Kablosuz ağın kapsama alanında anten etkisi

 

Kablosuz ağ teknolojilerinde yenilikçi ürünleri ve modern tasarımlarıyla dikkat çeken AirTies tüm kapalı ortam Wi-Fi cihazlarında yasal sınırlardaki en iyi performansı sunuyor.
Kablosuz ağ kullanıcıları için en önemli konulardan biri, kullandıkları modemlerin kapsama alanın ne kadar geniş olduğu… Tabi ki her kablosuz ağ kullanıcısı Wi-Fi cihazı alırken maksimum kapasiteye ulaşmak istiyor. Kablosuz cihazın anteni ne kadar büyükse sinyal gücü ve kapsama alanının o kadar güçlü olacağına inanılıyor. Oysa radyo dalgaları kullanarak çalışan tüm cihazlarda olduğu gibi kablosuz ağ cihazlarında da yasal sınırlamalar var. Bu sınırlamaların üzerine çıkmak sağlık açısından tehlikeli olabiliyor.
Bir kablosuz ağ (Wi-Fi) cihazının yayın gücü, ERIP (Effective Isotropic Radiated Power – Etkin Yayın Gücü) olarak ifade ediliyor. Bu tanım, cihazın gücü ile anten kazancının toplamına eşit. Dolayısıyla, cihazın EIRP değeri ne kadar yüksekse yayın gücü de o kadar yüksek oluyor. Ev ya da işyeri gibi kapalı ortamlarda kullanılan ve 2,4 GHz bandında çalışan Wi-Fi cihazlar için EIRP değeri yasal olarak en fazla 20dBm(100mW) olabiliyor. 5 GHz bandında ise bu sınır, 23dBm (200mW) olarak belirlenmiş durumda. Bu değerlerin üzerindeki kullanımlar Avrupa Birliği Direktiflerince yasaklanmış olmakla birlikte Dünya Sağlık Örgütü tarafından da tavsiye edilmiyor.

Büyük anten daha fazla kapsama alanı anlamına gelmiyor
Peki, daha büyük ya da daha yüksek kazançlı antene sahip modemlerin kapsama alanı daha mı geniş? Aslında büyük veya küçük antenli cihazların yayın gücü arasında bir fark yok. Büyük antene sahip cihazların anten kazancı yüksek olmakla birlikte cihaz gücü düşük kalıyor. Çünkü yasal düzenlemeler çerçevesinde bir cihazın anteni ne kadar büyük olursa olsun toplamda yapabileceği radyo dalgasının gücü sınırlı… Örneğin, büyük antenli bir modemin anten kazancı 5dBi ise cihazın gücü de 15dBm olabiliyor. Buna karşılık, nispeten daha küçük 2 dBi kazançlı anteni olan bir modemin cihaz gücü 18dBm ile maksimum yayın kapasitesine ulaşıyor.
Tıpkı GSM telefonlarında ilk dönemlerde yer alan büyük antenlerin zamanla kısalması ve artık anten gücünün tamamen cihazların içine gömülmesi gibi, kablosuz ağ cihazlarında da daha küçük antenli veya antensiz modeller öne çıkmaya başladı. Bu cihazlarda, cihazın gücü artırılmış olduğu için anten kazancının önemli bir etkisi olmuyor. Dolayısıyla, daha büyük ya da daha yüksek kazançlı antenlere sahip Wi-Fi cihazlarının daha geniş kapsama alanına sahip olduğu inancı da gerçeği yansıtmıyor.

AirTies modern tasarımlarıyla en yüksek performansı sunuyor
Kablosuz ağ teknolojilerinde yenilikçi ürünleri ve modern tasarımlarıyla dikkat çeken AirTies tüm kapalı ortam Wi-Fi cihazlarında yasal sınırlardaki en iyi performansı sunuyor. AirTies ürünleri 2,4 GHz frekansı için 20dBm, 5 GHz için ise 23dBm EIRP çıkış gücüne sahip.

AirTies
AirTies, Şubat 2004’te ABD Silikon Vadisi bölgesinden Türkiye’ye dönüş yapan idari ve teknik bir ekip tarafından, sektörde EMEA pazarında liderlik hedefleyen stratejik amaç doğrultusunda kurulmuş. AirTies, bugün geldiği noktada Avrupa başta olmak üzere, dünya genelinde ev kullanıcıları ve küçük, orta boy işletmeler için kablolu, kablosuz, VoIP, aksesuarlar ve IPTV olmak üzere, 5 farklı ana ürün grubu ile hizmet vermekte. Ürün geliştirme konusunda çip üreticilerine bağımlı olan rakiplerinin aksine AirTies, kendi ürünlerini tasarlayıp geliştirmekte ve ürünlerle birlikte teknik destek hizmeti vermekte. AirTies mühendisleri tarafından geliştirilen AirTies Mesh teknolojisi sayesinde kablosuz erişimde beton duvarlar ve çok katlı binalarda görülebilen sinyal zayıflaması sorunları çözülebiliyor. Sahip olduğu birçok patentin yanı sıra, 11N ile kullanıcılarına teknolojide son noktayı sunan AirTies’ın tüm ürünleri 3 yıl garanti, 7/24 teknik destek ve kolay kurulum özelliğine sahip.