Turkcell’in kazandığı altyapı ihalesinde imzalar atıldı


 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın önderlik ettiği, “mobil kapsama alanı dışında kalan yerlerde altyapı kurulması ve işletilmesi” projesinde son aşamaya gelindi.
Bakanlık, açılan ihalede 312 milyon 773 bin lira ile en düşük teklifi vererek evrensel hizmet yükümlüsü görevini üstlenmeye hak kazanan Turkcell ile konuya ilişkin sözleşmeyi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Haberleşme Genel Müdürü Atila Çelik ve Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv’in katıldığı törende imzaladı.
Sözleşme çerçevesinde, bugüne kadar mobil haberleşme olanaklarından faydalanamayan, nüfusu 500’ün altındaki 1,799 yerleşim yeri daha haberleşme altyapısına kavuşacak. Turkcell’in kuracağı altyapıyı diğer işletmecilerin müşterileri de kullanabilecek.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Turkcell, mobil haberleşmenin olanaklarını Türkiye’nin tamamına yaymayı sağlayacak altyapı sözleşmesini karşılıklı imzaladı. İmza törenine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Haberleşme Genel Müdürü Atila Çelik ve Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv katıldı.
Bakanlığın önderliğinde hazırlanan “mobil haberleşme altyapısı bulunmayan nüfusu 500’ün altında olan 1,799 yerleşim yerinde kapsama sağlanması ve 3 yıl işletilmesi” projesi için açılan ihalede Turkcell, 312 milyon 773 bin lira ile en düşük teklifi vermiş ve görevi üstlenmeye hak kazanmıştı.
İmza töreninde konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, projenin önemine dikkat çekerek şunları söyledi: “Yürütülen çalışmalar neticesinde bugüne kadar ülkemizin yüzölçümünün yüzde 98’i GSM kapsama alanına alındı. Bu anlamda da Türkiye, tüm Avrupa ülkelerinden daha iyi kapsama alanına kavuşmuş bir ülke. OECD’nin dünya ülkelerini ele aldığı gelişmişlik sıralamasında bunu görebilirsiniz. Ancak bu proje sonuçlandığında 2 yıl içinde Türkiye’nin yüzde 100’ü kapsama alanına girmiş olacak. Türkiye, doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine tüm dağları, ovaları, mezraları, yaylaları ile 75 milyon vatandaşın aynı bayrak, aynı tasa, aynı sevinç etrafında birleştirdiği gibi bu projeyle de aynı kapsama alanı altında birleştirmiş olacağız”
Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ise konuşmasında, Ulaştırma Bakanlığı liderliğinde son 10 yılda Türkiye’nin hava, kara ve deniz ulaşımında büyük gelişmeler yaşadığını vurgulayarak “ulaşılabilir” olmanın önemine dikkat çekti. Ciliv imza töreninde, “Bakanımızın ve BTK’nin liderliğiyle ‘500 nüfusun altındaki köy ve mezraya mobil haberleşme altyapısı kurulmasına yönelik projede yer almaktan gururluyuz. Türkiye’nin lider haberleşme ve teknoloji şirketi olarak bu görevi üstlenmeye lâyık görülmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Anadolu’nun bağrından çıkan bir şirket olarak Anadolu’nun dört bir yanındaki 1,799 köyümüzün mobil haberleşme altyapısını kurmak bizim için çok önemli bir görev... Bugün attığımız imzayla ihale teklifinde sunduğumuz sorumluluk taahhüdümüzü Bakanlık ve kamuoyu nezdinde resmîleştirdik. Bakanımıza ve BTK’ye hazırladıkları ortam ve bu iş birliği fırsatından dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz” diye konuştu.

