Netaş, yeni ve büyük hedeflere doğru ilerliyor

 

Türk telekomünikasyon sektöründe yaptığı başarılı uygulamalarla dikkat çeken Netaş, yeni ortaklık yapısına geçiş sürecini ve geleceğe dönük planlarını, 25 Şubat Cuma günü gerçekleştirilen basın toplantısında kamuoyuyla paylaştı.
Türkiye’nin bilgi çağına geçişinde önemli bir oyuncu olan Netaş’ın, Genel Müdürü C. Müjdat Altay, toplantıda, 2011 yılıyla beraber şirket için yeni bir dönem başladığına işaret etti. Altay, Netaş’ın % 53,13 hissedarı olan Nortel Networks’ün hisselerinin tümünü, yılsonu itibarıyla “OEP RHEA Turkey Tech B.V.” şirketinin satın aldığını ifade etti.
Netaş’ın 2006 yılında 79 milyon dolar olan cirosunun 2010’da 180 milyon dolara yükseldiğini, 5 yıllık bileşik büyüme oranının %20’ye ulaştığını açıklayan Altay, “2010 yılı vergi sonrası kârımız 15 Milyon dolar (%8), vergi faiz yıpranma payı öncesi kazancımız ise 18 Milyon dolar (%10) olarak gerçekleşti. Operasyonlardan 22 Milyon dolar nakit yaratıldı ve karşılığında ortaklarımıza 30 Milyon dolar temettü ödendi” dedi. Şu anda Kuzey Afrika, Türki Cumhuriyetler, Doğu Avrupa ve Ortadoğu coğrafyasında bulunan 20 ülkede yapılandıklarını belirten Altay, “Türkiye’de elde ettiğimiz güçlü birikimi ve yakaladığımız sistem bütünleştirme başarısını, 2011 yılında bölge ülkelere taşımak istiyoruz. Savunma iletişimi alanında ise TSK için ürün geliştirmeyi sürdüreceğiz. Hükümet programında öngörülen ‘savunma sanayinde %50 yerli katkı’ hedefi doğrultusunda, haberleşme ve BT-Bilişim Teknolojileri projelerinde görev almaya devam edeceğiz.” dedi.
Konuşmasında, ortakları Nortel’in iflastan korunma talebiyle başlayan ve 2 yıl devam eden çetin sürece değinen Netaş Genel Müdürü C. Müjdat Altay, “Netaş hep bir okul oldu ve olmaya da devam ediyor. Telekom sektöründe, Netaş’tan yetişmiş birden fazla elemanı olmayan şirket yok gibi. Sektörümüz son derece dinamik. Hem teknoloji temelinde büyük değişiklikler yaşanıyor, hem de iş yapış şekilleri değişiyor. IP dünyasında sabit hatlı şebekeler, mobil şebekeler, ses, veri ve çoklu ortam bir araya geliyor. Kullanıcı için hangi teknoloji veya ürün üzerinden hizmet aldığı önemini kaybederken, her an ve her yerden, kesintisiz, güvenilir, güvenli ve hızlı servis almak öncelik kazanıyor. Bir diğer önemli nokta ise inovatif odağın donanımdan yazılıma kayması. Çağımız ‘uygulama çağı’. Kullanıcıya sunduğunuz hizmet çeşitliliği sizi küresel rekabette ön plana çıkarıyor. Hizmetleri ise, uygulama yazılımları mümkün kılıyor. Artık tek bir kaynağa dayanarak bir haberleşme ağının bütününü; verimli, kaliteli, esnek ve maliyet etkin şekilde yaratmak kolay değil.” dedi.
Günümüzde yeni bir “Sistem Bütünleştirme” modelinin ortaya çıktığını belirten Altay, telekom operatörlerinin, şirketlerin ve devlet kurumlarının ihtiyacını farklı kaynaklardan sağlanan çeşitli çözümleri bir araya getirerek karşılamanın mümkün olduğunu söyledi. Altay, “Netaş, telekomünikasyon sektöründe 1967 yılından bu yana lider bir oyuncu. 1973 yılında ARGE bölümümüzü kurduk. 44 yıl boyunca çok sayıda ilklerimiz, çok önemli yatırımlarımız ve başarılarımız oldu. Netaş’ın sektördeki farklı konumunun nedenlerinden biri olan ve yeni ‘Sistem Bütünleştirme’ modelini rekabetçi kılan vazgeçilmez başarı faktörü ise ARGE kabiliyetimiz olacak.” diye konuştu.

Netaş’ın Ortaklık Yapısı
Ocak 2009’da ortağı Nortel’in iflastan korunma talebiyle başlayan ve 2 yıl devam eden sürecin ardından, 2011 ile beraber Netaş için yeni bir dönem başladı. OEP RHEA Turkey Tech B.V., Netaş’ın % 53,13 hissedarı Nortel Networks’ün hisselerinin tümünü yıl sonu itibarıyla satın aldı. OEP (One Equity Partners), JPMorgan Chase&Co’nun, 8 milyar dolar tutarındaki doğrudan özel sermaye girişim alanında yaptığı yatırım ve taahhütlerini yönetiyor.
Rhea Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. ise SPK mevzuatına tabi bir girişim sermayesi yatırım şirketi olarak faaliyet gösteriyor. Bugün % 31,87 hissesi İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB) işlem gören Netaş’ın diğer ortağı ise, %15 hisse ile Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı.