SmartSoft ve Akbank işbirliğiyle hayatı kolaylaştıran mobil ödeme çözümleri

Kartlı ödeme sistemleri ve akıllı kart teknolojileri alanlarında güvenli, inovatif çözümler sunan SmartSoft, Akbank ile yeni bir projeye daha imza attı. GSM telefonlarını kredi kartına dönüştüren NFC teknolojisinde Mobile Solution Platform geçişini başarıyla hayata geçiren SmartSoft sayesinde Akbank kullanıcısı, SIM kart üzerinden de temassız alışveriş noktalarında ödeme yapabilecek.
Kartlı ödeme sistemleri ve akıllı kart teknolojileri alanlarında güvenli, inovatif çözümler sunan SmartSoft, Akbank için NFC (Near Field Communications-Yakın Alan Haberleşmesi) teknolojinde tüm gereksinimleri karşılayan SmartSoft Mobile Solution Platform (SMSP) geçişini başarıyla gerçekleştirdi.
SIM kart üzerinde işleyecek sistem ile artık GSM telefonları sorunsuz bir şekilde tüm temassız alışveriş noktalarında temassız ödemeler için kullanabilecek. Sistemin diğer bir özelliği ise, yeni teknolojilere de kolayca uyum sağlayabilecek şeklinde tasarlanması.
NFC teknolojisinde SmartSoft’un Mobile Solution Platform’unu seçtiklerini vurgulayan Akbank Ödeme Sistemlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Sindel, şunları söyledi: “Akbank olarak teknolojideki yeni gelişmeleri, müşterilerimizin günlük yaşamını kolaylaştırmak için dikkatle takip ediyor ve bu yönde uygulamaları hayata geçiriyoruz. Son yıllarda bu amaca hizmet eden uygulamalar arasında yer alan ‘Mobil Ödeme Çözümleri’ tüketicinin ilgisini en fazla çeken ve bizlerin de yatırımlarımızı artırdığı bir alan olarak ön plana çıktı. Mobil ödemeler üzerine gerçekleştirdiğimiz tüm çalışmalar sayesinde ödemeleri bu vazgeçilmez cihazlara aktararak, müşterilerimizin her anında yeni teknolojilerden güvenli bir şekilde yararlanmasını hedefliyoruz. Bu amaçla SmartSoft’un NFC için yapılandırdığı mobil ödeme platformunu, deneyimli SmartSoft ekibinin katkıları ile, bankamız ve müşterilerimizin ihtiyaçlarına uygun bir şekilde banka sistemimize tümleşik etmeyi başardık. Bu platform sayesinde mobil ödeme dünyasındaki farklı teknolojik gereksinimleri tek platform üzerinden karşılayabilecek ve müşterilerimizin ihtiyaçlarına hızlı bir şekilde cevap verebileceğiz “ dedi.
Cardtek grup şirketlerinden SmartSoft’un Genel Müdürü Murat Göksenin Güzel’de; NFC uygulamalarında ilkleri gerçekleştirdiklerini belirterek, “SIM ve MicroSD’lerin EMV uygulamalarını içinde barındıran bu çözüm sayesinde plastik banka kartlarında yeni bir kulvar açtık. 2007’den itibaren NFC uygulamalarında dünyada hep ilkleri gerçekleştirdik. Bugün tüm dünyada en çok konuşulan konu NFC. Sistemi gerçekleştirdiğimiz Akbank Mobil Ödeme Geçişi sayesinde Türkiye’de NFC’yi kullananların sayısında ciddi artışlar yaşatacak. Bu yıl ön ödemeli SIM tabanlı çözümlerin ülkemizde hızla yaygınlaşacağını inanıyorum” dedi.
NFC ödeme sistemlerinde dünyaya öncülük eden SmartSoft’un Türkiye’de geliştirdiği mobil ödeme altyapısı dünyanın birçok ülkesi tarafından örnek alınıyor ve SmartSoft ekipleri dünyanın önde gelen kurumlarına bu konuda danışmanlık hizmeti veriyor.
SmartSoft hakkında: 2001 yılında Türk Bankacılık ödeme sistemlerinde çipli ödemeler alanında başlayan dönüşüm karşısında uzmanlaşmış kadrosu ve Araştırma – Geliştirme firması özelliği ile SmartSoft, teknik tasarım yeteneği ve altyapısındaki güçlü yapılanması ile çok kısa bir zaman içerisinde sektörün öncü firması kimliğine kavuşmuştur.
2001 – 2006 yılları arasında çipli kart teknolojileri alanında inovatif ve başarılı çözümler sunan SmartSoft, 2006 yılında kartlı ödemeler sistemleri alanında da faaliyet göstermeye başlamış, çok kısa bir sürede bu alanda da iddialı ve lider kurum olduğunu bir kere daha ispatlamıştır.
Türk Bankacılık ödeme sistemlerinin dünya üzerindeki rekabetçi gelişimi ve stratejik konumunun oluşturduğu ARGE ve yaratıcılık alanında yoğun ihtiyaçlarını girişimci ve yenilikçi yaklaşımlarıyla karşılayan SmartSoft, standartların oluşturulmasına katkıda bulunacak Avrupa ve Dünya’da ilk olan birçok projeye imza atmıştır. Temaslı çip uygulamalarına hazırlanan hizmet sağlayıcılara ve alıcılara yol göstermek üzere 2010 yılında Türkiye’de ilk, dünyada ilk beş yetkili servis sağlayıcı olarak MasterCard akreditasyonunu tamamlayan SmartSoft, ayrıca çipli ve temassız projelerinin uygulanmasına yönelik sektöre sunduğu eğitim ve danışmanlık hizmetleri ile de fark yaratmaktadır.
2009 yılı itibariyle gruba eklenen yeni şirketler; CordisNetwork, CredoWork, Phaymobile, Cardtek USA ve SmartSoft Cardtek Grup çatısı altında yeniden yapılandırıldı.
Bugün dünyada 50’yi aşkın iş ortağı ve distribütörleri ile Cardtek Grup, beş kıtadaki 100’den fazla müşterisi için yüksek teknoloji odaklı hizmetler ve ürünler sunmaktadır.