Gençlere özel Web TV: HOT İnternet TV


Baykan Çallı

Geçtiğimiz ay yayın hayatına başlayan Hot İnternet TV, gençlerin kendilerini duyurabilecekleri ve aynı zamanda yaratıcılıklarını arttırıp, eğlenebilecekleri bir platform olacak.
Telepati Dergisi olarak, Hot İnternet TV Kurucusu Savaş Ünsal ile platform hakkındaki çalışmalar ve hedefler üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Savaş Bey, Hot İnternet TV’nin kuruluş felsefesinden bahsedebilir misiniz?
Buranın felsefesi, gençlerin kendi kendilerine üretebilecekleri bir platform olmak için kuruldu. Ben önümüzdeki 10 senenin, özellikle gençler için, diz üstü bilgisayar ve mobil cihazlarla devam edeceğini düşünüyorum. Dolayısıyla bu yeni girişim, gençlerin değişen hayat tarzlarına dayanıyor. Gençlerin seslerini duyurabilecekleri, eğlenebilecekleri ve aynı zamanda seslerini duyururken bir şeyler öğrenebilecekleri bir platform yaratmak. Ben gençlerin televizyona olan ilgilerinin gittikçe azaldığını düşünüyorum. Artık gençlerin hayatı daha çok sosyal paylaşım ağlarında geçmeye başladı. Bu projede de gençlerin sosyal paylaşım ağlarındaki hayatları dikkate alınarak çalışmalar gerçekleştirildi. Kaliteli iş yapmamızın yanı sıra, bizim en büyük farklılığımız memnuniyet verici içerik sağlayabilmemiz.
Artık ilerleme uydudan çok mobil ve fibere doğru ilerlemekte. Bugün IP TV, bir tane “Set Top Box” ile verilen televizyon hizmeti olarak algılanıyor. Şu anda kendi projemizde böyle bir uygulama düşünmüyoruz. Bu tür bir uygulamanın olmamasının sebebi de, herhangi bir altyapı şirketine bağlı kalmamak. Hizmeti, genel İnternet yayını üzerinden sunmanın daha doğru olacağını düşünüyorum. İnternet’e erişilebilen her yerden herkes yayınlarımıza ulaşabilecek. Yakın zaman içerisinde yayınımımızı dinamik bir hale getirdiğimizde kesintisiz olarak seyredebilecek.
Gençleri bu işin ön tarafına koymak benim için önemli çünkü onlar için bir şeyler yapıyorsak, onların fikirleri önemli olacak. Her ay beraber olduğumuz 15-25 yaş arası bir danışma kurulumuz var. Fikirleri hep birlikte değerlendirip bu fikirler üzerine doğru gidiyoruz. Benim burada gerçekleştirmeye çalıştığım, kendi tecrübemle, kendi birikimimle, gençlerin mutfağını oluşturmak ki, onlar daha lezzetli yemekler yapabilsinler.

Mobil uygulamalar ile ilgili çalışmalarınız olacak mı? Yaygın olan Flash yerine neden Silverlight kullanıyorsunuz?
Mobil uygulamalar yapmak istiyoruz. Sitemizdeki videoların gösterimini de Microsoft’un ürünü olan “Silverlight” platformu ile gerçekleştiriyoruz. Flash’tan daha esnek ve verimli olan Silverlight bize Web tasarımında, videoların yer değiştirmesi veya içerisine birtakım reklamların koyulup, çıkarılması konusunda bir takım avantajlar sağlıyor. Bu yeni platform ile yolumuza devam edeceğiz. Bir takım riskler doğabilir ama ben ilerleyen zamanda Microsoft’un bu platformu kimsenin vazgeçemeyeceği bir hale dönüştüreceği inancındayım. Burada önemli olanın içerik ve bizim yapacağımız programların çeşitliliği olacağını düşünüyorum.

İnternet TV platformunuzda yer alan kategorilerden bahseder misiz?   
Bu kategorileri belirlerken ilk önce gençlerin neler yaptığını inceledik. Bu doğrultuda öncelikle bir video kategorisi oluşturduk ve bu kategoriyi içerisinde ayrıştırdık. Sporla ilgili, müzikle ilgili veya film fragmanları şeklinde video çeşitleri olarak düşünüyoruz. Müzik için ayır bir bölüm ayırdık ve burada kendi ürünümüz olan “Garaj Band” gibi programlar gerçekleştiriyoruz. Tabi ki bu programların devamı gelecek. Türkiye’nin her yerinde sesini duyurmak isteyen orkestralar için bir platform olacak. Bu videoları televizyonumuzda yayınlayacağız ve daha sonra Hot İnternet TV üyeleri bu videoları seyredip değerlendirecekler. İlerleyen zamanda belli bir noktaya ulaştığımızda, bir jüri tarafından seçim yapmak istiyoruz.
Ayrıca; kullanıcıların bizim kanalımızın yanı sıra, diğer kanalları da izleyebilmeleri için eklemeler yapıyoruz. Türk kanalları, yabancı kanallar ve onların seveceği kanalları seçip eklemeye çalışıyoruz ama, tabi ki ön plana çıkarmak istediğimiz kendi kanalımız.
‘Fotoblog’ adıyla bir başka kategori daha oluşturduk. Burada genellikle gençlerin kendi sevdikleri fotoğrafları bize göndermesi ve bizim onları değişik şekilde montajlayıp kanalımızda yayınladığımız bir bölüm.
Bizim biraz daha geliştirmek ve üzerinde durmak istediğimiz bir başka kategorimiz ise “Campüs”. Bu kategoriyi biraz ayırdık. Çünkü hitap ettiğimiz kitlenin çoğunun üniversite öğrencisi olduğunu düşünürsek; onların yerleşkedeki hayatları, sevdiği şeyler, sevmediği şeyler, üniversiteler ile ilgili düşüncelerini alacağımız ve bunu bir takım programlarımızla destekleyeceğimiz bir bölüm. Şu anda TV, Müzik, Video, Fotoblog ve Campüs olmak üzere 5 kategorimiz mevcut.

Üyelik ve ödeme koşulları nasıl olacaktır?
Üye olduğunuz zaman; videolara ya da diğer ürünlerimize yorum yapabiliyor, seyredip oylayabiliyor ve bir takım ayrıcalıklardan yararlanabiliyorsunuz. Şu an için paralı olarak bir kısıtlamamız söz konusu değil ama, ilerleyen zamanda aylık abonelik şeklinde uygulamamız olacak. Tabi ki abonelerimizin avantajları olacak. Farklı ve seçkin içeriklere ulaşabilecekler. Ayrıca videonu yükle bölümümüz olacak ve bu bölümde gönderilen videolar editörlerimiz tarafından onay aldığı takdirde yayınlanacak. Burada önemli olan gençlerin beğendiği fotoğraf, müzik gibi içerikleri kanalda yayınlamak. Ödeme sistemimizi mobil ödeme olarak belirlemeyi düşünüyoruz. Bu alanda da bayağı bir gelişme olduğunu düşünüyorum. Operatörlerin mobil ödeme platformları bizim hedeflediğimiz genç kitle için elverişli. Ayrıca kredi kartı uygulamasını kullanacağız. Abonelik aylık 10 TL’lik cüzi bir rakama sağlanılabilecek. Doğru yolda olduğumuzu ve ilerleyen zamanda daha çok farklılık yaratacağımızı düşünüyorum.