Turkcell 2012’de 1,7 milyar yatırım yapacak


 

Turkcell en yüksek 4. çeyrek gelirini de 2011’de kaydetti.
Turkcell Grup 2011 yılında da büyümesini sürdürdü. 9 ülkede faaliyet gösteren grubun toplam abone sayısı 65 milyona ulaşırken, Türkiye’deki toplam abone sayısı da 1,1 milyon artışla 34,5 milyon oldu. Türkiye’ye yatırımlarını hız kesmeden sürdüren Turkcell 2011’de sağladığı 2000 yeni istihdama ek olarak 2012’de de 2000 kişiyi daha işe alacak.
Turkcell, 2011 yılsonu ve dördüncü çeyrek finansal-operasyonel sonuçlarını açıkladı. 2011’de Turkcell Grup gelirleri, iştiraklerin artan katkısı ve artan mobil İnternet gelirleriyle bir önceki yıla göre %4 oranında büyüyerek 9,37 milyar TL oldu. Grup AVFÖK, bir önceki yıla parallel şekilde 2,91 milyar TL olarak gerçekleşti. Ayrıca Turkcell tarihindeki en yüksek son çeyrek gelirini de 2011’de kaydetti.
Müşteri memnuniyetine ve yeni teknolojilere yaptığı yatırımlar sayesinde Turkcell, 2011 yılında 1,1 milyon net abone alımı kaydederek toplam abone sayısını 34,5 milyona yükseltti. Turkcell faturalı abone sayısı bir yılda %16 oranında artarak 12 milyona yaklaştı. Abone başı aylık ortalama kullanım 2011’de %20 artarak 214 dk oldu. Abone Başı Aylık Ortalama Gelir (ARPU) ise mobil data servis gelirlerindeki büyümenin de etkisiyle artarak 19,8 TL oldu.
Turkcell mobil İnternet ve mobil servislerin kullanımı ve fiyatlarıyla ilgili karşılaştırmaları da kamuoyuyla paylaştı. Turkcell’in şebekesindeki mobil İnternet trafiği 2011’de, 3.Nesil (3N)’nin Türkiye’ye geldiği 2009 yılının 13 katına ulaştı. Aynı iki yıllık dönemde Turkcell’in mobil İnternet gelirleri %177 oranında arttı ve 2011’de 724 milyon TL oldu. Kullanım bazında birim fiyatlar iki yılda %81 oranında düşerken abone başı mobil İnternet kullanımı %560 oranında artış gösterdi. Mobil servisler ve mobil İnternet gelirlerindeki artışla Turkcell’in ses dışı gelirleri toplam gelirlerinin 4’te 1’i seviyesine yaklaştı.
Turkcell’in yurtiçindeki ve yurtdışındaki iştirakleri başarılı performansa önemli katkılar sağladı. Türkiye’yi saniyede 1000 Mb hızlı fiber İnternet ile tanıştıran Turkcell Superonline 2011 yılını %37 gelir büyümesiyle tamamladı. Türkiye’nin “ışık hızında” fiber İnternet hizmeti sunan ilk ve tek operatörü olan Turkcell Superonline fiber İnternet abone sayısı 260 bini, erişilen hane sayısı ise 1 milyonu geçti. 7 Milyon abonesiyle Ukrayna’nın en yenilikçi operatörü olan life:) 2011’de gelirlerini %9, AVFÖK’ü ise %46 oranında artırarak önemli bir başarıya imza attı.
Turkcell 2012’de Türkiye’ye yatırım yapmayı sürdürecek. 2012’de yaklaşık 1,7 milyar TL teknoloji ve altyapı yatırımı yapmayı planlayan şirket Anadolu’daki çağrı merkezleri aracılığıyla istihdam yaratmaya devam edecek. 2011 yılını 2000 ek istihdamla tamamlayan Turkcell 2012 yılında da aynı sayıda yeni istihdam hedefliyor.

