Bell Labs, petabit (1000 terabit) hız dönemine hazırlanıyor

 

100 Gigabit (100G)  hızında haberleşme sektörde standart haline gelirken, Bell Labs “Petabit Dönemi”nin kapılarını aralayarak optik haberleşmenin sınırlarını zorluyor. 
80 yıldan fazla süredir yeni haberleşme teknolojilerinin öncüsü olan Alcatel-Lucent Bell Labs,1925’den günümüze 33,000’den fazla patent üretti. Transistörler, sayısal ağ ve sinyal işleme, lazer ve fiber-optik haberleşme sistemleri, haberleşme uyduları, kablosuz ihaberleşme, tuşlu arama ve modemler dahil olmak üzere anahtar haberleşme teknolojilerinin icadı ve geliştirilmesinde Bell-Labs önemli rol oynadı.
Alcatel-Lucent bünyesindeki ARGE organizasyonu Bell Labs, optik teknolojide yaptığı devrim niteliğindeki deney sonuçlarını açıklayarak ultra yüksek kapasiteli optik haberleşme ağlarının temellerini atıyor. Günümüzdeki küresel haberleşmenin temelini oluşturan optik haberleşme ağları; müşterilere ve işletmelere sınırsız video hizmeti, yüksek hızlı İnternet erişimi ve sosyal ağ servisleri sunmak için kullanılıyor. Hükümetler, kurumlar, bankalar ve eğitim kurumları için yüksek hacimli veri ulaşımını sağlamak da bilgi ekonomisinin hayat damarı olan optik ağlarla gerçekleşiyor.
Bell Labs tarafından öncü endüstri konferanslarında sunulan son bildirilerde, dalga boyu kanalı başına saniyede 1 Terabit’e ulaşan optik iletim hızıyla haberleşme ağlarında Terabit arayüzlerin kullanımının yaygınlaşması için ilk adımların atıldığı duyuruldu. Bu başarı sayesinde Petabit düzeyinde veri iletimi çağına bir adım daha yaklaşmış bulunuyoruz. 1000 Terabit’e eşdeğer veriyi tanımlayan 1 Petabit seviyesinde veri iletimi 10 bin saatlik yüksek çözünürlüklü videoyu ağ üzerinden bir saniyede iletmek anlamına geliyor.
Servis sağlayıcılardan daha yüksek hızlı veri iletimine talep artmaya devam ederken, Alcatel-Lucent optik iletim teknolojilerinin bu ihtiyacı karşılamasını sağlayacak inovasyonun öncüsü olmayı sürdürüyor.
2010 yılında tek taşıyıcı ile saniyede 100 Gigabit iletim yapabilen platformu, Optik Fiber İletişim 2012 konferansında ise ikinci nesil Fotonik Servis Motoru (PSE) elektro-optik çipini tanıtan Alcatel-Lucent, bu çip ile kanal başına saniyede 400 Gigabit (400G) iletim hızı sağlayarak, servis sağlayıcıların uzun vadeli ihtiyaçlarını karşılıyor.
Bu büyük yeniliklerin üzerine, Bell Labs saniyede bir Terabit bilgiyi iletmek için gereken alttaşıyıcı sayısını da azaltarak, yeni nesil Terabit optik arayüz teknolojilerinin yolunu açtı. Yapılan demo sunumlarında, günümüzün 100G çözümlerinin 10 katına ulaşan Tbps mertebesinde iletim hızına, uzun mesafede sadece iki alt taşıyıcı ile ulaşıldı.
Bell Labs Optik İletim Sistemleri ve Ağ Araştırmaları Yöneticisi Peter Winzer, ulaşılan başarıyı şöyle değerlendirdi: “Bell Labs, optik haberleşme araştırmalarında sektörün itici gücü olarak, bir yandan yarının ağlarına etki ederken, diğer yandan bugünün en ileri teknolojilerini gerçekleştiriyor. Yaptığımız çalışmalar, haberleşme trafiğindeki sonu gelmeyen artışa optik ağların yanıt vermesini sağlarken, modern uygulama ve hizmetlerle ekonomide sürdürülebilir büyümeyi mümkün kılıyor. Bu teknolojilerin bir bölümünün ticari kullanıma geçmesine henüz yıllar olsa da, bu teknolojilerin bugün oluşturuluyor ve geliştiriliyor olması çok daha aydınlık, bilgi açısından zengin ve küresel olarak bağlantılı bir geleceğin yolunu açıyor.”

Alcatel-Lucent Bell Labs.
80 yıldan fazla süredir yeni haberleşme teknolojilerinin öncüsü olan Alcatel-Lucent Bell Labs. 1925’den günümüze 33,000’den fazla patent üretti; Transistörler, sanal ağ ve sinyal işleme, lazer ve fiber optik haberleşme sistemleri, haberleşme uyduları, kablosuz telefon, tuşlu arama ve modemler dahil olmak üzere anahtar haberleşme teknolojilerinin icadı ve geliştirilmesinde Bell-Labs önemli rol oynadı.
Alcatel-Lucent(ALU) Araştırma ve Reyting Şirketi  Dell’Oro’nun verilerine göre, 2012’nin ilk 3 çeyreğinde 100G alanında  23.8 Pazar payı ile Pazar lideri olarak bulunuyor.
Bir 400G sinyali 6.25 milyon sesli aramayı destekliyor. Bunlardan 44 tanesini fiber üzerine koyulabilir, bu da tek bir fiberin (44 x 6.25 milyon) 275 milyon sesli arama taşıması anlamına geliyor. Tek bir 400G dalgası ile ise 20.000 CD aktarılabiliyor.