BT, İstanbul’u mükemmeliyet merkezi olarak konumlandırıyor


 

Bölgede köprü özelliği taşıyan Türkiye de, sahip olduğu genç nüfus ve coğrafi konu itibariyle dikkatleri üzerine çekiyor.
Avrupa bölgesinde yaşanan durgunluk ile birlikte, gelişen Ortadoğu ve Afrika bölgelerine çevrilen gözler, küresel alanda çözüm ve hizmet sunmakta olan firmaların oldukça ilgisini çekmeyi sürdürüyor.
Teknolojik ilerlemelerin oldukça hızlı gelişmekte olduğu pazar açısından da, yatırımlarını arttırmak isteyen firmalara bölgeye açılan kapı görevi görüyor. Dünya çapında yatırımlarını arttırmak isteyen BT, bölgedeki mükemmeliyet merkezini İstanbul’da konumlandırmayı amaçlıyor. 1985 yılından beri Ortadoğu ve Afrika’daki doğrudan satış faaliyetlerini sürdürmekte olan BT, yatırımlarını iki katına çıkararak bölgedeki konumunu sağlamlaştırmak istiyor. Bölgede önemli başarılı faaliyetlere imza atmaya devam eden BT, kendini konumlandırmış olduğu, İstanbul, Dubai ve Johannesburg merkezleri ile operasyonlarını genişletiyor. Türkiye, Ortadoğu ve Afrika da 600’den fazla müşterinin ihtiyaçlarını karşılayan firma, güçlü bir varlık ve hırslı bir gelişme ön görüyor.
Türkiye’nin Avrupa, Asya ve Orta Doğu arasında önemli bir ticari köprü olduğunu ve hızlı bir şekilde büyüdüğünü belirten BT yetkilileri Türkiye’nin de içinde bulunduğu MEA Bölgesi’ndeki istihdam ve yatırımlarını iki katına çıkaracağını açıkladı. Türkiye, Orta Doğu ve Afrika’daki ticari faaliyetlerini istihdam, altyapı ve hizmetleri kapsamında geliştirecek olan BT bu pazarlara girmek isteyen çokuluslu kurumlara ve bu coğrafyada küreselleşme yolunda ilerleyen ve büyüyen büyük yerel şirketlere destek olmayı hedefliyor.
2011 yılında Türkiye, Ortadoğu ve Afrika’daki potansiyel toplam pazarın 6,4 milyar Euro değerinde olduğunu belirten ve IDC rakamlarına göre 2012 yılında pazarın yüzde 10’un üzerinde büyüme göstermesini beklediklerini belirten BT yetkilileri bu pazarın büyük oyuncuları arasındaki yerlerini korumaya devam edeceğini açıkladı.
Türkiye, Orta Doğu ve Afrika’ya yatırım yapan küresel şirketleri ve iş sahasını bu bölgelerle başlayıp uluslararası pazarlarda genişlemeyi hedefleyen yerel şirketleri iş ortağı seçen BT dünya çapında küresel ve yerel 600 kuruluşa hizmet veriyor.
BT Global Services Başkanı Jeff Kelly yapılan açıklama doğrultusunda, “Orta Doğu, şimdiden dünyadaki ana iş merkezlerinin bazılarına ev sahipliği yapıyor ve pek çok müşterimiz için önemli bir bölge konumunda” dedi ve şunları ekledi; “Bu bölgede sürekli yeni iş fırsatları ortaya çıkıyor ve biz de İstanbul, Dubai ve Johannesburg’taki merkezlerimizden büyüme programımızı duyuruyoruz. Türkiye; Avrupa, Asya ve Orta Doğu arasında önemli bir ticari köprü konumunda ve hızlı bir şekilde büyüyor. Orta ve Güney Afrika bölgesi ise hala cazip bir pazar konumunda ve şu an birçok ülkede yüksek büyüme oranları görmek mümkün. Müşterilerimizin ihtiyacı olan yeni hizmetleri onlara sunma arzusuyla bu bölgedeki ağ kapasitemizi ve ürün gamımızı genişletiyoruz. Aynı zamanda bu bölgelerde küresel ölçekte büyümeye istekli yerel şirketler ortaya çıktığını görüyoruz. Müşterilerimizin küresel ihtiyaçlarını gerçek anlamda küresel bir organizasyon, bilgi birikimi ve iş yapış şekli ile karşılıyor olacağız.
Jeff Kelly sözlerine şöyle devam etti: “Büyüme ve yatırım programımızın bir parçası olarak, BT üç bölge genelinde müşterilere danışmanlık, bütünleşme ve yönetilen hizmetler sunmak ve onlara yerel destek sağlamak amacıyla 170 civarında yetkin yeni personel alımı yapacak.
Müşterilerimiz, BT Connect (network hizmetleri) ürün/hizmet ailesi içindeki “akıllı” ağ hizmetlerinden daha geniş kapsamda faydalanma imkanını elde edecek. Küresel ölçekte genişleme hedefleri olan yerel şirketler, 197 ülke ve bölgede hizmet kapasitesine sahip BT Connect ürün ailesindeki hizmetlerden tam anlamıyla yararlanacak. Bu altyapının güçlenmesiyle, müşterilerimize farklı çözümler sunma imkanımız olacak ve yenilikçi, ağ tabanlı BT hizmetleri sağlanacak.”
Ağ ulaşım ve erişim seçeneklerinin Orta ve Güney Afrika bölgesinde daha da iyileştirildiğini söyleyen Jeff Kelly buna örnek olarak, kısa süre önce duyurulan, Cape Town ve Johannesburg arasındaki yeni bir ağ bağlantısı ve Güney Afrika’daki uluslararası ağ yönlendirme merkezini gösterdi. Kelly, “Bunlar BT’yi, kendine ait ağ altyapısı ile ülkedeki ilk küresel operatör haline getirecek. Yerel iş ortaklarıyla yapılan özel ara bağlantı anlaşmaları, BT ağını Orta ve Güney Afrika’ya kadar genişletecek. Orta Doğu’da üç yeni ağ noktası piyasaya sunulurken, Türkiye’de ek ağ ara bağlantıları sunulacak” dedi.

