Kaspersky’den kurumlara yeni güvenlik çözümü


Kaspersky’nin modern işletmelerin tüm güvenlik ihtiyaçlarına cevap verebilecek yeni kurumsal çözümü “Endpoint Security for Business” 21 Şubat tarihinde İstanbul Ritz-Carlton Hotel’de gerçekleştirilen toplantıda basın mensuplarına tanıtıldı.
Kaspersky Lab tarafından siber suçluların karmaşıklaşan yöntemleri ve değişen işletme talepleri göz önünde bulundurarak tasarlamış olduğu “Kaspersky Endpoint Security for Business” güvenlik platformu, işletmelere daha derin koruma ve sorunsuz yönetim imkânı sunuyor.
Karmaşık casusluk araçlarının giderek yaygınlaşmasıyla birlikte şirketler için de yüksek görünümlü hedeflenmiş saldırıların çağının başladığını vurgulayan Kaspersky Lab Gelişen Pazarlar Direktörü Vasily Dyagilev: “Siber casusluk, şirketler için en ciddi tehditlerden biri haline geliyor. Büyüklük ve pazar payından bağımsız olarak her şirket saldırı tehdidine açık halde. Zararlı yazılımların hızla arttığı doğru; günde yaklaşık 200,000 yeni zararlı yazılım tespit ediyoruz. Ancak daha vahimi, artık tablonun zararlı yazılımlardan ibaret olmaması… Siber saldırganlar geleneksel yöntemlerin de ötesine geçmiş durumda” şeklinde konuştu.
Toplantıda konuşmacı olarak yer alan Kaspersky Lab Türkiye Operasyon Direktörü Sertan Selçuk; “Bizim en güçlü yanımız, bireysel yanımız” dedi ve ekledi: “İnternet’in gelişmesi ile birlikte, tüm dünyada yaşanan finansal hırsızlıklarda büyük artış meydana geldi. Ancak ‘bilgi’ günümüzde ön plana çıkan öğedir. Bilgi birikimi şirketlerin temelini oluşturuyor. Biz de bu noktada bilgi güvenliği açısından var olan güvenlik eksikliklerini tamamlamak için kurumsal tarafta yer alıyoruz. Şirketlerde birçok güvenlik uygulaması var ama bunları tek bir merkezden yönetmek son derece zor. Sunduğumuz çözüm ile amaçladığımız, tüm bu uygulamaları tek bir noktadan yönetmek. Aslında tüm güvenlik sistemleri tek bir noktadan yönetebilen tek şirket biziz.”
İnternet sayesinde artık bireylerin sürekli çevirim içi olduğunun altını çizen Kaspersky Lab İngiltere Araştırma ve Çözümleme Ekibi Kıdemli Bölge Araştırmacısı David Emm: “Artık her yerde iş yapıyoruz, her yerde üretiyoruz. İnternet’le sürekli iç içeyiz. Bunun da iş hayatına çok büyük bir etkisi var. Hangi cihaz kullanılırsa kullanılsın, insanlar her yerde bilgi üretiyor. Özellikle de genç nüfus hayatını sosyal medya üzerinden sıklıkla paylaşıyor. Güvenlik açısından en zayıf halka bireylerdir. Ayrıca her nesilde, saldırılar biçim değiştiriyor. Siber suçlar değişiyor çünkü siber ortam değişiyor. Saldırıların farklı sebepleri vardır ama güvenlik konusunda göz önünde bulundurulması gereken en önemli nokta insan etkenidir” şeklinde konuştu.
Toplantıda konuşmacı olarak yer alan diğer isim ise, InfoNet Genel Müdürü Taner Özdeş’ti. “En zayıf halkanız kadar güçlüsünüzdür ve hiçbir zaman %100 güvenlik diye bir şey yoktur” diyen Özdeş, sözlerine şu şekilde sonlandırdı: “Mobil cihazlarda ortalama %32’lik gibi bir oranla güvenlik yazılımı kullanılıyor. Bizim tavsiyemiz tüm cihazlara güvenlik yazılımı yüklenmesi ve bunların tek bir noktadan yönetilmesidir. Önemli olan bilgisayar korsanlarını caydırmaktır. Ne kadar caydırıcı olursanız, o kadar geç tehdide uğrarsınız.”