Xperia akıllı telefonlarda Türkçe F klavye devri başlıyor


 

Xperia S ve sonrasında piyasaya çıkacak tüm Xperia akıllı telefonlarda Türkçe F klavye desteği geliyor.
Tuş düzeni Türk dilinde en sık kullanılan harflere göre ayarlanan F klavye, çalışma hızını arttırarak Xperia akıllı telefon kullanıcılarının Android deneyimini geliştiriyor. Xperia akıllı telefon serisi, dilimizde en sık kullanılan harflere göre ayarlanan tuş düzeni ile Türkçe F klavye desteği vermeye başlıyor. Türkçe F klavye Türk dilinin yapısına özel düzeniyle yazı yazmayı kolaylaştırarak iş ortamında çalışmaları hızlandırıyor ve kullanıcıların Android telefon deneyimini zenginleştiriyor.
80’lerde Türkiye’deki ilk kişisel bilgisayarların İngilizce Q klavye ile ithal edilmesiyle ülkemize giren Q klavye bugün Türkiye’nin en yaygın klavye düzeni. Ancak, Q klavyenin Türk dilinin harf sıklığına uygun olmaması nedeniyle, Türkiye’de klavyeye bakmadan yazabilen kullanıcıların oranı yüzde 4’le sınırlı. ABD ve Avrupa’da ise bu oran yüzde 85. Türkiye’de F klavye kamu kuruluşlarında ve basında, özellikle de daktilo çıkışlı kullanıcılar arasında oldukça fazla tercih ediliyor.
Akıllı telefonlar ve tabletlerin diz üstü bilgisayar satışlarını yakalaması beklenen 2012 yılında, Türkçe F klavye seçeneği sunan Xperia, akıllı telefonlar kullanıcıların klavyeye bakmadan yazmasını kolaylaştırıyor. Türkiye’de bakanlık düzeyinde yapılan araştırmalara göre Türkçe F klavye, tuşlara bakmadan yazma alışkanlığını yaygınlaştırarak ekonomide üretkenliği arttıracak ve bilgi toplumuna dönüşümde genç kuşakların teknolojiye erişimini kolaylaştıracak. Türkiye’de milli eğitimde ve devlet dairelerinde tablet bilgisayarlara geçilmesinin değerlendirildiği, akıllı telefon kullanım oranının arttığı ve akıllı telefonların tablet bilgisayarlara bağlanmasının yaygınlaştığı 2012 yılında, Xperia akıllı telefonlar ile Türkçe F klavye için önemli bir adım atılıyor.

Sony, Sony Ericsson’u satın alma sürecini tamamladı
Sony bünyesine katılma süreci tamamlanan Sony Ericsson’un yeni adı Sony Mobile Communications olacak.
Sony Corporation (“Sony”), Telefonaktiebolaget LM Ericsson’un (“Ericsson”) Sony Ericsson Mobile Communications AB (“Sony Ericsson”) şirketinde sahip olduğu yüzde 50 oranındaki hissesini satın alma işleminin 15 Şubat 2012 tarihinde tamamlandığını duyurdu. Sony ve Ericsson’un 27 Ekim 2011’de duyurduğu satın alma işleminin tamamlanmasıyla birlikte Sony Ericsson, tümüyle Sony kontrolündeki bir bağlı şirket oldu.
Sony, Sony Ericsson’u “Sony Mobile Communications” olarak yeniden adlandırarak mobil telefon yelpazesini Sony’nin ağ bağlantılı tüketici elektroniği yelpazesine ekliyor ve iki iş kolunu birbiriyle bütünleştiriyor. Böylece akıllı telefonlar da tablet, TV ve PC’lerle birlikte Sony’nin yeni ağ bağlantılı tüketici elektroniği yelpazesinin bir parçasını oluşturuyor.
Sony Mobile Communications Başkanı Bert Nordberg konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Sony Mobile Communications’ın kurulmasıyla birlikte hem şirketimiz hem de sektör için yepyeni bir dönem başlıyor. Sony Mobile Communications, Sony bünyesinde güçlenerek Sony’nin ağ bağlantılı eğlence yelpazesini dünya çapındaki müşteriler ile tüketicilere taşıyacak ve ürünlerimizi pazara daha hızlı sunmamızı sağlayacak. 26 Şubat 2012’de Barcelona’da yapılacak Mobile World Congress etkinliğinde yeni stratejimiz ve Xperia akıllı telefon yelpazemizle ilgili olarak sizlere ayrıntılı bilgi vereceğiz.”

Şirket Bilgileri
Şirketin yeni adı: Sony Mobile Communications AB
İsim değişikliği tarihi: Şubat 2012’de gerçekleştirilmesi planlanıyor
Sorumlu kişi: Bert Nordberg, Başkan ve CEO
Genel Merkez: Londra, İngiltere
ARGE tesisleri: Beijing, Lund, Silikon Vadisi ve Tokyo
Personel sayısı: 1 Şubat 2012 itibariyle yaklaşık 8000
Ana işkolu: Akıllı telefon tasarım, geliştirme, üretim ve satışı
Sermaye: 100 milyon avro