KOBİ’ler İnternet’te ve mobilde hâlâ kayıp

SMB DigitalScape, Türkiye'deki KOBİ'lerin çoğunluğunun çevrimiçi ve mobil sanal platformlarda varlıklarının olmadığına dikkat çekti. SMB Digital Scape tarafından yapılan son analizler, KOBİ’lerin sanal ticaret ile çevrimiçi ve mobil pazarlamada karşılaştıkları temel zorluklara ayna tutuyor.
vSplash tarafından geliştirilen ve Yellow Medya işbirliği ile yayınlanan SMB DigitalScape, KOBİ’lerin sanal medya ve ticarete ne kadar hazır olduklarını gösteren güçlü bir veri toplama ve analiz motoru durumunda. SMB DigitalScape, aralarında Türkiye’den 800 binden fazla KOBİ’nin Web sitesinin de bulunduğu, 14 ülkeden 4,5 milyonu aşkın KOBİ Web sitesini analiz etti.
Web ve mobil cihaz kullanımının günden güne artış gösterdiğine dikkat çeken vSplash Başkanı Umesh Tibrewal, “KOBİ’ler, yöre bazlı etkileşim ve alışverişte görülen değişen tüketici davranışlarına yeterince hızlı uyum sağlayamıyorlar. KOBİ’lerin hem Web’de hem de sosyal, yerel ve mobil sanal pazarlama alanlarında firmalarını başarıya götürecek eğilimleri yakalamak konusunda karşılaşacakları engelleri aşmada onlara yardımcı olmak için SMB DigitalScape’i hayata geçirdik” diye konuştu.
“Ne yazık ki Tükiye’deki KOBİ’lerin sanal dünyada var olma kavramını benimsemeleri ile ilgili bir gelişme göremiyorum” diyen Yellow Medya Genel Müdürü Trevor Nadeau, “Tüketiciler alışveriş yapmak istedikleri mağazaları bulmak için sosyal, yerel ve mobil platformları aktif bir şekilde kullanıyorlar. Ancak KOBİ’lerin çoğu bu eğilimlere ayak uyduramıyor ve firmalarını, günümüzde tüketicilerin akıllı mobil telefonlarıyla katkıda bulunduğu bu inanılmaz satış fırsatı havuzunun dışında bırakıyorlar” dedi.
SMB DigitalScape verileri birçok KOBİ’nin Web sitesinin olmadığını, web sitesi olanların da Web sitelerinin arama motorlarında bulunabilmesi için gerekli olan teknik altyapıya sahip olmadığına işaret ediyor. Mobile uyumlu olmamaları, meta başlıklarının, gizlilik politikalarının ve anahtar kelimelerinin olmaması bu sitelerin en önemli eksikleri arasında gösteriliyor.
SMB DigitalScape’in Türkiye için yaptığı araştırmadan elde edilen bazı diğer önemli veriler şu şekilde sıralanıyor:
• KOBİ Web sitelerinin yüzde 99′u, mobil cihazlarda düzgün olarak görüntülenmelerini sağlayan iyileştirmeye sahip değil.
• KOBİ Web sitelerinin yüzde 73’ünün ana sayfasında tüketicilerin firma ile iletişime geçebilmesini sağlayacak bir telefon numarası bulunmuyor.
• KOBİ Web sitelerinin yüzde 90’ının ana sayfasında Facebook bağlantısı bulunmuyor.
• KOBİ Web sitelerinin yüzde 98’inde firmaya ait harita veya yol tarifi mevcut değil.
• KOBİ Web sitelerinin yüzde 94’ünde gizlilik ilkeleri bulunmuyor.
“Türkiye’de KOBİ’ler için çevrimiçi Varlık Analizi” 2012 yılı 4’üncü çeyrek (http://www.yellowmedya.com/kobi-infografik/ceyrek-kobi-infografik-4/)adresinden görüntüleyebilirsiniz.