FATİH Projesi’nin altyapısında ilk Huawei imzası

 

Huawei, dünyanın en geniş kapsamlı teknoloji destekli eğitim projesi olan FATİH Projesi’nin ilk faz altyapı ihalesine sağlayacağı katkının ilk adımını duyurdu. Bu aşamadaki 3.362 okulda 15 bin adetten fazla Huawei ağ anahtar cihazı kurulacak.
4 Şubat 2013, İstanbul- Dünyanın lider BHT-Bilişim ve Haberleşme Teknolojileri çözüm sağlayıcılarından Huawei, FATİH Projesi’nin altyapısına çözümleri ile sağlayacağı katkının ilk adımını duyurdu.
Milli Eğitim Bakanlığı, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (YEĞITEK) tarafından yürütülen FATİH projesinin donanım ve yazılım altyapısı kanadında 3,362 okulda ağ altyapısının kurulması için yapılan ihale geçen ay sonuçlandı. Coğrafi bölgelere göre eşit sayıda okula hizmet sağlanacak şekilde üç bölüm olarak yapılan ihalenin ilk iki bölümünü Türk Telekom A.Ş. kazanırken üçüncü bölüm ise Sentim Bilişim A.Ş. kazandı.
Huawei ürünleri, her iki firma tarafından sunulan tekliflerde altyapıda seçilen tek çözüm olarak yer aldı. Projenin bu ilk fazı kapsamında 3.362 okulda 15 bin adetten fazla Huawei ağ anahtar cihazı kurulacak.

Huawei teknoloji destekli, etkileşimli eğitimin alt yapısını kuruyor
Kullanılacak Huawei anahtarlar, merkezden sunulacak içeriğin geniş bant ile okullara ve okul içerindeki tablet bilgisayar ve etkileşimli tahta gibi bileşenlere dağıtılmasını sağlayacak. Proje kapsamında okullarda kurulacak Huawei ağ anahtarları, daha önce de büyük ölçekli pek çok projede başarı ile kullanılmış, yüksek verimlilik, gelişmiş güvenlik ve yönetilebilirlik özellikleri ile güvenilirliği kanıtlanmış ürünler olarak öne çıkıyor.
Huawei Türkiye Genel Müdürü Wu Congcheng, “Huawei olarak dünya genelinde telekom sektörünün ihtiyaçları doğrultusunda çözümler geliştirmedeki deneyimimizi ve yüksek teknoloji ürünlerimizi Türkiye’nin ihtiyaçlarına göre konumlandırarak kurumsal çözümler alanında en büyük oyuncu olmak için hızlı adımlarla ilerliyoruz” dedi.
Congcheng şunları ekledi: “Hem Türkiye’deki eğitim sisteminin dönüşümü hem de bilişim ve haberleşme teknolojileri sektörü açısından son derece önemli olduğunu düşündüğümüz FATİH Projesi’nin altyapısı için işleyen sürecin sonraki aşamalarında Huawei olarak sadece ağ anahtarları ile değil, ağ yönetim çözümü ve kablosuz ağ cihazlarımızla da eğitime en yüksek teknoloji ürünleri ile hizmet vermeye hazırız.”

Huawei
Huawei lider bir BHT-Bilişim ve Haberleşme Teknolojileri çözüm sağlayıcısı konumunda. Müşteri odaklı inovasyon ve güçlü iş ortaklıklarıyla, telekom ağları, cihazlar ve bulut bilişim alanında uçtan uca çözüm avantajları sağlamakta. Telekom operatörleri, kurumlar ve son kullanıcılara sunulan rekabetçi çözüm ve ürünlerle maksimum değeri sağlamak en öncelikli hedefleri arasında yer almakta. 150’den fazla ülkede kullanılmakta olan ürün ve çözümlerden halen dünya nüfusunun üçte birinden fazlası yararlanmakta. Daha fazla bilgi için, Huawei’nin (www.huawei.com) adresindeki sitesine bağlanabilirsiniz.
Twitter: (www.twitter.com/huaweipress)
YouTube: (www.youtube.com/user/HuaweiPress)