24. Bilişim Akademisi Rize Çayeli’nde


 

Microsoft Türkiye tarafından sosyal sorumluluk ve eğitim etkinlikleri kapsamında Çayeli’nde yaşayan vatandaşlara güvenli İnternet kullanımı üzerine eğitimler verilecek.

Ülkemizde, 15 ile 25 yaş arası 250 bin genç insana temel bilgisayar eğitimi sunma hedefiyle başlatılan “Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor” projesi kapsamında Rize Çayeli Belediyesi’nin desteği ile Çayeli Habitat Bilişim Akademisi’nin açılışı gerçekleştirildi.
Türkiye’deki bilgisayar okuryazarlığı oranın artması ve bilişim teknolojilerinin sosyal imkânları kısıtlı gençler tarafından da kullanılabilmesi amacıyla başlatılan “Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor” projesi için açılan Bilişim Akademileri’nin sayısı giderek artıyor. T.C. Kalkınma Bakanlığı, Habitat için Gençlik Derneği, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Microsoft Türkiye’nin ortaklaşa yürüttüğü bu önemli sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde bir Bilişim Akademisi de Rize’de açıldı.
Çayeli Habitat Bilişim Akademisi’nin Birleşmiş Milletler ve Microsoft’un destekleri ile hayata geçirildiğine dikkat çeken Habitat İçin Gençlik Derneği Genel Başkanı Sezai Hazır, “Bu projeye 7 yıl önce başladık. Şu anda 78 ilde 150 binden fazla kişiye yüz yüze eğitim vermiş durumdayız. 24. Bilişim akademimizi ise Rize Çayeli’nde açmaktan dolayı büyük memnuniyet duyuyoruz. Çayeli’nin misafirperverliği, Sayın Belediye Başkanı’nın bu konudaki duyarlılığı ve ilk defa tarihi dokuyu esas alan bir binada akademi açmamız bizi çok daha fazla heyecanlandırdı. Ben siyasetçilerin vaat verirken o vaatleri yerine getirip getirmediklerine bakıyorum. Belediye Başkanımız seçime girerken özellikle topluma yönelik olmak üzere eğitim ve kültürel yatırımlar konusunda vaatlerde bulunmuştu. Bu akademi de bir anlamda Çayeli’nde bilgisayar bilmeyen kadın kalmayacak şiarıyla yola çıkacak ve verilmiş bir sözün tutulmasına da katkı sağlayacak. Bu akademinin bölgeye örnek bir model olması için çalışacağız.” dedi. Akademinin açılış töreninde konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ise, “Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor”projesi ile Çayeli’nde özellikle kadın ve çocukların kısa sürede bilgisayar kullanımını öğreneceklerini vurguladı.
İlçeye kazandırılan Bilişim Akademisi için çok heyecanlı olduklarını belirten Çayeli Belediye Başkanı Rıza Çakır, “Birinci derecede ülkümüz, ilçemize gelen misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlamak ve onları memnun etmektir. Şu ana kadar mutlu olduklarını gördük. Onlar da teknik bilgileriyle bizleri mutlu edeceklerdir. Umarım ki, Çayeli’nde bilgisayar kullanımını bilmeyen kadın, çocuk kimse kalmayacak. Teknolojide ve bilişimde Çayeli’nin çok daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum” dedi ve gerçekleşmesine katkı sağlayan tüm proje ortaklarına teşekkür etti. Ülkemizin rekabet gücünü ve gelişimini artıracak projelerde yer almaktan memnuniyet duyduklarını ifade eden Microsoft Türkiye Kamu İşleri ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk Programları Müdürü Erdem Erkul, “Microsoft Türkiye olarak Bilişim Akademilerimiz ile bilişim okuryazarlığını artırmak ve ülkemizin e-dönüşüm sürecini hızlandırmak için gerek yazılımlarımız gerek eğitim içeriklerimiz ile çalışmalarımızı hızla yürütüyoruz. Çayeli Belediye Başkanı ve ekibinin desteği ile Çayeli’nde bilgisayar kullanmayı bilmeyen kadın ve çocuk kalmayacağına gönülden inanıyoruz. Ancak bizlerin hedefi Çayeli’nin bir örnek oluşturarak Karadeniz Bölgesi’nde benzer Bilişim Akademilerin açılması ve buradaki herkesin bilişim okuryazarı haline gelmesi. Bilişimin gücü ile, Çayeli başta olmak üzere tüm Karadeniz’in üreten bir toplum olarak ekonomilerinin daha fazla gelişeceğine inanıyor, çıkacak başarı hikayelerini heyecanla bekliyoruz” dedi.
Data Teknik Genel Müdürü Erkan Oğur da törende yaptığı açıklamada; “Bilgi toplumuna giden yolda Türkiye’nin dev adımlarla ilerlediğini hep beraber görüyoruz. Bilgiyi üretip, ürettiğini paylaşan toplum haline gelmemizde en ufak bir katkının dahi değerli olduğuna inanıyoruz. Bu amaca yönelik faaliyetler için işbirliği yapmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.
Uluslararası Özel Sektör ve Kalkınma Ofisi (UNDN) Direktör Yardımcısı Hansın Doğan da Çayeli’nin doğal güzelliklerinden bahsederek, “Buraya gelince Çayeli’nin beşeri güzelliklerini de gözlemleme şansına eriştik. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı olarak ortaklarımızla tüm dünyada uygulanabilecek örnek bir model oluşturabilmek için doğru yerde olduğumuzu düşünüyorum” dedi. 24. Bilişim Akademisinin Rize Belediyesi’ndeki açılışına katılan Kalkınma Bakanlığı Bilgi Toplumu Dairesi Başkanı Emin Sadık Aydın, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Yusuf Tekin ve Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu da projenin hayata geçirilmesinden dolayı katkıda bulunan herkese teşekkür ettiler.

