Huawei ürün ve altyapı çözümlerini “II. Ulusal IPv6 Konferansı’nda” anlattı

 

Türkiye’de IPv6’ya geçiş sürecinde bilgi ve deneyim paylaşımı amacıyla Bilgi Güvenliği Derneği tarafından düzenlenen II. Ulusal IPv6 Konferansı 15 Şubat Çarşamba günü gerçekleştirildi.
Huawei Enterprise etkinlikte IPv6’ya kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde geçmeyi sağlayan ürün ve çözümlerini tanıttı.
İnternet hızla büyüyor ve ağa bağlı cihazların sayısı her geçen gün katlanarak artıyor. Bu hızlı büyüme, küresel İnternet altyapısında da bazı yapısal değişikliklere gidilmesini zorunlu hale getiriyor. Zira halen kullanılmakta olan İnternet Protokolü (IP) kapsamındaki adresleme sistemi bu büyümeyi taşıyamayacak duruma geldi ve en basit ifadesiyle İnternet adreslerini belirleyen IP numaraları tükendi. Teknoloji dünyası bu soruna çözümü İnternet adresleme sisteminde yeni bir açılım olan IPv6’ya geçmekte buldu. IPv6, getireceği iyileştirmeler sayesinde daha hızlı, güvenli, yaygın ve çoklu ortam medya açısından daha da zengin bir İnternet deneyiminin de önünü açıyor.
IPv6’ya geçmek için tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de altyapı çalışmaları yürütülüyor. Bu süreçte Türkiye’de yapılan çalışmalar 15 Şubat 2012 Çarşamba günü Ankara’da Rixos Oteli’nde düzenlenen II. Ulusal IPv6 Konferansı kapsamında ele alındı. Ana teması, ‘IPv6’ya Geçiş ve Sonrası’ olarak belirlenen ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın ve Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu Başkanı Tayfun Acarer’in katılımıyla gerçekleştirilen konferansta üst düzey kamu kuruluşlarından yetkililer de hazır bulundu. Dünyanın lider BHT-Bilişim ve Haberleşme teknolojileri çözüm sağlayıcılarından Huawei’in ana destekçisi olarak düzenlenen konferansa kamu kurum ve kuruluşlarından konuyla ilgili personelin yanı sıra, kişisel, kurumsal ve ulusal IPv6 protokol altyapısı alanında çalışan, akademi dünyasından ve özel sektörden uzmanlar katıldı.
II. Ulusal IPv6 Konferansı’na Huawei Enterprise Orta Asya ve Kafkasya Bölge Başkanı Liang Zhihui de katılarak bir konuşma yaptı. Konferansın başlıca gündem maddeleri arasında ‘Dünyada ve Türkiye’de IPv6 Çalışmaları’, ‘IPv6’ya Geçiş Süreci ve Sonrası’, ‘IPv6’ya Geçişte Kurumsal Deneyimler’ ‘IPv6’ya Geçişte Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar’ gibi konu başlıkları yer aldı. Konferansta IPv6’ya geçişte yaşanan kurum ve üniversite deneyimleri de paylaşıldı.
Konferansa Huawei ABD’den iki önemli teknoloji danışmanı da katıldı ve birer sunum yaptılar. Huawei ABD’de IP Teknolojileri Danışmanı olan Dean Cheng ‘IPv6 Geçiş, Teknoloji ve Çözümler " başlıklı konuşmasında IPv6’ya geçişin bilgi ve iletişim teknolojileri endüstrisini, taşıyıcıları, ürün ve servis sağlayıcıları ve kullanıcıları nasıl etkileyeceğine yönelik kapsamlı bir analiz yaptı.
Huawei ABD’de Kıdemli Araştırma Mühendisi olarak görev yapan Behçet Sarıkaya ise, ‘Mobil Ağlar için IPv6 Geçiş Stratejileri ve Öneriler’ başlıklı bir konuşma yaptı. Sarıkaya, mobil ağ operatörleri için IPv6’ya geçiş stratejilerine değindi. (http://www.ipv6turkey.org)

Huawei
Huawei, bilişim ve haberleşme teknolojileri çözüm sağlayıcılarından biri durumunda. Müşteri odaklı inovasyon ve güçlü iş ortaklıklarıyla, telekom ağları, cihazlar ve bulut bilişim alanında uçtan uca çözüm avantajları sağlamakta. Telekom operatörleri, kurumlar ve son kullanıcılara sunulan rekabetçi çözüm ve ürünleriyle maksimum değeri sağlamak en öncelikli hedefleri arasında yer almakta. 140’tan fazla ülkede kullanılmakta olan ürün ve çözümlerden halen dünya nüfusunun üçte birinden fazlası yararlanmakta. (www.huawei.com

Huawei Enterprise
Huawei Enterprise, ağ altyapısı kurulumu, video konferans, tümleşik haberleşme, veri depolama ve sunucu ürünlerini içeren geniş bir çözüm yelpazesi sunmakta. ARGE merkezinin de desteğini alan Huawei Enterprise, sürekli olarak geliştirmeye odaklı teknolojisiyle kurumlara özel çözümler üretmekte. Özellikle finans, eğitim, ulaşım ve enerji alanlarına yönelik sektörel çözümleriyle kurumların daha hızlı, daha verimli ve daha kârlı çalışmalarına katkıda bulunmakta. (http://www.huawei.com/enterprise/)