2012’nin kehanetleri birer birer gerçekleşiyor

 

Türkiye’nin sanal yaşam koçu Bilkom da dağıtıcılığını üstlendiği öncü markalarla bu değişime katkıda bulunuyor.
Yenilikçi tasarımların ilham kaynağı Apple, ürünleriyle insanoğlunu başka bir boyuta taşıyan Adobe ve insanoğlunun akıllı binalarda yaşamasına yön çizen Graphisoft markaları, geleceğe ilişkin öngörüleri sayesinde yeni dünyanın talih küresini doğru okuyan ender markaları arasında yerlerini aldılar.
Artık alıştığımız çerçevenin çok dışında bir dünyada yaşıyoruz. Sanallaşan dünyada bakış açıları da değişiyor. Bu değişimin bayrağını taşıyan Apple teknolojileri, insanlara her geçen gün farklı bir yenilik hediye ederek sanal dünyanın değişimine katkıda bulunurken markanın öngörüleri de birbiri ardına gerçekleşiyor. Apple’ın ülkemizdeki tek dağıtıcısı Bilkom ise, Türkiye’nin sanal yaşam koçu olarak kaliteli hizmetleri ve temsil ettiği yenilikçi markalarıyla geleceğe ilişkin olumlu öngörülerin hayata geçmesini hızlandırıyor.
Özellikle ABD’de eğitimcilerin en çok tercih ettiği marka olan Mac bilgisayarlar sayesinde eğitim sektöründe her zaman yenilikçi teknolojilerin başını çeken Apple teknolojilerine olan talep ülkemizde de Bilkom’un sanal yaşam koçlarının anlatımlarıyla her geçen gün artıyor. Eğitimde sanallaşmanın keyfini Anadolu Üniversitesinden Doğa Koleji’ne, Erzurum Atatürk Üniversitesi’nden Gaziantep Zirve’ye birçok kurum ve kuruluş yaşıyor. Tablet bilgisayarların eğitim dünyasında oyunun kurallarını değiştireceği öngörüsü bugün örneğin okulların saanallaşmasını hedefleyen Fatih Projesi gibi çalışmalara da ilham kaynağı oldu. Amerika ve Avrupa’da pek çok okulda iPad, kitapların yerini alırken iPad, ev ödevlerinde çocuklara yardım etme becerisi veya ikinci dili akıcı konuşma üzerindeki etkisi ile eğitimde yepyeni bir çığır açıyor. Dahası iPad’in gücü, otizmli çocukların eğitim yöntemlerinde de çarpıcı değişimlere yol açıyor.
iPad 2 geleceğin medya okuryazarlarına seslenen tablet teknolojisi ile değişimde önemli bir taşıyıcı rolünü üstleniyor. Kısa bir zaman içinde dünyada 60 milyon kullanıcı sayısına erişen iPad’in bu yılsonunda ise, 100 milyondan fazla kişiye ulaşması bekleniyor. iPad 2, yüksek grafik çözünürlüğü, kolay taşınabilmesi ve uygulamalarıyla birlikte herkes için çekici bir ürün olmanın ötesinde özellikle çocukların içerik üzerindeki denetimini artırıyor ve bilgiyi etkileşimli olarak kullanmalarının yolunu açıyor. Gün ışığında bile okumayı kolaylaştıran yüksek çözünürlüklü ekranı, kablosuz ağ veya 3.Nesil (3N) ortamında yüksek bant genişliği ve ekran ergonomosi ile iPad 2, tüketicinin e-dergi ve e-gazete gibi geleceğin medyasını düzenli takip edeceği önemli bir platform vaat ediyor.

Bulutta yaşam 
İnsanların her yerden ve özgürce birbirine ve sayısal platformlara ulaşma kehaneti ise iCloud ile birlikte gerçek oldu. Güvenilir kullanıcı kimliği ile iCloud’a bağlanan kullanıcılar, iPhone, iPod touch ve iPad gibi iOS işletim sistemine sahip cihazlarındaki bilgilerini tek bir platformda eşzaman ederek birbirleriyle paylaşımda bulunurken, bulutta yeni bir yaşam tarzını haber veren kehanetin de artık gerçek olduğu haberini birbirlerine fısıldıyordu.

Geleceğin yapıları
Bilkom’un mimar ve mühendislerin hizmetine sunduğu gelişmiş 3 Boyutlu (3B) CAD tasarım yazılımı ArchiCAD 15 ise sanal yaşamın sınırlarını zorlayan teknolojisiyle yeni bir dünya kehanetini doğruluyor. Mühendis ve tasarımcıların hayal gücünü zorlayan tasarım ortamı ile ArchiCAD 15 mimarlara yaratıcılıklarını ortaya koyabileceği güçlü bir platform sunuyor. İnternet ve mobil cihazlar üzerinden mimari tasarımların paylaşımını sağlayan ArchiCAD 15, böylece söz konusu olan en fazla sayıda paydaşın görüşlerinin projeye yansımasını olanaklı kılıyor. Mimar ve mühendisler, zaman yitirmeden öneriler ve fikirleri derleyerek tasarımlarını çok kısa bir sürede hayata geçirebiliyorlar. Ayrıca Bina Yönetim Sistemi gibi hazır veritabanı sayesinde ArchiCAD 15 geleceğin restorasyon ve renovasyon projeleri için ciddi bir kaynak yazılım işlevi taşıyor.

Tiyatronun usta oyuncuları bu kez Bilkom için sahnedeydi
Bilkom, Mac bilgisayarların eşsiz özelliklerini ve bilinmeyen yönlerini kullanıcılarla paylaşabilmek amacıyla sahne şovlarına başladı. Aralık ve Ocak aylarında Mediamarkt ve Saturn Bayrampaşa Forum ve Taksim mağazaları içinde başlattığı “Mac ile Yeteneklerini Keşfet” oyunu, mağaza ziyaretçilerinden büyük ilgi gördü.
Tiyatronun usta oyuncuları Zeynep Kumral ve İş Bankası, Şekerbank gibi reklam filmleri ile Selena dizisinde oyunculuğuyla dikkat çeken Hürdoğan Güvendiren, muhteşem performansları ile izleyiciyi güldürürken Mac'in bilinmeyen yönlerini izleyicilere eğlenceli bir şekilde aktardı. Gösteriye büyük ilgi gösteren misafirler, Bilkom tarafından Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen mağaza içi tiyatro gösterisi sayesinde MAC bilgisayarların hayatlarını nasıl kolaylaştıracağına daha yakından tanık oldular. İzleyicileri alışılmışın dışında, keyifli skeçler seyretmeye davet eden Bilkom, bu etkinlik ile Apple ürünlerinin kullanım kolaylığını, başarılı sanatçıların etkili oyunculukları ile birleştirerek, Mac bilgisayarın avantajlarını, kullanım kolaylığını, iPad, iPhone gibi Apple ürünleriyle olan zahmetsiz ilişkisini ve “Neden MAC?” sorusunun yanıtlarını tiyatro keyfiyle tanıtmayı amaçlıyor. Her zaman farklı bakış açıları ile yenilikleri hayata geçiren Bilkom, bu tarz gösteriler için yine eşi benzeri olmayan performanslarla Mac’leri sahneye çıkarmaya devam edecek.