Ciliv: “300 bin insanımızı daha ‘ulaşılabilir’ hale getireceğiz.”
Mobil haberleşme Türk insanı için temel haklardan biri olarak gördüklerini ve kapsama altyapısına yatırım yaparken daima bunu göz önünde bulundurduklarını belirten Ciliv, sözlerine şöyle devam etti: “Altyapı yatırımına verdiğimiz önem ve kriz dönemlerinde bile hız kesmeyen yatırımlarımız sayesinde, bugün toplam haberleşme ünitesi sayımız 33,000’e ulaşmış durumda. Türkiye nüfusunun %99.17’sini kapsıyoruz. Bakanlık ile yaptığımız iş birliği sayesinde, artık 1,799 yerleşim yerinde 300 bin insanımızı daha ‘ulaşılabilir’ hale getireceğiz.”

İki yıl içinde tamamı kapsama alanında olacak
Turkcell’in yüklenici olmaya hak kazandığı projede, sözleşmenin imzalanmasının ardından Bakanlık tarafından altyapı kurulum planlarının onaylanmasıyla çalışmalara başlanabilecek. Çalışmaların başlamasıyla 2 yıl içinde, ihale kapsamındaki yerleşim yerlerinin tamamı kapsama altına alınmış olacak. Söz konusu yerlerde Turkcell’in kuracağı altyapıyı diğer işletmecilerin müşterileri de kullanabilecek. Turkcell’in ihalede sunduğu 312 milyon 773 bin TL’lik teklifin bedeli, Evrensel Hizmet Fonu’ndan karşılanacak.

Turkcell yerli akıllı GSM telefon için düğmeye bastı
Turkcell, tasarım ve yazılımı bütünüyle Türk mühendis ve tasarımcıların ürünü ilk yerli akıllı GSM telefonunu müjdeledi. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv’in, İspanya'nın Barselona kentinde düzenlenen Mobil Dünya Kongresi 2013’te yaptığı “düğmeye bastık” açıklaması, Kongre’de Türkiye heyetinin gündemine damgasını vurdu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın da katıldığı basın toplantısıyla duyurulan “Gebze” kod adlı yerli akıllı telefon ile her 1 milyon adetlik satışın cari açığı azaltma yolunda yaklaşık yarım milyar TL katkı yapması öngörülüyor.
Turkcell, T serisi akıllı telefonlarla yakaladığı başarının ardından yerli akıllı GSM telefonu için düğmeye bastığını duyurdu. Türkiye telekomünikasyon sektörü açısından bir dönüm noktası niteliğini taşıyan açıklama, İspanya’nın Barcelona kentinde düzenlenen Dünya Mobil Kongresi kapsamında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Qualcomm Avrupa Başkanı Enrico Salvatori ve Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv’in katıldığı basın toplantısında geldi.

Kod adı Gebze
“Gebze” kod adlı telefonun tasarım ve yazılımı tamamen Türk mühendislerin elinden çıkacak. Söz konusu telefon, Turkcell’e özel ara yüz, Türk kullanıcıların ihtiyaçlarına göre en son teknoloji ile özelleştirilmiş donanım ve zengin uygulama dünyası gibi özelliklere sahip olacak. Herkesin erişebileceği uygun fiyata sahip olacak Turkcell’in yerlisinin, 2013 yılı içinde tüketicilerle buluşması planlanıyor. Turkcell’in 700 kişilik ARGE üssü Turkcell Teknoloji tarafından geliştirilecek akıllı telefonun başta bölge ülkeleri olmak üzere ihracatı da hedefleniyor.

Turkcell ve Qualcomm arasında ARGE işbirliği
Basın toplantısında Turkcell ile dünyanın mobil teknoloji alanında lider firmalarından Qualcomm arasında GSM telefonu, tablet bilgisayar ve makineler arası haberleşme (M2M) cihazları geliştirilmesine yönelik ortak ARGE faaliyetlerinde bulunmak üzere işbirliği anlaşması da imzalandı. Turkcell bu anlaşmayla Qualcomm’un ARGE lisansı verdiği dünyadaki sayılı operatörlerden biri oldu.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım: Yerli üretim hedefine bir adım daha yaklaştık
Basın toplantısında konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım şunları söyledi: “ARGE, ülkeler için her zaman önemli bir konu başlığı olmuştur. Bilişim ve Haberleşme Sektörüne özgü araştırma geliştirme düzenlemesi çalışmaları 2012 yılında tamamlandı ve şu anda 2013 yılının ilk çeyreği için bilişim ve haberleşme ile Uzay Havacılık Sektörlerine yönelik yaklaşık 300 adet araştırma geliştirme projesi başvurusu alınmış olup değerlendirmeler başlatılmıştır.
ARGE faaliyetlerine verdiğimiz önemden dolayı işletmecilere bir takım yükümlülükler de getirilmiştir.

