MOBILE WORLD CONGRESS 2013’ü yaşadık

Özge Okyay

Alanında dünyanın en büyük etkinliği olan GSMA Mobile World Congress 2013, mobil teknoloji ile ilgili en son gelişme ve yenilikleri tanıtmak için sektör liderlerini 25-28 Şubat 2013 tarihleri arasında Barselona’da bir araya getirdi.
Mobil ekosistem, sayısız yenilik ve yeni mobil teknoloji uygulamaları sayesinde ışık hızında gelişmeye devam ediyor. Mobil teknoloji, temassız ödemelerden artırılmış gerçekliğe, gömülü cihazlardan bağlantılı şehirlere kadar hızla değişen bir ortam. Dünya üzerinde mobil ekosistemin sahip olduğu etkinin bir sınırı yok.
Bu bağlamda GSMA Mobile World Congress 2013, mobil teknolojinin önde gelen isimlerini bir araya getirdi. 200 ülkeden 72,000’den fazla kişinin katılım gösterdiği etkinlikte göze çarpanlar ana başlıkları ile şu şekilde:

  • Dünya çapında mobil teknoloji ile ilgili öngörülü sunum, seminer ve paneller,
  • 1,500 katılımcıdan oluşan son uç ürün ve teknoloji sergisi,
  • Endüstri fırsatlarını, anlaşmaları ve şebekelerini içeren dünyanın en iyi gösteri merkezi,
  • Mobil uygulama topluluğunun bir şeyler öğrendiği, ortam oluşturduğu ve yenilikçilerle bağlantı kurabildikleri Mobil Uygulama Dünyasının Merkezi: Uygulama Gezegeni (App Planet),
  • Pazarlamacı, reklamcı ve küresel markaların mobil pazarlarda olanakları keşfedebildikleri mPowered Brands ve
  • Endüstrideki gelişim ve başarıların ödüllendirildiği Küresel Mobil Ödülleri programı.

GSMA, Mobile World Congress’te yakın alan haberleşmesi sundu
GSMA, ziyaretçilerin, satıcıların ve katılımcıların bilgi alışverişi yapabilmeleri ve işlemleri yürütebilmeleri için mobil Yakın Alan Haberleşme teknolojisini (NFC technology) kullanabilecekleri etkileşimli deneyimi Mobile World Congress’te sundu. GSMA Pazarlama Kurulu Başkanı Michael O’Hara; “Mobile World Congress için NFC deneyimi sunduğumuz için son derece heyecanlıyız çünkü etkinliğe katılanlara hem Barselona şehri hem Mobile World Congress boyunca NFC teknolojisini ilk elden deneyimleme fırsatı sunuyoruz.

Bağlı şehrin tanıtımı Mobile World Congress sergisinde yapıldı
Mobile World Congress 2013’te GSMA, “Bağlı Şehir” yaratabilmek için hazırladığı oldukça ünlü “Bağlantılı Ev” sergisini ziyaretçilerin beğenisine sundu. AT&T, Deutsche Telekom, KT, Telenor ve Vodafone gibi mobil operatörlerle işbirliği yapan GSMA, Mobile World Congress katılımcılara Bağlantılı Yaşam deneyimi sunabilen bir dizi mobil bağlantılı ürün ve hizmetlerin tanıtımını bu sergide yaptı.

Araç bağlanabilirlik kurulu uygulama geliştirme konferansını düzenledi
Uygulama Gezegeninde, mobil endüstri liderleri ve uygulama geliştirme kurulu, sergi, ürün ve hizmet tanıtımları, şebekeler ve çalıştaylar da dâhil olmak üzere tüm mobil uygulama pazarındaki artan gelişim üzerine odaklanan programlara katılım gösterdi. Araç Bağlanabilirlik Kurulu da, Uygulama Gezegeni Destekleyici Sponsoru olarak Uygulama Gezegenine katıldı. Bu konuda daha detaylı bilgiye, (http://www.mobileworldcongress.com/app-planet-overview/ ) adresinden ulaşmak mümkün.