Ciliv: Türkiye’nin haberleşme ve teknoloji altyapısı dünya liginde ilk sırada
Turkcell’in 2010 yılı finansal ve operasyonel sonuçlarını değerlendiren Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv “Türkiye’de pazar payı odaklı fiyat rekabeti bütün yıl boyunca devam ederken, müşteri memnuniyetine verdiğimiz önem ve daha da güçlenen lider marka algımız ile müşterilerin tercihi olmaya devam ediyoruz. Yıl boyunca, 3N ve fiber altyapımıza önemli yatırımlar yapmaya devam ederek Türkiye’nin iletişim ve teknoloji altyapısını dünya liginde ilk sıraya yerleştirdik. En iyi müşteri deneyimini en uygun fiyata sunduğumuz Turkcell markalı T serisi cihazlarımız 2011 yılında en çok satan android telefon oldu. Grup şirketlerimizin 2011 yılındaki yükselen performansından ve katkılarından son derece memnunuz” dedi.
“Başarıyla kapattığımız zorlu bir yılın ardından, 2012 yılında da bu ivmeyi devam ettireceğimize inanıyorum” diyen Süreyya Ciliv Turkcell’in müşterileri, çalışanları, iş ortakları ve hissedarlarına destekleri için teşekkür etti.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, TOBB ve Turkcell'den Türkiye'de bir ilk
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği işbirliğinde 14 ilde Şirketlere Yönelik Yeni Türk Ticaret Kanunu Eğitim ve Tanıtım Toplantıları düzenlenecek. TTK’nın iş dünyasına getirdiği fırsatlar, yenilikler ve yükümlülüklerin ele alınacağı toplantıların ilki 8 Şubat'ta gerçekleştirildi. Toplantı, Türkiye'de ilk defa Turkcell işbirliğiyle 81 ilde canlı olarak İnternet’ten ya da GSM telefonlardan takip edildi.
6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun iş dünyasına sunacağı fırsat ve yenilikler ile getireceği yükümlülükler, eğitim toplantılarında derinlemesine ele alındı. Konunun uzmanları ve akademisyenler tarafından verilecek eğitimler sayesinde, kanun yürürlüğe girmeden önce şirketlerin gerekli hazırlıkları tamamlayarak rekabette sıkıntı yaşamalarının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Bakan Yazıcıoğlu: Bu önemli eğitim faaliyetinin duyurulmasına sağlayacağı katkı için Turkcell’e teşekkür ederim
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı konuya özel önem veriyor. Bakan Hayati Yazıcı, konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi:
“Yeni Türk Ticaret Kanunu, ülkemizde yatırım ve iş yapma ortamının iyileştirilmesi, şirketlerimizde kurumsal yönetim ilkelerinin benimsenmesi, kayıt dışılığın önlenmesi, şeffaflığın ve hesap verilebilirliğin sağlanması, bilgi toplumuna uygun hizmetlerin ön plana çıkması gibi alanlarda önemli katkı sağlayacaktır. Bakanlığımızın himayesinde ve TOBB ile işbirliği içerisinde Türkiye genelinde 14 ilde yapılacak eğitim toplantılarında, Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun iş hayatına getirdiği yenilikler ve yükümlülükler konunun uzmanları tarafından şirketlerimize anlatılacaktır. Bu önemli eğitim faaliyetinin kamuoyuna ve hedef kitleye duyurulmasına sağlanan katkı için Turkcell’e teşekkür ederim.”