 • 3.Nesil (3N) işletmecilerine, şebeke yatırımlarının % 40’ını Türkiye’de ARGE Merkezleri bulunan tedarikçilerden veya araştırma geliştirme merkezlerine ilaveten Teknik Destek merkezleri ülkemizde bulunan tedarikçilerden ve %10’unu ise, KOBİ’lerden tedarik etme zorunlulukları getirilmiştir.
 • Bunun yanında, ARGE merkezlerinde en az 500 mühendis ya da ARGE Merkezinde 350 olmak üzere Teknik Destek Merkezi'nde 150 mühendis istihdam edilmesi şartı getirilmiştir.

Bu çalışmaları yaparken, hedefimiz yerli bir ürün ortaya çıkarmak ve bir marka oluşturmaktı. Bu amaçla sektördeki yazılım ve donanım projelerini karşılıksız olarak desteklemekteyiz.
ARGE ve yerli katkı payı konusunda yaptığımız çalışmalarımızın meyvelerini toplamaya başladık. Ülkemizde elektronik haberleşme alanında yerli katkı payı ve araştırma geliştirme faaliyetlerindeki bu artışlar bizi geleceğe yönelik hedeflerimiz konusunda umutlandırmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Turkcell’in yerlisi. Bugün burada gerçekleştirilen etkinlikle belirlemiş olduğumuz hedefe bir adım daha yaklaşmış olmaktayız. Bu anlamda Turkcell’i kutluyor emeği geçen ve geliştirme sürecinde katkısı olacak herkese teşekkürlerimi sunarım.”

Ciliv: Türkiye’nin Turkcell’ine yerli akıllı telefonuna imza atmak yakışırdı
Basın toplantısında konuşan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv şunları söyledi:
“Bilgiye erişimde fırsat eşitliği hedefiyle sunduğumuz T serisi akıllı telefonlar 750 binden fazla satarak büyük başarı yakaladı. Kısa bir süre önce de yine kendi adımızla ilk tablet bilgisayarımızı çıkardık. Ancak bütün bunlar bizim için yepyeni bir başlangıcın ilk adımlarıydı. Bugün mobil haberleşmenin dünyasının kalbi sayılan Mobil Dünya Kongresi’nde yerli akıllı telefon için düğmeye bastığımızı açıklamaktan ve Turkcell için olduğu kadar telekomünikasyon sektörümüz için de dönüm noktası niteliğini taşıyan bu gelişmeyi müjdelemekten büyük gurur ve mutluluk duyuyoruz. Türkiye’nin Turkcell’ine Türkiye’nin akıllı telefonuna imza atmak yakışırdı. Gebze kod adını verdiğimiz akıllı telefon ile öncülük yaparak sektörün diğer oyuncularını da Türkiye’de üretime teşvik etmek ve cari açığa pozitif katkı sağlamak istiyoruz. Uzun yıllardır insana ve altyapıya yaptığımız yatırımlar sayesinde teknolojiyi tüketen değil üreten ülke olmak için gereken her şeye sahibiz. Her 1 milyon yerli akıllı telefon satışı ile yaklaşık 500 milyon TL’nin Türkiye’nin cebinde kalmasını sağlamak mümkün. Sayın Ulaştırma Bakanı’mız Binali Yıldırım ve Dünya devi Qualcomm’un bu heyecan verici yolculukta yanımızda olmasından ve verdikleri destekten dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