ASUS, Mobile World Congress 2013’te açık bulut stratejisi ve yeni mobil cihazlarının tanıtımını yaptı
ASUS 25 Şubat 2013 tarihinde düzenlediği basın toplantısında, şirketin geçirdiği dönüşümü ve ASUS Açık Bulut Bilişim platformunu katılımcılarla paylaştı. “ASUS’ta çok uzun zamandır bu muhteşem fikri tasarlıyoruz” şeklinde konuşan ASUS Genel Başkanı Jonney Shih; “Açık ve dengeli bir mimarinin yeni yaygın bulut bilişim çağı için en iyi ve nihai çözümü sunabileceğine inanıyoruz” diye ekledi.
Aynı zamanda, ASUS Açık Bulut Bilişim platformunu tamamlayan iyi yeni mobil cihazın tanıtımı da yapıldı. Bunlardan ilki 7 inçlik bir tablet bilgisayarın değişkenliğine sahip bir akıllı telefonun tüm özellikleri için 3.Nesil (3N) ses ve mobil veri içeren elle taşınabilen bir Fonepad. Diğeri ise tamamlayıcısı PadFone Infinity Station’a (Sınırsızlık Kanalı) bağlandığında tam ölçekli bir tablet bilgisayar haline gelebilen parlak ve pürüzsüz metalik tasarıma sahip güçlü bir LTE akıllı telefon olan PadFone Infinity. PadFoneTM Infinity, dört çekirdek işlemcili yeni nesil Qualcomm Snapdragon 600 merkezi işlemcisi sayesinde çığır açan bir mobil performans sergiliyor.
Qualcomm Anonim Genel Başkanı Paul Jacobs ise Jonney Shih’ten sonra söz alarak konu ile ilgili şunları söyledi: “Yeni Qualcomm Snapdragon 600 merkezi işlemcisi kadar güçlü bir şeyle, bu güçten faydalanmak adına sınırları zorlayabilecek bir ortak istedik. ASUS, tüketicilerin teknoloji ile olan etkileşimlerine devrim getiren lider bir yenilikçi ve PadFone Infinity de bu yeni işlemcinin potansiyelini kullanabilecek en mükemmel cihaz.”

Qualcomm dünya çapında veri hızlarının artmasını sağlayan LTE gelişmiş taşıyıcı grubunu ilk kez tanıttı
Qualcomm Incorporated Mobile World Congress’te Qualcomm Technologies’in Sierra Wireless ve Ericsson işbirliği ile LTE taşıyıcı grubu ve 4. Kategori veri oranlarını başarı ile tanıttığını duyurdu. LTE taşıyıcı grubu, 20 MHz dalga boyu sürekliliği olmadan operatörler için 150 Mbps’e varan hız aracılığıyla gizliliği azaltıp LTE 4. Kategori indirme yolunu etkinleştirmek ve kullanıcı veri oranlarını artırmak adına haberleşme kanallarını birbirine bağlayan önemli bir teknoloji. Üçüncü nesil Qualcomm Gobi 4N LTE MDM9225 çip seti ile güçlendirilen bu tanıtım, sektörde LTE taşıyıcı grubunu destekleyen bir ilk.
4.Nesil (4N) LTE şebekelerinin dünya çapında ve geniş yelpazedeki dalga boyu depoları arasında 20 frekans bandından daha sık bir şekilde kullanılmakta olduğunu vurgulayan Qualcomm Technologies Genel Başkan Yardımcısı ve Qualcomm Mobil ve Bilişim Başkan Yardımcısı Cristiano Amon sözlerine şu şekilde devam etti: “İki ya da daha fazla LTE bandı arasında bağlantı kuran çoklu konum ve çoklu bant 3N/4N LTE cihazları, tüketicilere mümkün olan en iyi mobil veri deneyimi sunma noktasında son derece önemli parçalar. Qualcomm dünya çapında 4N LTE şebekelerinin başarılı bir şekilde kullanılması konusuna odaklanmış durumda. Sierra Wireless ve Ericsson ortaklığı ile başardığımız bu kilometre taşı, LTE taşıyıcı grup teknolojisini ticari bir gerçekliğe dönüştürme konusunda atılan önemli bir adımdır.”

