Girişimciliğin diğer adı: ‘Özyeğin, Sabancı ve MIT’


Baykan Çallı

Uluslararası alanda en önemli girişimcilik etkinliklerinden MIT Global Startup Workshop, bu yıl 28-30 Mart tarihleri arasında Türkiye’de, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezinde gerçekleştirilecek.
Dünyanın önde gelen teknoloji üniversitesi MIT, tüm dünyadan katılımcıların eşlik ettiği girişimcilik konferansını bu yıl Türkiye’de Özyeğin ve Sabancı üniversitelerinin desteği ile birlikte gerçekleştiriyor. Konferansta girişimcilik alanında izlenmesi gereken stratejiler irdelenecek. 40 ülkeden gelen katılımcılara benzersiz bir “Networking” fırsatı da sunan MIT Global Startup Workshop, üniversitelerin Türkiye’de girişimciliğe verdiği destek ve koyduğu ağırlık anlamında bir kilometre taşı olma özelliğine de sahip.
Bu yıl Directions for Innovation (İnovasyonda Yeni Ufuklar) temasıyla gerçekleşecek olan MIT Global Startup Workshop’ta; girişimcilere, yatırımcılara ve ekosistemin diğer oyuncularına ufuk açacak teknolojik, stratejik ve küresel pazara ilişkin eğilimler üzerinde durulacak. MIT GSW 2012, girişimcilik alanındaki küresel gelişmelerin yanı sıra, Türkiye’nin girişimcilik ekosistemine de odaklanacak. Canlı ekonomisi, genç nüfusu ve hızlı büyüyen tüketici pazarıyla girişimcilik alanında bölgesel bir çekim merkezi olmaya aday görülen Türkiye, etkileyici girişimcilik potansiyeli nedeniyle MIT GSW etkinliğinin bu yılki adresi olarak seçildi.

MIT Global Startup Workshop’un 15’incisi, bu yıl 28-30 Mart 2012 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenecek
14 yıldır dünyanın dört bir yanında düzenlenen konferans, 1998 yılından beri, yılda bir kez düzenlenen 14 uluslararası “Workshop” ile 6 kıtada 70 farklı milletten katılımcıyı kendine çekmeyi başaran MIT Global Startup Workshop’un 15’incisi, bu yıl 28-30 Mart 2012 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenecek. Girişimcilik konusundaki liderleri, yatırımcıları, öğrencileri, akademisyenleri, devlet kurumlarını ve özel sektörü bir araya getiren MIT GSW, girişimciliği destekleyen küresel bir ağ oluşturmayı hedefliyor. MIT GSW, tartışmalara yön vermek, fikirler geliştirmek ve en iyi girişimcilik uygulamalarını paylaşmak için farklı sektörler arasında köprüler kuruyor.,

Türk üniversiteleri memur yetiştiriyor
Türkiye’de hükümetlerin girişimcilik alanındaki hibe politikalarının verimli olmadığını belirten Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Erkut, “Bizim üniversitelerimiz memur yetiştirme anlayışını henüz aşabilmiş durumda değiller. Girişimcilik alanında önce destekle sonra kendi haline bırak politikaları pek tabi etkili olamamaktadır. Girişimcilik için sadece parasal yardım herhangi bir şey ifade etmemektedir. Birçok alanın parçalarının birleştirilmesi bu konu için çok önemlidir. ABD gibi gelişmiş ülkelerde araştırma ve teknoloji odaklı üniversiteler, kurdukları şirketler sayesinde, girişimciliğin motoru olmanın yanında ülke ekonomisi üzerinde ciddi etkiye sahipler. MIT mezunları tarafından kurulmuş ve halen var olan şirketlerden bir ülke oluşturulduğunu düşünürsek, bu ülke elde ettiği gelirler bakımından dünyanın en büyük 11. ekonomisi olur. Girişimciliğin desteklenmesi demek sadece parasal yardım demek değildir. Muasır medeniyetler seviyesine yükselmek istiyor isek, girişimciliğe bakış açımızı değiştirmemiz gerekmektedir. Sabancı üniversitesi ve MIT ile gerçekleştirmiş olduğumuz iş birliği, bu doğrultuda atmış olduğumuz adımın önemini gözler önüne sermektedir. Girişimciliği stratejik programına yerleştirmiş, girişim fabrikasını kurmuş ve girişimcilik lisans ve yüksek lisans programları ile girişimci de yetiştirmeyi hedefleyen bir üniversite olarak, girişimcilik alanında her türlü iş birliğine açığız. Sabancı üniversitesi ve MIT ile gerçekleştirmiş olduğumuz iş birliğinin, bundan böyle farklı ortaklıklarla da devam edeceği inancındayım” dedi.