BT Türkiye ve Doğu Akdeniz Genel Müdürü Mehmet Başer: “Küresel pazarlarda söz sahibi olan ve olmak isteyen Türk şirketlerine yardımcı oluyoruz”
Toplantıda söz alan BT Türkiye ve Doğu Akdeniz Genel Müdürü Mehmet Başer, “Türkiye, Orta Doğu ve Afrika’da 600’den fazla müşterimizin ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Büyüyen ve dünyaya açılan şirketlere küresel anlamda telekomünikasyon hizmetleri vermek için hazırız. Bölgemizde iddialı gelişme planları olan küresel oyuncuların yerel ve bölgesel operasyonlarına destek vermenin yanı sıra, küresel pazarlara hızla açılan ve büyümekte olan yerel çok uluslu şirketlerin ihtiyaçlarına da hizmet veriyoruz” diyerek iş dünyasındaki stratejik güçlerini vurguladı.
“Hem Türkiye’de yatırım ve istihdam değeri ortaya koyan çok uluslu şirketlere, hem de dünya pazarlarında faaliyet gösteren ülkemiz firmalarına, nerede olurlarsa olsunlar, güvenilir, sürekli ve kaliteli teknoloji ve hizmet sunuyoruz” diyen Mehmet Başer sözlerini şöyle sürdürdü: “Küresel ölçekte büyüyen firmalar, bilişim altyapılarının büyümesini de aynı dinamizm içerisinde yönetme zorunluluğu ile karşı karşıya. Gerek küresel devler, gerekse küreselleşme yolundaki Türk firmaları, dünyanın bir çok ülkesinde, farklı alt yapı, insan kaynağı, düzenleme ve işletme ortamı sunan farklı coğrafyalarda, belirli bir standardizasyon içerisinde kaynaklarını yönetmeleri gerekiyor. Günümüz dünyasında, bilişim altyapısında meydana gelen herhangi bir sorun, bir firmanın stok kontrolü ya da üretim süreçlerini etkiliyor, yerine göre firma fatura dahi kesemez duruma gelebiliyor. Bilişim hizmetlerinde dünya çapında bir kurum olan BT Global Services, dünyanın 170 ülkesinde, değişik iş kollarında kamu ve özel sektörden kurumlara bu alanda hizmet veriyor. Dünya çapında, 93 bin kişi istihdam eden ve bugüne dek 1 milyar pound (1.47 milyar avro) ARGE yatırımı gerçekleştiren BT bünyesinde yer alan BT Global Services, dünya çapında iş ve ticaretin gelişimini düzenli bilişim alt yapısı hizmetleri destekliyor.”