Hisarcıklıoğlu: Şirketlere bedava danışmanlık hizmeti veriyoruz
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise açıklamasında şu sözlere yer verdi:
“Yeni Türk Ticaret Kanunu, sanayicinin, tüccarın, esnafın anayasasıdır. Şirketlerimizin, özellikle de KOBİ’lerin bu yeni döneme uyum sağlaması için önemli hazırlıklar yapması gerekiyor. Bu hazırlığı yapmayan veya geciktiren şirketlerimiz, rekabette zorlanacaklardır. Kanun’un tüm maddelerinde mutabık kalmadık. İtirazımız olan yerler var. Ancak kanunun yürürlüğe girmeden bunların da çözülmesini bekliyoruz. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile düzenleyeceğimiz toplantılarda kanunun şirketlere getirdiği fırsatlar ve yükümlülükler uzmanlar tarafından anlatılacak. Şirketlerimizin, yeni Ticaret Kanunu’na, ne ölçüde hazır olduklarını saptamak üzere, Deloitte ile işbirliği içinde, ''TTKmetre'' isimli bir anket de hazırladık. TOBB’un İnternet sayfasında kullanıma açtık. Şirketlere burada, bedava danışmanlık hizmeti veriyoruz. Şirketlere check-up yapıyoruz. Ayrıca, Turkcell ile TTK eğitimlerini canlı yayında 81 ile yayıyoruz.”

Ciliv: Turkcell 3:Nesil kalitesiyle bu eğitimleri 81 ile anında ulaştırmaktan mutluyuz
Turkcell’in her zaman küçükten büyüğe tüm işletmelerin ihtiyaçlarını düşündüğüne dikkat çeken Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv de “Yeni TTK’ya yönelik eğitim toplantılarının kamuoyuna İnternet üzerinden en yaygın şekilde ulaştırılmasını sağlamak Turkcell’in bilgi toplumu hedefleriyle örtüşüyor. Hem ekonomik bakımdan ülkemizin belkemiğini oluşturan iş dünyasına bu olanağı sunmak hem de mobil cihazlardan Turkcell 3N kalitesiyle müşterilerimize eğitimleri ücretsiz takip edebilme fırsatı sağlamak bize mutluluk veriyor. Eğitimler, canlı yayından takip edilebileceği gibi isteyenler İnternet’ten yayınlanan bu içeriklere daha sonra da ulaşabilecekler. Yani aslında, artık TTK’ya ilişkin akıllarına takılan tüm sorular için ellerinin altında her an her yerden ulaşabilecekleri bir video-kılavuz olacak. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve TOBB’u henüz kanun yürürlüğe girmeden böyle bir proje başlattıkları için tebrik ediyorum” dedi.

Turkcell, “Türkiye Kumbarası”na 5 Milyon TL attı, Van için eğitim seferberliği başlattı
Van’da yaşanan depremler sonrası oluşan ihtiyaçlara cevap vermek için 5 milyon TL bağışlayan Turkcell, bir Öğretmen Kampüsü ve Öğrenci Yurdu inşa edecek, öğrencilere burs verecek. Van’ın hayata dönebilmesi için tüm kurum, kuruluş ve vatandaşları işbirliğine çağıran Turkcell ve TEV, “Van için Türkiye Kumbarası”nda birikecek bağışlarla Öğretmen Kampüsü’ne yeni evler yaparak daha çok öğretmene yuva sağlayacak. Turkcell, bölgedeki istihdam sorununa yönelik de Van-Erciş’te 100 kişi kapasiteli Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi açacak. İstanbul’da gerçekleştirilen toplantıya Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ve TEV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç katıldı. Van ve çevresinde deprem sonrasında yaşanan işsizlik sorununa da çözüm sunmak isteyen Turkcell, Van-Erciş’te 100 kişi kapasiteli MEB İletişim Merkezi açmak için çalışmalara başladı.
