Türk Telekom “Müşteri Hizmetleri” alanında iki Stevie Ödülü aldı


 

Türk Telekom, dünyanın en saygın ödüllerinden biri olan Stevie Awards for Sales & Customer Service’te “Müşteri Hizmetleri” kategorisinde iki bronz ödüle layık görüldü.

Türk Telekom, çevreye duyarlı baskı teknolojisiyle bir yılda 3,2 milyon lira tasarruf sağladı
Türk Telekom, tüm işyerlerinde kurulu, şirket envanterine kayıtlı, 7,000’den fazla yazıcı, faks, fotokopi ve tarayıcı cihazı yerine, yaklaşık 1,200 adet çok fonksiyonlu baskı ve görüntüleme sistemi kurdu. Çevreye duyarlı yeni sistemle, bir yılda 3,204,680.55 TL değerinde, 33 milyon sayfa kağıt, 11 bin toner tasarrufu sağlandı.
Gelecek nesillere daha yeşil bir çevre bırakmak amacıyla projeler geliştiren Türk Telekom, “Doğayla Dost İletişim” projesi çerçevesinde Türkiye ve Avrupa’nın en büyük baskı ve görüntüleme sistemi projelerinden birine imza attı. Tüm işyerlerinde kurulu, 7,000’den fazla yazıcı, faks, fotokopi ve tarayıcı cihazı yerine, ortak kullanıma uygun, tek merkezden yönetilebilen, kontrollü baskı alma yöntemine geçen Türk Telekom, bu sayede, kartuş, kağıt ve enerji sarfiyatını minimum düzeye çekti.
Böylesine kapsamlı bir sistemi çalışanlarına sunan ilk telekomünikasyon şirketi olan Türk Telekom’un yeni uygulaması, atık tonerlerin geri dönüşüme kazandırılması sayesinde çevre kirliliğinin azaltılması ve gereksiz kağıt tüketimi konularında büyük katkı sağlayacak.
Çevre ve iklim değişikliği konularında birçok projeyi hayata geçiren, çevreye duyarlı sürdürülebilir adımlar atan Türk Telekom’un Mart 2012’de hayata geçirdiği “baskı projesi” ile yıllık maliyetlerde 3,204,680.55 TL değerinde, 33 milyon sayfa kağıt, 11 bin 250 adet toner tasarrufu sağlandı. Türk Telekom grup şirketlerinde de uygulanmaya başlanacak olan sistem ile bakım-onarım, kağıt, elektrik ve toner tasarrufu sağlanarak, Avrupa’nın en büyük baskı projelerinden birinin gerçekleştirilmesi hedefleniyor. 

