Türkiye’de finans sektörü ManageATM ile ilk kez ATM’lerini uzaktan yönetecek

Cardtek Group şirketlerinden olan CredoWork ‘ManageATM’ ismi ile şube dışı ATM’ler için altyapı izleme-yönetim cihazı üretti. İlgili cihaz ile bankalar şube dışında bulunan ATM’lerine çok daha kolay ve hızlı erişim sağlayacak, maliyet ve iş gücü avantajı elde edecek.
Değişik yetkilendirme seviyeleri ve merkezi yönetim yazılımı bulunan ürün müşterileri için fark yaratarak, hızlı hizmet sunmayı ve ciddi bir tasarruf sağlamayı hedefleyen bankalar için büyük önem taşıyor. Ürünün “Arıza Tanılama Modülü” ATM’de ve ortamda meydana gelen UPS arızaları, ATM modül ve hatta değişken elektrik değeri tespitini sağlayabiliyor.
CredoWork İş Geliştirmeden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Koldaş konuyla ilgili olarak Türkiye’de yeni bir ilke daha imza atmaktan büyük memnuniyet duyduklarını ifade ederek CredoWork tarafından üretilen ve finans kurumlarının operasyon ve uzaktan yönetim konularında yardımcısı olacak ManageATM’nin kısa sürede finans sektöründe yayılacağını belirtti.
ManageATM, esneklik, raporlama olanağı, ihtiyaçlar doğrultusunda gerekli revizyonların yapılabilmesi, merkezi yönetim yazılımı, online şifre doğrulama gibi özellikleriyle dikkat çekiyor. Bunların yanı sıra; CredoWork ‘ManageATM dış alarm ünitesi, ATM gövde sıcaklığı algılayıcısı, ATM gövdesi sarsıntı algılayıcısı, (Seçilebilir) giriş kimlik doğrulama paneli ve enerji sarfiyatı ölçümüne de sahip. Ürün ayrıca elektrik kesintilerini, ‘UPS bypass’ durumunu ve tanımlanan sınır değerler üzerindeki veya altındaki elektrik sorunlarını merkeze haber vererek üst düzeyde güvenlik sağlıyor. Cihazın üzerindeki SLA batarya desteği ile UPS ve elektrik kesintilerinde 4 saat süre ile cihaz ile iletişim (GPRS) devam edebiliyor. Uzaktan erişim özelliği ile cihazların dış fan, klima, iç aydınlatma ve ATM’nin uzaktan enerjileri kesilip tekrar açılabiliyor. Öte yandan yönlendirici, anahtar, UPS gibi cihazlardan biri önceden yapılmış “ManageATM seri yuva-Cihaz konsol” bağlantısı ile, sanki yanındaymış gibi uzaktan yönetilebiliyor. Seçilebilir görüntü alma ve saklama konusunda destek veren cihazlar ile görüntüler merkeze gönderiliyor ve merkez veri tabanında alarm algılayıcıları konumu bilgisiyle birlikte saklanıyor.