Toplantıda konuşan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, “Yaşanan depremlerden hemen sonra bölgedeki vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarını bir nebze olsun karşılayabilmek için var gücümüzle çalıştık. Bu hizmetleri verirken zihnimizde daima ‘Başka neler yapabiliriz?’ sorusu vardı. Neticede ortaya, aklımızı, bilgimizi, deneyimimizi, yüreğimizi ve insanımıza duyduğumuz sevgiyi içine kattığımız umut dolu bir proje çıktı” diyerek, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de yaşayan insanların çok önemli bir erdemi var: Yardımseverlik. Bu sayede zor zamanlarda kenetlenebiliyor ve büyük güçlükleri aşabiliyoruz. ‘Neden daha fazla kurum ve kişiyi dahil etmeyelim, neden bu iyilik hareketi daha çok insana ulaşmasın’ diye düşündük ve Türk Eğitim Vakfı ile işbirliğine giderek “Türkiye Kumbarası”nı hayata geçirdik. Turkcell olarak, “Türkiye Kumbarası”na 5 milyon TL atıyor ve diyoruz ki: Milli Eğitim Bakanlığımızın da desteğiyle bir Öğretmen Kampüsü ve bir Öğrenci Yurdu yapacak, onlara sıcak bir yuva kuracağız. İhtiyaç sahibi öğrencilerimize burs vererek onları eğitim yolunda destekleyeceğiz. Çağrımız tüm kişi ve kurumlara: Gelin bu kadarla sınırlı kalmasın, Van’da hayatı hep birlikte canlandıralım. “Türkiye Kumbarası”na atacağınız her bir kuruşla daha çok insanımıza ulaşalım ve Van’ı hep birlikte inşa edelim. Türkiye kumbarası dolacak, Van’a tekrar güneş doğacak” dedi.
Erciş’te Milli Eğitim Bakanlığı için bir çağrı merkezi açarak vatandaşlara istihdam imkanı da sunacaklarını belirten Ciliv, projede işbirliği içinde oldukları MEB ve TEV’e desteklerinden ötürü teşekkür etti.
Süreyya Ciliv, Van için Türkiye Kumbarası’na merhum annesi Müjgan Ciliv ve merhum babası yüksek inşaat mühendisi Etem Ciliv adına 60 bin TL bağışladı. Bu bağış ile modüler projeye bir ev daha eklenecek.
TEV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç ise yaptığı konuşmada, 1967 yılından bu yana Türkiye’de eğitim konusunda 190 binden fazla öğrenciye verilen burslar, yaptırılan 25 eğitim tesisi ile eğitim konusunda Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu olan Türk Eğitim Vakfı olarak bugüne kadar hep “Gençliğin yetişmesine hizmet, bir insanlık ve vatan borcudur” anlayışıyla hareket etiklerini vurguladı. “Ülkemiz insanına hizmet için paylaştığımız anlayış dolayısıyla Turkcell ile bir araya geldik ve bugün huzurlarınızdayız. “Van için Türkiye Kumbarası” Projesi, hem öğretmeni hem öğrenciyi kapsayan bir proje olduğu için, Türk Eğitim Vakfı için çok anlamlıdır” sözleriyle bu projeye verdiklerini önemin altını çizen Ömer M. Koç, konuşmasını şöyle sürdürdü: “TEV tüm bu ilkeleriyle ülkemizin yaşadığı doğal afetlerde daha da hassas bir yaklaşım sergilemeyi de kendisine borç bilmektedir. TEV olarak önceki yıllarda yaşanan doğal afetlerde de karşılıksız burs imkanı ile afetlerden etkilenen öğrencilerin eğitimlerini kesintisiz sürdürmeleri için destek olmuştur. Van ve Erciş’de yaşanan deprem felaketinin hemen ardından da TEV olarak harekete geçtik. Bölgeye bizzat gidilerek, Van Valiliği ve ilgililerle irtibat kurarak burs vermeye yönelik çalışmaları derhal başlattık. Yaşanan felaketin yaralarını sarmak amacıyla depremde zarar gören ailelerin teknik ve endüstri meslek lisesi ile yüksek öğrenimde eğitim görmekte olan çocuklarına burs vermeye başlandı. Bu çerçevede ilk aşamada 175 Vanlı öğrencimize burs vermeye başladık. Bu sayı her geçen gün artacaktır. Vanlı depremzede gençlere verilen burslar ve bugün Turkcell ile birlikte lansmanını yaptığımız bu çok değerli proje haricinde TEV olarak 24 derslikli bir okul yaptırma çalışmalarımız da sürmektedir” dedi.
