Mobil kullanıcılarının çoğunluğu sanal cüzdan hizmetinden habersiz

comScore‘un yayınladığı yeni bir araştırmaya göre, birçok mobil İnternet kullanıcısı sanal cüzdanların tam olarak ne işe yaradığından habersiz durumda ve bu alternatif ödeme sistemlerinin nasıl kullanılacağı konusunda herhangi bir bilgiye sahip değil.
Araştırma kuruluşu comScore’un “Digital Wallet Road Map 2013” raporunda da belirttiği üzere, ABD’li mobil cihaz kullanıcılarının ancak yüzde 51′i sanal cüzdan teknolojisinden haberdar durumda. Kaldı ki bu kesimin büyük bir çoğunluğu ise, PayPal sayesinde bu hizmetten haberdar olduklarını belirtiyor.
Araştırmaya katılım gösteren ve farklı iş dallarında uzman 2 bin İnternet kullanıcısının yüzde 72′si, PayPal’dan haberdar durumda ve bu kesimin ise yüzde 48′i PayPal’ı aktif olarak kullandığını belirtiyor. Katılımcıların yüzde 41′lik diğer kesimi ise Google’ın sanal cüzdan hizmeti “Wallet”ı biliyorken, bu kesimin ise yüzde 8′lik bir bölümü Google Wallet‘ı aktif olarak kullanıdığını ifade ediyor. Araştırmada fikir beyan edenlerin yüzde 13′lük kısmı ise Mastercard’ın Pay Pass cüzdanını biliyorken, ancak yüzde 4′lük kesimi bu hizmeti kullandığını ifade ediyor. Square’in bu araştırmadaki bilinirlik yüzdesi ise yüzde 8 iken, kullanım oranı yüzde 2 civarında olduğu açıklanan bilgilerden.
Raporda gözümüze çarpan en etkileyici sonuç, bilinirliğin yüksekliğine karşın sanal cüzdan kullanım oranlarının yeterli seviyelere ulaşamamış olması. Bu konuya da açıklık getiren comScore araştırması, sanal cüzdan kullanmayanların, güvenlik kaygılarıyla bu hizmetten kaçındıklarını ortaya koyuyor. Düşük farkındalık rakamları, faydalarının henüz net olarak bilinmemesi ve perakendeciler arasındaki yaygınlık oranları sebebiyle kullanım oranları düşük seviyelerde kalan sanal cüzdan alt yapısı yavaş yavaş ülkemizde de yerleşmeye başlıyor. Bu konuda Turkcell’in her telefonda çalışabilecek yeni uygulamasıyla kullanıcılar, mobil cüzdan özelliğini istediği zaman kullanabilecekTurkcel Cüzdan servisi ile kullanıcılar ayrıca, kişiler arası para transferi yapma, İnternet’ten alışveriş yapma, GSM telefonundan temassız alışveriş, fatura ödeme, paket satın alma ve kişiye özel kupon fırsatları gibi özelliklerden faydalanabilecekler.