6,4 milyar avroluk potansiyel
“İstanbul, Dubai, ve Johannesburg, bölgedeki büyümenin merkezleri ve sermaye kaynaklarını birbirine bağlıyor” diyen Başer, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu, dünyanın en güçlü ekonomik performansa sahip ülkelerinden bazılarının yer aldığı Türkiye, Ortadoğu ve Afrika bölgesi, küresel ekonomik büyümenin odak noktasını oluşturduğunu, bölgedeki potansiyel toplam pazarın 6,4 milyar avro değerinde olarak ifade edildiğini ve bu değerin IDC rakamlarına göre 2012 yılında yüzde 10’un üzerinde büyüme göstermesini beklendiğini belirtti.

Türkiye köprü oluşturuyor ve ülke olarak ayrışıyor
Hızlı büyüme performansı ile dikkat çeken Türkiye, Avrupa, Asya ve Orta Doğu arasında önemli bir ticari köprü oluşturuyor. Türkiye’nin potansiyeline büyük önem BT Global Services, yatırım planlarında bölgeyi Türkiye, Orta Doğu ve Afrika olarak tanımlıyor, Türkiye’yi bölge içerisinde ülke olarak ayrı konumluyor.
BT Global Services, yapacağı yatırımla Türkiye ve bölgedeki varlığını iki katına çıkarıyor. Bu doğrultuda, müşterilere danışmanlık, bütünleşme ve yönetilen hizmetler sunmak ve onlara yerel destek sağlamak amacıyla 170 civarında yetkin yeni personel alımı yapacak.
Türkiye’de, Orta Doğu ile Afrika bölgesinde istihdam, altyapı ve hizmetleri kapsamında geliştirecek olan BT, hem bu pazarlara girmek isteyen çokuluslu kurumlara, hem de bu coğrafyada küreselleşme yolunda ilerleyen ve büyüyen büyük yerel şirketlere bilişim ve haberleşme desteği sunuyor.

