Yeni Türk Ticaret Kanunu ile e-imza yaygınlaşacak

 

1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girecek olan Yeni Türk Ticaret Kanunu ile e-imza ticaret hayatının ayrılmaz bir parçası oluyor.
Türkiye’nin ilk elektronik sertifika sağlayıcısı E-GÜVEN’in Genel Müdürü Can Orhun, “Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle Türk ticaret hayatında kolay, hızlı ve güvenli yeni bir dönem başlıyor” dedi.
1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girecek olan Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun getirdiği yenilikler arasında elektronik imzanın ticaret hayatında daha yaygın olarak kullanılması da geliyor. Yasanın sağladığı e-imza kolaylıklarından yararlanabilmek için Türkiye’nin ilk elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı E-GÜVEN’in (www.e-guven.com) adresine girerek çevrimiçi formu doldurarak e-imza almak yeterli. Türkiye’nin ilk elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı E-GÜVEN, elektronik imza hizmetinin yanı sıra, adreste kimlik kontrolü, kurulum ve eğitim hizmeti de sunuyor.
Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle beraber şirketlerde yönetim kurulu kararları için notere gitmeye gerek kalmayacak, taranmış imza sirküleri e-imzalanarak ilgili yerlere gönderilebilecek. Bunun yanı sıra şirket kayıtları ve mahkemeye delil olarak verilebilen her şey için e-imza kullanılabilecek. Ayrıca ticaret odalarının yayınladığı noter onaylı ticari sicil kayıtları da artık e-imzalı gönderebilecek.
Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun getirdiği önemli yeniliklerden biri de Kayıtlı Elektronik Posta Sistemi. Kayıtlı Elektronik Posta- KEP’te hizmet sağlayıcı yetkisi ve düzenleme de e-imza ile yapılabilecek. Bankalar kişi ve kurumların e-postalarına doğrudan e-imzalı tebligat yapabilecek. Konuyla ilgili olarak E-GÜVEN Genel Müdürü Can Orhun şu açıklamayı yaptı: “Türkiye’nin ilk elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı E-GÜVEN olarak e-imza uygulamalarının yaygın olarak kullanılmaya başlanmasının ticaret hayatının çehresini değiştirecek bir gelişme olduğunu düşünüyor ve bu önemli gelişmeden heyecan duyuyoruz. Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle Türk ticaret hayatında kolay, hızlı ve güvenli yeni bir dönem başlıyor.”
Türkiye Bilişim Vakfı’nın (TBV) önderliğinde 2003 yılında kurulan E-GÜVEN Elektronik Bilgi Güvenliği A.Ş., bilgi güvenliği alanında Türkiye’nin en güçlü ve güvenilir kurumu olmayı hedeflemektedir. Türkiye’de kurumların ve bireylerin İnternet ve ilgili uygulamalardan daha etkin ve güvenilir bir şekilde yararlanmalarını sağlayacak sertifika otoritesi hizmetleri sunan E-GÜVEN, en ileri teknolojileri kullanmakta; uluslararası standartlarla uyumlu bir güvenlik altyapısı ve ağına sahip bulunmaktadır. Türkiye’nin ilk elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı olan E-GÜVEN, elektronik ortamda ticari işlemlerin ve bilgi alışverişinin güvenle yapılabilmesi için, açık anahtar altyapısında çalışan anahtarları kişisel kimliklerle ilişkilendirerek elektronik sertifika üretmektedir. (www.e-guven.com)

2012 e-imzanın yılı olacak
2011 yılında bankacılık alanında yaygınlaşan e-imza uygulaması, 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girecek olan Yeni Türk Ticaret Kanunu ile birlikte tüm ticaret hayatında etkili hale gelecek. Türkiye’nin ilk elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı E-GÜVEN, kanunun getirdiği kolaylıktan yararlanmak için e-imza sahibi olmak isteyenlere e-imza alım ve yenilemelerinde 1 yıllıkta 1 ay, 2 yıllıkta 2 ay, 3 yıllıkta ise 3 ay bedava e-imza sunuyor. 2011 yılında toplam 35 milyon e-imza doğrulaması gerçekleştiren Türkiye’nin ilk elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı E-GÜVEN, hayatı kolaylaştıran e-imzanın yayılmasına destek olmak için promosyon kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında e-imza alım ve yenilemelerinde 1 yıllıkta 1 ay, 2 yıllıkta 2 ay, 3 yıllıkta ise 3 ay bedava e-imza sunuluyor.
1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girecek olan Yeni Türk Ticaret Kanunu’nu ile elektronik imza ticaret hayatında daha yaygın olarak kullanılacak. Yasanın sağladığı e-imza kolaylıklarından yararlanabilmek için Türkiye’nin ilk elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı E-GÜVEN’in (www.e-guven.com) adresine girerek çevrimiçi formu doldurarak e-imza almak yeterli.  Türkiye’nin ilk elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı E-GÜVEN, elektronik imza hizmetinin yanı sıra, adreste kimlik kontrolü, kurulum ve eğitim hizmeti de sunuyor.
Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle beraber şirketlerde yönetim kurulu kararları için notere gitmeye gerek kalmayacak, taranmış imza sirküleri e-imzalanarak ilgili yerlere gönderilebilecek. Bunun yanı sıra, şirket kayıtları ve mahkemeye delil olarak verilebilen her şey için e-imza kullanılabilecek. Ayrıca, ticaret odalarının yayınladığı noter onaylı ticari sicil kayıtları da artık e-imzalı gönderebilecek. Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun getirdiği önemli yeniliklerden biri de Kayıtlı Elektronik Posta Sistemi. Kayıtlı Elektronik Posta- KEP’te hizmet sağlayıcı yetkisi ve düzenleme de e-imza ile yapılabilecek. Bankalar kişi ve kurumların e-postalarına doğrudan e-imzalı tebligat yapabilecek.