Motorola Solutions’dan Almanya’ya 21 bin yeni TETRA telsiz terminali daha


 

Alman kamu güvenlik kurumlarının 21 bin adetlik TETRA Telsiz Terminali ihalesini Motorola Solutions kazandı.
18 Şubat 2013 - Kritik önemdeki haberleşme çözümleri alanında dünyanın lider sağlayıcısı Motorola Solutions (NYSE: MSI), Almanya’daki Brandenburg federal hükümeti tarafından kamu güvenliği kurumlarına (BOS) yönelik olarak düzenlenen 21.000 TETRA sayısal telsiz terminali ihalesini kazandığını açıkladı. İhale kapsamında çift yönlü sayısal telsizlere ek olarak alınan aksesuarlar ve destek servisleri, Brandenburg’daki polis ve acil hizmet ekiplerinin yanı sıra, kamuya ve özel sektöre ait itfaiye birimleri tarafından da kullanılacak.
Motorola Solutions, kazanılan ihaleye istinaden sipariş edilen 15,000 adet MTP850 FuG ve MTP850 Ex TETRA el tipi telsiz ve 6,000 MTM800 FuG TETRA araç telsiz ve aksesuarına ek olarak, kamu araçlarının teçhizinden de sorumlu olacak. İhale kapsamında proje yönetimi ve eğitiminine ilaveten; lojistik, destek ve BT hizmetleri de yer alıyor. Motorola’nın telsiz çözümleri, Alman güvenlik otorite ve kurumları tarafından belirlenen Brandenburg’daki kamu güvenlik kurumlarının, güvenilir ses ve veri haberleşmesi gereksinimlerine uygun olarak geliştirildi.
Son kazanılan bu ihaleyle birlikte Motorola Solutions, güvenilir kritik haberleşme alanında dünyadaki ve Almanya’daki liderliğini bir kez daha ortaya koydu. Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda da Motorola Solutions Almanya’da 100 binici TETRA sayısal telsiz terminalinin teslimatını gerçekleşmişti.

Motorola TETRA’nın Almanya yolculuğu şöyle başlamıştı
İstanbul – 13 Nisan 2009 – TETRA haberleşme çözümlerinin geliştirilmesinde ve hizmete sunulmasında dünya lideri olan Motorola, Inc. (NYSE: MOT) Berlin’de kamu güvenliği sayısal telsiz sistemleri terminal ihalesini kazandığını duyurdu.
Berlin Federal Eyaleti 1000 adet TETRA alıcı-verici sayısal telsiz cihazının aksesuarlarıyla birlikte sipariş edildiğini doğruladı. Alıcı-verici sayısal telsiz cihazlarından 750 kadarı “Berlin Mitte” mıntıkasından sorumlu polis birimlerine dağıtılırken 250 kadarı ise itfaiye tarafından kullanılacak. Bakım ve eğitim gibi çeşitli hizmetler de sipariş kapsamında Motorola tarafından verilecek.
Motorola Türkiye Ülke Müdürü Cenk Cesur Motorola’nın Berlin’de kazandığı bu yeni ihale konusunda şu yorumu yaptı: “Gerek Berlin Federal Eyaletinin, gerekse Almanya’nın dört bir yanındaki 45’ten fazla özel sektör müşterisinin TETRA sistemlerimizi seçmiş olmasından büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Motorola, acil durum haberleşme çözümlerinde dünya lideri ve dünyanın dört bir yanında acil haberleşme sistemlerini kurmaya ve teknoloji geliştirmeye devam ediyor. Ülkemizde de acil haberleşme ihtiyacına yanıt vermek konusunda, Avrupa Birliği’nde yaygın olarak kullanılan TETRA çözümlerinin uygun olacağını düşünmekteyiz. Motorola’nın bu alandaki çözümleri ister özel kurumlar, ister devlet ve kamu kurumları olsun çalışanların görevlerini en etkin ve hızlı biçimde yapmalarına olanak tanıyor.”
Berlin’deki ihalede yetkili makamlar tarafından Motorola’nın tümleşik, hafif MTP850 el telsizi ile CM5000 seyyar telsiz ünitesi seçildi. Her iki cihaz da en çetin koşullarda emniyetli ve güvenilir ses ve veri haberleşmesi sağlıyor. İkisinde de geniş renkli grafik ekran ve veri tabanlarına güvenli erişim için tümleşik İnternet tarayıcısı var. Uydu bağlantılı bir konum belirleme (GPS) alıcısı, ekiplerin bulunduğu yeri otomatik olarak göstererek işgücü planlamasının en iyi biçimde yapılmasına yardımcı oluyor.
Direkt Konum Çalışma Ağ Geçidi ve tekrarlayıcı ile donatılmış CM5000 ünitesi, sinyal gücünün zayıf olduğu yerlerde bile uygulamanın çalışmasını sağlayarak sayısal telsiz ağının menzilini arttırıyor. Çok çeşitli kurulum seçenekleri sunan CM5000 her türlü motorlu araca, motosiklete ve kontrol noktasıyla bütünleştirilebiliyor. Ünitenin üstün bir özelliği de farklı teknolojiler arasında geçiş yapabilmesi. Böylece iki analog ve iki sayısal TETRA seyyar telsiz cihazı paralel olarak kullanılabiliyor.
Motorola ihaleyi birkaç rakip firma arasından sıyrılarak kazandı. Berlin Kamu Güvenliği Dairesi Sayısal Telsiz Proje Müdürü Dr. Charlotta Flodell’in açıklaması şöyle: “Bütün teklifleri teknik açıdan değerlendirdik, cihazları çok çeşitli testlere tabi tuttuktan ve hassas bir maliyet analizi yaptıktan sonra Motorola’da karar kıldık. Motorola, kablosuz teknolojilerde köklü bir geleneğin sahibi olmasının yanı sıra, TETRA alıcı-verici sayısal telsiz cihazlarının önde gelen bir sağlayıcısı. Motorola’nın TETRA terminallerinin, kamu güvenliği ekiplerimizin ihtiyaçlarını karşılayacağından eminiz.”
Motorola kısa bir süre önce bir milyonuncu TETRA terminalinin teslimatını gerçekleştirerek bir dönüm noktasına ulaşmış ve bu pazardaki liderliğini ispat etmiştir.