Mevcut yapıdaki akışların değiştirilmeden Teradata sistemine taşınmasını kapsayan ilk faz tamamlandı
15.02.2013, İstanbul-
Projeyle ilgili bir değerlendirme yapan ve Türk Telekom’un sürdürülebilir büyüme hedeflediğini söyleyen Türk Telekom Teknoloji Başkanı Timur Ceylan, “Türk Telekom gibi köklü ve büyük bir kuruluşun elindeki en önemli kaynak olan veriyi hızlı, etkin işlemesi ve kullanması gerektiğine inanıyoruz. Bu amaçla, mevcut veri ambarı yapımızı Teradata platformuna taşıyarak, daha hızlı ve daha etkin bir sisteme sahip olmayı hedefledik. Türk Telekom olarak bizleri daha iyi noktalara taşıyacak teknolojik yenilikleri takip ederek, uzun dönemli hedeflerimizi belirleyerek gerekli teknolojik yatırımları yapıyoruz. Teradata ile birlikte gerçekleştirmekten dolayı büyük bir mutluluk duyduğumuz ve örnek olarak gösterileceğine inandığımız bu projeyi bir başlangıç olarak değerlendiriyoruz” şeklinde konuştu.
2012 yılında ana hedeflerinden birinin Teradata ile birlikte teknolojik altyapılarını güçlendirmek olduğunu kaydeden Türk Telekom İş Çözümleri Direktörü Özgür Bayraktar, “Önümüzdeki dönemde bu yatırımla, iş birimlerine sunduğumuz finansal raporlama, yönetim raporlaması ile kurum ve müşteri analitiği konularında verimli sonuçlar elde etmeyi hedefliyoruz. Bu proje Türk Telekom’un erişilebilir, çevik ve sağlam bir iş zekâsı altyapısı oluşturmasında bizler için çok önemli bir adım oldu. Yaptığımız bu yatırım ile gerek zaman gerek performans gerekse maliyet anlamında çok önemli kazanımlarımız oldu. Türkiye’de gerçekleştirilen en önemli veri ambarı projelerinden biri olarak gördüğümüz bu projenin kısa süre içinde hayata geçirilmesi zorlu bir süreç oldu. Bu konuda özverili ve gayretli çalışmaları nedeniyle hem Türk Telekom hem de Teradata ekiplerine teşekkür ederim” dedi.
Teradata Türkiye Ülke Müdürü Gamze Aydın ise, “Gerçek anlamda rekabet edebilmek ve doğru zamanda gerekli aksiyonları alabilmek için, şirketler esnek ve sağlam bir veri ambarı platformuna ihtiyaç duyuyorlar. Bu noktadan hareketle Türk Telekom uzmanları ile Teradata uzmanlarının iş ortaklığında yürüyecek bir takım çalışması şeklinde gerçekleştirilen proje kapsamında, Türk Telekom’un mevcut karar destek sisteminin yeni bir platforma taşınmasına başlandı. Tamamlanan birinci faz ile mevcut yapıdaki akışların değiştirilmeden Teradata sistemine taşınması gerçekleştirildi ve proje hedeflenen tarihte canlı kullanıma alındı” diye konuştu.
Türk Telekom’un farklı ortamlarda bulunan verilerini tek bir ortamda birleştirerek, daha hızlı ve daha erişilebilir platforma ihtiyaç duyması nedeniyle bu projeye karar verdiklerini belirten Türk Telekom Veri Ambarı ve İş Zekâsı Grup Müdürü Mete Kısacık, “Karar verme sürecinde, yaklaşık 6 aylık bir ön çalışma sürdürerek farklı firmalar ile yapılan test çalışmalarında elde edilen ölçülebilir performans sonuçlarını karşılaştırarak kararımızı verdik. Teradata’yı seçmemizde iki temel neden vardı. Birincisi, yapılan ön çalışmalarda elde edilen üst düzey performans skorları oldu. İkincisi ise Teradata’nın sadece veri ambarı alanında uzmanlaşarak faaliyet göstermesi ve küresel çaptaki projelerdeki başarısı ile dünyada lider konumda bulunması bizim için önemliydi. Türk Telekom’un veri ambarının bu kadar kısa ve hızlı bir şekilde bir platformdan başka bir platforma taşınarak verilerin birleştirilmesinin çok büyük bir başarı olduğunu düşünüyorum. 6 ay sonunda hayata geçirilen bu proje ile tüm veriye anlık olarak, gerçek zamanlı erişebiliyoruz. Bu yatırım ile elde ettiğimiz kazanımlara bakıldığında, Türk Telekom’un sabit maliyet anlamında yaklaşık olarak 6 milyon dolar, bakım ve destek tasarrufu anlamında ise yaklaşık 1 milyon doların üzerinde tasarrufunun olduğunu söyleyebiliriz. Veri yükleme operasyonlarında 5 ila 90 kata kadar performans artışı görüldü. Karmaşık ve farklı sistemleri kullanıyor iken tek bir sisteme geçmek veri merkezinde kapladığı yerden, lisanslama, operasyon ve elektrik maliyetlerine kadar pek çok avantajı da beraberinde getirdi” diye konuştu.

