IDC’nin Orta Doğu ve Afrika bölgesi 2012 son çeyrek raporu yayınlandı

Özge Okyay

IDC, 2012’nin dördüncü çeyreğinde Orta Doğu ve Afrika bölgesinin proje tabanlı ılımlı bir gelişim gösterdiğini belirtti.
International Data Corporation’ın (IDC) son tahminlerine göre, Orta Doğu ve Afrika bölgesindeki x86 sunucu pazarı 2012 senesinin dördüncü çeyreğinde düşük oranda yıllık bir artış gösterdi. EMEA Çeyrek Yıl Sunucu Takipçisine atıfta bulunan araştırma firması, MEA x86 sunucu pazarının 2012 senesinin dördüncü çeyreğinde yıllık %3,5 oranında bir artış gösterdiğini duyurdu.
Suudi Arabistan pazarı %69,5 oranında yıllık bir artış kaydederek GCC (Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi) çapında son çeyreğin en çok performans gösteren pazarı oldu. IDC Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Sunucu ve Sistemler Araştırma Müdürü Zeeshan Gaya konuyla ilgili olarak, “Farklı hizmetlerde var olan çok sayıdaki süreçler arasında Suudi Arabistan’ın başarıyla tamamlamış olduğu bu son çeyrek, büyük ölçüde eğitim sektöründe görülen önemli değişimlerin sonucudur” şeklinde açıklamada bulundu. Diğer bir yandan UAE (Birleşik Arap Emirlikleri) ise, devlet ve petrol-gaz sektörlerinde yer alan temel projeleri ile sevkiyatlarda yıllık %6,1 oranında daha düşük bir gelişme kaydetti.
Bu gelişimlerin aksine diğer GCC ülkeleri, yıllık gelir oranlarında %4,1’lik bir artış yaşamalarına rağmen, aynı çeyrekte hacim bakımından %9,5 oranında bir düşüş yaşadı. Kuveyt %12,8 oranı ile bu ülkeler arasında hacim gelişimi kaydeden tek ülke oldu. Gaya “Kuveyt’in Telekom ve finans sektörleri ülkenin 2012 yılı son çeyreğinde gerçekleştirdiği gelişime katkıda bulundu” şeklinde konuştu.
Cezayir ve Tunus sunucu pazarları daha büyük oranda düşüş kaydederken Fas pazarındaki hükümet girişimlerinin tetiklediği Kuzey Afrika sunucu sevkiyatları 2012 yılının son çeyreğinde yıllık %9,6 oranında hacim gelişimi gösterdi.
Güney Afrika’da ağırlıklı olarak hükümet, telekomünikasyon ve finans düşeylerinde gerçekleşen sunucu sevkiyatlarındaki büyüme oranı ise %8,1 oldu. Küçük ve orta ölçekli iş dallarındaki sunucu alımı dönemsel satın alma eğilimlerine bağlı olarak 2012 yılı son çeyreğinde durgun kaldı. Gaya ise konuyla ilgili olarak, “Telekomünikasyon şirketleri, bulut hizmetlerine yönelik talep artış gösterirken bulut hizmet sunumuna hazırlık aşamasında veri merkezlerini genişletmek için alt yapı yatırımı yapmaya devam ediyorlar” açıklamasını yaptı.
2012 senesinin son çeyreğinde MEA bölgesinde tüm sektörlerin sevkiyatları artış gösterdi. %18 oranı ile kuleler, gelişimin en büyük bölümünü oluşturdu. Bu oranı sırasıyla iyileştirilmiş ve yaprak sunucular (%15,4 ve %14,2 oranları ile) izledi. Bu eğilimi takip eden yoğunluk bağlamında iyileştirilmiş sunucuların sevkiyatı da bölgede yıllık %9,7 oranında arttı.
Sekizli soket sunucuları yıllık hacimde %28,8 oranında düşüş kaydederek yılın son çeyreğinde kötü bir gidişat yakaladı. Tekli ve dörtlü soket sunucu sevkiyatları sırasıyla %28,8 ve %20,1 oranında büyük bir artış kaydetti. MEA pazarında %65,9 pazar payı ile pazarın yarısından fazlasına sahip olan ikili soket sunucuları üstünlüğünü korudu.