Alman polisi Motorola’dan TETRA çözümlerini kullanacak
Acil durum haberleşme sistemleri ve TETRA haberleşme çözümlerinde dünya lideri olan Motorola, Almanya’nın Thuringia Eyaleti Polis Teşkilatı’na özel üretim sayısal telsiz terminalleri tedarik edecek.
Thuringia Federal Eyaleti Polis Teşkilatı’na aksesuarları ve hizmetleri de kapsayan 5,000'den fazla TETRA sayısal telsiz sağlayacak olan Motorola, 2,000'den fazla CM5000 mobil telsizi de teslim edecek. Ayrıca Motorola ilk defa 3,000’den fazla MTP850 FuG taşınabilir terminallerin teslimatını da gerçekleştirecek. Dört yıl boyunca Thuringia Federal Eyaleti’nin TETRA çözümleri tedarikçisi olacak olan Motorola 2010 yılında çözüm ortağı Telent GmbH ile birlikte, Thuringia otoyollarını da TETRA sayısal telsiz altyapısı ile donatacak.

Cesur: “Türkiye’yi de önemsiyoruz”
Motorola Türkiye Ülke Müdürü Cenk Cesur haberleşmenin kamunun her alanında önemli olduğunun altını çizerek “Motorola dünyanın değişik bölgelerinde sağladığı telsiz haberleşme altyapı ve çözümleri ile hem kamunun hem de özel sektörün ihtiyaçlarını en üst düzeyde karşılamaya odaklanmıştır. Bu konuyu Türkiye’de de çok önemsiyoruz. Motorola, ülkemizde de acil haberleşme konusunda en son teknolojik gelişmelerin hayata geçirilmesi konusunda desteğini ve çalışmalarını devam ettirecektir’ dedi.

Taşınabilir MTP850 FuG ile tüm ihtiyaçlar karşılanıyor
Alman kamu güvenliği memurlarının kritik öneme sahip görevlerini yapmaları için özellikle tasarlanmış olan yeni Motorola TETRA terminali MTP850 FuG’in taşınabilir olması, olası doğal afetler esnasında kullanıcılarına büyük avantaj sağlıyor. Terminal ayrıca kullanıcıların analogdan TETRA sayısal radyoya kolaylıkla geçiş yapmasına olanak vererek "man down" alarmı da dâhil, çeşitli fonksiyonların kullanılmasına da olanak tanıyor. Cihazların sezgisel bir şekilde çalışmasını temin etmek için özellikle geliştirilen MTP850 FuG, kritik görevlere sahip son kullanıcının ihtiyaçlarını karşılayan, kullanıcı dostu bir arayüzü de beraberinde sunuyor.

CM5000 ile paralel çalışma desteği
CM5000 mobil telsiz ünitesi ise, en zor koşullarda güvenli ses ve veri haberleşmesi sağlıyor. Büyük, renkli grafik ekran ile donatılan CM5000 üzerindeki GPS alıcısı, otomatik olarak timlerin yerini gösterip en uygun işgücü planlamasına yardım ediyor. Ayrıca, CM5000 çok çeşitli kurulum seçenekleri sunuyor ve herhangi bir araç, motosiklet ve kontrol noktasına kolaylıkla tümleştirilebiliyor. İki analog ve iki sayısal TETRA mobil telsiz cihazlarının paralel çalışmasını destekleyen özelliği ile analog ve sayısal çözümleri birlikte kullanmaya olanak sağlar.

Motorola TETRA
Motorola TETRA ürün gamı, dünya çapında 90’dan fazla ülkede kullanılmakta olan altyapı çözümlerini, terminalleri, uygulamaları ve hizmetleri kapsamakta. Motorola, 1938 yılında Police Cruiser telsiz alıcısının piyasaya sürülmesi ile temelini attığı mobil telsiz kategorisinde çok çeşitli yenilikler sunmuş durumda. Bugüne kadar şirket, TETRA sayısal radyo çözümleri alanında lider konumunu koruyabilmiş. Motorola’nın güçlü, sezgisel ürünleri, olağanüstü koşullarda bile yüksek kaliteli ve güvenilir kullanımı temin etmek için geliştirme aşamasında kapsamlı testlere tabi tutulmakta.