Nokia, son uç yeniliğini yeni izleyici kitlesi ile paylaştı
Mobile World Congress’te Nokia son uç yeniliklerini geliştirme planlarını çok daha fazla sayıda sektörden çok daha fazla sayıda insan ile paylaştı. Nokia’nın ‘HERE location suite’ çözümü artık Windows Telefon ekosisteminde yer alan Nokia dışındaki telefonlar için de gereçli olurken dört yeni cihaz, yeni ücretlendirme noktalarında gelişim sağlıyor. Aynı zamanda Nokia, harici uygulama deneyimleri iletebilmek için Nokia’nın girişimini görüntüleme, mekân ve eğlence gibi alanlarda kullanan yeni gelişimci ortaklıklarını da bu etkinlikte duyurdu. Son olarak Nokia ve Microsoft, Windows Telefon ekosistemine daha fazla kurumsal müşteri sağlayabilmek için girişim sektöründe güçlerini birleştirdi.
Nokia’nın Genel ve Yönetim Kurulu Başkanı Stephen Elop konuyla ilgili olarak; “Nokia’nın arkasındaki güç giderek hız kazanıyor. Bugün yaptığımız tanıtımlar, dünya çapındaki insanların ve iş kollarının taleplerine cevap verebilmek için cihazlarımızı ve hizmet yelpazemizi genişletme ilkemize olan bağlılığımızı yansıtıyor” dedi ve ekledi: “Daha uygun fiyatlarda daha iyi deneyimler sunarak, uygun fiyatlı mobil cihazlar savaşını yeniden başlatıyoruz ve Nokia bu savaşı kazanmak için gereken güce sahip.”

LG Dünyanın en küçük kablosuz şarj aletini tanıttı
LG’nin ince ve düz kablosuz şarj aleti, en üst seviye şarj etme performansı sergilerken kullanıcılar için de kolaylık sağlıyor.
LG Electronics, Barselona’da düzenlenen Mobile World Congress’te dünyanın en küçük kablosuz şarj aletinin tanıtımını yaptı. Sadece 6,9 santimetrelik çapa sahip olan WCP-300, taşınabilirlik özelliği göz önünde bulundurularak tasarlandı. Küçük boyutuna rağmen, şarj edebilme alanı, LG’nin bir önceki nesle ait kablosuz şarj aletinden1,7 kat daha fazla. Standart bir 5-pin mikro USB şarjı cihazı ile uyumlu olan bu yeni model en yüksek seviye şarj etme performansı ve kullanım kolaylığı sağlıyor.
LG Electronics Mobile Communications Company Genel ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Jong-seok Park “Kablosuz şarj, akıllı telefonların kutsal kâsesidir. WCP-300 ile LG, tipik bir bardak altlığından daha büyük olmayan bir cihazda hem taşınabilirlik hem de en üst sınıf şarj edebilme kapasitesi sunuyor” şeklinde konuştu.

Ericsson ve China Mobile çoklu konum çip setine dayanan dünyanın ilk çift konumlu yüksek netlikte LTE araması gerçekleştirdi
Barselona’da düzenlenen Mobile World Congress 2013’te Ericsson, TD-LTE ile LTE FDD arasında ST-Ericsson’un çok konumlu modemi ile Renesas Mobile dört konumlu çip setine dayanan dünyanın ilk iki konumlu yüksek net LTE üzerinden ses geçişini tanıttı. Bu tanıtımın başarısı aynı zamanda TD-LTE üzerinden ses geçişinin nihai ticari tanıtımının da yolunu açmış oldu. Ericsson Kuzey Doğu Asya Genel Başkanı Mats H Olsson; “Ericsson, TD-LTE gelişimi açısından bir kilometre taşı olan bu yeniliğin oluşumunda China Mobile’ı desteklemekten onur duyuyor. Burada gösterdiğimiz TD-LTE sistem, platform ve cihazların teknolojik hazırlığı ve ticari açıdan ulaşılabilirliği, uçtan uca tümleşik TD-LTE ekosisteminin olgunluğunu gösteren önemli bir kanıttır. Ericsson, TD-LTE’nin küreselleşmesi ve ticarileşmesi için dünya çapındaki operatörler ve China Mobile ile ortak çalışmalarını sürdürme konusunda son derece kararlı” şeklinde konuştu. Ericsson aynı zamanda Telefonica Vivo Foundation ile birlikte başlatmış olduğu sayısal kapsama programı olan Amazon Connection ile 2013 Küresel Mobil Ödüllerinde, Gelişen Pazarlarda En İyi Ürün, Yenilik ya da Hizmet ödülünü kazandı.

