Cisco’nun yeni çözümü ile kablolu ve kablosuz ağlar tek bir platformda

Özge Okyay

Cisco’nun yeni Tümleşik Erişim (Unified Access) çözümü, kablolu ve kablosuz alt yapıları, basit, güvenli ve açık ağlar için birleştiriyor.
Cisco, Tümleşik Erişim ürünlerinin tanıtımını 28 Şubat tarihinde İstanbul Swiss Hotel the Bosphorus’ta yaptığı basın toplantısı ile gerçekleştirdi.
Ağ operasyon sorunlarını azaltma amacıyla sunulan bu çözüm sayesinde, kablolu ve kablosuz ağlar birleşiyor ve ağ tasarımı sadeleşiyor. Yeni Tümleşik Erişim ürünleri tüm ağı sade ve akılcı bir hale getirerek BT şirketlerinin zaman alan işlemsel süreçlerden kurtulup yenilikçi ve akıllı iş süreçleri üzerine odaklanmalarını sağlıyor. Ayrıca Cisco Tümleşik Erişim yazılım tanımlı ağ (SDN) özelliğine sahip. Bu; gelecekte başka özelliklerin de desteklenmesini sağlayarak daha geniş bir yatırım koruması sağlıyor.
Cisco Tümleşik Erişim ağ mimarisi, kablolu ve kablosuz trafiği yeni Cisco Unified Access Data Plane (UADP) ASIC tabanlı tek bir veri düzleminde birleştiriyor. Bu yeni ASIC, kablolu ve kablosuz trafiği ortadan kaldırıyor, yüksek performans ve ölçeklendirme sağlıyor ve hem kablolu hem kablosuz ağlara uygulanacak kalıcı hizmetlerle ağ yöneticilerinin hayatlarını kolaylaştırıyor. UADP ASIC, yazılım tanımlı ağ hizmetleri için programlanabilir bir veri düzlemi sunuyor.

Cisco, UADP ASIC iki adet Cisco Unified Access ağ ürününü açıkladı:

  • Yeni Cisco Catalyst 3850 Unified Access Switch, dâhili kablosuz LAN (WLAN) kontrol birimi özelliği ile
  • Yeni Cisco 5760 Unified Access WLAN Controller cihazı, IOS-tabanlı yazılım ve 60Gbps performans ile.

Basın toplantısında konuşmacı olarak Cisco Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Hakan Erkan yer aldı. Mobil artışın bir karmaşaya yol açtığını vurgulayan Erkan; “Kullanıcılar mobil ortamda da aynı performansı ve aynı güvenliği bekliyor. Geliştirilen yeni sistemlerde de bunları görmek istiyor. Son iki üç sene içerisinde kablosuz ağ hayatımıza girdi ve bununla beraber ağ yönetim sistemleri karmaşık bir hale geldi. Biz de bu karmaşayı giderebilmek adına, kablolu ya da kablosuz değil, tek bir ağ yönetimi sunuyoruz. Tek bir ağ üzerinden güvenlik ve yönetim sağlıyoruz” dedi.
“Kablolu ağa farklı, kablosuz ağa farklı yönetim, işleri karmaşık bir hale getiriyor. Biz de diyoruz ki ‘Tek bir ağ üzerinden yönetim yapılsın. Bu tek ağ üzerinden yapılacak yönetim ile hem zamandan hem de maliyetten tasarruf sağlansın. Böylece kurumların işi kolaylaşsın’” şeklinde konuşan Erkan sözlerini şu cümlelerle noktaladı: “Bu, mevcut alt yapı ile bütünleşik olarak çalışabilecek bir sistem. Bu sistemi kullanabilmek için eski cihazları bir kenara kaldırmanıza gerek yok. Sahip olduğunuz sistemle bu sistemi birleştirebilirsiniz. Yeni ürünümüz Cisco Catalyst 3850 anahtar ile kablolu ve kablosuz ağların en iyileri bir araya geliyor. Kısaca özetlememiz gerekirse; yeni çözümümüzün sunduğu kolaylık, ‘Tek Politika-Tek Yönetim’dir. Bu şekilde mobil ortamın getirdiği karmaşanın önüne geçebilmeyi planlıyoruz.”