Microsoft Türkiye Konya’nın büyüyen şirketleri ile buluştu
Microsoft Türkiye, Türk ekonomisinin lokomotifi KOBİ’leri bilişim teknolojilerinin iş sonuçlarına katkısı ve rekabet avantajı elde etme konusunda bilgilendirmek üzere düzenlediği “Gelecekle Buluşma” seminerlerine devam ediyor. Seminerlerin üçüncüsü için Konya’yı ziyaret eden Microsoft Türkiye yöneticileri, Konya Kalkınma Odası Yöneticileri ve Konya Ticaret Odası üyeleriyle de biraraya geldi. Konya Ticaret Odası üyelerini bilişim teknolojileri alanında bilgilendirmek ve gelişme çabalarına yönelik destek vermek üzere Microsoft Türkiye tarafından düzenlenen seminerin açılışını Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen yaptı.
Bilişim teknolojilerinin Türkiye’de ve dünyada şirketlere sağladığı katma değer örneklerine ilişkin Microsoft’un tecrübelerinin aktarıldığı seminerde, BT-Bilişim Teknolojileri alanında günümüzde yaşanan yeni gelişmeler ve önümüzdeki dönemde karşımıza çıkacaklar konusunda görüşler paylaşıldı. Büyümekte olan şirket sahiplerine teknolojinin, firmalarını yönetmelerinde kendilerine nasıl yardımcı olabileceğinin örneklerle anlatıldığı etkinlikte, teknoloji yatırımlarıyla maliyetlerin nasıl azaltılabileceğine ilişkin bilgiler de verildi. Yasal olmayan yazılım kullanımının yaratacağı güvenlik açığı ile şirketlere vereceği zararlar konusunda bilgilendirmenin yapıldığı seminerde korsan yazılımın ülke ve yerel ekonomilere verdiği zarara da dikkat çekildi. “Gelecekle Buluşma” seminerinde ayrıca, Konyalı ihracatçılara ABD’de çıkan yeni haksız rekabeti önleme yasası UCA’nın getirdiği yükümlülükler hakkında bilgi verildi.
Seminerin açılışında konuşan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, “Microsoft Türkiye olarak ülke ekonomimizin lokomotifi konumundaki KOBİ’lerimize bilgi teknolojileri alanında ihtiyaç duydukları bilgi ve danışmanlık hizmetleri sunmaya devam ediyoruz. Bu yıl Anadolu’da seçtiğimiz belirli bölgelerdeki büyümekte olan şirketleri yerinde ziyaret ediyor, bir taraftan bu büyüme süreci için ihtiyaçlarını tespit ediyor bir taraftan da bu konuda onları bilinçlendiriyor ve danışmanlık hizmeti sağlıyoruz. Anadolu’daki KOBİ’lerimizin faaliyet gösterdikleri şehirlere yaptığımız ziyaretler ile düzenlediğimiz bilgilendirme amaçlı “Gelecekle Buluşma” seminerlerinde büyümekte olan şirketlere bilgi teknolojileri alanında gerekli olan bilgi ve donanımı kazandırmayı amaçlıyoruz. “Gelecekle Buluşma” seminerlerimizin 2012 yılındaki ilk toplantısını 32 binin üzerinde kuruma ev sahipliği yapan, hızla ve başarıyla büyüyen şirketleri ile Türkiye’ye model teşkil eden Konya’da gerçekleştirmek istedik. Yıl içinde Anadolu’da büyümeyi hedefleyen tüm şirketler ile buluşmaya devam edeceğiz” dedi.
Konyalı girişimci gençleri çok kısa bir süre önce hayata geçirilmiş olan çevrimiçi yazılım eğitim net kapısı Açık Akademi’ye kayıt olmaları için davet eden Tamer Özmen, Konya’dan uygulama geliştirme konusunda dünya çapında başarı elde edebilecek girişimcilerin çıkacağına inandığını belirtti. Büyümekte olan şirketlerin kendi potansiyellerini ve çevrelerindeki fırsatları iyi analiz edebilmeleri için kullanılabilecek araçların anlatıldığı Konya’daki seminerde, birlikte çalışma ve yeni iletişim yöntemleri ile müşteri ilişkileri yönetimi çözümlerinin yanı sıra geleceğin teknoloji deneyimleri de tanıtıldı.