Protokolün imzalanmasından önce söz alan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ise, Van’ı bugün ayakta tutanın öğretmenler olduğuna dikkat çekerek, “En kısa sürede normal hayata dönülmesi için elimizden geleni yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Soğuk havaya, zor koşullara rağmen orada kalan ve görevini canla başla yapan öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz. Bugüne dek pek çok hayırsever kişi ve kurum okul yaptırmak, burs vermek için
harekete geçti ama Van için Türkiye Kumbarası, kamu, özel sektör ve sivil toplum örgütlerini bir araya getiren ilk proje.Turkcell’e böyle bir projeyi başlattığı için teşekkür etmek gerek. Bu katkınızı unutmayacağız” dedi. Konuşmaların ardından Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ve Türk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, Van için Türkiye Kumbarası projesinin protokolüne imza attılar.

Nasıl bağış yapılacak?
Dileyen kişi ve kurumlar 60.000 TL karşılığında Öğretmen Kampüsü’nde 2+1, mobilyalı, bir ailenin barınabileceği nitelikte bir ev sahiplenip yapımı için destekte bulunabilecek. Bu evlere, destekçi kişi ve kurumların isimleri verilecek.
5283 numaralı kısa mesaj hattına tüm operatörlerden VAN yazıp göndererek 5 TL ile katkıda bulunulabilecek. (www.turkiyekumbarasi.com) adresinden kredi kartı aracılığıyla çevrimiçi bağış yapılabilecek.
Çeşitli bankalarda kampanya özelinde açılan hesap numaralarına işlem ücreti alınmadan banka havalesi/EFT yapılabilecek. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız da Türkiye’deki bankalarda açılan Euro hesaplarına bağışta bulunabilecek.
*Akbank Özel Bankacılık Nişantaşı Şubesi (şube kodu 775)
TL hesap IBAN TR50 0004 6007 7588 8000 0065 65
EURO hesap IBAN TR91 0004 6007 7503 6000 6565 65
*Yapı Kredi Bankası Esentepe Özel Bankacılık Merkezi (şube kodu 375)
TL hesap IBAN TR88 0006 7010 0000 0000 0065 65
EURO hesap IBAN TR07 0006 7010 0000 0000 6565 65
*Garanti Bankası Mecidiyeköy Şubesi (şube kodu 119)
TL hesap IBAN TR68 0006 2000 1190 0000 0065 65
EURO hesap IBAN TR84 0006 2000 1190 0000 6565 65
*İş Bankası Gayrettepe Şubesi ( şube kodu 1080)
TL hesap IBAN TR91 0006 4000 0011 0800 7679 03
EURO hesap IBAN TR87 0006 4000 0021 0801 4815 02
*Vakıflar Bankası Mecidiyeköy Şubesi (şube kodu 153)
TL hesap IBAN TR94 0001500158007299619469
EURO hesap IBAN TR60 0001500158048013222695 

Belediyecilik, Beyoğlu Belediyesi ve Turkcell’in Uygulaması ile cebe giriyor
Beyoğlu Belediyesi ve Turkcell, belediyecilik alanında yeni bir dönemin başlangıcı olan “Mobil Belediye Uygulaması”nı düzenlenen bir basın toplantısı ile kamuoyuna tanıttı. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş’ın katılımıyla gerçekleşen toplantıda tanıtılan uygulama ile vatandaşın hayatını kolaylaştırmak ve onları yönetime ortak etmek hedefleniyor.
Ahmet Misbah Demircan: “Akıllı Telefonları Belediyemizin Şubesine Dönüştürdük”
“Çek, İlet, Beyoğlu’nu Cepten Yönet” sloganıyla hayata geçirilen mobil uygulamanın tanıtımı için Ceylan Intercontinental Otel’inde düzenlenen basın toplantısında konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Turkcell’in belediyemiz için geliştirdiği özel bir yazılımla, tüm akıllı telefonları belediyemizin bir şubesine dönüştürdük” dedi.
