Kamu sektörü ve özel sektör el ele ‘Yerli Radyolink’ her yere


Baykan Çallı

Kamu sektörü ve özel sektör iş birliği ile üretilen ‘Yerli Radyolink’, Türkiye ekonomisine büyük katkılar sağlayacak.
Turkcell’in 50 ilde şebekesine bütünleştireceği radyolink cihazı, Vodafone tarafından da 81 ilde faaliyete geçirilecek.

Turkcell’den 2,1 milyon TL’lik yatırım
Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu’nun desteği ile TÜBİTAK BİLGEM’in tasarladığı yerli radyolink cihazlarının üretiminde yer alan Turkcell, yerli üretime katkıda bulunurken, kaliteli haberleşme çıtası yükseltiyor. Yerli radyolink cihazlarının ülke ekonomisine büyük katkıları olacağını belirten Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, şöyle konuştu: “Gerçekleştirmiş olduğumuz 2,1 milyon TL’lik yatırım ile yerli radyolink cihazlarını sistemlerimizle bütünleştiriyoruz. Kullanıcılarımıza sunmakta olduğumuz kaliteli hizmetlerimizdeki çıtayı daha da yukarılara taşıyoruz. Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu’nun desteği ile TÜBİTAK tarafından tasarlanıp, geliştirilen ve SimPro tarafından üretilen yerli üretim radyolink cihazlarının ülkemize kazandırılmasında Turkcell mühendislerinin de büyük katkıları oldu. Cihazların tasarım aşamasından başlayarak her alanda üretime destek verdik. Gerçekleştirilen bu proje ile kullanıcılarımıza 7 GHz bandında ses ve veri iletimini sunuyoruz. Kesintisiz şebeke kalitesini arttırarak yüksek performansın sürekliliğini sağlıyoruz. Turkcell olarak yaptığımız yatırımları arttırarak sürdürürken; aynı zamanda yerli katkı payını arttırmaya da devam edeceğiz.”

Dışa bağımlılık kalkıyor
KOBİ olarak Türkiye’de ilk olan bir proje yer almaktan dolayı çok mutluluk duyduklarını ifade eden SimPro Genel Müdürü Alaeddin Gülbüken, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Gerçekleştirilen bu projede yer alarak ülkemize sağladığımız katkıdan ötürü çok büyük gurur duyuyoruz. KOBİ olarak yerli üretim gerçekleştiriyor olmamız, dışa bağımlılığı ortadan kaldırıyor. Yapılan yatırımlar ülke içerisinde kalarak, ekonomiye ve istihdama muazzam derecede katkılar sunuyor. Teknoloji sektörünün her geçen yıl yarattığı değer giderek artıyor. SimPro olarak bizimde, yerli üretime ve istihdama olan katkılarımız giderek artacak. Dışa bağımlılığı azaltarak, yerli üretimi daha üst noktalara taşımak adına gerçekleştirilecek her türlü proje büyük önem arz etmektedir. Hayata geçirmiş olduğumuz projenin sektördeki diğer oyuncuları da teşvik etmesini temenni ediyoruz” dedi.

Yüksek teknolojide yerli üretim
Geliştirilen yerli üretim radyolink cihazını ülkemize kazandırmaktan gurur duyduklarını söyleyen TÜBİTAK BİLGEM Başkanı V. Dr. Hasan Palaz, konuşmasında: “İleri teknoloji kullanımındaki bağımlılığı bu proje kapsamında ortadan kaldırmış bulunuyoruz. 2008 yılında TÜBİTAK’ın kendi öz kaynakları ile başlamış olduğumuz ARGE çalışmalarını 2010 yılı itibariyle tamamladık. 2011 yılında ise seri üretime hazır hale getirdik. Ülkemizdeki telekomünikasyon alanında yerli sanayinin desteklenmesi adına atılmış olan adım, gelişerek yerli tasarım radyolink cihazlarının ortaya çıkmasına vesile oldu. TÜBİTAK’ın deneyimi sayesinde geliştirilen SRC155-A cihazı, yüzde 100 yerli sanayi tarafından esnek ve maliyet etkin bir şekilde KOBİ’lerimiz tarafından üretiliyor. Üretilen radyolink cihazını ülkemize bir değer olarak katmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Çalışmalarımızda emeği geçen bütün paydaşlara teşekkürlerimi sunuyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