Türk Telekom, 140 kişilik arama kurtarma ekibiyle çığ altında kalanlara da yardım edecek
Telekom, Türkiye’ye Değer çatısı altında hayata geçirdiği Türk Telekom Arama Kurtarma Ekibi (TTAKE) ile Türkiye’ye değer katmaya devam ediyor. Türk Telekom bünyesinde faaliyet gösteren ve 140 gönüllü Türk Telekom çalışanından oluşan TTAKE, son olarak Erciyes’te, çığ öncesi ve sonrasında yapılması gerekenler hakkında “çığda arama kurtarma” eğitimi aldı.
“Türkiye’ye Değer” çatısı altında 2010 yılında 14 Türk Telekom gönüllü çalışanının desteği ile kurulan ve bugün Türkiye’nin 12 bölgesinden 140 gönüllü çalışanı olan TTAKE, bölge coğrafyasına ve karakteristiğine uygun şekilde aldıkları eğitimlere ve çalışmalara devam ediyor. Son olarak 18-20 Ocak 2013 tarihleri arasında Erciyes’te 3 gün 3 gece boyunca devam eden ve çığ riski altında olan bölgelerden toplam 55 gönüllü çalışanın katıldığı “çığda arama kurtarma” eğitimiyle TTAKE üyeleri, çığ öncesi alınması gereken tedbirler, çığda yaralıya ulaşma, çığ sonrası hayatta kalma teknikleri ve donmuş kişilere yapılacak müdahale gibi konuları içinde barındıran geniş çaplı bir eğitim aldılar.
TTAKE üyeleri, kurulduğu günden bu yana “doğada arama ve kurtarma teorik eğitimi”, “toplum afet müdahale takımı eğitimi” ve “selde arama ve kurtarma eğitimi” gibi çeşitli konularda 10’dan fazla eğitim alırken, önemli sempozyum ve tatbikatlara da katıldılar. TTAKE üyeleri ayrıca “temel ilk yardım” ve “arama kurtarma” sertifikalarına da sahipler.
TTAKE, diğer sivil savunma ekipleriyle de sürekli bilgi paylaşımında bulunarak ilgili konularda güncel eğitimleri takip etmeye devam etmenin yanı sıra, afetler karşısında yapılması gereken kuralları anlatan eğitim broşür ve kitapçıklarının dağıtılmasını organize ederek, halkı bilinçlendirme faaliyetlerine de katkıda bulunuyor.

Türk Telekom Arama Kurtarma Ekibi
Tamamı Türk Telekom çalışanlarından oluşan tamamen gönüllülük esasına dayalı bir sivil savunma hareketi olan TTAKE, Türkiye’de ve dünyada meydana gelebilecek her türlü doğal afet, doğal kaza ve arama kurtarma faaliyeti gerektiren diğer olumsuz koşullarda yetkisi ve imkânı dâhilinde, olay yerine mümkün olduğunca hızlı bir şekilde ulaşarak zor durumda kalanlara yardım etme amacıyla 2010 yılında 14 gönüllü ile hayata geçirildi. 30 kişilik merkez ekibi ve Türk Telekom'a bağlı Anadolu Merkez 1-2, Batı 1-2, Doğu 1-2, Güney 1-2, İstanbul 1-2 ve Kuzey 1-2 Bölgelerinde yer alan 110 kişilik destek ekipleri ile TTAKE, toplam 140 gönüllü üyeden oluşuyor.
Türk Telekom Arama Kurtarma Ekibi’nde yer alan gönüllüler, 2011 yılında yaşanan Van Depremi’nin ilk saatlerinde bölgeye ulaşarak 32 saatlik çalışmanın sonucunda bir kişinin enkaz altından çıkartılmasını sağlarken, Van merkezde meydana gelen diğer depremde yıkılan otel enkazında ise 5 gün boyunca yardım çalışmalarına destek oldu.

XII. Türkiye Özel Okullar Birliği Geleneksel Sempozyumunda Sebit’in Tablet Model Sınıfına Yoğun İlgi
Türkiye Özel Okullar Birliği Geleneksel Sempozyumlarının on ikincisi “Yeni Eğitim Sistemi ve Sanal Eğitimde Öğretmenin Yeri ve Önemi” temasıyla 7-9 Şubat 2013 tarihlerinde, 730 özel okul temsilcisinin katılımı ile gerçekleştirildi.
Sayısal çağda etkili öğretmenin yol haritasının ve yenilikçi eğitim uygulamalarının masaya yatırıldığı sempozyumda, Vitamin’in yaratıcısı Sebit Eğitim ve Bilişim Teknolojileri tarafından Tablet Bilgisayar Model Sınıfı oluşturuldu. Öğretmen ve okul yöneticileri öğrenci sıralarında, sınıf içi tablet bilgisayarlı ders işleyiş uygulamalarını deneyimleme fırsatı buldular.
Ülkemizde, eğitim alanında teknolojiden en üst düzeyde yararlanmak için dev projelerin gündemde olduğu bir dönemde Antalya’da düzenlenen sempozyuma Türkiye’den ve dünyadan akademisyenler, MEB bürokratları, özel eğitim kurumlarını temsil eden dernek başkanları, özel okul yöneticileri ve öğretmenleri katıldı.