“Teknoloji ve inovasyon odağıyla Turkcell en başarılı operatörlerden biri”
Qualcomm Avrupa Başkanı Enrico Salvatori de sektörün iki lider ismi arasındaki anlaşmanın sadece Türkiye için değil bölge ülkeleri için de önemli bir gelişme olduğuna dikkat çekti. Salvatori: “Bu anlaşma çerçevesinde Turkcell, Qualcomm’un çipsetleri üzerindeki gelişmiş özelliklerden yararlanabilecek, Türkiye’deki GSM kullanıcılarına özel uygulamalar geliştirebilecek. Turkcell’in teknoloji ve inovasyon odaklı yapısına baktığımızda bu niteliklerin markanın başarısındaki ana faktörler olduğunu görüyoruz” dedi.

 “Designed by Turkcell Teknoloji in Gebze”

 • Kod adı: Gebze
 • “Gebze” her 1 milyon adet satışta cari açığı azaltma yolunda yaklaşık yarım milyar TL katkı yapacak.
 • Turkcell Teknoloji’nin Gebze’deki 700 kişilik ARGE üssü cihazın geliştirilmesinde kilit rol oynayacak.
 • Kullanılacak Qualcomm çipi sayesinde bu GSM telefona özel uygulamalar geliştirilebilecek.
 • 2013 yılı içinde piyasaya çıkacak yerli GSM, bölge ülkelerinde de satışa sunulacak.
 • Turkcell, herkesin akıllı telefon kullanması için yerli telefonu çok uygun bir fiyata satacak.


Nexus4 Turkcell avantajlarıyla Türkiye’de
Hız ve performansı buluşturan yeni Nexus4 akıllı telefon, LG’nin birinci sınıf donanımı ve Andorid işletim sisteminin ayrıcalığını Turkcell’lilere özel avantajlarla bir araya getiriyor.
Turkcell ve LG, Google’ın Nexus serisinin en yeni üyesi Nexus4’ü Türkiye’de avantajlı fiyatlarla tüketicilerin beğenisine sundu. Hız ve performans tutkunları Nexus4'ü 9 Şubat 2013’ten itibaren Turkcell İletişim Merkezleri ve anlaşmalı zincir mağazalardan Gold Plus tarifesine ek olarak 24 ay boyunca ayda 49 TL’ye sahip olabilecekler.
Özel bir donanım tasarımına sahip Nexus4, en beğenilen Google uygulamaları ve güncel Android işletim sistemi (JellyBean v4.2) ile kullanıcıya ulaşıyor. Nexus4’ün sahip olduğu yüksek performanslı 8MP kamerası, Photo Sphere özelliğiyle farklı açılardan 360 derece çekim yapılmasına olanak tanıyor. Ayrıca fotoğraflar anında yükleme özelliğiyle çekim sonrası kendiliğinden kaydediliyor ve bu şekilde kaybolmuyor. Zerogap Touch teknolojisi ile desteklenen 4,7 inç (1280x768) piksel çözünürlüklü True HD IPS Plus ekrana sahip telefon, yüksek kalitede görüntü sunuyor.

Son Teknoloji ile uygulamalar arasında hızlı geçiş
Nexus4, hız ve performansı artıran Qualcomm Snapdragon S4 Pro işlemci ile geliyor. Böylece İnternet kullanımı ve uygulamalar arasında dolaşım daha rahat hale geliyor. 2 GB RAM ve güncel Android sürümüyle (JellyBean v4.2) telefon, Nexus’ların hızını kullanıcılara sunuyor. En yeni Google uygulamalarını barındıran Nexus4, dahili Yakın Alan Haberleşmesi (NFC) sayesinde kullanıcılarına temassız işlem imkanı da sağlıyor.
Turkcell aboneleri, Nexus4’e tarifeye ek ya da İnternet paketi ile sahip olabilecekler. Cihazı peşin almayı tercih eden Turkcell’liler 3 ay 250 MB İnternet paketine ücretsiz olarak sahip olabilecek.

