Teknokask ile elektronik cihazlarınız güvende


 

Elektronik cihazlarınızda sıvı teması, kapkaç, gasp, düşme, kırılma, voltaj hatalarına karşı artık güvendesiniz.
Teknokask dışında benzer bir operasyonu Türkiye’de yürüten bir firma bulunmuyor. Bu nedenle bu alanda sigorta bilincinin yayılması için yapılan tanıtım faaliyetleri sadece Teknokask’ın çalışmalarıyla sınırlı kalmakta. Bu anlamda Teknokask tanıtım faaliyetlerini arttırmak, pazar payını değil, pazarı büyütmek hedefiyle yabancı yatırımcılar ile ortaklık görüşmeleri gerçekleştirmekte.

Ne tür cihazlara hizmet veriliyor?
Teknokask hizmet paketi ile GSM telefonları, diz üstü bilgisayarlar, tablet bilgisayarlar, fotoğraf makinaları gibi birçok ürün güvence altına alınabiliyor.

Yurt dışından getirilen cihazlar bu hizmetten faydalanabiliyor mu?
Teknokask’ın e-ticaret sitesi (www.ekask.com.tr) üzerinden yapılabilen işlemle yurtdışından faturalı olarak getirilen cihazlar da hizmet alabiliyor. Cihazların alındığı satış kanallarında Teknokask Hizmet Paketi bulunmuyorsa da aynı şekilde site üzerinden yapılacak işlemle cihazlar güvence altına alınabiliyor.

Kurumlar ile olan çalışmalar
Teknokask bireylere sunduğu hizmeti kurumlara da sunmaktadır. Doğuş Grubu, Fatih Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, İller Bankası Teknokask’ın anlaşmalı olduğu kurumlardan bazıları. Kurumlar, personellerine ya da öğrencilerine verdiği elektronik cihazları bu yolla güvence altına alıyor. (http://www.ekaskkurumsal.com/) Web sayfası üzerinden referansları görüntüleyebilirsiniz.

Markalar ile olan anlaşmalar
Teknokask birçok teknoloji deviyle anlaşmalı olarak çalışmaktadır. ASUS, Samsung, HP gibi markalarla olan anlaşmalar sayesinde teknolojik ürünler güvence altına alınmış olarak tüketicilere ulaşmaktadır. Anlaşmalı ürünleri alan kullanıcılar her hangi bir ücret ödemeden sadece aktivasyon yaparak hizmet paketini aktif hale getirebiliyorlar.

Teknokask’ın sunduğu hizmet paketine dair bazı veriler
2012 yılı içerisinde Teknokask Hizmet Paketi satın alan kullanıcıların %63’ü hasar ya da hizmet talebi bildirimi yaptı. Yapılan hasar bildirimlerinin %60’ı erkek, %40’ı kadın kullanıcılar tarafından gerçekleştirildi. Yani erkekler teknolojik ürün kullanımında kadınlara oranla daha dikkatsiz davranabiliyor. Hırsızlık ve gasp oranlarına bakıldığında ise kadın kullanıcıların oranı yükseliyor. 2012 yılında Türkiye genelinde kayıp ve çalıntı ihbarı yapılan 32,775 cihazın büyük çoğunluğunun kullanıcısı kadınlardı.
BTK verilerine göre; 2011 yılında yurtdışından bireysel yollarla 1,015,621 adet GSM telefonu getirildi. 2012 yılında bu rakamın yeni düzenlemeler sonrası 2011’in gerisinde kalacağı düşünülse de artış yaparak 1,125,007 adet olarak açıklandı. Faturalı olarak satın alınan bu cihazlara Teknokask’ın e-ticaret sitesi üzerinden Hizmet Paketi satın alınabiliyor.
Yeni tanıtılan cihazlar daha ince, daha hafif, daha iyi görüntü kalitesi vb. özellikler ile tanıtılıyor. Bu da daha narin ve hassas cihazları ortaya çıkarıyor. Örneğin telefonları korumanın kılıf ile mümkün olabildiği düşünülüyor. Oysa 50-75 TL arasındaki kılıflar telefonları sadece çizilmeye karşı bir miktar koruyabilir. Teknokask Hizmet Paketine ise çok daha uygun fiyatlar ile sahip olunabiliyor.
Televizyonlar, telefonlar gibi risk altında cihazlar olarak görülmüyor. Düşme, sıvı teması gibi durumların çok nadir gerçekleşebileceği düşünülüyor. Oysa temizlik esnasında kullanılmaz hale gelen birçok televizyon bizim tarafımızdan yetkili servislere gönderiliyor ve onarılıyor.
Taksitleri henüz bitmemiş cihazların başına bir şey geldiğinde, kullanıcılar aynı ya da benzer üründen tekrar satın alma davranışı gerçekleştiriyorlar ve iki ürünün taksitini ödemeye başlıyorlar. Teknokask Hizmet Paketi’nin fiyatı birçok ürünün bir taksit bedelinden bile daha uygun. Örneğin, 3000 TL’ye taksitle alınan bir iPhone 5’in çalınması ya da bir kaza sonucu kullanılmaz hale gelmesi hem ödenmemiş taksitlerinin ödenmeye devam edilmesine sebep olurken, hem de yeni bir cihaz almanız gerekecektir. Sigortalanan cihazlarda bu durum ortadan kalkıyor. Ya yetkili servislerce cihaz onarılıyor, onarılamıyorsa yeni ürün ya da bedeli kullanıcıya ödeniyor.
Hizmet paketlerinin maliyetleri cihazlara göre değişiklik gösteriyor. Aşağıda bazı cihazlar için 1 yıllık hizmet paketlerinin ekask.com.tr üzerindeki satış bedelleri yer alıyor. Bu bedeller taksit ile ödenebiliyor. (Ekask.com.tr) dışında bu paketler teknomarketler ve diğer satış kanallarında da bulunuyor. Hizmet paketlerinin bedelleri ilgili ürüne göre belirlenirken, farklı satış kanallarında rekabet dolayısıyla farklı fiyatlardan temin edilebiliyor.
iPhone 5: 150 TL
Samsung Galaxy Note 2: 150 TL
Samsung Galaxy S III: 120 TL
Macbook – iMAC: 96,80 TL
Nokia Lumia 920: 150 TL

Teknokask
Teknokask, elektronik ürünlere sigorta ve hukuki danışmanlık gibi hizmetleri içeren bir paket sunmakta. Teknokask hizmet paketinin en öne çıkan özelliği, Mapfre Genel Sigorta ile yapılan çalışmayla yürütülen sigorta hizmeti durumunda. Kullanıcı hatalarına karşı elektronik ürünleri sigortalayan paket; sıvı teması, kapkaç, gasp, düşme, kırılma, voltaj hataları gibi durumlarda cihazın yetkili servislerce onarımını ya da yeni cihazla değiştirilmesini sağlamakta. Sigorta hizmeti ile, tüketiciler garanti hizmetinin dışında kalan mağduriyetlerde güvence altına alınmış oluyorlar.