“Küreselleşen Türk firmaları ve Türkiye’de yatırım yapan küresel firmalar müşteri kitlemiz”
BT Türkiye ve Doğu Akdeniz Genel Müdürü Mehmet Başer, ayrıca eski dönemlerde sadece küresel firmaların yatırım planlarıyla gündeme gelen Türkiye’nin, bugün Türk firmalarının küresel ölçekte büyümesiyle de öne çıktığını belirterek; organik ve inorganik büyüme hamleleri ve sıfırdan gerçekleştirilen yatırımlarla büyüyen Türk firmalarının, bilişim ve haberleşme alanında altyapı, ses, görüntü, veri, ağ güvenliği ve sistem yönetimi gibi karmaşık yapıda ihtiyaçlar geliştirdiğini, bölgede 600 firmaya hizmet veren BT Global Services’in Türkiye’deki müşteri yelpazesi içerisinde, büyüyen ve küreselleşen Türk firmalarının ağırlığının da giderek arttığını söyledi.
Türk firmalarının küresel yatırım fırsatlarını hızlı bir şekilde değerlendirebildiklerini dile getiren Başer, bu büyümenin sürdürülebilir ve sağlıklı olması için doğru bilişim ve haberleşme yatırımları ile desteklenmesi gereğinin altını çizdi.
İş hedeflerinin doğru yatırım için doğru danışmanlık olduğunu dile getiren Mehmet Başer, “Çeşitli coğrafyalarda iş yapmaya başlayan Türk firmaları, altyapı ve işletim sorunlarından, Tayland’da yaşanan sel gibi doğal felaketlere uzanan bir çizgide süreklilik risklerini de yükleniyorlar. Uluslararası standartlarda verdiğimiz hizmetlerimizle, onların bu riskleri yönetmelerine yardım ediyoruz. Müşterimiz nerede olursa olsun standart ve öngörülebilir, sürekli teknoloji ve hizmet, yerel bilgi ve deneyimimiz sayesinde karmaşıklığı en aza indirgiyoruz – Yasaları, dili ve kültürel farklılıkları anlıyoruz” dedi ve şöyle devam etti: “Bizim için önemli olan, müşterimizin ihtiyacı doğrultusunda, doğru ürün ve hizmet yatırımı için doğru danışmanlığı verebilmek. Bu felsefemizle, hem Türkiye’de yatırım ve istihdam değeri ortaya koyan çok uluslu şirketlere, hem de işlerini küresel boyuta taşıyan ülkemiz firmalarına hizmet veriyoruz. Müşterilerimizin aradıkları büyümeye ulaşmalarına ve bölgesel istekleri için bir teknoloji yol haritası oluşturmalarına yardımcı olarak işlerinin büyümesini ve dönüşmesini sağlıyoruz. Müşterilerimiz teknoloji ve telekomünikasyon alanındaki ihtiyaçlarını sorunsuz en makul maliyetlerle temin edebildiklerinde, riskleri etkin yönetebilen bir iş ortağı ile çalışabildiklerinde kendi işlerine daha iyi odaklanabiliyorlar. Biz de müşterilerimizin kendi işlerine daha iyi odaklanmaları için buradayız”.

BT’nin yeni servis başlıkları müşteri için daha anlamlı
BT EMEA Başkanı Olivier Campenon ile yaptığımız görüşmede ise BT Global Services’ın yeni hizmet başlıklarından söz ettik. Bunlar ana BT Advise da dahil olmak üzere 6 ana başlık altında toplanıyor: BT Connect düşünebilen ağ diye adlandırılırken, BT’nin sağladığı tüm bağlantı hizmetlerini kapsıyor. BT One adı altındaki hizmetlerde birleşik mesajlaşma, bulut ve “telepresence” gibi alt başlıklar sunuluyor. BT Contact ise, tüm çağrı merkezi altyapı operasyonlarını içerirken, BT Compute veri merkezi ve bulut tabanlı çözümleri barındırıyor. BT Assure ise ağ ile ilgili tüm güvenlik altyapısı hizmetlerinden oluşuyor. Olivier Campenon’a yönlendirdiğimiz bir soruda özellikle böyle küresel bir yapıda servis kalitesini dünyanın her yerinde aynı seviyede tutma anlamında nasıl ilerlediklerini sorduğumuzda ise Campenon; sorun yaşabilecek bölgelerde yerel operatörlerle birlikte çalışarak altyapı iyileştirmesi için birlikte çaba sarfettiklerini ve bu konuda talep eden operatörlere danışmanlık hizmeti de sunduklarını belirtti. Ayrıca, bu tip sorunlu bölgelerde ilerleme kaydedilene dek servis kalitesinin sağlanabilmesi için uydu çözümlerinden faydalanılmakta. Olivier Campenon sözlerini şöyle sürdürdü: “BT Connect örneğimizden yola çıkacak olursak, ağı dünyanın etrafından dönen bir otoban olarak düşünüyoruz. Bu otoban ve bu farklılık, BT’yi rakiplerimizden ayırt ediyor. Aslında bu otoban, dünyanın her yerinde aynı şekilde inşa edildi. Bu nedenle, dünyanın neresinde olursa olsun mevcudiyet noktası dediğimiz her yerde aynı ekipmana, aynı hizmet seviyesine ve aynı özelliklere sahibiz.”
Uluslararası genişleme veya küreselleşme aşamasında bir şirketin BT’ye başvurması ile başlayan süreci de açıklayan Campenon, bütünleşme sürecine geçmeden önce proje ekipleri oluşturularak ciddi bir ön planlama çalışması yaptıklarını belirterek, burada da hem sektöre özel hem de küresel ve buna bağlı olarak da bölgesel tecrübelerinin fark yarattığını bildirdi.