GSMA 2013 küresel mobil ödüllerinin kazananlarını duyurdu
GSMA, Barselona’da düzenlenen GSMA Mobile World Congress etkinliğinde, 18. Yıl Küresel Mobil Ödülleri’nin kazananlarını açıkladı. Kazananlar ödüllerini yazar, aktör ve komedyen David Williams tarafından sunulan öğleden sonra oturumunda aldı.
Williams, seremoniye kendi gösterisi ile başlayıp adaylara ve katılımcılara sıcak bir ortam sundu. Sahnede kendisine, destekçi firmalar McAfee, Myriad ve Telmap’in ve medya partnerleri CNBC, Fortune ve Time’ın temsilcileri eşlik ederken Williams ödülleri GSMA Ltd. Başkanı John Hoffman ile birlikte takdim etti.
“Bu ödüller aracılığı ile mobil endüstrinin dünyanın her bir köşesinden gelen yenilikçileri ve liderleri üzerine ışık tutmaktan gurur duyuyoruz” diyen GSMA Ltd. Başkanı John Hoffman sözlerine şöyle devam etti: “Bu yılın yeni kategorileri, endüstrinin birçok yeni sektöre ulaşabildiğinin bir göstergesidir. Mobil ekosistem içerisinden, 600’den fazla yüksek kalite kaydı aldık. Tüm Küresel Mobil Ödülü kazananlarını tebrik ediyor ve her sene kayıt yaparak bu ödülleri destekleyen yüzlerce kurum ve kuruluşa teşekkür etmek istiyorum.”
2013 Küresel Mobil Ödül sahiplerinin bazıları ise:

En İyi Mobil Sağlık Ürün ya da Hizmeti: BlindSquare ile MIPsoft
En İyi Mobil Eğitim ya da Öğrenme Ürün ya da Hizmeti: Kısa Mesaj Tabanlı Eğitici programı ile Mobilink
En İyi Mobil Otomotiv Ürün ya da Hizmeti: DriveNow Premium Araç Ortak Kullanımı ile BMW i, MINI, Sixt ve Vodafone Grubu
En İyi Yakın Alan İletişimi/Mobil Finans Ürün ya da Hizmeti: Etisalat Ticaret Programı Flous ile Etisalat
En İyi Mobil Yayımcılık Ürün ya da Hizmeti: NewsHunt ile Ver Se Innovation
En İyi ‘Akıllı Şehir’ Mobil Yeniliği: Parker ile Streetline
En İyi Mobil Etkin Tüketici Elektroniği Cihazı: Samsung Galaxy Kamera ile Samsung Electronics
En İyi Girişim Mobil Hizmeti: Tamamlanmış Girişim Kişiliği Sürüm 5 ile Mobilelron
En İyi Mobil Tüketici Hizmeti: Bangladeş Demiryolları için hazırlanan Mahindra Cornviva’nın mTicketing hizmeti mobiquity MFS platformu ile Cornviva
Mobil Üzerinde En İyi Reklamcılık ya da Pazarlama: Chok! Chok! Chok! İle McCann Worldgroup (Hong Kong)
Müşterilere Hizmet Sunan En İyi Şebeke Ürün ya da Çözümü: Hanashite Hon’yaku, dünyanın ilk otomatik ses dönüştürme hizmeti ile NTT DOCOMO
Gelişen Pazarlarda En İyi Ürün, Yenilik ya da Hizmet: Amazon sayısal kapsama programı Amazon Connection ile Ericsson
En İyi Tüketici Mobil Uygulaması: Facebook
En İyi Akıllı Telefon: Samsung Galaxy S3
Yılın En İyi Cihaz Üreticisi: Samsung
En İyi Mobil Tablet: Nexus 7 ile Google ve Asus
2013 Küresel Mobil Ödül kazananları ve finale kalan tüm isimler için detaylı bilgiye (www.globalmobileawards.com/winnders-2013) adresinden ulaşmak mümkün.

GSMA Mobile World Congress 2013 yeni bir rekora imza attı
Mobil endüstrinin öncü etkinlikleri arasında yeni bir rekora imza aran Mobile World Congress 2013, yaklaşık 200 ülkeden 72.000’den fazla katılımcıya ev sahipliği yaparak katılımcı sayısını 2012 etkinliğine göre tam %8 oranında artırdı. Dört gün boyunca devam eden etkinlik ve düzenlenen sergi, dünyanın en büyük ve en etkin mobil operatörler, yazılım şirketleri, cihaz tedarikçileri, İnternet şirketlerinin ve otomotiv, finans ve sağlık gibi sektörlerde aktif olarak yer alan firmaların liderleri ile dünya çapındaki hükümet temsilcilerine ev sahipliği yaptı.