Ericsson çok boyutlu ölçeklenebilir yönlendiriciyi tanıttı

 

Ericsson, 2011 yılında duyurduğu 4.Nesil (4N) IP ağ çözümünün temel bir bileşeni olan SSR 8000 ailesinin son üyesi SSR 8010 Smart Services Router yönlendiriciyi tanıttı.
Ericsson, 2011 yılında duyurduğu 4.Nesil (4N) IP ağ çözümünün temel bir bileşeni olan SSR 8000 ailesinin son üyesi SSR 8010 Smart Services Router yönlendiriciyi tanıttı. Ürün gamı, 2.Nesil (2N), 3N, 4N ve sabit erişim trafiğini yakınsayan, mobil ve sabit operatörler için ideal ve operatör sınıfı çözümler sunuyor.

  • Ericsson IP ürün gamına yeni katılan Smart Services Router 8020 ve 8010, kapasite planlamada esneklik ve enerji verimliliği sunarken, toplam sahip olma maliyetini de azaltıyor.
  • SSR, en karmaşık uygulamaları aynı donanım üzerinde desteklemesinin yanı sıra, veri iletim düzleminde ve kontrol düzleminde eş zamanlı ölçeklenebilirlik sağlıyor.
  • Ericsson SSR 8000 ailesi, operatörlere altyapılarını hem merkezi, hem dağınık yapıda tasarlamaları için tam bir esneklik sağlıyor.

20 slot SSR 8020’yi tamamlayan 10 yuvalı SSR 8010, operatörlere SSR ailesini şebekenin IP Edge, IP Core ve trafik toplama noktaları gibi farklı katmanlarına uygulama olanağı tanıyor. Enerji harcaması oldukça düşük olan ve veri iletiminde yalnızca 3.3 watt/gigabit harcayan SSR 8010, metro şebekelerde olduğu gibi mevcut kapasiteyi ve öngörülen büyümeyi karşılamak için gerekli olan 10 yuvanında kullanıldığı uygulamalar için ideal. SSR 8010’un küçük boyutu, operatörlere ağlarını dağınık yapıda yerleştirmeleri için ek esneklik sağlıyor. Mevcut kapasite ihtiyacına ve gelecekteki büyüme planlarına istinaden operatörler ve büyük ölçekli veri iletimi olan kurumsal müşteriler, hem 8010, hem de 8020 ürünlerini aynı altyapıda kullanabilirler.
SSR 8000 ailesi yönlendiriciler, farklı yuva kapasitelerini barındırmasının yanı sıra, ortak donanım ve yazılım bileşimleri içeriyor ve ortak bir yönetim sistemi kullanıyor. Farklı boyutlardaki yönlendiricilerle aynı IP uygulamalarını desteklemek, operatörlere ağ tasarımında esneklik sunarken eğitim, kurulum alanı ve enerji gibi harcamalardan da tasarruf ederek toplam sahip olma maliyetini azaltıyor.
Ağdaki toplam trafik, farklı tip karakteristikleri olan veri tipleri (ses, çevrimiçi video, uygulamalar) ile katlanarak artmaya devam ederken, operatörlerin bu talebi karşılamaya yönelik yatırımları da artış gösteriyor. Smart Services Router, yüksek kapasiteli yönlendirme fonksiyonunun yanı sıra, mevcut sürümde desteklediği BRAS, GGSN gibi temel fonksiyonlar ve önümüzdeki süreçte desteklenecek “Wi-Fi Controler, DPI, CGNAT, BGF, CDN TIC” uygulamaları ile operatörlerin basitlik, üstün performans, ölçeklenebilirlik ve zeka gibi dördüncü nesil IP ağ gereksinimlerini uygun maliyetle karşılamasını sağlıyor.
Ericsson 4. Nesil IP Çözüm Grubu Direktörü Barış Al, “SSR ürün ailesi, Ericsson’un veri, kontrol ve çoklu uygulamalar için ölçeklenebilen dördüncü nesil IP çözümlerini geliştirme konusundaki çalışmalarını öne çıkarmaktadır. Veri merkezleri ve son kullanıcılar arasındaki trafiğin 2016 yılı itibariyle dört kat büyüyerek, yıllık 1000 Exabyte’a yaklaşacağı düşünüldüğünde, bu tip akıllı çözümlere olan talebin çok güçlü olacağını tahmin ediyoruz” dedi.
SSR 8010 ve SSR 8020, operatörlerin uçtan uca IP bağlantılarının sağlandığı ve test edilip dökümante edilmiş bir çözüm olan Ericsson’un Multi-Service Packet Backbone (MPBN) çözümünün parçası. Smart Services Routers, en zahmetli uygulamaların bile tek bir platformda geniş bant ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlandı.
2012 yılının üçüncü çeyreğinde satışa sunulan SSR 8010’un yeni uygulamaları, 2013 yılında içinde pazara sunulacak.
Konuyla ilgili daha detaylı bilgi için:
Ericsson yeni nesil IP ağ yelpazesini tanıttı. (www.ericsson.com/news/1487347)
IP ağlar. (www.ericsson.com/ourportfolio/products/ip-networking)
Ericsson Smart Services Routers SSR 8000 ailesini tanıttı. (www.ericsson.com/news/1542733)
Ericsson SSR 8000 ailesi.
(www.ericsson.com/ourportfolio/products/ericsson-ssr-8000-family?nav=fgb_101_504)
Ericsson Smart Services Routers SSR 8000 ailesi. (archive.ericsson.net/service/internet/picov/get?DocNo=1/28701-) (FGB101989&Lang=EN&HighestFree=Y)
Ericsson’un yeni ağ geçidi kapasite sınırlarını yükseltiyor. (www.ericsson.com/news/1589024)

Ericsson
Ericsson, dünyanın önde gelen iletişim teknoloji ve hizmetleri sağlayıcısıdır. Biz dünya çapında sürdürülebilir toplumlarda, daha özgürce eğitim almak, çalışmak ve hayatımızı yaşamak için hepimize verimli, gerçek zamanlı çözümler sunan ”Networked Society”ye olanak tanımaktayız.
Telekom operatörleri ve diğer endüstriler için Bilgi ve İletişim Teknolojisi kapsamında hizmetler, yazılım ve altyapı sunmaktayız. Bugün dünya mobil trafiğinin yüzde 40'ından fazlası Ericsson ağlarından geçmektedir ve biz 2 milyardan fazla aboneye hizmet veren müşteri ağlarını desteklemekte.
100.000’den fazla çalışanımızla 180 ülkede faaliyet göstermekteyiz. 1876 ??yılında kurulan Ericsson şirketinin merkezi, İsveç’in Stokholm şehrinde bulunmakta. 2011 yılında 226,9 milyar SEK (USD 35 milyar dolar) gelir elde eden Ericsson, NASDAQ OMX, Stockholm ve NASDAQ, New York borsalarında işlem görmekte.
(www.ericsson.com), (www.twitter.com/ericssonpress), (www.facebook.com/technologyforgood), (www.youtube.com/ericssonpress).