NCR, “Video Bankacılığı” ile bir devrime imza atıyor

NCR International, video bankacılık çözümleri alanında faaliyet gösteren uGenius Technology’nin azınlık hisselerini satın aldı. NCR, “uGenius Technology” şirketine stratejik yatırım yaptı. Video vezne hizmetleri, bankaların “şube tasarımlarında” devrim yaratacak.
NCR Corporation, video bankacılık çözümleri alanında faaliyet gösteren Utah merkezli eGenius Technology’ye stratejik yatırım yaptığını ve eGenius’un azınlık hisselerini satın aldığını duyurdu. 2011 yılında NCR ve uGenius, müşterilerinin çevrimiçi, uzaktan erişimli vezneyle konuşabildiği ve bankacılık işlemlerini yürütebildiği ilk ATM’lerin üretimi alanında yaptığı işbirliği ile banka şubeleri daha uzun süre açık kalabiliyor ve müşterilerine daha fazla hizmet sunabiliyor. NCR’nin yatırımı ile ilgili anlaşma koşulları henüz açıklanmadı.
NCR ‘APTRA Interaktif-Etkileşimli Vezne’, eGenius’un tüketicilere vezne işlemlerini canlı, uzaktan erişimli bir veznenin yardımıyla yürütebilme olanağı tanıyan Video Bankacılık teknolojisinden yararlanıyor. Bununla birlikte tüketiciler tercihlerine göre ATM işlemlerinde NCR SelfServis çözümünü de kullanabilecekler.
Veznelerin merkezileştirilmesi ile sağlanan verimlilik ve güvenlik, finans kuruluşlarına, şubelerini daha etkin hizmet ve satış ortamını sunacak yerelleştirme imkanı tanıyacak. APTRA ‘Interaktif Vezne’ ile finans kuruluşları, 24 saat vezne hizmetleri sunabilecek, ayak-izi daha düşük şubeler kurabilecek ve şubelerinin bulunmadığı bölgelerde tüm vezne işlemlerinin yürütülmesini sağlayabilecekler. Aynı zamanda da NCR ATM’lerinin akıllı mevduat, fatura ödemeleri, yeni hesap açma ve kredi başvuru sürecini başlatma gibi ileri özelliklerinden de yararlanılabilecekler.
NCR Finansal Hizmetler Kıdemli Başkan Yardımcısı Michael O’Laughlin, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, önümüzdeki beş yıl içinde banka şubelerinin bugünkünden çok farklı bir çehreye sahip olacağını belirtti. O’Laughlin, şunları söyledi:
“Şu anda müşterilerin banka şubelerinde yaşadıkları deneyimde meydana gelecek köklü dönüşümlerin eşiğindeyiz. Teknoloji, şube ortamının bir yandan gelişiminde ve tüketiciler için çok daha kullanışlı hale gelmesinde, bir yandan da şubelerin finansal kuruluşlar açısından daha düşük maliyetli ve daha verimli çalışmasında son derece güçlü bir rol oynayacak. uGenius’la geliştirdiğimiz ortak çözüm NCR APTRA Interaktif Vezne (Interactive Teller), daha şimdiden finansal kuruluşlardan büyük ilgi görüyor. Bu yatırımımız, finansal kuruluşlarla olan ilişkilerimizi güçlendirecek.”
uGenius Technology Başkanı Jed Taylor da, “Finans kuruluşları, video bankacılığını kullanarak, perakende bankacılık faaliyetlerini dönüştürebilir, dağıtım ağlarını ekonomik bir şekilde genişletebilir, maliyetlerini düşürebilir ve müşterilerini çok daha mutlu edebilirler. Video Bankacılığının, bu alanda oynayacağı rol, bize büyük bir heyecan veriyor. NCR ile stratejik ortaklığımız bu teknolojiyi dünyanın her yerindeki finans kuruluşlarının hizmetine sunmamızı sağlayacak” dedi. NCR, finansal kuruluşların şube modellerini gözden geçirmelerine yardımcı olan çok çeşitli teknolojik çözümler ve danışmanlık hizmetleri sunuyor. (www.ncr.com)