Nexus4 ’ün Teknik özellikleri

 • İşlemci: 1.5GHz çift çekirdek Qualcomm Snapdragon S4 Pro işlemci
 • İşletim Sistemi: Android 4.2, Jelly Bean
 • Bağlantı seçenekleri: 3G (WCDMA), HSPA+
 • Ekran: 4.7-inç WXGA True HD IPS Plus (1280 x 768) piksel
 • Hafıza: 16GB
 • RAM: 2GB
 • Kamera: 8.0MP arka / 1.3MP HD ön
 • Pil: 2,100mAh Li-Polymer (gömülü) / Konuşma Süresi: 15.3 saat / Bekleme Süresi: 390 saat
 • Ebat: (133.9 x 68.7 x 9.1)mm. Ağırlık: 139g.

 

 

gnçtrkcll’liler ayrıcalıklı kampanyalar ile kazanmaya devam ediyor
2,4 milyon gnçtrkcll’li 2012’de 33,7 milyon TL avantaj elde etti. gnçtrkcll, gençlerin bütçesinde en önemli harcama kalemleri olan yeme, içme, giyim ve eğlence gibi alanlarda markalarla 76 işbirliği gerçekleştirdi. 2012 yılı boyunca düzenlenen kampanyalardan faydalanan 2,4 milyon genç, toplamda 33,7 milyon TL tasarruf sağladı.
Türkiye’nin en büyük gençlik kulübü gnçtrkcll, marka işbirlikleriyle gençlerin bütçesine destek olmaya devam ediyor. 2005 yılından bu yana gençlere sürpriz teklifler, özel kampanyalar, fırsatlar ve çeşitli etkinlikler sunarak GSM hizmetleri dışındaki alanlarda da her zaman gençlerin yanındaki yerini koruyan gnçtrkcll, geçtiğimiz yılda da kazandırdı.
İletişim ihtiyaçlarının yanı sıra; yeme, içme, giyim ve eğlence gibi pek çok alanda gençlere faydalar sağlayan gnçtrkcll, sadece 2012 yılında gerçekleştirdiği 76 kampanya ile 2,4 milyon gence 33,7 milyon TL tasarruf imkânı yarattı. En çok kampanya, 41 işbirliği ile eğlence alanında düzenlenirken onu 18 kampanya ile özel günlere yönelik teklifler, 11 kampanya ile giyim ve 6 kampanya ile yeme-içme izledi. Gençlerin kazandıkları avantajlara bakıldığında ilk üç sırayı 16 milyon TL ile eğlence, 14 milyon TL ile yeme-içme, 3,4 milyon TL ile giyim aldı. Kampanyalara en çok Mart, Kasım ve Şubat aylarında katılan gençler, en fazla tasarrufu da bu aylarda elde etti.

“Beklentileri de aşan avantaj sağladık”
Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Burak Sevilengül, “12 milyonluk bir gençlik kulübü olarak 2012 yılında da gençlerle olan sıkı bağımızı sürdürdük. Temsilcilik sistemine geçerek gnçtrkcll'de yönetimi gençlere devretmemiz, onların gerçek ihtiyaç ve isteklerini doğru olarak tespit etmemizi ve böylece beklentilerimizin de üzerinde sonuçlara ulaşmamızı sağladı. 2012 yılının başında gnçtrkcll kampanyalarından yararlanacak 2 milyon gencin 20 milyon TL fayda sağlayacağını öngörürken, 2,4 milyon gencimizin 33,7 milyon TL avantaj elde etmesine imkân tanımanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi. Sevilengül, bu yıl marka işbirliklerini haberleşme ve haberleşme dışındaki ayrıcalıkları bir araya getiren daha bütünsel bir yaklaşımla ele alacaklarını ve kişiselleştirilmiş kurgulara ağırlık vereceklerini de sözlerine ekledi.