Küresel yeteneklerimiz ile farklılık yaratıyoruz
Küresel bir sağlayıcı olarak müşteri güdümlü yaptırım planlarına sahip olduklarını söyleyen Alvarez, “Müşterimizin konumu ne olursa olsun, biz sürekli olarak kaliteli hizmeti sağlamak mecburiyetindeyiz. Sunmuş olduğumuz ön görülebilir hizmetlerimiz her yerde müşterilerimize ulaşmakta. Dünya çapında sahip olduğumuz bilgi birikimi ve deneyim sayesinde, oluşabilecek bütün karmaşıklıkları en aza indirgemekteyiz. Müşterilerimizin ihtiyacı olan büyümeye ulaşabilmeleri için bir teknoloji haritası sunarak, büyümelerine ve dönüşümü yakalamalarına yardımcı oluyoruz. Küresel olarak çalışırken, yerel olarak sunmuş olduğumuz hizmetlerimiz ile tüm dünyadaki operasyonlarımızı genişletirken müşterilerimizin fırsatları yakalamalarına da imkan yaratıyoruz.”

Ortadoğu ve Afrika’daki iyileştirme çalışmaları devam ediyor
Ağ ulaşım ve erişim seçeneklerinin Orta ve Güney Afrika bölgesinde giderek iyileştirildiğini vurgulayan Luis Alvarez, “Kısa süre önce duyurmuş olduğumuz Cape Town ve Johannesburg arasındaki yeni ağ bağlantısı ve Güney Afrika’daki uluslararası ağ yönlendirme merkezi çalışmalarımız ile bölgedeki gelişmeler devam etmekte. Gerçekleştirmiş olduğumuz bu çalışmalar BT’yi, kendine ait ağ altyapısı ile ülkedeki ilk küresel operatör haline getirecek. Yerel iş ortakları ile yapılan özel ara bağlantı anlaşmaları, BT ağını Orta ve Güney Afrika’ya kadar genişletecek. Ortadoğu bölgesinde üç ağ noktası pazarda devreye alınırken, Türkiye’de ek ağ ara bağlantıları sunulacak.”

Küreselleşme yolunda destek
Ortadoğu ve Afrika bölgelerindeki hızlı artışa kendi stratejik çalışmaları ile odaklanan BT, yerel firmaların küresel alana yayılmalarını desteklemekte. Hizmetlerini ve yatırımlarını müşterilerini desteklemek adına planlayan BT, gerçekleştirdiği operasyonlar ile katkılarını arttırmakta. Özellikle Türkiye’nin konumu itibariyle İstanbul’u mükemmeliyet merkezi olarak konumlandırdıklarını belirten Alvarez, “Türkiye’deki gelişmeler bütün küresel firmalarda olduğu gibi bizim de ilgimizi çekmekte. Ortadoğu ve Afrika bölgesinde hizmet götürdüğümüz 600 şirkete Türkiye üzerinden rahatlıkla ulaşabilmekteyiz. Türkiye bizim için ve diğer uluslararası firmalar için çok önemli bir ticari köprü niteliği taşımakta. Biz teknolojinin dönüşüm içerisinde olduğu tüm dünyada şirketlere küresel anlamada telekomünikasyon hizmeti vermek için geliştirmeye devam ediyoruz. Küresel pazara hızla açılan ve büyümekte olan yerel çok uluslu şirketlerin ihtiyaçlarını karşılamaktayız. Orta Doğu ve Afrika’da karmaşık ihtiyaçları olan çok uluslu şirketler için BT-Bilişim Teknolojileri ve ağ hizmetleri arenasında tercih edilen iş ortağı olmayı amaçlıyoruz. Türkiye’de gerçekleştirmekte olduğumuz yatırımlar sayesinde yerel firmaları desteklemenin yanı sıra, istihdama da katkılar yaratmaktayız. Türk ekonomisine katkılar sağlayarak da yaratmış olduğumuz değeri gözler önüne seriyoruz.”


