” portföyünde
Türk Patent Enstitüsü e-imza ile işlem yapıyor
Xerox’tan 901 yeni patent
Elektronik ortamda bildirim
”ICT-BHT gündemi belirler hale geldi”
HP ve UNESCO’nun eğitim anlaşması
TÜRKSAT 3A Uydusu’na inceleme ziyareti


GSM ve DECT Telefonlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

Türkiye'de Satılan GSM ve DECT Telefonların Karşılaştırmalı Fiyat Tablosu


GSM ve DECT Ürünler

GSM ve DECT Tablo

GSM Hatlar