Bilimania birinci yaşını kutluyor


Türkiye’deki bilim ve teknoloji meraklılarına hizmet vermek, bu alandaki özgün içerik boşluğunu doldurmak amacıyla 2011 Ocak ayında yayın hayatına başlayan (bilimania.com), birinci yaşını kutlarken bir referans sitesi konumuna geldi.
Yolu bilimden geçen herkese “merhaba” diyerek, 2011 yılının Ocak ayında yayın hayatına başlayan (http://www.bilimania.com/ ), bir yaşını doldururken bilim meraklılarının buluşma noktası olma hedefini de gerçekleştirdi. Türkiye’deki bilim ve teknoloji meraklılarına hizmet vermek, bu alandaki özgün içerik boşluğunu doldurmak için yola çıkan bilimania.com, ana haberlerin yer aldığı bölüm dışında, Doğa ve Çevre, Enerji, Bilişim Teknolojileri, Yaşam Bilimleri, Uzay, Bilimania Çocuk, Bizden alt bölümleriyle ve ‘Kimin Adıyla Anılır?’ yarışmasıyla okuyucularından büyük ilgi görüyor.

Bilimania’nın gözbebeği Bilimania Çocuk

Bilimania Çocuk, sadece çocukların başvuru noktası değil, gençler, eğitmenler ve yetişkinlerin de en çok okudukları bölümlerden biri. Sık, sık etkinliklere katılıp okuyucularla bir araya gelen Bilimania ekibi, Bilimania Çocuk’u tanıyan bilim severlerden birebir görüşlerini öğreniyor, yorumları doğrultusunda yenilenmeye devam ediyor.
Her hafta, çocuklara yönelik ‘Haftanın Kitabı’ olarak bilim kitaplarının tanıtıldığı Bilimania Çocuk’ta; başvuru niteliğinde bilgi havuzu oluşuyor. Kitap satın almadan önce, çocuklara, anne babalara, eğitimcilere muhakkak önerilen kitap bilgi havuzu değerli bir kaynak niteliği taşıyor.
Bilimania.com, Danışma Kurulu’nda; farklı uzmanlık alanlarından birbirinden değerli bilim insanlarını ağırlıyor.
Sitenin fikir önderi Prof. Dr. Fuat İnce, “Bilimania’nın güvenilir, özgün ve bilimsel nitelikte söz sahibi bir referans sitesi konumuna gelmesinde en büyük katkı güçlü Danışma Kurulu’ndan geliyor. Böylece okuyucularımıza çok daha kapsamlı ve nitelikli içerik sunabiliyoruz” derken, Genel Müdür Sinan Oymacı ise, Bilimania’nın gelişimini vurgulayarak “Türkiye’de bilim ve teknoloji meraklılarına hizmet veren özgün Türkçe içerikli bir İnternet sitesi kurma fikriyle ortaya çıkmıştık. Şimdi sosyal medyada da etkin olarak takip edilen, günlük ziyaretçi sayımızın 1600’e ulaştığı, e-bülten aboneliğimizin her geçen gün arttığı bir noktaya geldik. ‘Japonya Depremi ve Nükleer Tehlike’ gibi dosyalarımız medyada da büyük ilgi gördü. İlk yılımızda geldiğimiz bu nokta mutluluk verici. Ama değerli okurlarımız ve bilim insanlarının katkılarıyla güçlenmeye devam edeceğiz.” yorumunu yaptı.
Bilişim ve Haberleşme Teknolojileri (BHT) alanında faaliyet gösteren Luna Bilgi ve Haberleşme Teknolojileri; Akıllı Veri Arşivleme Sistemi (AVAS), Veri Depolama Sistemleri, Doküman Tanıma, Doküman Yönetim Sistemi (DMS), Kurumsal İçerik Yönetimi (ECM) ve İnternet İçerik Üretimi çözümleri ve danışmanlık hizmetleri vermekte. Bilgi birikimini ve tecrübesini, dünyadaki gelişmelere paralel olacak şekilde, kullanıcılarla paylaşmak amacıyla kurulan şirket, kendi alanlarının önde gelen markalarıyla da işbirliği yaparak geleceğin teknolojilerini bugünden, düşük maliyetle sunmakta. Farklı ve yenilikçi bakış açısıyla ilklere imza atan Luna Teknoloji, çözüm ortaklarıyla yarattığı sinerjiyle ulusal ve uluslararası platformdaki başarısını sektörün gelişimine de taşımayı hedeflemekte. (www.lunateknoloji.com)