Demircan, “Vatandaşımız, Beyoğlu Mobil Belediye uygulamasıyla Beyoğlu’na ait her türlü bilgiyi telefonlarında görüntüleyebilir, şikayetlerini, fotoğraf çekerek belgeleyebilir, etkileşimli ortamlarda yapılan anketlere katılarak Beyoğlu’nun geleceğine yön verebilir. Zamandan ve mekandan bağımsız olarak tüm belediye hizmetlerine, Beyoğlu’nda gerçekleştirilen kültür-sanat etkinliklerinden vizyondaki filmlere, konaklama yeme içme mekanlarından, tam bir milyon noktanın bilgilerine anında erişebilir” diye konuştu. Beyoğlu Mobil Belediye uygulamasıyla Beyoğlu’nu GSM telefonundan yönetilir hale getirdiklerini ifade eden Demircan, vatandaşların herhangi bir şikayetinin bu uygulamayla bir talimata dönüştüğünü söyledi. Demircan, şöyle devam etti: “Bu uygulama sayesinde, Beyoğlu’nun herhangi bir mahallesinde aydınlatmadan çevre temizliğine, kanalizasyondan kaldırımda yerine oturmayan bir parke taşına kadar tüm sorunları birebir olarak fotoğraflanabiliyor ve belediyenin haberleşme merkezine gönderilebiliyor. Böylece, belediyenin haberleşme merkezi görüntülenen problemi saha elemanına aktararak sorunun çözülmesini sağlıyor ve kişiye geri bildirimde bulunuyor.”
Selen Kocabaş: “Mobil Teknolojiler ile İşinizde Verimlilik, Hız ve Güven Sağlıyoruz”
Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş ise toplantıda yaptığı konuşmada, “Turkcell olarak abonelerimizin hayatını mobil teknolojilerle kolaylaştırmak için yoğun bir çalışma içindeyiz. Turkcell’li olmayı tercih eden kurumsal müşterilerimize zaman ve para tasarrufu sağlayacak, işlerini verimli kılacak, iş yapış biçimlerinde fark yaratacak çözümler sunuyoruz. Bugün detaylarını açıkladığımız Beyoğlu Belediye Paketimiz Türkiye’de bir ilktir. Belediyenin verimliliğini arttıracak, vatandaşla anında birebir erişimi sağlayacak ve bilgi akışını kolaylaştıracak bu yenilikçi uygulamayı İstanbul’un göz bebeği Beyoğlu için hayata geçirdik. Küresel rekabette ülkemizi bir adım öne taşımayı sosyal sorumluluklarımız arasında görüyor ve bu anlamda belediyelerle olan teknolojik iş birliklerimizin Türkiye adına çok değerli olduğuna inanıyoruz Türkiye’nin dört bir yanındaki tüm kurum ve kuruluşları, işlerinde Turkcell çözümleriyle fark yaratmaya davet ediyorum” dedi.
Beyoğlu Belediyesi Mobil Uygulaması’nı kullanan kişiler semtte hayatın akışını etkileyecek elektirik veya su kesintisi gibi durumlar konusunda önceden uyarılacak.
Beyoğlu Mobil Belediye Uygulaması, acil durumlar için de fark yaratacak nitelikte. Sağlık ya da asayişle ilgili yaşanabilecek acil durumlarda itfaiyeyi, zabıtayı ya da hastaneleri arayarak yer tarif etme dönemi sona eriyor. Zira system, bulunduğunuz noktaya en yakın adresleri tanımlanıyor ve nerde olduğunuz anında tespit ediliyor.

Akıllı uygulamayı kullanmak için
Beyoğlu Belediyesi için Turkcell tarafından geliştirilen “Mobil Belediye Uygulaması” için akıllı telefonunuzdan, “Beyoğlu Belediyesi” isimli uygulamayı indirmek yeterli oluyor. Ayrıca, cihazda yer alan ‘Android Market’ uygulamasından “Beyoğlu Belediyesi” uygulamasını bulup telefonunuza kurmak veya Turkcell Uygulama Dükkanı’ndan indirmek de mümkün. Uygulama Turkcell abonelerine ücretsiz olarak sunulacak.