Ericsson, Kuzey Amerikalı Wi-Fi şirketi BelAir Networks’ün hisselerinin tamamını satın alıyor

Ericsson, Kanadalı BelAir Networks’ün hisselerinin tamamını satın almak için bir anlaşma imzaladığını açıkladı. Anlaşma ile Ericsson, operatör sınıfı Wi-Fi’ın güçlü ürün gamına, teknolojik uzmanlığına, mevcut müşteri sözleşmeleri ve ilişkilerine de sahip olacak.
  • BelAir Networks’ün satın alınması, Ericsson’un operatör sınıfı (carrier grade) Wi-Fi ile sunulan heterojen ağını (hetnet) uygulamaya geçirmesini sağlayacak.
  • Ericsson’un ağlara bütünleştirilmiş operatör sınıfı Wi-Fi ile sunulan hetnet’i, operatörlerin mobil geniş bant kullanıcı deneyimini çok daha fazla geliştirmelerini sağlayacak.
  • Ericsson, mobil çözümleri ve servis olanaklarındaki küresel varlığıyla önde gelen operatör sınıfı Wi-Fi çözümü sunuyor.

Genel mobil geniş bant kullanıcı deneyiminin önemli bir parçası olan Wi-Fi teknolojisi, hızla akıllı telefonlar, PC’ler, tablet bilgisayarlar ve diğer tüketici elektroniği cihazlarında standart bir özellik haline geliyor. Önümüzdeki yıllarda, mobil ağlarda Wi-Fi teknolojisine olan talep büyümeye devam edecek. Bu büyüme, mobil geniş bantının büyümesinin yanı sıra, bulut tabanlı servisleri, diğer yüksek veri tüketim fonksiyonları ve özelliklerinin artışından kaynaklanmaktadır. Büyüyen talebi karşılamak için Ericsson, Eylül 2011’de Ağ Bütünleşik Wi-Fi çözümünü piyasaya sürmüş durumda.
Ericsson, artık gerçek anlamda bütünleşik bir ağa doğru adım atıyor. Ericsson’un mobil altyapı teknolojisindeki liderliği ve BelAir Networks’un operatör sınıfı Wi-Fi ekipmanlarındaki lider konumunun birleşimi, Wi-Fi ve mobil telefon teknolojilerinin bütünleşmesini hızlandıracak. BelAir Networks’ün satın alınması, mobil teknolojilerin ve Wi-Fi’ın birlikteliği ile Ericsson’un mobil geniş bant deneyimini geliştirmek için yarattığı heterojen ağ (hetnet) stratejisinin bir parçası olacak.
BelAir Networks’ün iç ve dış mekan Wi-Fi sistemleri, servis sağlayıcıların ölçeklenebilir yüksek performans Wi-Fi ağları kurmalarına olanak vermekte. Şirket, AT&T ve Comcast’in de içinde bulunduğu servis sağlayıcıları tarafından yayılan mobil ağ çözümleri geliştirmekte.
Operatör sınıfı Wi-Fi konusunda pazar ve teknoloji lideri olan ve 2002 yılında kurulan Ottawa merkezli BelAir Networks bünyesinde yaklaşık 120 çalışan bulunmakta. Anlaşma ile BelAir Networks’ün çalışanları, Ericsson’a katılacak.
Ericsson Başkanı Hans Vestberg satın almaya ilişkin şunları söyledi: “Ericsson, gelişmiş son kullanıcı deneyiminin itici güç olduğu, büyüyen tümleşik Wi-Fi ve mobil telefon pazarına öncülük edecektir. BelAir Networks’ün pazar lideri ürünleri ve uzmanlığının Ericsson’un mevcut mobil geniş bant ürün gamıyla bütünleşmesi sayesinde, bunu daha hızlı yapabileceğiz. Satın almayla birlikte 120 nitelikli çalışanı da aramıza katmış olacağız.”
BelAir Networks’ün lider servis sağlayıcılarının ihtiyaçlarına odaklanarak, operatör sınıfı Wi-Fi’daki eşsiz yelpazesi sayesinde sektör liderliğine ulaştığını söyleyen BelAir Networks Başkanı Bernard Herscovich, “Bu anlaşma BelAir Networks’ün sürmekte olan gelişimi konusunda doğal bir adımdır. Ericsson’un satın almayla birlikte stratejik ve kültürel uyum sağlayacağına inanıyoruz”. Anlaşmanın, 2012 yılının ilk yarısında tamamlanması bekleniyor.