Turkcell büyük veride Teradata’yı tercih etti                                                                                                                                                           
Yeni nesil analiz platformunun oluşturulmasında Teradata’yı seçen Turkcell, şebekenin farklı katmanlarında üreyen büyük boyuttaki verileri tek bir platformda konsolide ederek analiz gerçekleştirebiliyor. Günde 6 TB verinin işlendiği platformda saniyeler içinde rapor oluşturulabiliyor.
Turkcell, yeni nesil analiz platformunun oluşturulmasında Teradata’yı tercih etti. Turkcell, yeni platform sayesinde çok büyük boyuttaki verileri tek bir platformda konsolide ederek, saniyeler içinde analiz gerçekleştirebiliyor.
Turkcell’in üçüncü çeyrek itibarıyla 35,2 milyon müşterisiyle Avrupa’nın en büyük üçüncü mobil operatörü olduğuna dikkat çeken Teradata Türkiye Ülke Müdürü Gamze Aydın, “Alanının lideri Turkcell’in veri ambarı alanında küresel lider durumda bulunan Teradata’yı tercih etmesinden dolayı mutluluk duyuyoruz. Turkcell’de görev yapan uzmanlar ile Teradata uzmanları tarafından birlikte yürütülen proje kapsamında, şebeke kalitesinin müşteri deneyimi açısından daha da yukarı çıkarılabilmesini sağlayacak yeni nesil analiz platformu oluşturuldu. Teradata platformu, sunduğu şebeke servislerine dair geliştirme fırsatlarına çok hızlı tepki verebilmeyi hedefleyen Turkcell’in, şebekenin farklı katmanlarında üreyen çok büyük boyuttaki verileri tek bir platformda konsolide ederek analiz gerçekleştirmesini sağlıyor. Yeni platform ile sadece saniyeler içinde rapor çekilebiliyor ve operasyon sahiplerinin kullanımına sunuluyor. PoC sistemindeki altyapı ile 5 dakikalık periyotlarda veri yüklenerek günde 6 TB veri işleniyor. Şu anda sıkıştırılmış olarak 80 TB, sıkıştırılmamış olarak ise 600 TB büyüklüğe ulaşan sistemdeki verinin, bir yıl içinde sıkıştırılmamış halde 1.2 PB (Petabyte) seviyesinde olacağı öngörülüyor. Teradata platformu sayesinde Turkcell bu büyüklükteki veriye kolaylıkla hükmedebilecek” diye konuştu.

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Turkcell BHT-Bilişim ve Haberleşme Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz ise, “Turkcell şebekesindeki müşteri deneyiminin Teradata ortamında analiz edilmeye başlanmasıyla müşterilerin yaşadıkları deneyimler farklı boyutlarda incelenebilecek ve daha kaliteli hizmet vermek için önemli adımlar kısa sürede atılabilecek. Özellikle müşterinin şebeke deneyimlerinden çıkarımlar yapılarak hem kalite hem de servis noktalarında keşfedilecek yeni alanlar mutlaka ki olacak” dedi.

Yiğit Kulabaş, Kurumsal Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı oldu
Turkcell, kurumsal pazarlama faaliyetlerinin ortak bir bakış açısı ile yönetimini sağlamak, müşteri odağını derinleştirmek, büyüyen iş ve gelişen ihtiyaçları karşılamak amacıyla Kurumsal Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı rolü konumlandırdı. Turkcell Kurumsal Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş’a bağlı bu görevi, Mart ayı içinde Turkcell’e katılacak olan Yiğit Kulabaş üstlenecek.
Yiğit Kulabaş, lisans ve lisansüstü eğitimini Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde tamamladıktan sonra doktora derecesini İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Pazarlama alanında yapmıştır. 1992 yılında NCR Türkiye’de Account Manager olarak başladığı profesyonel hayatına, Oracle Türkiye’de Ürün Müdürü, Microsoft Türkiye’de Çözüm Grup Müdürü, Microsoft Business Solutions Ülke Müdürü, Information Worker Business Grup Yönetimi görevleri ile devam etmiştir. 2006 yılında Ericsson TURIS’ te (Türkiye, İsrail ve Filistin) Pazarlama, Kurumsal Satış, Strateji ve İş Geliştirme ve Stratejik İş Ortaklıları fonksiyonlarından sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlenmişti. Yiğit Kulabaş Turkcell Ailesine katılmadan önce Ericsson Merkez Ofis’te (İsveç) Küresel Pazarlama Direktörlüğü görevini yürütmekteydi.