21. yüzyıl uygulamalarının modellendiği sınıf ortamı
Sunumlar, konferans ve panellerin yanı sıra sempozyumun en dikkat çeken uygulamalarından biri de Türk Telekom grup şirketi olan ve 25 yıldır eğitim ve teknolojinin buluşma noktasında öncü bir rol üstlenen Sebit’in Tablet Model Sınıfı oldu.
İki yıldır tablet bilgisayarlı eğitim üzerinde çalışan ve gerekli altyapıdan, Vitamin içerikleri ile zenginleştirilen tablet uygulamalarına, öğretmenlerin eğitiminden desteklenmesine kadar bütünleşik bir eğitim çözümü sunan Sebit, eğitim dünyasının kuramsal olarak gayet iyi bildiği 21. yüzyıl eğitimini, bu sınıfta gerçeğe dönüştürdü.

Eğitimciler, sınıfta tablet bilgisayar uygulamalarını deneyimledi
Üç gün süren sempozyumda sekiz farklı oturumda gerçekleştirilen Tablet Model Sınıfına özel okul yönetici ve öğretmenlerinin yanı sıra, akademisyenler de yoğun ilgi gösterdi. Katılımcılar, Sebit eğitim uzmanlarının yönlendirmeleri ile tablet bilgisayar ve etkileşimli tahta aracılığıyla sınıf içi ders uygulamalarını, tablet bilgisayar üzerinde öğretmen ve öğrenci davranışlarını deneyimleme fırsatı buldular.
Vitamin’in Ders İşleyiş Planları ile de desteklenen bir ders akış sürecinin başından sonuna canlandırıldığı model sınıfta, öğretmenin yoklama yapma, öğrenci tabletlerini görme, gerektiğinde kilitleme, anında geri bildirim alabildikleri küçük çaplı sınavlarla etkili ölçme değerlendirme yapma gibi tablet bilgisayar özellikleri ve sınıf içi uygulamalar, eğitimciler tarafından beğeniyle karşılandı.
Sebit yetkilileri, değişen eğitim yaklaşımlarına rağmen eğitimin özünün değişmediğinin altını önemle çiziyor. Öğretmeni bu yenilikçi ortama hazırlamanın ve desteklemenin gereğine, tablet bilgisayarlı eğitimin amacının, öğretmenin rehberliğinde öğrenim sürecini etkili hale getirmek olduğuna dikkat çekiyorlar.

10 bine yakın eğitimci, sempozyumu Vitamin Öğretmen’den canlı izledi
Mesleki gelişim ve paylaşım Net kapısı Vitamin Öğretmen (www.VitaminOgretmen.com) bu sempozyumda da tüm olanaklarını öğretmenlerin hizmetine sundu. Katılamayanlar için Vitamin Öğretmen’in üç gün boyunca yaptığı canlı yayını, yaklaşık 10 bin eğitimci takip etti. Sempozyum katılımcılarına Türkiye Özel Okullar Birliği tarafından sunulan armağanlar arasından bir tablet de sempozyumu üç gün boyunca Vitamin Öğretmen üzerinden izleyen ve çekilişle belirlenen bir öğretmene verildi.
Sempozyumu canlı izleyen eğitimciler, sosyal medya aracılığı ile de görüşlerini ve sorularını katılımcılara iletme fırsatı buldular. Twitter’da atılan tweet’ler değerlendirildiğinde elde edilen çıkarımlardan biri ise bu tip organizasyonlarda teknik bilgiden çok, gerçek sınıf uygulamaları içeren sunumların daha büyük bir ilgi ile izlendiği yönünde.
XII. Türkiye Özel Okullar Birliği Geleneksel Sempozyumundaki tüm sunumların video kayıtlarına, sempozyumun sonuçlanmasının ardından kısa bir süre içinde yine Vitamin Öğretmen’den ulaşılabilecek.