Teknolojiye dayalı girişimcilik
Teknolojiye dayalı bir girişimcilik yol haritasının izlenmesi gerektiğinin altını çizen MIT Enterprise Forum Turkey Başkan Yardımcısı Selçuk Kiper, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin coğrafi konumu ve teknolojik altyapısının uyguluğu, bu bölgeyi tercih etmemizin en önemli sebepleri arasındadır. Dünya çapında 28 şubemiz ile gerçekleştirmekte olduğumuz etkinlikler, her yıl gelişimini sürdürmeye devam etmekte. Bu ekosistem içerisinde Türkiye’nin de bulunmasından mutluluk duymaktayız. Girişimciliğin ülke ekonomilerine katmış olduğu avantajlar hiçbir şekilde göz ardı edilmemelidir. Girişimcilik gerek istihdam gerekse teknoloji kullanımı en verimli düzeye taşımaktadır. Türkiye’nin sahip olduğu genç nüfus bu alanda büyük adımların gerçekleştirilebilmesi için çok büyük avantajdır. Türkiye’nin coğrafi konumundan yola çıkarak bu yılki etkinliğin ana konusunu; Asya’daki ve dünyanın diğer bölgelerindeki dinamik ekonomilerin mercek altına alınması olarak belirledik. Oluşturmuş olduğumuz tema ile genç girişimcilerin önünün açılması, holdinglerin ve yeni girişimcilerin karşılıklı olarak fayda sağlamalarını amaçlıyoruz. Konferansta medeniyetlerin kesiştiği Türkiye’de Batı ve Doğu bir araya getirilerek girişimcilikte kültürel farklılıkların ortaya çıktığı farklı bakış açılarını yakalamak istiyoruz. Üç günlük bu konferans dahilinde 300’e yakın katılımcının sıkı ilişkiler kuracağı inancındayız. Gerçekleştireceğimiz organizasyon ile Türkiye’nin ekosistemine yeni bir nefes katacağız. Daha önce eşi benzeri görülmemiş bu konferansın herkes için dolu dolu ve verimli olacağını düşünmekteyim. Yeni fikirlerin ortaya çıkması ile girişimcilik alanında birçok yeni adım atılacaktır.”

Girişimcilikte üniversitelerin rolü önemli
Sabancı üniversitesinden mezun olup iş kuran kişilerin yüzde 10 ve iş bulma oranının yüzde 90’ın üzerinde olduğunu söyleyen Sabancı üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Berker, Türkiye’de girişimcilik alanındaki girişimlerin ise yüzde 5-6 civarında olduğuna dikkat çekti. Girişimciliğin istihdam alanında genç insanların önünü açtığını vurgulayan Berker, konuşmasında “Ülkemizde işsizlik oranı oldukça yüksek. Özellikle şehirlerdeki gençlerimiz diğer kesimlere göre iki kat daha fazla işsizlikle yüz yüze kalıyor. Üniversiteler olarak istihdama hızlı bir şekilde katılabilecek ve hatta istihdam yaratabilecek gençler yetiştirmek bizler için çok önemli. Bu bağlamda MIT ve Özyeğin üniversiteleri ile gerçekleştirmiş olduğumuz iş birliğini bir fırsat olarak değerlendirmekteyim. Biz Sabancı Üniversitesi olarak 1999 yılından bu güne kadar girişimcilik alanında öğrencilerimize dersler vermekteyiz. Bu anlayışın geliştirilmesi için her türlü çalışma ve fedakârlığa gözümüzü kırpmadan destek vermekteyiz. Üniversitemiz kapsamında teknopark ve Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Türkiye için birçok teknoloji üretimi gerçekleştirmekteyiz. Özellikle teknoloji transferine çok önem vermekteyiz. Üniversitemiz içerisinde kurmuş olduğumuz teknoloji transferi ofisi ve Inovent firması ile bu çalışmalarımızı yürütmekteyiz. Girişimcilik adına gerçekleştirilecek her türlü adıma bütün üniversitelerin müdahil olması gerektiğini düşünüyorum. Tabi ki bu çalışmaların yanı sıra, devlet kurumlarının da girişimcilik adına üniversiteler ile projeler geliştirip hayata geçirmesi gerekmektedir. MIT ve Özyeğin üniversiteleri ile yapmış olduğumuz iş birliğinin herkes adına verimli olması diliyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

MIT Enterprise Forum Turkey
MIT Enterprise Forum, Massachusetts Institute of Technology Üniversitesi’nde 1978 yılında kurulduğundan beri girişimcilik ile ilgili eğitim ve iletişim platformu olmuş durumda. Girişimcilik ve varlık yaratma tutkusunu, kaynaklarını ve sahip olduğu bilgiyi paylaşan bir gönüller topluluğu konumunda. MIT Enterprise Forum girişimcilik hakkında bir dizi eğitim programını dünya çapındaki 28 şubesiyle kurduğu ağ aracılığıyla düzenlemekte.
Kasım 2010 tarihinde kurulan dernekle etkinliklerine başlayan MIT Enterprise Forum Turkey, ABD dışında, çeşitli ülkelerde bulunan dokuz şubesinden biri durumunda. Girişimciler ve ilgili oldukları sektörler arasında geliştirilen ‘Networking’ sayesinde, yenilikçi şirketlerin kuruluşlarını teşvik etmeye ve bu şirketleri güçlendirmeye adamış bulunmakta.