Orta Doğu ve Afrika’da BT
BT, 1985 yılından beri Orta Doğu ve Afrika’da doğrudan satış faaliyetlerinde bulunmakta.
BT, bölgedeki çok uluslu kuruluşlara en gelişmiş ve güvenli ağa sahip BT hizmetlerinden birini sunmakta ve onların amaçlarına ulaşmalarında kritik öneme sahip ihtiyaçlarını karşılamada yardımcı olmakta. Aynı zamanda bölgedeki telekom operatörlerinin rekabetçi genişleme hedeflerine ulaşmalarını da sağlamakta. BT, bölgedeki mobil ve sabit hatların (ulusal PTT’ler) %90’ından fazlasıyla iş ilişkilerine sahip bulunmakta.
Bu en son büyüme programı kapsamında BT bölgede, BT Assure (güvenli ağ oluşturma, iş devamlılığı, kimlik ve erişim yönetimi gibi hizmetler sunan güvenlik hizmetleri), BT One ( One managed IP telephony, One Voice MPLS ve TDM, One Voice Anywhere, One Video, One Cloud gibi birleşik haberleşme hizmetleri), BT Contact (Cloud Contact ve Inbound Contact gibi müşteri ilişkileri yönetimi hizmetleri) ve BT Compute (BT On Demand Compute gibi operasyon etkinlikli BT çözümleri) gibi temel portföy alanlarını kapsayan yeni ağ bağlantılı BT hizmetlerini başlatmakta.
BT’nin sektöre özel bilgi ve önermeleri; özellikle küresel bankacılık ve finans piyasaları, devlet ve sağlık, ambalajlı tüketici ürünleri, lojistik, üretim ve ilaç sektörlerinde Orta Doğu ve Afrika bölgesine daha geniş çapta sunulması planlanıyor.

BT
BT, 170’den fazla ülkede müşterilerine hizmet eden, dünyanın önde gelen haberleşme çözüm ve hizmet sağlayıcılarından biri durumunda. Başlıca faaliyetleri arasında; müşterilerine ağ bağlantılı BT-Bilişim Teknolojileri hizmetlerinin küresel olarak sağlanması, evde-işte ve yolda kullanım için yerel, ulusal ve uluslararası telekomünikasyon hizmetlerinin, geniş bant ve İnternet ürün ve hizmetlerinin ve birleşik sabit/mobil ürün ve hizmetlerin sunulması yer almakta. BT, dört ana iş alanında faaliyet göstermekte: BT Global Services, Openreach, BT Retail ve BT Wholesale.
31 Mart 2011 tarihinde sona eren yılda, BT Group’un geliri 20,076 milyon pound ve vergi öncesi karı 1,717 milyon pound. British Telecommunications plc (BT), tamamı BT Group plc’ye ait olan bir bağlı kuruluş olup, BT Group’un hemen hemen bütün işletme ve varlıklarını içine almakta. BT Group plc hisseleri, Londra ve New York Menkul Kıymetler Borsalarında işlem görmekte.