Turkcell Superonline’dan Fiber İnternet abonelerine özel“Aklından Geçeni İste” Kampanyası
Türkiye’yi dünya ile aynı anda fiber İnternetle tanıştıran Turkcell Superonline, “Aklından Geçeni İste” kampanyası çerçevesinde fiber İnternete abone olanlara, birbirinden avantajlı fiyatlarla, yüksek donanımlı diz üstü bilgisayar sahibi olma fırsatı sunuyor.
Türkiye’nin yenilikçi telekom operatörü Turkcell Superonline, sunduğu ayrıcalıklı kampanyalara devam ediyor. Turkcell Superonline fiber İnternet’e abone olanlar, “Aklından Geçeni İste” kampanyası ile diz üstü bilgisayar ve DECT telefonlara uygun koşullarda sahip olabilecek.
Kampanyaya katılanlar, yüksek donanımlı Fujitsu diz üstü bilgisayarın çeşitli modellerine 24 aya varan vade, ayda 49 TL’den başlayan fiyatlarla sahip oluyorlar. Bilgisayar yerine telefon tercih edenler ise, tasarım harikası Swissvoice ve Gigaset DECT telefonları yine 24 aya varan vade, ayda 4,99 TL’den başlayan fiyatlarla alabiliyorlar. Üstelik fiber İnternet aboneliği ve cihazlar, tek bir fatura içerisinde ödenebiliyor.
Kampanyadan faydalanmak isteyenler, 30 Haziran 2013 tarihine kadar Turkcell Superonline Müşteri Hizmetleri’ni (0850 222 0 222) arayabilir, (www.superonline.net) adresine ya da Turkcell Superonline satış kanallarına başvurabilirler
                                                          
MEBİM 147 sayesinde 800 kız çocuğu eğitime kavuştu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Türksat ve Turkcell küresel Bilgi iş birliğiyle, eğitimde fırsat eşitliği sağlamak, öğrenci, öğretmen ve velilerin eğitim odaklı sorularını yanıtlamak amacıyla Van- Erciş’te kurulan “MEB İletişim Merkezi MEBİM 147” birinci yılını geride bıraktı. Van depremi sonrasında yaşanan işsizlik sorununun çözümüne katkıda bulunan ve bölgenin en büyük ikinci işvereni/kuruluşu olan MEBİM 147, ‘okumak istiyorum’ diyerek arayan 800 kız çocuğunu eğitime kazandırdı.
Van- Erciş’te Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Türksat ve Turkcell küresel Bilgi iş birliğiyle açılan ve birinci yılını geriden bırakan MEBİM 147, şehrin deprem sonrasında zarara uğrayan sosyal ve ekonomik hayatının normalleşmesinde önemli katkılar sağladı. Aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesi de olan haberleşme merkezi, yayınladığı kamu spotları ve aldığı çağrılar ile 800 kız çocuğunu eğitime kavuşturdu.

Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi 1 yıl içerisinde 952 bin 225 başvuruyu cevapladı
MEB İletişim Merkezi, Türkiye’nin dört bir tarafından arayan vatandaşların Milli Eğitim Bakanlığı’nın görevleriyle ilgili her türlü bilgi edinme, talep, görüş ve öneri, şikayet başvurularını 7 gün 24 saat karşılıyor. Yakında yurt dışından da çağrı almaya başlayacak olan haberleşme merkezi, bu konudaki çalışmalarını sonlandırmak üzere.
Van- Erciş’te 100 kişi ile hizmet veren haberleşme merkezi bir yıl içerisinde 952 bin 225 başvuruyu cevapladı. MEBİM 147, bugüne kadar en çok “Açık öğretim lisesi iş ve işlemleri”, “4+4+4 eğitim sitemi”, “Mesleki açık öğretim lisesi iş ve işlemleri” ve “Personel işlemleri konuları ile ilgili olarak arandı.
Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı, MEBİM 147’nin haberleşme açısından önemine dikkat çekti: “Haberleşmede esas olan konuşmak. MEBİM 147, bundan bir yıl önce bu temel amaç üzerinde yükseldi ve öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin, velilerimizin eğitime ilişkin bütün sorularına, sorunlarına kulak verdi. Bunların içinde “biz buradayız” diyen 800 kız çocuğumuzun MEBİM 147 sayesinde sesini duyurması ve çocuklarımızın okullarına kavuşmasının ayrıca anılmayı hak ettiğini düşünüyorum. Depremin izlerini silmek amacıyla Van Erciş’te kurulan merkezimiz; depremzedelerle engelli vatandaşlarımızı istihdam eden bölgenin ikinci büyük işletmesi olma özelliğiyle de örnek bir sosyal sorumluluk projesi olmuştur. 7/24 açık bir haberleşme kanalı olarak MEBİM 147, Bakanlığımıza da hizmet alanları ile ilgili talepleri, sorun ve beklentileri ilk elden öğrenme, vermiş olduğumuz hizmetleri sürekli olarak gözden geçirip iyileştirme imkânı sağlıyor. Bakanlığımız, TÜRKSAT ve Turkcell küresel Bilgi işbirliğiyle hayata geçirilen haberleşme merkezimizin kurulmasında ve bugünlere getirilmesinde emeği geçen herkesi yürekten kutluyorum.” 
Turkcell küresel Bilgi Genel Müdürü Bahadır Pekkan konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “ Turkcell küresel Bilgi olarak deprem sonrasında maddi ve manevi büyük yıkımlara sahne olmuş Van Erciş’te Milli Eğitim Bakanlığı ve Türksat işbirliği ile inşa ettiğimiz haberleşme merkezimiz ile şehrin her anlamda gelişimine katkı sağlamış olmaktan ötürü son derece mutluyuz. Milli Eğitim Bakanlığı ile sağladığımız uyum sayesinde bir yıl gibi kısa bir sürede başarılı projelere imza attık. Sağladığımız yüksek müşteri memnuniyeti, alanında uzman çalışanlarımızın gösterdiği başarının ve emeğin bir neticesidir. Kamu kuruluşları ile gerçekleştirdiğimiz iş birlikleri neticesinde ülkemiz adına daha nice güzel işlere imza atacağına yürekten inanıyorum” dedi.

Yüksek vatandaş memnuniyeti
MEBİM 147 ’de görev alan vatandaş temsilcileri, gelen çağrıların %92’sini anında çözüme kavuşturuyor. MEBİM 147 ve Bakanlığın merkez ve taşra teşkilatının bütünleşik bir şekilde çalıştığı güçlü altyapı sayesinde ilk temasta cevaplanamayan çağrılar ise 3 iş günü (en geç 72 saat) içinde çözüme kavuşturuluyor.
2012 yılı sonunda uluslararası yeterliliğe sahip bağımsız bir araştırma firması tarafından yapılan vatandaş memnuniyet araştırması sonuçlarına göre haberleşme merkezinden hizmet alanların memnuniyet oranı %81 olarak belirlendi ve yapılan her araştırmada kamu sektörü ortalamasının üzerinde yer alarak başarısını kanıtladı.

Çalışanlarının %95’i depremzede
Çalışanlarının yüzde 50’si engelli olan MEBİM 147’nin 800 metrekarelik binası “engelli dostu” bir anlayışla tasarlandı. Yaş ortalaması 27 olan vatandaş temsilcilerinin yüzde 95’i ise depremzedelerden oluşuyor.