Acarer : “Yerli üretim ülkemiz ve altyapımızın gelişmesi açısından çok önemli”
Teknolojinin çok hızlı bir şekilde gelişim içerisinde olduğunu ve bilgi temelli bir toplum olma yönünde hızla ilerle kaydetmemiz gerektiğine dikkat çeken Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer: “6 yıl önce başlayan girişimlerimiz bugün meyvelerini vermeye başladı. Günümüzde, sanayi ve kaynak temelli bir toplum yapısından, bilgi temelli bir toplum yapısına dönülmesinin önemini hepimiz kabul ediyoruz. Fikri mülki hakların en güçlü rekabet kaynağı olduğu günümüzde, bu konuya tüm ilgili tarafların dikkatlerini yoğunlaştırmaları gerekiyor. Yerli üretimin ülke ekonomimize ve altyapımızın gelişimine çok büyük katkıları olacak. Özellikle altyapımızın gelişimine hızlı bir şekilde yön vereceğiz. Bugün baktığımızda mobil şebeke altyapımızın Avrupa’dan daha iyi konumda olduğunu söyleyebilirim. Lakin, her geçen gün altyapının geliştirilmesine duyulan ihtiyaç artmaktadır. Geçen yılki geniş bant sayısındaki artış yüzde 95 oranında. Şu anki geniş bant abone sayısı 16,3 milyon. Fransa’dan sonra en çok konuşan ülke konumunda bulunuyoruz. Kısa mesaj yollamada ise birinci sıradayız. Eğer altyapıya gereken itina gösterilmez ise 2-3 yıl içerisinde altyapı yetersiz kalacak. Gerek mobil altyapımızı, gerekse sabit altyapımızı hayata geçirmiş olduğumuz yerli üretim radyolink ile en hızlı şekilde genişleteceğimize ve geliştireceğimize tüm kalbimle inanıyorum.”

Vodafone Türkiye, yerli üretim radyolinki destekliyor
Yerli üretim radyolink toplantısı gerçekleşirken, Vodafone Türkiye’den yapılan açıklamada; Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu öncülüğünde ve TÜBİTAK işbirliğiyle gerçekleştirilen yeni altyapı projesine, 81 ilde başlanacağı ve ilk uygulama yerinin Şırnak olduğu belirtildi. Telekomünikasyon sektörünün potansiyelinin herkes tarafından desteklenmesi gerektiği vurgulanan açıklamada; Vodafone Türkiye’nin, yerli üretimi desteklemeyi öncellikli görevleri arasında kabul ettiği ve dünya standartlarında kesintisiz haberleşme için çalışmalarının süreceği bildirildi.

Radyolink nedir?
Radyolink cihazları, iki nokta arasında yüksek frekanslı radyo dalgaları ile havadan bağlantı kurmayı sağlayan sayısal transmisyon sistemleri. Radyolink sistemleri, 3.Nesil (3N) ve GSM altyapılarında haberleşme üniteleri ile, santral merkezleri arasındaki haberleşmeyi sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. TÜBİTAK tarafından tasarlanan ve SimPro tarafından Turkcell’in kullanımı için üretilen yerli radyolink cihazı SRC155A, 155Mbps hızında veri haberleşmesi sağlıyor. Cihazlar, havadan uzun mesafeli bağlantı için en uygun frekans olan 7 GHz frekansını kullanıyor. Yerli tasarım ve üretim radyolink cihazları yağmurdan daha az etkilendiği için; kaliteli haberleşmeyi artırırken, servis sürekliliği ve yedeklemeye de katkı sağlıyor.