RIM, Microsoft Office 365 için BlackBerry Business Cloud Services’i piyasaya sundu
BlackBerry Business Cloud Services, kuruluşlara bulut sistemdeki gönderilerini desteklemek için ileri düzey bir yönetim ve akıllı telefonlara esnek ve self-servis özellikleri sunuyor.
Waterloo, ON - Research In Motion (RIM) (NASDAQ: RIMM; TSX: RIM), işletmelerin ve devlet kurumlarının Microsoft Exchange Online servislerini BlackBerry akıllı telefonlarına aktarmalarını ve bulut servisler üzerindeki BlackBerry gönderilerini yönetme imkanı sağlayan Microsoft Office 365 için hazırlanan BlackBerry Business Cloud Services’in hazır olduğunu duyurdu. Bu hizmet, Office 365 yazılım paketi kullanan orta çaplı işletmeler veya kurumların yanı sıra, Exchange Online yazılım kullanıcıları için ekstra ücret gerektirmiyor ayrıca iş veya tüketici veri planlarına sahip BlackBerry akıllı telefonları üzerinde de çalışıyor.
RIM Kurumsal Ürün Yönetimi ve Pazarlama Başkan Yardımcısı Alan Panezic, “RIM, Microsoft Office 365 için BlackBerry Business Cloud Services’ini duyurmaktan dolayı memnuniyet duyuyor. Bu yeni bulut tabanlı sistem, kullanıcılara, uygun maliyetle kurumlarında mobil kullanım ve BlackBerry gönderilerini kolaylıkla yönetme ve güven altına alma imkanı sağlıyor” dedi ve ekledi: “Kapsamlı ve uçtan uça olan BlackBerry çözümümüzü işletme ve devlete bağlı müşterilerimiz için hem yerinde, hem de bulut tabanlı çözümlerde, her büyüklükteki kuruma uygun teknik destekle ve kullanıcılar için büyüyen bir uygulama ve hizmet ekosistemi sağlayarak inşa etmeye devam ediyoruz.”
Microsoft Exchange Ürün Yönetim Grubu Kıdemli Direktörü Julia White, “Microsoft’un RIM ile ortaklığı, müşterilerimize PC, tarayıcı ve telefon üzerinde en iyi üretkenlik deneyimini sağlama sözümüzün göstergesi” diye konuştu ve sözlerine şöyle devam etti: “BlackBerry Business Cloud Services duyurusu bu iş ortaklığı hizmetinden maksimum düzeyde faydalanmak isteyen Office 365 ve BlackBerry kullanıcıları için mükemmel bir haber.”
BlackBerry Business Cloud Services, kuruluşlara bulut sistemdeki gönderilerini desteklemek için ileri düzey bir yönetim ve akıllı telefonlara esnek ve self servis özellikleri sunuyor.
Yönetilen hizmet sağlayıcıları, sistem bütünleştiricileri, operatörler, yetkili satıcılar ve diğer ortaklar da müşterileri adına BlackBerry gönderilerini yönetmek adına bulut hizmetini kullanabilir. Hizmet, 50’den fazla ülkede şu anda veriliyor. Müşteriler başlamak için, (www.blackberry.com/cloudservices) adresini ziyaret edebilirler.