Merih IŞIN
Editör'ün karikatürü, 1995 yılında Cenevre telekom fuarında uydu üzerinden gerçekleştirilen videokonferans ile Rusya'daki çizer Vladimir Mochalov tarafından çizilmiştir.

Editör

‘Her Yöne’ tarifeleri

Evet! Bildiğiniz ‘Her Yöne’ telekom operatörlerinin tarifelerinden bahsetmek istiyorum. Bu konuyu çeşitli vesilelerle yetkili olduğunu düşündüğüm birkaç yöneticiyle paylaştıysam da, henüz tatmin edici bir yanıt alamadım.
Sabit ve mobil telekom operatörlerimizin açıklamış oldukları, ‘Her Yöne’ tarifeleri var. Bu tarifelere göre; abone bu tarife ile kendi operatörü dışındaki diğer tüm operatörlere doğru da arama yapabiliyor. Her tarife, farklı süreler ve bedeller ile kullanılıyor. Ben burada bedel ya da süre ile ilgili bir şey söylemeyeceğim. Benim derdim; arama yaptığım istikametteki diğer operatör, yani ‘her yöne’nin içine giren operatör ve bunu sağlayan benim abonesi olduğum operatörün olağan uygulaması.
Tarifeler, yazılı biz sözleşme ile başlatılıyor. Sözleşmede; kullanılabilecek zaman süresi, ücretlendirme, kullanılabilecek alan ve vb. bilgiler bulunuyor. İmzalıyorsunuz böyle bir tarifeyi ve başlıyorsunuz kullanmaya… Bir gün yolda birisiyle tanışıyorsunuz ve karşılıklı telefon bilgilerinizi paylaşıyorsunuz. İhtiyacınız olduğu bir gün de çeviriyorsunuz numarayı. Kişinin nerede olduğu ya da hangi Türk telekom operatörüyle çalıştığı da sizi hiç mi hiç ilgilendirmiyor. Çünkü, sizin tarifeniz ‘Her Yöne’.
Arayacağınız numaranın ön kodu; 0242, 0531, 0555, 0544 veya hatta 0392 olabilir. Hah! Şimdi yanıldınız… Eğer 0392 ön kodlu bir numarayı arıyorsanız ve ama Türk Telekom’un ‘Her Yöne’ tarifesini kullanıyorsanız, hiç dert etmenize gerek yok. 0392 ön kodlu numaralar, Türk Telekom tarafından en uzun mesafe kabul ediliyor ve zaten ‘Her Yöne’ tarifesinde de tanımlanan bir numara.    
Sürpriz olan, eğer GSM operatörlerimizden herhangi birinin ‘Her Yöne’ tarifesini kullanıyorsanız ortaya çıkan. GSM operatörlerimiz, 0392 ön kodlu numaraların başka bir ülke numarası olduğunu, ‘Her Yöne’ tarifesinin ise sadece ülke içinde geçerli olduğunu iddia ederek, tarifede de belirtilen yurtdışı bedeli ilaveten fatura ediyorlar. Siz, tarifenize güvenerek yaptığınız arama sonunda, muhteşem bir fatura ile karşılaşıyorsunuz. İstediğiniz kadar itiraz edin. Sonuç aynı kalıyor.
Birincisi; 0392 ön kodu KKTC’ye ait olup, KKTC henüz uluslararası olarak bir devlet kabul edilmediği için Uluslararası Telekomünikasyon Birliği - ITU’dan kendisine ait bir ön kod verilememiş ve Türk Telekom’un ön kodlarından birini kullanmakta. Yani KKTC, resmi olarak bir devlet değil. Zaten bizler de KKTC’ye pasaport bile kullanmadan, TC Kimlik’lerimizi göstererek bu yüzden giriş yapabiliyoruz.
İkincisi; Benim arama yaptığım numara bir Türk Telekom numarası olduğuna göre, GSM operatörünün de Türk Telekom ile ara bağlantı sözleşmesi olduğuna göre, Türk Telekom’da ise böyle bir uygulama olmamasına rağmen, GSM operatörüm olarak sen böyle bir uygulamayı hangi nedenlerle sürdürebiliyorsun? GSM operatörleri, Türk Telekom ile 0392 ön kodlu numaralar için ayrı birer dolaşım anlaşması mı imzalamışlar ki, farklı bedel talep edebiliyorlar? Öyleyse de onu bilelim, kimsenin hakkını yemeyelim.    
Kaldı ki, yazılı olarak yapmış olduğumuz tarife sözleşmesinde bu uygulama ile ilgili herhangi bir uyarı veya bilgi bulunmamakta. KKTC, bizim gönlümüze göre, bir devlet. Resmi değil.
Bence bu konu yargıya intikal etmeden önce, ilgili Düzenleme ve Denetleme Kurum’umuz tarafından ivedilikle çözümlenmeli.
Saygılarımla.